Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop
  • 18 Eylül 2017, Pazartesi 16:12
ZÜBEYİR YİĞİT

ZÜBEYİR YİĞİT

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

Sevgili öğrenciler, saygıdeğer insan mühendisleri ve geleceğin temelini evlatlarıyla atmak isteyen saygıdeğer veliler.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ülkemiz ve evrenimize hayırlı uğurlu olsun.

Saygıdeğer paydaşlar biliniz ki “EĞİTİM” insanlarda istendik davranışların gelişmesi için insana dışarıdan uygulanan sık ve sistemli bir baskıdır. 

“Eğitim”; insanların kendilerini ve çevrelerindeki diğer varlıkları anlamak ve bu varlıkların birbirleri ile ilişki ve etkileşmelerini bizzat insan eliyle gerçekleştirip, oluşan olaylara yön vermek ve olaylar içerisinde yerini almaktır.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri sadece sanayide çarkların dönmesiyle değil, insanların refah ve mutluluklarıyla da belirlenir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri eğitimin insana sunduğu refah ve huzur ile ölçülür. Öyleyse ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile eğitime yönelik devlet politikaları arasında vazgeçilmez bir bağ ve birliktelik var demektir.

Eğitim, insanlığın çeşitli sorunları çözmede, insana bilimsel verileri kullanma yetenekleri kazandırır. İnsanların günlük yaşamlarında insan olmayı değerli kılan; sevgi, saygı, ülke değerleri, dünya nimetlerini paylaşma, kullanma ve tercih etme yetenekleri eğitim sayesinde gelişip evrenselleşir. Eğitim; insanın, ülkenin diğer insan ve ülkeler içindeki yerlerini ve saygınlıklarını da doğrudan etkileyen tek önemli etkendir.

Eğitim, doğru ile yanlışı birbirinden ayırarak insanlığa hizmet eden bütün doğruları sistematik bir şekilde insan ve insanlık yararını gözeterek günün koşullarına göre değerlendirmek ve güncellenmiş bir şekilde insanlığın hizmetine yeniden vermektir. Böylece düşüncede, toplumda ve dünyada yeni bir düzen yaratarak kişiden kişiye değişebilen yargı ve tercihler yerine tarafsız ve sağlıklı ölçütleri insanlığın hizmetine sunmaktır.

Eğitim, kişiye yönelik yanılmaz dogmalar içeren bir baskı değildir. Bir inanç standardı, töre dizgesi, toplum geleneği değildir. Eğitim evrenseldir. Tutarlılık ölçütüne bağlı yanılgıyı ayıklama sürecidir

            Eğitim bilimsel düşüncenin egemen olduğu, insan mutluluğuna hizmet eden bağ kurma aracıdır. Aynı zamanda bir ülkenin bütün dünyayla paylaşmak zorunda olduğu birikimsel bir olgudur.

Eğitim yeni gelişmeler ışığında kendi bilgisini de sürekli yenileyen bir karaktere sahiptir.

Çağdaş eğitim ancak çağdaş bir toplumda üretilebilir. Çağdaş toplum denilince da akla, başta insan ve çocuk hakları, saygı hukuku, insanın ve doğanın yaşama hakkı, bilimsel yaklaşım, hızlı ve adil işleyen hukuk, evrensel etik değerler gelir.

“Çağımız bir bilgi çağıdır” ve “bilgi en büyük güçtür”. Genel anlamda bilgi çevreden gelen her türlü uyarının beynimizde işlenmesi sonucu ulaşılan yorumdur.

Yaşam, elde edilen bilgilerin beyinde sevgiye, değere, inanca ve davranışa dönüşerek oluşur. Kodlar kutsal tohumlardır.  Kutsal seyri ve amacına yakışır şekilde tutması gerekir. Her bir kod insanın kainata öykünmesidir. Kainat sürekli hareket halindedir. Bir yörüngede diye tanımlansa da kainatın genindeki kodlar gereği döner durur. Kod genin yörüngesidir. Gece, gündüz, ay, yıl, mevsim kavramı böyle oluşur. İnsan da yaradılışına uygun ama dönen dünyadan daha hızlı, koşan insan olmak zorundadır.

Ülkelerin eğitimdeki gelişmişlik düzeyleri ile uluslararası gücün (saygı, sevgi, sanat, sağlık, savunma, ekonomi, iletişim) göstergesidir.

Hayat her gün, analitik düşünen beyinler tarafından, uygun bilimsel iklimlerde yeniden üretilir. Öğrencinin iklim ortamı okuldur, öğretmendir. Öğretmenlerin alınlarından bilgilerle donanmış çelenk her gün değil her an açan bir bahçedir.  Eğitimdeki gelişmişlik düzeyinin yüksekliği iyi öğretmen, iyi öğrenci, iyi veli, iyi çevre ile sağlanabilir ancak. Eğitimdeki gelişmişlik düzeyi ülkenin diğer ülkeler arasındaki yerini ve saygınlığını da belirleyen en önemli bir faktördür.

Eğitim ülkenin kurucu değerlerinden ve bilimsellikten uzaklaştıkça bilimsel bilginin üretilmesi de yetersizleşecektir. Teknolojiye dönüştürülmemiş hiçbir bir bilgi ulusun varlığı ve bekasına katkı sağlamayacaktır. Çok acilen yazılım ve bilgi üreten bilim insanına ihtiyaç vardır. Bilim insanından ülke yönetimine uzanan her el tutulması ve hatta öpülmesi gereken doğru eldir. Bir alanda doğru ve yeterli bir organizasyona gereksinim varsa orada fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller eksik demektir.

Yeni Eğitim Öğretim Yılı hayırlı olsun.

Zübeyir Yiğit


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık