Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop
  • 11 Mayıs 2019, Cumartesi 13:46
ZÜBEYİR YİĞİT

ZÜBEYİR YİĞİT

Kadınlar ve Anneler günü

İnsan yaşamında kutladığı ve kutsallığı belki de en yüksek gündür anneler günü. İnsanın ömründe en kutsadığı insana verilen değerin adıdır. Bütün bir yıl boyunca kutlansa anlamından zerre kaybetmez günün anlam ve önemi. Özel günlerin içinde belki de en anlamlısı Anneler Günü’dür. Annelerin yaşadığı her gün özel ve en anlamlısıdır. Karşı çıkılan tek şey sömürüye alet edilmesidir. Anne hediye beklemezken dayatıldı. Anne bir dokunuşla yetinirken beklenti içine sokuldu, karşı çıkılan budur.

Acı hep doğurandadır ve en büyük hediye kabul eder, Allah böyle acıyı herkese nasip etsin. Acı doğurandadır ve en büyük iç yangısıdır. Allah böyle bir acıyla sınamasın! Bu bütün toplumlarda aynıdır. Yine bütün dinlerde aynı kutsallıktadır anne.

Anne de bir kadındır ve evlat annenin güneşe açılan penceresidir. Ancak ne yazık ki toplumumuzda kadın hep karanlığa bakıtılmıştır! Şiddet görmüştür, sömürülmüştür, öldürülmüştür! 

Oysa annenin ilacı evladın dudağıdır, bir öpücükle bütün ağrıları sızıları diner bir öpücükle şifa bulur. Gözleridir evladın bakışıyla görür dünyayı.

Ana da bir kadındır ve kadınımız, ne modern toplumdaki görünürlüğe sahiptir ülkemizde, ne de ilkel toplumlardaki karanlıktadır.

Yine maalesef, modern kısım ile yarı ilkel kısım kadınlar birbirine yabancıdır ülkemizde! Maalesef birbirine bir türlü yakın olamamaktadır. Kendilerini aynı cinsten hissedememektedirler. Modern kadın tipi idareye talipken yarı ilkel kadının doğurmaktan öte bir ilerlemesine tanık olunamamaktadır.  Kadının beden ve cinselliği sadece erkekler değil aynı zamanda kendi cinsleri tarafından da sömürülmektedir.

Yarı ilkel ya da geleneksel toplumlarda özellikle ataerkil yapı ve “namus” kadın tarafından korunur. Aynı toplumlarda kadınların vücudunda eşlerinin dışında, kendinin dahi kendi bedeninde bir etkisi ve hakkı yoktur! Bu toplumlarda 'Kadın' aile tarafından ikincil kılınır. Doğurduğu erkek evlat dahi böyle görür. Kızlar hep ikincil kimlikleriyle büyütülür. Kapitalist tüketimci piyasanın belirlediği ilkeler hakimdir kadının yaşamında!

Modern toplumda yeri başka iken geleneksel toplumlarda farklıdır. Modern toplum kadını hedonist (yaşamaktan en yüksek hazzı alan) iken, geleneksel toplumlarda bedeniyle hazzın kaynağı olarak görülür kadın!  Modern toplumlarda kadın bireyken geleneksel toplumlarda varlıktır! Geleneksel toplumlarda genel ideolojik buyruklar böyledir, kadının hareketi bu buyrukların dışında kısıtlıdır.

Son zamanlarda kentleşme, modern bilinç ve kültürün gelişmesiyle birlikte kadının görünürlüğü belirgin bir şekilde artsa da, kadın maalesef hala sömürülen bir bedenin sahibidir. “cinsel obje” “tüketilecek emtiadır”,  özgürlük konumunda kaydedilen olumlu gelişmelere rağmen, kapitalist baskının etkisinden kurtulamamıştır.

Ne yazık ki kadına “değersizleştirme” yönündeki buyruklar hala sürmekte, kadının ilerlemesini hala frenlemektedir.

Tüketim Kültürü 'Sevgililer günü, kadınlar günü, anneler günü!' ile hala birşeyler  emretmektedir,

Oysa kadına verilecek en büyük hediye ve değer; 'Kadına şiddet, ikincilleme, toplumsal görmeme, cinsel sömürü, beden üstünlüğü, namus sosyolojisi' gibi şeylerden vazgeçmektir.

Kadın karşıdan hediye beklentisi yerine kendini istemelidir. Kendisiyle var olmayan kadın zihinleriyle de yoktur. Oysa bir toplumu ileri taşıyacak güç insan zihnidir. Kadın da bir insandır. Üstelik kadın zihni bilgedir.

Hediye güzeldir, asla karşı değilim. Hatta bütün kalbimle inanırım ki sevginin, saygının tezahürüdür, güne değil ömre yayılmalıdır.

Özel günler, toplumların hayatında iz bırakan ve hatırlandıkça güçlenen ve ülkeyi geleceğe taşıyan özel anlardır. Dini ve milli bayramlar tam da yerinde olan günlerdir.

Özel günler, tükettirdikçe kazanan tiran ve hazcıların bir oyunudur. Kadınlar ve Anneler günü de kadınların zihinlerini ve dişiliklerini çalmak için türettikleri bir oyundur!

Mary Wollstonecraft şöyle der; "Tiranlar köleler ister, hazcılarsa oyuncak"

Kadının görevidir kendini istemek. Önce kendisinin varlığına, gücüne, eşsizliğine inanacaktır. Verilenlerin başkası tarafından verildiğine değil, kendinin yarattığının verildiğini bilecektir. Küçük tanrıdır kadın. Doğurdukça yaratır çünkü. Kör itaatten vazgeçecektir.

"Kadınların zihinlerini geliştirerek güçlendirirseniz,tiranlarla (gücü zorla ele geçiren, onu tek başına elinde tutan kötüye kullanan) hazcılar aç kalırlar. Kadınları karanlıkta bırakmaya çalışırken kendileri karanlıkta kalır.”

Kadın ne köle kalmalı ne oyuncak olmalı. Kadın insan olmalı.

Yılın 365 günü, bütün bir ömrün yaşanılan her günü, bize annelik yapan, yolumuzu aydınlatan, bize hayat veren, can veren, kan veren annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun.

Zübeyir Yiğit


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık