Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 13:32
NizamettinŞereflier

Nizamettin Şereflier

ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR!

Tarihten bu tarafa, gelir dağılımındaki adalet hiçbir toplumda tam anlamıyla sağlanamamıştır. İnsanoğlunun hep daha çok kazanma hırsı, onu paylaşımcı değil paylaşımsız yapmıştır.

Bu sorun bizim toplumumuzun da yıllardan bu tarafa kanayan bir yarasıdır. Hiçbir Cumhuriyet hükümetimiz, bu sorunun hallinde kayda değer bir ilerleme sağlayamamıştır. Ülkemizde dönem, dönem çıkartılan krizler sonrasında, “zengin daha zengin, fakir daha fakir olmuştur.”

Yakın tarihimizin en büyük ekonomik krizi, 28 Şubat Post-Modern darbesinden sonra çıkartılmıştır. Türkiye’nin elli milyar dolar gibi büyük bir parası, bankalar krizi yüzünden buhar olup uçurulmuştur. Maalesef her kriz sonrasında olduğu gibi fatura, yine milletin sırtına sarılmıştır.

İlerleyen zaman içinde, Ak Parti Hükümetlerinin iktidara gelmesi milleti umutlandırmıştır ama hala gerçek anlamda bir ilerleme olmamış; aksine denge fakirin aleyhine daha da bozulmuştur. “Tüik’in 2012 verilerine göreTürkiye de geçen yıl, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasında 8 kat gelir farkı olmuş; en yüksek gelire sahip gruptakiler, toplam gelirden yüzde 46,7 pay alırken, en düşük gelire sahip olanların aldığı pay yüzde 5,8 olmuştur.”

Gelir dağılımındaki bu adaletsizliğin nedeni dolaylı vergilerin oranının çok yüksek olmasıdır. Günümüzde dolaylı vergilerin oranı r,3’lere varmıştır. Gelir adaletini düzeltecek vergiler, gelir ve servet vergisidir. Ne yazık ki hükümetimiz, bu konuda da bir çalışmanın içinde değildir. Böyle bir niyeti varsa bile bu niyetini hep ötelemektedir.

Bütün Cumhuriyet hükümetlerinin yaptığı gibi Ak Parti hükümeti bu sene de kolay olan yolu seçerek dolaylı vergileri arttırmıştır. Öyle arttırmıştır ki, alkol ve tütün mamullerini kullananlar bütçeyi finanse eder hale gelmiştir. Kesinlikle alkol ve tütün kullanımını özendirmek gibi anlaşılmasın ama bu vergilerin de deli dumrul vergisinden bir farkı kalmamıştır.

Gelelim asıl konumuza; geçen gün Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik, 800TL’lik asgari ücretle geçinilir diye açıklama yapmıştır. Geçinmesine geçinilir de sayın bakanım nasıl geçinilir hiç hesap yaptınız mı? Şehirlerimizde 2+1 dairenin hem de bahçe katı bir dairenin kirası kaç lira biliyor musunuz? Bilmiyorsanız söyleyeyim 450-500TL arası.

Siz gelirin yüzde 46,7’sini yüzde yirmi mutlu azınlığa; gelirin yüzde 5,8’ini nüfusun yüzde yirmisine paylaştırırsanız, tabii ki başka bir ifade kullanamazsınız. Aslında sizin maaşı asgari ücretliye, asgari ücretlinin maaşını da size vermek lazım; bakın o zaman böyle bir açıklama yapabiliyor musunuz?

Bir sözüm de Ak Partinin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Numan Bey’e olacak; Sayın Başkanım eski partinizde bu gelir adaletsizliği üzerine birçok konuşmalar yapmıştınız. Çok kereler Rahmetli Necip Fazıl’ın o meşhur sözüyle bu adaletsizliğe dem vurmuştunuz. Eğer unuttuysanız hatırlatmak isterim. “Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.”

Yanlış anlaşılmasın dost acı söyler, gelir adaletinin sağlanmadığı bir yerde demokrasiden ve sosyal adaletten bahsedilemez. Gelişmişlik ve demokrasinin oranını da fert başına düşen gelir belirler. Ülkeyi ne kadar zengin yaparsan yap, halk fakir olduktan sonra neye yarar. Orda hiç huzur güven olur mu?

Hükümetimiz son günlerde bütün gücünü Kürt sorununun çözümüne yani PKK ile yapılan müzakerelere verdi ama asıl konuyu yani ekonomiyi kaçırırsa sandıkta ummadığı bir sonuçla karşılaşabilir. Birde bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa;  siz asıl o zaman seyreyleyin gümbürtüyü.

Türkiye büyüyor, Türkiye gelişiyor, görünürde ekonomik verilerde iyi ama vatandaşa bunlar yansımıyor, tam aksine vur abalıya misali bütün yük dar gelirlinin üstünde. “Zengin daha zengin, fakir daha fakir.” Millet, bankaların kıskacına düşmüş durumda. İki aileden birisinin ya tüketici ya da konut kredisine borcu var. Kredi kartından bahsetmek bile istemiyorum; insanlarımızın bir değil birden çok kredi kartı var. Kimse nakit harcamıyor; karttan harcıyor. Zaten de nakit harcamak istese nakdi yok.

Türk halkı tasarruf yapamaz, borçla yani krediyle yaşar hale gelmiş. Sayın hükümet yetkililerimize hatırlatmak isterim ki, Türk toplumu ekonomik olarak bunalım içinde. Sizlerde borçlanma faizlerini düşürerek, borçlanmayı özendiriyorsunuz. Bu hal kaynayan kazanın altına odun atmaktan daha beter; Allah muhafaza, bu borçlar bir gün ödenemeyecek, hem millet, hem de siyaset bunun altında kalacaktır.

Gelin milletin borcunu arttırmayın, tüketimi özendirmeyin; insanları çalışmaya, tasarrufa özendirin. Asıl olan borçla değil, tasarrufla yapılan büyümedir. Tabii tasarrufun olabilmesi içinde şu gelir dağılımındaki adaletsizliği düzeltin. Yoksa yakın gelecekte bizi çok büyük bir tehlike beklemektedir. Korkarım bu tehlike, PKK teröründen de büyük bir tehlikedir.

Umarım ki hükümetimiz, bu uyarılarımızı göz ardı etmez de; gerekli tedbirleri bir an önce alır. Yoksa yarın, hepimiz için çok geç olabilir. Kalın Sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

10.03.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 3352 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık