Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
YEŞİLAY
Kızılay Web Banner 120X600
KADIN-1
erotik shoperotic shop
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 14:39
NizamettinŞereflier

Nizamettin Şereflier

VESAYETLER DEMOKRASİSİ

1923’te Cumhuriyetin kabulüyle birlikte meclis kürsümüzün başına “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diye yazmışsızdır ama maalesef hiçbir zaman “egemenlik kayıtsız şartsız milletin” olamamıştır. Bilindiği gibi millet direk olarak asla vekillerini seçememiştir. Parti liderlerinin tayin ettiği kişiler arasından, seçim yapmak zorunda bırakılmıştır.

Yıllar itibariyle, Devletimiz “parti taassuplarından” dolayı asla gerçek anlamda çağdaş demokratik bir yapıya kavuşamamıştır. “Lider sultasının” bitmemesinden dolayı liderlerin tercihleri dışındaki kişilerin seçilmesi de mümkün olamamıştır.

Güçlü demokratik bir yapının oturmamış olmasından dolayı, atanmışların yönetime müdahalesi, Demokles’in kılıcı gibi demokrasimizin üzerinde her zaman sallana gelmiştir. Her askeri darbe sonrasında demokrasimiz yerlerde sürünmüş, tekrar kendine gelebilmesi hayli zaman almıştır. Askeri vesayetten bir türlü kurtulamayan demokrasimiz, çağdaş anlamda bir demokrasi asla olamamıştır.

Özellikle “askeri vesayetin” yönetim üzerindeki baskının yıllarca sürmesinden dolayı, devletimiz “polis devleti” görünümünden bir türlü “demokratik bir devlet” görünümüne geçememiştir.

2010 referandumu sonrasında anayasamız biraz daha demokratikleşmiştir. Dokunulmaz olan askerler anayasada yapılan değişiklikler sayesinde Ergenekon ve Balyoz davaları açılarak yargılanabilmiştir.  Bu davalar sonucunda, ülkemizde yıllarca süren askeri vesayet ancak sonlandırılabilmiştir.

Tam da vesayetleri bittirdik zannederken son günlerde yaşananlara baktığımızda, ülkemizde vesayetlerin bitmediğini görmekteyiz. Şimdi de cemaat vesayetiyle karşı karşıya kaldığımız anlaşılmaktadır. Bu yapının polisten, yargıya devletin her kademesinin içine girerek; amirden değil, abiden emir alan bir yapılanma olduğu ileri sürülmektedir. Tabii bu iddiaların doğruluğu veya yanlışlığı zaman içinde görülecektir.

Demokrasimiz gerçek anlamda çağdaş bir yapıya kavuşmadıkça, bu vesayetçi yapıların son bulması asla mümkün olmayacaktır. Korkarım ki, birinden kurtulduk derken birine yakalanacağız.

Meydana gelen son olaylardan sonra, Ak Parti iktidarı ekonomik dengelerin bozulması pahasına, cemaat taraftarı olduğu iddia edilen ne kadar kamu görevlisi varsa hepsinin yerlerini değiştirmektedir. Hey hat! bu yapının oluşmasına sizler müsaade etmediniz mi? Yıllardır Gülen Cemaati’nin bu kadar büyüyüp gelişmesine izin verenler sizler değil misiniz ki bu kadar vaveylan kopartıyorsunuz?

Devletin hiyerarşik yapısını bozacak yapıların gelişmesine müsaade eden bütün iktidarlar, özellikle de bu günkü Ak Parti iktidarı suçludur. Devlet ne asker, ne cemaat, ne de başka bir grubun vesayetiyle asla yönetilemez. Devlette hiyerarşik yapıyı bozacak tüm oluşumlar bir an önce bertaraf edilmelidir.

Vesayeti ancak “demokratik, bireyi öne alan çağdaş bir anayasa” yaparak sonlandırabiliriz. Anlaşılan yamalı bohçaya dönen Anayasamızı kökten söküp atmadıkça, biz bu vesayetlerden asla kurtulamayacağız.

Önümüzdeki yıllarda böyle bir anayasayı yapacak bir meclisi oluşturamazsak eğer, biz çok daha dizlerimizi döveriz. Tabii “lider sultası” bitmeden bunu nasıl halledebileceğiz bilmem ama her defasında yazdığım gibi terörün de, işsizliğin de, fakirliğin de panzehiri, devletçi olmayan, demokratik, bireyi öne alan çağdaş bir anayasadır. Kalın sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

04.01.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 921 kez okundu

Yorumlar:

Tülay Atasever 2014-01-06 teşekkür ederim
Bu konular çok tartışma götürür konular.."Ne istediler de yapmadık"" söylemi sanırım herşeyi açıklıyor..Ortaklık bitti her şey ortaya döküldü...Hangi dönemde bir gecede bu kadar savcı ve emniyet görevlisi yerinden ediliyor...Sözde Ergenekon ve balyoz davalarında üretme belgelerle insanları 6 yıldır tutsak edeceksiniz sonra da tekrar yargılanabilir diyeceksiniz..Üstelik bu olayın ASKERE KUMPAS olduğunu ifade edeceksiniz...Diyelim ki suçsuz oldukları ortaya çıktı nasıl hesap verilecek o tutsakların ailelerine..PARDON mu diyeceksiniz...Gerçekten çok vahim durumlar oluyor ülkemde..Tırlar dolusu silahlar,ayakkabı kutularına konan milyar dolarlar,parasayarlar vb...Aslında yazılacak çok şey var..Eleştirme olan teşekkürünüz için bende size teşekkür ederim...

Nizamettin Şereflier 2014-01-06 Eleştiriniz içinde teşekkür ederim
Ben asla hırsızlığın taraftarı olmam, olamam da. Varsa böyle bir şey tabii ki takip edilecektir. Bu işin içinde kimin oğlu varsa tabi ki mahkeme önüne çıkarılacaktır.Askerlere haksızlık yapıldı mı yapılmadı mı o belki ikinci bir yargılamayla ortaya çıkacaktır. Gündemi çok da iyi takip ediyorum doğruları yazabilmek için biraz bekledim. Ben Ak Parti teşkilatında görevli olmama rağmen Ak Partinin yanlışına yanlış dedim eğer yazımı dikkatli okuduysanız. Anlaşılan o ki cemaatin önü bu kadar açılmasaydı bu ülkede sapla saman bu kadar karışmayacaktı. Belki askerler daha adil yargılanabilecekti, mağduriyetler bel ki de olmayacaktı. İnşallah daha adil yargılamalar bütün mahkemelerin başına!

Tülay Gençaslan Atasever 2014-01-04 sayın Nizamettin bey
Gündemi takip ederken sanırım kaçırdığınız noktalar var sayın Nizamettin bey...Öncelikle başbakanın başdanışmanı ergenekon ve balyoz davalarının askerlere yapılan bir kumpas olduğunu açıklayalı neredeyse bir hafa oldu.17 aralık operasyonunda ayakkabı kutularından çıkan paralara ne demeli...Yada bilal erdoğanın çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmemesi ve savcının değiştirilmesi...Yolsuzluk ve rüşvet sanırım hiç kimsenin kabul edebileceği bir şey değildir,sizinde..Güçler ayrılığı ilkesi gereği savcılık soruşturmasını yapmak zorundadır..Bunu engelleyen yürütmeyi kınıyorum.Ayrıca dokunulmazlık zırhının arkasına saklanan herkesin dokunulmazlıklarını yürekleri varsa siyasilerin kaldırmalılar.İşte o zaman temiz eller operasyonu yapılarak ülkemdeki hırsızlar,yolsuzlar temizlenmeli.....Ülkem adına çok endişeliyim...Ama her zaman umutluyum...Çünkü yüreği gerçek vatan aşkıyla dolu gençlerimiz var..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
KADINLAR SANAT
yukarı çık