Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 13:17
NizamettinŞereflier

Nizamettin Şereflier

KOLAY OLANI SEÇMEK

2013 yılı Bütçesi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Türkiye nin 2013 yılında,” bütçe giderleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 370,1 milyar lira, bütçe açığı ise 34 milyar lira” olarak öngörüldü. Toplam bütçe giderlerinin GSYH’ YE oranlarının yüzde 25,7 olarak gerçekleşmesi hedeflendi. 2013 yılında, “faiz dışı fazla ise 19 milyar 107 milyon lira” olarak öngörüldü. Bütçe açığının ve faiz dışı fazlanın GSYH ye oranlarının sırasıyla yüzde 2,2 ve yüzde 1,2 olması planlandı.

Bu teknik girişten sonra 2013 yılı bütçesine şöyle bakacak olursak; yıllar itibarıyle faize ayrılan paranın göreceli olarak azalmakta olduğunu görmekteyiz ama bütçenin üzerindeki faiz yükü hala devam etmektedir. Bu da gerçek anlamda yatırımlar önündeki en büyük engeldir.

Aslında “faiz dışı fazlanın” göreceli olarak azalmasından da önemlisi, bütçe gelirlerinin nereden ve nasıl elde edildiği faizden daha önemlidir. Yıllardır ülkemizde gerçek anlamda bir vergi toplanamamıştır. Bütçe ya borçla ya da “dolaylı vergiler” arttırılarak finanse edilmiştir.

2012 yılında dolaylı vergilerin tüm vergi gelirlerine oranı yüzde 80’lere ulaştığını göz önüne alırsak; bu ülkenin “vergi politikası” iflas etmiş demektir.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “zenginden daha fazla vergi alacağız” demiş!

Güldürmeyin Sayın Bakanım, nasıl daha fazla alacaksınız? Yüzde 40’larda “kayıt dışı” olan bir ülkede, siz zenginden daha fazla vergiyi nasıl alacaksınız bir anlatır mısınız?

Göreceğiz siz yine kolay olan yolu seçeceksiniz, yine benzine, sigaraya, içkiye zam yapacaksınız. Gelirden, ranttan değil, tüketimden vergi alacaksınız.

Bir ülkenin gerçek anlamda kalkınabilmesi için “çağdaş bir vergi yapısının” oluşturulması lazımdır. “Vergi” gelirden alınmalıdır; tüketimden vergi almak asla doğru bir tercih değildir.

Bizim vergi idaremize bakacak olursak; vergiyi, yakaladığından almıştır. Nedendir bilinmez, ülkemizde yıllardır çağdaş bir vergi mevzuatı yapılamamıştır.

AB ve ABD’deki vergi yapısı asla ülkemizde kurulamamıştır. Cumhuriyet hükümetleri de bu sorunun üzerine eğilmemiş; zengini es geçmiş, dolaylı vergileri arttırarak yükü milletin üzerinde bırakmıştır.

Son yıllarda ülkenin milli geliri artmış, yatırımları büyümüş ama bu büyüme ya borçla ya zamla ya da dolaylı vergiler arttırılarak sağlanmıştır.

Sürdürülemez bu vergi yapısı sona dayanmıştır. Nereye kadar dolaylı vergi oranlarını arttıracağız. Bilindiği gibi vergideki her bir artış işsizliği de aynı oranda arttırmıştır.

Sürdürülebilir bir kalkınma, gerçekten gelirden vergi almaya başladığımız zaman olacaktır. Vergiyi tabana yaymadan gerçek bir kalkınma mümkün olmayacaktır.

Ak Parti Hükümetleri de yıllar itibariyle bütçenin finansmanını sağlam bir yapıya oturtamamıştır. O da kolay olan yolu seçmiştir. Bütçeyi, ya zamla ya da dolaylı vergileri arttırarak, finanse etmiştir.

Ülkemizde gerçek usuldeki vergi oranları da çok yüksektir. Hiç kimse yüksek oranlardaki bu vergiyi ödemek istemediğinden dolayı vergi toplanamamaktadır. Vergideki bu oranlar, kayıt dışını teşvik etmektedir. Ülkenin geleceğini tehdit eden “kayıt dışı”, toplumda vergi bilinci gelişmeden ve oranlar makul seviyelere çekilmeden önlenemeyecektir.

Hepimiz bilmeliyiz ki, vergi toplayamayan devletler borca muhtaçtır. Geçmişte bunun acısını en ağır çeken bizim milletimiz olmuştur. Neydi o gecelik faizler, neydi o borçlanmalar? Bir milyon dolar borç bulabilmek için IMF kapısında neydi o beklemeler?

Allah’a şükür, siyasi istikrarımız ve bankacılık yapımızın sağlam temellere oturtulması sayesinde, bu gün bu hali atlattık ama vergi toplamadaki yanlışlıklar olduğu gibi devam etmektedir.

Allah korusun, bir siyasi istikrarsızlık halinde korkarım ki eski günler geri gelebilir. Çünkü bizi düzlüğe çıkaracak olan denk bütçeyi bir türlü yapamadık. “Bütçe açığı” hala tehlikeli boyutlarda sürmektedir. Adam gibi vergi toplayamadığımızdan dolayı açığı hep sıcak para ya da zamla finanse etmekteyiz.

Ben bunları burada yazarken bazı arkadaşlar bana kızabilir. “Türkiye üretimde, ihracatta harikalar yaratıyor; Amerika’sından Avrupa’sına bütün dünya krizlerle boğuşmakta hatta ülkeler iflas etmekte ama Türkiye,  ekonomide en parlak günlerini geçirmektedir”, diyebilir.

Doğrudur; kabul edelim ya da etmeyelim Ak Parti hükümetleri ülkeye çağ atlatmıştır. Korkum o ki, siyasi bir istikrarsızlık durumunda, ekonomide kazandırdıklarımızı yitirmemizdir.

Onun için gelin şu vergi mevzuatımızı çağdaş bir yapıya büründürelim. Bundan da önemlisi vergi oranlarını makul ve mantıklı seviyelere çekelim. Vergiyi tabana yayalım. Ekonomimizin hiçbir istikrarsızlıktan etkilenmemesi için, bütçemizi borçla ya da dolaylı vergiyle değil, gerçek vergiyle yapalım. Kalın Sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

22.12.2012 / Aktarım anında Bu Yazı 1597 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık