Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
YEŞİLAY
Kızılay Web Banner 120X600
KADIN EKONOMİ
erotik shoperotic shop
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 15:31
NizamettinŞereflier

Nizamettin Şereflier

ÇOK YAŞA MUTLAK BARIŞ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiş, yıllar sonra da (Genel Kurul un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile) 21 Eylül’ü,” Dünya Barış Günü” olarak kabul etmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesini ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlamıştır. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınmaya başlamıştır. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla yaptırılmış ve çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmıştır.

İnsanlar, Âdemin oğulları Habil ve Kabilin kavgalarından bu tarafa devamlı savaşmış, hep birbirlerini öldürmüşlerdir. Çoğu zaman da ne için savaştıklarını bilmeden en yakınlarını, hatta kardeşlerini bile katletmişlerdir.

Şu ölümlü dünyada insanoğlunun gözü hiç doymamış, hep daha fazlasını istemiştir. Bu gözü doymazlık, onu adalet ilkesinden hep uzaklaştırmış, hırslarının ve ihtiraslarının esiri yapmıştır. “Adalet ve eşit paylaşımın” yok olduğu dünyada gerçek ve kalıcı bir barış, hiçbir zaman tesis edilememiştir.

Aslında yüce yaratıcı insanı yaratmadan önce rızkını da yaratmıştır. Yeryüzünde her canlıya yetecek kadar yiyecek ve içecek de vardır. Yeter ki insanoğlu “çalışmak ibadettir” emri ilahisine uyarak, rızkını elde etmek için çalışmayı elden bırakmasın. Maalesef insanlık, tarih boyunca Allah’ın bu emrine uymamış, kolay para kazanma yolundan asla vazgeçmemiştir. Bu da dünya da barışı değil, savaşları körüklemiştir.

İkinci dünya savaşının ardından, “24 Ekim 1945 te” dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için “Birleşmiş Milletler” örgütü kurulmuştur. Bu örgüt baştan barışın tesisi için kurulmuş ama zamanla amacından sapmış, daimi üyelerin vetoları yüzünden işlevsiz hale getirilmiştir.

Bilindiği gibi “Birleşmiş Milletlerde”, örgütü kuran beş daimi üye(ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin) ne derse o olmaktadır. Geri kalan yüz seksen sekiz üyenin hiçbir etkinliği yoktur. “Birleşmiş Milletlere” üyedirler ama hiçbir kararı bu beş üyenin onayı olmadan çıkartamamaktadırlar.

Geçerli kararları ancak bu beş daimi üyenin olur oyuyla alabilen bu örgüt, dünyada barış ve huzuru sağlamak bir kenara; aksine “emperyalist batılı ülkelerin” sömürü düzenlerinin bozulmaması için aldıkları kararları onaylayan bir “noter” haline gelmiştir.

Ey vahşi batı! Siz kimi kandırıyorsunuz, size kim inanır ki, sizin “Birleşmiş Milletleriniz” “dünya barışı” için kurulmuş bir örgüt değil, sizin katliamlarınızı ve talanlarınızı onaylayan bir örgüt haline dönüşmüştür.

Son yıllarda buradan barış adına, mağdur adına hiçbir karar çıkartılamamış, devamlı güçlüden, zorbadan yana olan kararlara onay verilmiştir. En son İsrail, Gazze’de masum Filistinlileri çoluk çocuk demeden katletmiş; bu beş devletin vetosu yüzünden, “Birleşmiş Milletlerde” İsrail’i kınayan en ufak bir karar çıkartılamamıştır.

Üstüne üstlük Almanya’sından, Amerika’sına bütün “batılı emperyalist ülkeler”, tank, top, uçak kullanılarak yerle bir edilen Gazze’yi görmemiş, Kassam Tugaylarının attığı füzeleri bahane ederek İsrail’i haklı bulmuşlardır.

Ey batılılar, ey emperyalistler! Kurduğunuz bu sömürü düzenini, tezgâhladığınız bir günlük barış günüyle gizleyemezsiniz. Eğer amacınız barış olsaydı, Myanmar’dan, Gazze’ye, çoluk çocuk demeden yapılan katliamların hepsine ses çıkartırdınız. Hatta “Birleşmişler Milletleri” bu yönde kullanır, insanların huzur mutluluğu için hayırlı kararlara imza atardınız.

Öyle 21 Eylüllere de çan çalmakla dünyaya barışı getiremezsiniz. Hele çanın üzerine “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısını kazıyarak, yeryüzünde barış ve huzuru hâkim kılamazsınız.

İnsanlık, “emperyalistlerin” kurduğu bu dünya düzenini ve örgütlerini yıkmadıkça, gerçek anlamda bir barışa asla kavuşamayacaktır. Her şeye rağmen bu “barış gününün” dünyaya barış ve huzur getirmesi dileğiyle Kalın Sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

22.08.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 1250 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
KADINLAR SANAT
yukarı çık