Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
YEŞİLAY
Korona
KADIN-1
erotik shoperotic shop
  • 24 Ocak 2016, Pazar 14:00
METİNÖZÇİMEN

METİN ÖZÇİMEN

MECLİS’TE ÜÇ FİDAN VARDI

Yıllar ne çabuk geçiyor…Eskiden Komünistim demek bile suçtu…Bırakın demeyi,oraç-çekiç resmi varsa defter veya kitabınızda terör suçu sayılıyordu…Bugün Komünist olmak anayasal bir hak…Kürt demek de bölücülük sayılırdı…Şimdi,devlet televizyonu 24 saat Kürtçe yayın yapıyor…Halkımız Deniz adını çocuğuna isim olarak verirken,korkardı…”Başına bir sıkıntı gelmesin ilerde“ diye…Dönemin yıllarında Deniz Gezmiş’in mezarını ziyaret etmek cesaret isteyen bir adımdı… Şimdi,Meclis sıralarında Milletvekilleri anıyor…İşte o vekillerden biri CHP’nin renkli Milletvekili Aylin Nazlıaka…Meclis kürsüsüne saksı içinde üç fidanla çıktı ve “Deniz Gezmiş,Hüseyin İnan,Yusuf aslan’a selam gönderiyorum”dedi…(Bu birinci örnek)

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Mahir Çayan ve arkadaşlarının isimlerinin Bakanlar Kurulu nun uygun göreceği bazı kamusal alanlara verilmesi için kanun teklifi verdi.(Bu ikinci örnek)

CHP, devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ın asılmasına neden olan kanunun yürürlükten kaldırılmasını istedi.CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun un, yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. Tanal ın sunduğu teklifin gerekçesinde, kimseyi öldürmeyen ya da yaralamayan Gezmiş, Aslan ve İnan ın, Anayasa yı zorla değiştirme suçlaması ile Meclis tarafından yanlış ve siyasi bir kararla idam cezalarının infaz edildiği belirtildi. Verilen idam kararının toplum vicdanında yıllardır kapanmayan yaralar açtığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurduğu kaydedildi. (Bu da üçüncü örnek)-Örnekler çoğalabilir...Neler oluyor anlayanlar anlamayanlara anlatsın...                                                                                                                              Metin Özçimen Yorumu buraya kadar...

DENİZ GEZMİŞ, İNFAZIN ARDINDAN TAM 52 DAKİKA YAŞADI  

İdam gecesi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının boynuna asılan yaftaları yine Ali Elverdi den uzun uğraşlar sonucu aldığını dile getiren Dodanlı, Deniz in odasına girdik, ona yaftadaki özeti okudular. Babasına mektup yazdı. Tabi bu idamları hızla infaz etmek istiyorlardı. Çünkü dönemin Başbakanı ve iki bakanı daha önce asılmıştı üçe üç diyorlardı. İdam sehbasında Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan yaklaşık 15 dakikada hayatını kaybederken, Deniz Gezmiş, tam 52 dakika boyunca yaşadı dedi.

Burhan Dodanlı ayrıca sonradan o gece ve önceki süreçte yaşananları kaleme aldığı kitabından dolayı İstanbul da 20 yıl boyunca yargılandığını ve berat ettiğini kaydetti.

Dodanlı nın Tiryaki ye verdiği Deniz Gezmiş in yaftasında şu ifadeler yer alıyor:

Deniz Gezmiş, Ankara 1 Nolu Askeri Mahkemesi nin 9.10.1971 tarih ve 971-13 esas 971-23 karar sayılı hükmü ile TCK 146-1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkum edilmiştir.

Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idam edildiği gecenin tanığı gazeteci Burhan Dodanlı, 40 yıl sakladığı idam yaftalarını Ulucanlar Cezaevi Müzesi ne bağışladı.Dodanlı, "İdam sehbasında Deniz Gezmiş, tam 52 dakika boyunca yaşadı diye konuştu.

Ulucanlar Cezaevi ne eşiyle birlikte gelen Dodanlı, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan ın idam edildiği gece uzun uğraşlar sonucu aldığı idam yaftalarını Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ye verdi.

İdam yaftalarını Dodanlı nın elinden alan Tiryaki, Millet olarak hafızaları silmek için, geçmişten gelen izleri yok ediyoruz, yakıyoruz. Sizin 40 yıl boyunca bu yaftaları muhafaza etmemiz son derece önemlidir. Sadece bugün sizin getirdiğiniz bu yaftaların sahipleri değil şuan altında bulunduğumuz bu çınarın altında birçok kişi idam edildi. O gün idam suçu olan bugün suç olarak dahi görülmüyor. Herşeyden önce sizlere bu duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Dodanlı da gece sokağa çıkmanın bile yasak olduğu bir ortamda çok zor şartlarda, idam anlarına tanıklık ederek bu yaftaları Ankara 1 No lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi nin izniyle aldığını ve 40 yıl muhafaza ettiğini belirterek, Bu belgeleri bugüne kadar onlarca insan benden istedi. Ama 40 yıl boyunca sakladığım bu belgeleri kimseye vermeye yanaşmadım. Daha sonra arkadaşlarımla beraber bu belgelerin buraya Ulucanlar Cezaevi ne ait olduğuna karar verdik. Bu belgeleri size emanet ediyorum ifadelerini kullandı.

GAZETECİ OLARAK TANIKLIK ETTİM  

Dodanlı teslim törenin ardından yaptığı açıklamada, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davasını başından sonuna kadar 3 arkadaşıyla birlikte Anadolu Ajansı muhabiri olarak yakından izlediklerini ve idam anına tanıklık ettiklerini belirtti.

Dodanlı, süreci yakından izlemesi nedeniyle Ankara 1 No lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi tanıştığını ifade ederek, Ali Paşa ya, verdiğiniz karar Yargıtay ve meclisin onayından geçerse idam safhasını ajans muhabirleri olarak izleyebilir miyiz dedim. Önce mümkün değil karşılığını verdi. Sonra o gün idamın infaz edileceği yerin kapısına kadar gelebilirsen, söz seni içeri alacağım dedi. Geleceğime ihtimal vermiyordu şeklinde konuştu.

İdam gecesi sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen bu ana tanıklık etmek için Ulucanlar Cezaevi ne doğru yola çıktığını anlatan Dodanlı, şöyle konuştu:
Akşam üzeri yola çıktım. Ancak Samanpazarı nda çevirdiler. Nereye gittiğimi sordular. Evime gidiyorum dedim. İlk çevirmeyi böyle geçtim. İkinci çevirmeyi de geçtikten sonra komandolar tarafından yakalandım. Askerlere beni Ali Paşa ya götürün ona mesajım var dedim . Ali Elverdi kısa bir süre sonra geldi. Sen misin, gel, gel dedi. İçeriye aldı beni. Sonra, bu durumdan kimseye bahsetmememi istedi. 28 yıl bahsetmedim, ajansta dahi Ali Elverdi nin isminden kimseye söz etmedim. Sonra 2000 yılında bir televizyon programına çıkacaktım ve kendisini aradım. Paşam, ben televizyona çıkacağım, çok ısrar ederlerse isminizi vereyim mi dedim. Verebileceğimi söyledi. 

Onu anmak terör suçu

12 Eylül darbesine dava açan savcılık, “12 Eylül darbecileri yargılansın” eylemini suç saydı...12 Eylül darbesine dava açan savcılık, Ankara’da “12 Eylül darbecileri yargılansın” eylemini suç saydı. Yasal 1 Mayıs, Nevruz ve 12 Eylül mitinglerine katılmak, kitaplar, fotoğraflar örgüt delili oldu. Yedi kişiye toplam 255 yıl hapis cezası isteniyor

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında 12 Eylül darbesi nedeniyle dava açan özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği, geçen yıl darbenin yıldönümünde düzenlenen “12 Eylül Darbecileri yargılansın” mitingini, örgüt üyeliğine delil olarak gösterdi. Odak Dergisi etrafında örgütlendikleri iddia edilen 7 kişi, katıldıkları eylemler ve taşıdıkları pankartlar gerekçe gösterilerek tutuklandı. İddianamesi tamamlanan şüpheliler Umut Halit Nuray, Hüseyin Arlıer, Reyhan Alkıvılcım, Emrah Irmak, Meltem Tuna, Sedat Yıldırım, Barış Onay, THKP-C/Direniş Hareketi örgütüne üye olmakla suçlandı ve yasal eylemlere katıldıkları için ceza almaları talep edildi.

Deniz Gezmiş anması suç

Evren ve Şahinkaya hakkında soruşturma başlatan ve müebbet hapis cezası isteyen özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği, 7 şüpheli için hazırladığı iddianamede, 11 Eylül 2011 Pazar günü Ankara Kolej Meydanı’nda düzenlenen “12 Eylül darbesini protesto mitingini”, terör örgütü faaliyeti olarak değerlendirdi. Şüphelilerin bu eyleme katılarak örgüt propagandası yaptıklarını iddia eden savcılık, eylemde Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve Ulaş Bardakçı’nın resimlerinin olduğu ve “Kurtuluşa kadar savaş” yazısı bulunan pankartlarını taşımayı delil saydı. 12 Eylül döneminde idam edilen Ömer Yazgan ile Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlık anmalarına katılmak iddianameye “terör propagandası” olarak geçti. Resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs işçi bayramına katılmak ve “Yaşasın 1 Mayıs- Odak Direnişin Sesi” imzalı pankartın arkasında yürümek, Ulucanlar katliamını anmak için basın açıklamasına katılmak, Kızıldere anmasına katılmak, Ulaş Bardakçı’ya ilişkin bildiri dağıtmak, Nevruz ve Dünya Kadınlar Günü eylemlerinde Odak dergisi adına hazırlanmış flama taşımak da suç sayılan eylemler oldu. Ev aramalarında toplanan Mihri Belli’nin “Kızıldereye Varan Yol”, Jürgen Habermas’ın “Sivil İtaatsizlik” gibi kitapları ile Deniz Gezmiş Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Che Guevera ve Yılmaz Güney’in fotoğrafları iddianamede delil oldu.

Eylem başına 5 yıl hapis

Savcılık, sanıkların her birine örgüt üyeliğinden 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isterken, katıldıkları her bir eylem için de “örgüt propagandası” suçundan 1-5 yıl arası hapis cezası istedi. Böylece 7 eyleme katılan sanıklardan Nuray’a 50, 8 eyleme katılan Onay’a 55, 3’er eyleme katılan Irmak ve Tuna’ya 30, 2’şer eyleme katılan Yıldırım ve Akkıvılcım’a 25 yıla kadar hapis cezası istendi. HABERİN KAYNAĞI VATAN GAZETESİ 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Kime oy verirsin?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 05.06.2020 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET
yukarı çık