Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop
  • 01 Şubat 2016, Pazartesi 20:16
HULUSİ TARHAN

HULUSİ TARHAN

İSTİKBALİM HASANOĞLAN İLKÖĞRETMEN OKULU

Ben Polatlı’nın Kayabaşı Köyü’nden 7 çocuklu bir ailenin 2.çocuğuyum. Köyde okul olmadığından Polatlı’ya taşındık. 10 yaşında ilkokula başladım. Babam at arabası sürerek ailemizi geçindiriyordu. İlkokul 5.sınıfa geldiğimde Rahmetlik Öğretmenim Hale ERMAN, Öğretmen Okulu sınavına girmem için evrakları hazırladı. Sınava girdim, Öğretmen Okulu’nu kazandığımı duyan babam çok sevinmemişti. Çünkü benim çalışıp aileye katkı sağlamamı bekliyordu.
Buna rağmen Öğretmen Okulu’na başladım. Hasanoğlan benim kurtuluşum oldu. Oradaki eğitime başladığımda bambaşka bir dünyada yaşıyor gibiydim.
Yaşamımda ilk iskarpini, ilk takım elbiseyi ve ilk paltoyu devletimin sayesinde Hasanoğlan’da giydim. İlk elbiseyi giydiğimde sevinçten uyuyamamıştım. İlk defa birden fazla yemek çeşidini orada gördüm, orada tattım. İlk aylarımızda karavana masaya konup kepçeyle yemek dağıtılıyordu.
Daha sonra duyduğumuza göre ilk defa uygulamaya konan self servis çelik tabaklarla başlamıştı, çok mutlu olmuştuk. İşin en güzel tarafı da masada dilimlenmiş sepet içinde bolca ekmek olması hep ilkleri burada bu güzel okulda tattım.
Yatakhaneye gittiğimizde ilk defa yatağımın üzerinde çarşaf gördüm.  Başkalarını bilmem ama ben kendimi başka bir dünyada yaşıyor gibi hissettim.
Öğrencilik yaşamımda, dersler yönünden başarılıydım. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim tarafından sevildiğimi biliyordum. Okul kurallarına daima uydum, hiç olumsuzluk yaşamadım. Bunun sebebi hep okuldan atılırım korkusuydu. Beni hayata hazırlayan okulum, yoksulluğuma da derman oldu. 6 yıllık öğrencilik yaşamımda sömestri ve yaz tatillerinde demirci atölyesinde, marangoz atölyesinde çalıştım. Bazen öğrenci yatakhanelerindeki dolapları boyayarak döner sermayeden günlük 6 lira yevmiye veriliyordu o da benim 1 yıllık okul masrafımı karşılıyordu. Çünkü ailemin bana yardım edecek gücü yoktu.
Benim durumumda olan başka arkadaşlarım da vardı. Okulda benim eserim diyeceğim, okulun çevresinde çevrili tellerin direklerini diktim. Okulun istasyon tarafından girişi vardı; bir yaz tatilinde iş öğretmeni Vahdet KÖSEREN gözetiminde nöbetçi kulübesinin planını çizip inşaatını iki arkadaşımla birlikte yaptık.
İstasyonun arkasındaki Çamlık ( şu anda içinde Öğretmenler İlköğretim Okulu olan) alanda çokça çam diktim. Hatta bir çamım var ki her uğradığımda kayanın üstündeki çam ağacını görüyorum. Samsun asfaltına yakın olan sebze bahçesinde kış aylarında çok lahana topladım.
Süt ineklerinin ahır önüne yine iki arkadaşla birlikte demir direklerle çevirip o çağa göre modern bir gezinti alanı hazırladık.
Eski sinema salonunun yanındaki işçi evlerinin inşaatında da emeğim vardır. Okul bana çok şey verdi, her öğretmenim ayrı ayrı değerdi.
Bazen düşünüyorum; onların eleştirilecek tarafları var mı diye, fakat bulamıyorum. Ölenleri rahmetle anıyor, sağ olanlara sağlıklı ömür diliyorum.
Onlardan yurt severliği, demokrasiyi, ilkeli olmayı öğrendim. Mesleğim boyunca çevreme onlardan öğrendiğimi aktardım.
Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu’nun bayrağını hep yüceltmek, onu topluma anlatmak için çalıştım.
Çok sevdiğim okulumdan 30.06.1970’de mezun oldum. Eğitime hiç ara vermedim. Okulumdan aldığım enerji bitmedi, halen devam ediyor. 42 yıllık meslek yaşamım; 10 yılını İlkokul öğretmenliği, 20 yılını ilköğretim müfettişi, 5 yılını Milli Eğitim Müdürü olarak devam ettirdim.
Halen Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinin Kuruculuğunu ve Müdürlüğünü yürütüyorum.
Bu okulun bana verdiği bir değer de, aynı okulda okuduğumuz şu anda 40 yıllık eşim Gülten Özçimen ( TARHAN) dır.
HASANOĞLAN sevgisi anlatılmaz YAŞANIR. Bu yazdığım yazılar; anılarımın çok küçük parçasından biridir…
HULUSİ TARHAN                                         Emekli İlköğretim Müfettişi

(27.01.2013) (Aktarım tarihinde okunma oranı: 2280)

KÖŞE YAZISINA GELEN YORUMLAR...

Prof.Dr.Erdoğan BAŞAR 2014-02-24Hepimizin yaşam öyküsü birbirine çok benziyordu..

Değerli sınıf arkadaşım, kardeşim, meslektaşım Hulusi TARHAN... yazını bir rastlantı sonucu okudum ve inan çok duygulandım. Yazında kendinle ilgili olarak dile getirdiklerin, sadece senin değil Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen Okulunda o yıllarda okuyan ve çok büyük bir bölümü yoksul köy çocukları arasından sınavla seçilen tüm öğrencilerin de gerçeğiydi... Köyünde babasının bir karış toprağı olmayan, köyünde kalsa marabalık, çobanlık yaparak hayatını sürdürmek zorunda kalacak olan biz yoksul köy çocukları için okulumuz gerçekten bir kurtuluş kapısı oldu.. Hepimiz bireysel ve ulusal sorumluluklarımızın bilinci içinde ilgi ve yeteneklerimiz doğrultusunda kendimizi geliştirerek okulumuzdan öğretmen olarak mezun olduk ve ülkemizin dört bir köşesine dağılarak yıllarca ve çok büyük özverilerle öğretmenlik yaptık... Kimimiz de mesleğinde daha üst kademelere yükselerek hizmetlerini sürdürdü. Dolayısıyla Köy Öğretmen Okulları, Köy Eğitmen Kursları, Köy Enstitüleri ve ardından da İlköğretmen Okulları binlerce yoksul köy çocuğu için gerçekten bir kurtuluş, kırsal kesimde büyük bir bölümü bilgisizlik içinde yaşayan halkımız için de aydınlanma kapısı oldu... Bu nedenle bu okulları kuranları(Mustafa Necati, Saffet Arıkan, İsmail Hakkı Tonguç, Hasan Ali Yücel vb.), bu okullarda öğretmenlik yapanları ve bu okulları bitirerek yıllarca hiçbir özveriden kaçınmadan , en uzak yurt köşelerinde, Türk Bayrağının dalgalandığı her yerde aydınlanma meşalesini elinde tutan öğretmenlerimizi Türk ulusu asla unutmamalıdır... Çünkü onların her biri Atatürk'ün irfan ordusunun gerçek birer neferleriydi...
Tülay Gençaslan Atasever 2013-12-23Kimin abisi?.
Kimin abisi?. OKULDAŞ OLMANIN ONURUYLA.....Yüreğinize sağlık Hulusi bey(ABİ)..

kamil urludag 2013-12-22Egitim emekcisi ..Hulusi kardese sevgilerimle.
Hulusi kardesi ogrencilik yillarimda taniyan A subesinde egtim goren bir donem arkadasi olarak bu guzel egtimciyi sevgilerimle selamliyor esini ve kendisini misafirim olarak AUSTRALIA //SYDNEY e davet ediyorum.Bir Hasanoglan Ogretmen okulu sevdalisi olarak tum egtim emekcilerini saygi ve sevgilerimle selamliyorum,.

Gülten Tarhan 2013-02-09can dostu 
Bir Hasanoğlan sevdalısının can dostu olarak tebrik ediyorum .

Mert Aydın 2013-02-09Azmin Zaferi
Gerçekten azmin zaferi dedikleri böyle bir şey.

Ali Çaprak 2013-02-09hulusi abi
hulusi abi edebiiyatçı olmalıymışsın yazını çok inceleyp okudum müükemmel

Tülay Gençaslan Atasever 2013-02-09HASANOĞLAN
Yazınızı büyük bir onurla ve duygulanarak okudum.."HASANOĞLAN sevgisi anlatılmaz YAŞANIR.."


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mustafa Ceylan Mustafa Ceylan 08.07.2017 16:34

KÖY ENSTİTÜSÜ DESTANI ELMADAĞ-HASANOĞLAN KÖY ENSTİTÜSÜ DESTANI ----------------Başkan Gazi Şahin’e -I- Çıksın çift kanatlı kapıdan, Binsin atına Yenişıhlı Rıza Efe Konuşsun Başkent’de Anlatsın tasarıyı, ikna etsin yönetenleri Sonra, Vilâyet Meclisine bir önerge sunsun Encümen Muzaffer Büyükekşi Desin ki: “Köylü milletin efendisidir” diyordu ya O sarı saçlı, deniz gözlü kahraman O büyük Türk, o Yüce komutan Atatürk; Bir enstitü kuralım bir enstitü, Efendilerin yaşadığı Hasanoğlan Köyü’ne İlim ışığı, irfanın nurundan O ışık ki Ulaşsın göğe, yere, Yağsın yüreklere Işık olsun, aksın bütün ülkeye… * Kepirtepe’den bir tren gelmiş, bir tren Lalahan’da yanaşmış rampaya Tahta, masa, sıra; okula dair ne varsa ne Durur mu evinde, oturur mu sedirinde Hasanoğlanlım Bir koşu at, araba, kağnı düşer yola Taşır özenle köyüne… Ardından talebeler ve hocalar Köy okulu, cami, boş evler Hattâ mutfak için şırahâne Büyük çadırlarda başlar tedrisat * Değsin sihirli bir usta eli Sarsın şu yaralı sütunu Ayağa kaldırsın müşfik kollarıyla Hüzünlü duvarları. Tebessüm etsin tavan Ve güneşe gülsün çatı. Kiremitler Yahşihan’dan Kereste Ankara’dan Kireç Elmadağ’dan Taşınsın at arabalarıyla. Su getirsin uzaklardan Macar Sili Usta. İkinci Kalfa Gabel Kursun santralı, yansın lâmbalar Peşinden yırtılsın karanlıklar Elbistanlı Mustafa Güneri’yle… Hani bir gecede Yüce Atatürk’ün işaretiyle Samanpazarı’ndaki hastaneye Yatak, yorgan, çorap, giysi taşımışlardı ya Hasanoğlan’dan yola çıkan Atatürk’ün kağnıları. İşte o kağnılar çıksın yeniden Taş taşısın dağlardan, derelerden Bu dört yüz dönümlük arsaya Arsa ki armağan bu köylüden Çoğunluğu Büyükekşilerden * Değsin sihirli bir usta eli Sarsın şu yaralı sütunu Ayağa kaldırsın müşfik kollarıyla Hüzünlü duvarları Sabahları, erken… Gül gülistan koksun tavan Gülümsesin çatı Kar yağarken… Vur çekici aşk ile vur ey Ferhad Duvara, pas tutmuş köhne zamana Amana da deli gönül amana Yaralarım sızlıyor, acılarım yaman ha! Şu bahçede gezinen Bulgaristan göçmeni İzzet Palamur’a bakın hele Yüz dönümlük bağ yapmış araziyi Üzüm alır asmalardan Sebze bahçeleri yemyeşil Ve konuklara ikram eder halâ Kokulu elmalardan… Kimler geldi, kimler geçti buradan Atölyelerden, sınıflardan, sıralardan Gözlerinde kâinatın ışığı bir Aşık Veysel Göğsünde sazı Sesleniyordu her gece rüyâlarımdan “Dostlar beni hatırlasın” Özüm sen gel, sazım sen gel, Oğlum, kızım sen gel diye… Amana da deli gönül amana Yaralarım sızlıyor, acılarım yaman ha! Vur çekici aşk ile vur ey Ferhad ! Duvara, pas tutmuş köhne zamana Mustafa CEYLAN

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık