Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
Korona
TORKU
erotik shoperotic shop
  • 03 Şubat 2016, Çarşamba 20:39
FERDAYALÇIN

FERDA YALÇIN

KARATAHTAYA VE DAHA PEK ÇOK ŞEYE VEDA

Yaşasın Fatih projesi geldi.Bugüne kadar dindar olmayan ,bugüne kadar internet görmeyen ,bugüne kadar tabletleri ilaç olarak almaktan öte kullanmayan sevgili çocuklarımıza ne mutlu.Dindar olarak yetişecekler(!,) internet kullanacaklar herşeyi dört dörtlük tamam olan mükemmel devlet okullarında(!),tablet kullanacaklar ama ilaç niyetine değil çağdaş eğitim almak için.Ne mutlu size.Ne Mutlu Türküm Diyene diyecektim neredeyse.Ama demeyeyim yasak falan olur ,ayet falan zannedilir de neme lazım.

Yolları kardan kapalı olduğu için öğrencisi olmayan okullara da fatih projesi kapsamında tabletler gönderecek misiniz? .Eğitimde eşitlik olmalı , söylentiye göre var.Bana göre yok.Seçilen üç beş okulda kara tahtayı kaldır ,tabletleri koy çocuğun önüne özel okullarda, özel öğretmenler eşliğinde boy boy resimler çektir,eğitimde çığır açtık de.Kime, kimlere özel eğitim .Ankara’nın göbeğinde her imkandan yoksun kendi yağıyla kavrulmaya çalışan okullarda okuyan , benim bizlerin pek çoğunuzun çocuklarının günahı ne .Daha da ötesi kar kapatmış yollarını pek çok köy kasaba okulunun .O nu da geçtim daha çok kısa bir süre önce yaşanan Van depremi sonrası eğitimde gerçekten çığır açtığımızı bu kadar net görmüşken ;öğrenci ve öğretmenin çektiği eziyeti hasır altı edip tablet bilgisayar akıllı tahta devrini başlatmak hangi eğitimin hangi eşitlik sayfasında yazıyor ki.ÇIĞIR AÇMAKTAN ÖNCE YOLLARI AÇMALISIN açtırmalısın sayın başbakan.Sonrada tabletlerden önce ısınma ,kitap defter ve öğretmen açığını ortadan kaldırmalısın.

Öğrenciler formatlanıyormuş!!!....

“Köy enstitülerinde öğrencileri formatladılar. Onların eline çocukları verdiler, formatlattılar. "Madem yapıyorsunuz bir güzellik geçmişe dil uzatmadan yapsanız ,köy enstitülerine oradan da malum yerlere çatmayı bırakıp eş zamanlı bir etkinlik planı çıkarsanız diyorum .Geçmiş yıllarda pilot okul seçilip herkesin o zaman yana yakıla çocuklarını yazdırmak için yarıştıkları pek çok okulun şimdi ki hallerini biliyor musunuz.Takipçisi oldunuz mu? Şimdi herkes o okullardan kurtulma çabasında.Ne pilotu kalmış zira ne okula benzer hali.Bir hizmetlisinin maaşını bile ödeyemeyen lafta çok icraatta yok okullar listesindeler hepsi.Tabletler şöyle dursun ,temizlenemediği için pislikten kokan ,parasızlık yüzünden tadilattan geçmeyen ,ders araç gereçleri, laboratuarı olmayan ,bir beden eğitimi salonu olmayan ve gazetelerde boy boy resimleri çıkan okullar var.Veliden gelecek üç kuruşun gözüne bakan okullar ve idareceleri var.Ama tabletsiz olmaz değil mi? Kel başa şimşir tarak...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma!.. 

İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma!.. 

Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma!.. 

Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku ! demiş Hayyam pek de güzel söylemiş.

Bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz?

Bu söz yıllarca dillere pelesenk olup kalacak.Tabi söyleyen de ve ne ile alakalı söylediği de.Bunu kimse istemez elbette ama yıllardır bu ülkenin iktidar koltuğundasınız.Tinercilerin önünü alabildiniz mi? Kapkaça engel olabildiniz mi? Bunları yapanlarda hepimizin çocukları değilmiydi ki; tabletlerden faydalanacak olanlar gibi.Ötelenen olarak kaldılar hep.Sözde ilgilenildi, icraatlar nerdeydi.Vardı da bizler mi göremedik yoksa.Neden bir tinerci çocukla hiç fotoğrafınız yok ? Dindar nesil kapsamına girince birden bire tövbe edip dönecek mi o çocuklar.Biraz mantık? Bugüne kadar yetişenler dindar değildi bundan sonrakiler mi dindar olacak.Yumuşatıyorsunuz söylemlerinizi arada bir artık ne düşünüyorsanız? Hem çağdaş hem dindar olunamaz mı diyorsunuz.? Bu söylem yeni nesilden öncekileri töhmet altında bırakır.Bu yükün altından kalkamazsınız.

Ve ben,biz istisnaları vardır ama sözünün arkasında sonuna kadar durmayan siyasetçiye nasıl güvenebilirim,güvenebiliriz.Dün andımıza ,gençliğe hitabemize ayet midir diyenler ,kaldırılsa da olur diyenler bugün ne oldu da kaldırılsın demedik diyorlar.Şaşkınlığımı gizleyemiyorum.Bundan sonrakilerde de şaşırmaya devam edeceğim bunu biliyorum.Hem çok şaşıracak ,hem de çok isyan edeceğim ,edeceğiz.

Yetmiş yıldan beri okullarımızda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933 te Türk çocuklarına armağan eden Dr. Reşit Galip tir.

Sayı: 1749/42 

18.5.1933

İlkokullarda her sınıfta her gün ilk derse girildiği zaman çocukların hep birlikte "Türküm, doğruyum, çalışkanım, yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun." and ını söylemelerinin kural kabul edilmesi uygun görülmüştür.

1. Her öğretmen bu and ı bulunduğu sınıfta tahtaya yazacak ve öğrencilerin defterlerine yazdıracaktır. Öğrencilerin bu and ı doğru olarak defterine geçirdikleri kontrol edilecektir.

2. Öğretmen and ı, ifade ettiği fikirleri, birer birer çocukların zihin seviyelerine uygun şekilde canlı ve cazip bir dille anlatacak, çocukların and ın anlamını iyice kavramalarına dikkat edecek, andda çocukların anlamadığı hiçbir nokta kalmamasına önem verecektir. And da geçen (Türklük, doğruluk, çalışkanlık, yasa, küçükleri korumak, büyükleri saymak, yurdu, budunu (milletini) özünden çok sevmek, ülkü, yükselmek, ileri gitmek, varlığımızın Türk varlığına armağan olması) gibi ifade ve fikirleri çocukların iyice anlamalarına çalışacaktır.

Bütün Türk çocuklarının, vicdanlarında yaşatmalarını önemli gördüğüm bu inancı, öğrencilerin yalnız dilinde bırakmayarak hayatlarının her evresinde izlenmesi gerekli bir hayat kuralı olarak kabul etmeleri için bütün meslektaşlarımın ellerinden gelen çabayı göstereceklerine inandığımı bildirir, başarılar dilerim.Der zamanın Milli Eğitim Bakanı. Eğer bugün bunlarda eksiklikler varsa ki var görmezden gelinemez.Öğretmenlerimin aczidir derim.Beraberinde de bu and söyletilmekten vazgeçilmemeli derim.Hala o şiarı yüreğinde hisseden ,andımız okunurken tüyleri diken diken olan yetişkinlerin varlığından haberdarım.Andımızı okumak için her gün birbiriyle yarışan çocuklarımızın olduğunu biliyor hergün buna şahitlik ediyorum onurla ,gururla.

Keza Gençliğe Hitabe aynı konumu taşır benim nazarımda. Anlayış, empati,hoşgörü,farklılıklara saygı,özeleştiri gibi evrensel demokratik değerleri tavsiye etmiyor olduğu söylense de ,ırkçılık koksa da sizler için; biz aynı fikirde değiliz.Bu fikirleri zorla kabul ettiremezsiniz gencecik dimağlara.85 yıldır kimseyi rahatsız etmedi de bugün sizleri neden rahatsız eder oldu bir anlayabilsem.

Ben kendi adıma bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım. Gözümün önünde yetişen nereye çeksen oraya gidecek yaş aralığındaki çocuklara dayatmalarla dindar olmayı öğütlemek ya da dindar bir nesil yetiştireceğiz demek başbakanın işi değildir.

Milli güvenlik dersleri kalktı ,ideolojik eğitim bitti.Andımız ve Hitabe ayet niteliğine büründü birden kaldırın gitsin.Dindar nesiller yetişsin.

Bu arada tabletler çağ atlatacakmış.Yıllar yıllar önce size çağ atlamanın yolunu gösteren insana dünya devletleri devlet adamları ve vatandaşlarıyla selam durup gıpta ederken resimlerine bile tahammül edemediniz.Dindar olmazsak tinerci oluruz biz de...

‘Adam olmak’, ‘çağdaş olmak’ halkın yarısının seçmiş olduğu bir amcanın her dediğine kayıtsız şartsız ‘eyvallah demekse’...

Ben almayayım sağolun...

Varsın tinerci olayım.

İsyankar bir tinerciyim...Diyor Sinan Kesova

Ben de bu son cümlelere harfiyen katılıyorum .Varsın bu yaştan sonra tinerci desinler.:)

25.07.2012 / Aktarım anında Bu Yazı 380 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık