Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop

DÜŞSEL BIR YOLCULUK - (DOĞU EKSPRES KARS)

Bir Şehre uzayıp giden masalsı bir yolculuk. Doğu Ekspres KARS yolculuğu. Gezi Notları: Ferda Metin (Gezgin), Fotoğraflar: Işıl Çimenbiçer (Gezi-Seyahat)

DÜŞSEL BIR YOLCULUK - (DOĞU EKSPRES KARS)
  • 03 Aralık 2018, Pazartesi 20:11

Bir Şehre uzayıp giden masalsı bir yolculuk. Doğu Ekspres KARS yolculuğu.Yine bir yolculuğa çıkmanın beni saran güzelliği heyecanı ve merakı içerisindeyim. 25 şubat 2018 Bursa'da buluşma noktamızda buluşuyoruz.Ekip toplanmış.Bir de ne göreyim.Minik, tatlımı tatlı, güzel bakışlı CAN.. Yol arkadaşımız.Rehberimiz Işıl'ın torunu.Henüz iki yaşında.Yaş ortalamamız ise 40'ın üstü.Can'ı tanımanın sevinciyle.Yolculuk heyacanı hepimizi sarıyor.Can'la birlikte rüya gibi geçen yolculuğumuz başlıyor. Duruşu ve sihirli sözcükleriyle duygularımıza inen,bizi büyüleyen,yol arkadaşlığı bize örnek olan. Benim küçük Can'kom...

Kırıkkale ırmak istasyonundayız.Bize ayrılan vagonda kendi kompartımanlarımıza keyifle, mutlulukla yerleşiyoruz. Trenimiz hareket ediyor.Her şey o kadar güzel ki, ortam rahatlatıyor Insanı değişiveriyorsunuz birden. Geçip gidilen yollar,köyler, dağlar, ovalar,nehirler, şehirler, uzun uzadıya yollar. Öyle büyülüyor ki bizi,izlerken bir o camdan bir bu cama en güzel fotoğraf karesini çekmek için,adeta birbirimizle yarışıyoruz. Trenin heyecanla ve merakla yakalamaya çalıştığımız Kavisleri, en güzel dönüşü yakalama heyecanı, tren dönüyor dönüyor haykırışlarımız ve trenin hiç susmayan gürültülü ,ritmik sesi.Zihnim trenin çıkardığı o ritmik sesle ahenk içinde.Yollar uzaklar geçmiş zaman içinde bir yolculuk sanki .Bir başkalaşma halindeyim.Üzerimdeki tüm yükler gidiyor.Beni üzen ve yoran tüm şeyler. Vagonlar arası geçişler,samimiyetler şarkı söylemeler, ikramlar. Doğu Ekspres Kars- yolcucuğu. Daha bu yolculuğun başlangıcı ne çok şey kattı bana.Ve hepimize. Tren yolculuğumuzu 24- 26 Saatte tamamlıyoruz Aynı akşam otelimize yerleşiyoruz. Güzel,temiz ve rahat bir otel 6 gece aynı otelde kalıyoruz

1.Gün: sabah 9:00 da buluşup yeni keşiflerle düşüyoruz yollara ilk gün Ani harabeleri Ani şehri...

Ani'nin kapısından içeri giriyoruz.Şehrin büyüklüğü karşısında şaşırıyorum.Hiç böyle düşünmemiştim.Koca bir şehir Ani.Rehberimiz uğradığımız her tarihi yapıda bize bilgiler veriyor.Hıristiyanlığın ve müslümanlığın köklü geçmişi olan bir şehir.Hıristiyanlığın üç mühim kalesinden biri.'Asla zaptolunmaz"deniliyordu."Ani gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz"(Sözünün söylendiği yar ve sarp kayalıklı vadilerle çevriliydi.)Ani.

Tarihi geçmişi efsaneleri olan bir şehir.

(ANI Şehri 2016 Dünya kültür mirası listesine eklenmiştir.)

Her dönemin yaşam şeklini merak etmişimdir bu tarihi yapılar bugün bile farklılığını ortaya koyuyorken,biz yaşadığımız çağ ve bin yıllar sonra ne kadar farklı görünürüz acaba?Bize farklı görünen bu tarihi yapılarda. Bu her dönemde gizemini koruyacak.

Gördüğümüz yapılar bile yaşanılan o dönemlerin gizemini çözmemize yetmeyecektir...Sırrını koruyacaktır...Bu merak beni hep içine alacaktır. Bu duygularla Ani'den ayrılırken bir daha dönüp şehri seyre daldım...

Ani şehri öylece orada duruyordu.Oradan birileri geçti.Bende oradan geçtim ..Bir tarihin ayak izinde...

Kars merkeze dönüyoruz.Işıl'ın Çok değer verdiği Namık Kemal kültür evinin başkanı Aşık Mahmut abi'yi görüyoruz.Akşama derneğe davet ediliyoruz.Çok sevinerek orada oluyoruz.Sedirlerle döşenmiş köşelerimizde oturuyoruz.Salonun ortasında içeriyi sıcacık kılan bir soba 3 Aşık bizi sazıyla , sözüyle, taşlamalarıyla karşılıyor. Inanılmaz bir ilgiyle izliyoruz.O an bizi tüm benliğimizle kuşatıyor.

Kadim topraklarda 5000 yıllık süre gelen Aşıklar geleneğinin izinde.Atışmalar,taşlamalar ve söz sanatında.Aşıkların birbirlerine saygıları,misafirleriyle sıcak içten temasları. Bir durum ve sözcükten türettikleri o engin birikimleri.Bu şehre bu kadar yakışan duruşları, tavırları." Serhat KARS'a hoşgeldiniz deyişleri,başımla gözüm üstüne hoşgeldiniz deyişleri".Ve beni sürükleyen her sözcüğün bin değer kazandığı atışmalar ve manalar...

"Buludun arasında perki (ışık) verir. "

"Gönül çalab taktı."

"Babasının esenini verir."

"Aşıkların gözü yaşı aşkı için." "Ben bir koşma yazdım.Buna ayak bulamıyorum".Ve niceleri,not almakta zorlanıyorum.Zaman o büyülü ortamda hızla akıyor. Vedalaşıyoruz.Son sözleri."Allah işinizi rast getirsin.Şerefiniz yüce olsun"..O kadar etkileniyorum ki bu derin anlamlı sözcüklerden insan o kelimelerin altından nasıl kalkabilir.Zihnim o sözcüklere takıIı otele dönüyoruz.Sessizliğime çekiliyorum.Sonsuz huzura erdiğim güzel bir uyku uyuyorum.Bu şehrin duygusu,gittiğiniz her yer, size çok şey katıyor.Bir de bir kültürün yok olmaya yüz tutan hüznü..Ne yazık ki yeni kuşağın bu çok değerli söz sanatını öğrenmede ki ilgisizlikleri.

Bu şehrin bir duruşu insanlarının bir kalitesi var.Arkadaşım Işıl bu şehre öyle tutkulu ki.Şehri onunla yaşarken anlıyorum.Girdiğimiz iç mekanlar o mekanlardaki farklı ve kültürlü insanlar anlatılanlar,öyle içine alıyor ki insanı oraya aitmişsiniz gibi geliyor.Kars'ta yaşanan yeni bir gün bir önceki günü geride bırakıyor.

Kars bir kültür şehri.

2.Gün.Selim Keçe köyü Cirit izleme..Katerina köşkü..Sarıkamış kayak merkezi..

Cirit izleme program dışı bize özel bir plan oldu.

Kars'da bu alanda festivaller olduğunu biliyoruz

Keçe köyündeyiz öncelikle sıcak soba etrafında bize helva ve çay ikramı yapılıyor. Sonrasında Cirit alanında cirit oyununu izliyoruz.Bu gösteriden harika fotoğraflar çekiyoruz. Yarış atlarına bizde binmeye hevesleniyoruz.Benden sonra Cemile ablam biniyor ve tecrubeli olduğunu söylüyor.Atın binicisi bu rahatlıkla onu serbest bırakıyor,ne oluyorsa o an oluyor.At birden hızlanıyor,biz ardından bakakalıyoruz.Cemile ablamın dağcılıktan gelen güçlü iradesi zarar görmeden bu olayı atlatıyor.Ve ben sonrasında şu espiriyi yapıyorum."Cemile ablamın bir ata binişi var. Bir de dört nala gidişi"..Unutulmaz bir anı olarak."Iyi haliyle" gezi boyunca bizleri o anlara götürüyor.

KATERINA...Katerina köşküne doğru yol alıyoruz.Bu Köşkün ben de anlamlı bir yeri vardır.Neden ve nereden icap etmiştir bilinmez,eşim yıllardır katerina köşkünü bana almaktan bahsetmiştir.Bu aramızda her zaman ve yeri geldiğince espiri konusu olmuştur.Bana alınması istenilen bu köşkü görmeyi hep istemişimdir.Bakımsızlığı ve terkedilmişliğini duyduğum katerina köşkündeyiz. Hüzünleniyorum, tarihi değerleri olan eserlere değer vermeyi ne zaman öğreneceğiz.Neden herşeye bu kadar hor ve bilinçsiz davranıyoruz. Katerina bir virane olmuş.Beni üzüyor.Üzülerek ayrılıyoruz oradan. Ne yapılabilir.Böyle bırakıp gidilmemeli, bir şeyler yapmalıyız, huzursuzluğuyla oradan ayrılıyoruz.

SARIKAMIŞ... Sarıkamış kayak merkezindeyiz.Tahminimin çok üstünde bir kayak merkezi. Sanki Avrupada bir yer,kar kalitesi dünyada ikinci sıradaymış. Karlar içerisinde keyifli zamanlar geçirip oradan ayrılıyoruz. Otelimize geçip akşam KAZEVİ'ndeki programımıza bu yoğun tempoda yetişiyoruz.Kars merkezde kazevi, işletmecisinin bir kadın olduğu, gördüğüm en iyi işletmelerden biri.Mekan dizaynı, hizmet kalitesi, sunum. Her şey çok özenli.Kazevi'nin sahibi olan kadın genel görüntüsüyle yöre insanının geleneksel ev kadını hali.Misafirperverliği,ilgisi,samimiyeti içten, her bir müşterisiyle bire bir temas eden,özel ilgiyle davranan, her şeye hakim, sözcükleri güçlü,etkileyici bir kadın. Karşılaştığım bu ortamda oldukça şaşırdığımı belirtmek isterim.Sunum Sonrası Kafkas dans gurubunun olağan üstü gösterisi,dansçı kadınların zarafeti,erkeklerin heybeti, zorlu figürleri CAN'nın gözlerini hiç kırpmadan pür dikkat izleyişi,görülmeye öyle değerdi ki.Kars'da olmanın önemli değerlerinden ve nedenlerindendi.

3.GÜN...ÇILDIR GÖLÜ..Öncesinde yol üzerinde.Boğaztepe köyü peynir müzesine uğruyoruz.Burada gördüğüm herşeye şaşırıyorum.Müze bir harika müzede sunum yapan o köyden bir kadın ve kurdukları kooparatifin başkanı.O kadar etkileyici bir sunum yapıyor ki, burada insanların sözel ifadesi çok güçlü ve derin. Bir emeğin ne büyük zorluklardan geçtiğini anlıyoruz.Çok etkilendiğim bu zorlu sürece gönüllü çalışmak istediğimi belirtiyorum.memnuniyetle kabul ediliyorum.O sıcacık temaslarla peynirlerimizide satın alarak oradan ayrılıyoruz.Yine yol üstünde Işıl'ın görmemizi çok önemsediği Son Malakan olan.Malakan amcayı ziyarete gidiyoruz.Zamanımız kısıtlı ayak üstü başlıyor anlatmaya. Buruk sesi, duruşu,o renkli gözlerinde ki donmuş derinlerde en derinlerde kalmış bakışları,bir kimliğin baskılanışı, oraya duyduğu bağlılık, anlaşılamamış olmanın ezici burukluğu.Ne çok şey anlattı. O kocaman bilge bakan gözlerin.Içimi burktun Malakan amca. Ne çok isterdim.Orada kalıp seni günlerce dinlemeyi.

KARS..Etnik zenginliği olan bir şehir.

ÇILDIR GÖLÜ....Uçsuz bucaksız buz kesmiş bir göl..Büyüleyici gökyüzüyle birleşmiş adeta ufuk çizgisi belli olmayan.Bir doğa harikası..Yöre insanlarının atlı kızaklarla göl üzerinde gelen misafirleri gezdirmesi,yöre giyisileri, atlı kızağın süslemeleri,o buz renginde renklerin, görsel bir şöleni adeta.Biz de atlı kızaklarla gölün sonsuzluğunda atların ritmik ayak sesleriyle turumuzu yapıyoruz.Ardından kar motoruyla Işıl'ın arkasına atlayarak buzun sonsuzluğunda hız yapıyoruz.Bir boşlukta kaybolmak gibi.Ne heyecanlı, ne keyifli bir an kalbim küt küt atıyor.Işıl'a sımsıkı tutunuyorum.Yavaş yavaş diyorum.Beni kesinlikle dinlemiyor.Hızla birlikte soğuğun sertliğinde gözümü açmakta zorlanıyorum.Göl öyle büyük ki bir kaç tur atıyoruz.Heyecanlı turumuzdan sonra göl kenarında yüksek müzik eşliğinde halaylar, danslar ediyoruz.Unutulmaz anlar yaşıyoruz.Gölün kenarında tatlı su balığı restaurantın da balık yemek başka bir lezzet.Bu enfes balığı tatmanın keyfiyle bir günü tamamlayarak oradan ayrılıyoruz.

4.Gün...DOĞU BEYAZIT.İshak Paşa Sarayı..

Iğdır üzerinden Doğu Beyazıt'a doğru sabah buluşmamızla güne başlıyoruz.Mevsim kış, kar ne çok yakışıyor bu uzak diyarlara.Öğlen saati Iğdır'dayız.o şehre özgü olan lezzetleri soruyoruz. Ne olduğunu öğreniyoruz. "Bozbaş et yemeği"

En iyi yapan lokantayı öğrenip oraya giriyoruz. Harika bir sunum olan bu yemeği afiyetle yiyoruz.Ve neredeyse gece 24: 00'de kadar hiç acıkmıyoruz.Zamanı iyi kullanmanın hızıyla Ishak Paşa Sarayına doğru yol alıyoruz.Doğu Beyazıt'ta bir tepede.Ağrı Dağının tam karşısında,ne görkemli bir konum almış.Ishak paşa.Içini geziyoruz odaları bölümleri bir çok özelliği olan güzel bir saray. Ve harika fotoğraf görseli.Fotoğrafçıların gitmeyi çokça tercih ettikleri bir yer Ishakpaşa.Hızla bir iki fotoğraf tutkunu arkadaşımla tepeye çıkıyoruz.Muhteşem bir konum.fotoğraf çekmeye doyamıyoruz.Aracımız hareket etmek üzere, ısrarla çağrılıyoruz.Oradan ayrılmanın zorluğuyla koşarak aracımıza yetişiyoruz.Doğu Beyazıt'a gelmişken Dağcılık Caamiasından Ağrı'ya 526'ıncı çıkışını yapmış,dağcılığın duayeni olan CUMA arkadaşımızı görmeden gitmek olurmu hiç..Öncesinde konuşup bir kaç saat süremiz olan gezimizde. Doğu Beyazıt'lı Cuma arkadaşımızla buluşuyoruz.Dağlardan Ağrı Dağından konuşuyoruz.Zirvesine huzuruna çıkmak istediğim.Yasaklı Ağrı Dağını Konuşuyoruz. içim içime sığmıyor.Heyecanlanıyoruz duygularımızı o kadar iyi biliyor ki CUMA söz veriyor "sizi oraya çıkaracağım"."Başımın üzerinde yeriniz var" diyor.Ağrı karşımızda duruyor.Yakınına da olsa gidebilirmiyiz diyoruz, bu kadar yaklaşmışken ona ulaşamamak.Öyle tutkulu bir duygudur ki bu bir sevgiliye kavuşma özlemi, isteği gibidir. kısıtlı zamanı hızlandırıyoruz.CUMA'nın arabasına atlayıp.Ağrının yamacına ulaşıyoruz. Sevgiyle,aşkla, tutkuyla selamlıyoruz.Hızla ekip arkadaşlarımıza yetişiyoruz.AĞRI Dağını istemeden, üzülerek geride bırakıyoruz.

Dağcılık kendimi bulduğum en özel alanım.Ve o ruhu hissetmiş tüm dağcılar,dünyanın neresine giderseniz gidin ruhunuz ortaktır.Cuma'yı görmekte bu yüzden değerliydi.CUMA'nın teselliesiyle oradan bir sevgiliden ayrılmışçasına.Ağrı Dağını geride bırakarak ayrılıyoruz.Bir gün kavuşmak üzere...AĞRI..

5.Gün...Son günümüz olan bu günü Şehri yaşayarak geçiriyoruz.

Kars kalesini geziyoruz.Ardından Yeni açılmış olan harp müzesini.Müze Sarıkamışta yaşanan savaşın derin izlerini canlandırmalı mumyayalarla sunmuş.Bir de sarıkamışta donarak ölen 90.000 bin askerimizin çarıklarını sembolize eden özel bir bölümde çarıklar içerisinde yanan mum ışıkları,karşılıklı aynalarla verilen sonsuzluk hissi.Ve fonda top atışları savaş sesleri..Bağazınızı düğümleyen içinizi burkan insanı kahreden anlar.Bu duygu sansıntısıyla bir süre sessizliğe bürünüp hiç konuşmadan sözcüklerin anlamını yitirmesiyle Içimiz sızlayarak oradan ayrılıyoruz. Serbest zamanla günü tamamlıyoruz.

Yaşanan bir çok anı biriktiriyoruz.Ve Doğu ekspres'le Geldiğimiz bu düşsel yolculuğa,bambaşka duygularla geri dönüyoruz.

Ne güzel bir şehirsin sen Kars. Düşlerimde yer aldın beni düşsel bir yolculuğa çıkardın.

Ve yine bir yolculuğun bana kattığı çok şeyle huzur buluyorum.

Yaşam bir yolculuk değilmidir.Ne kadar süreceği nereye varacağımızı bilmediğimiz.Öyleyse değerli olan gördüklerimiz ve yaşadıklarımız bizi biz yapan.Bize çok şey katan.

Kars böyle bir yolculuktu. Gördüm, hissettim.Başkalaştım...

Yaşamdaki güzellikleri,görebilmeniz,yaşamanız ve kaçırmamanız dileğiyle...

Gezi Notları: Ferda Metin (Gezgin)

Fotoğraflar: Işıl Çimenbiçer

 

Editör: Metin Özçimen
Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mehmet Nilmen Mehmet Nilmen 03.12.2018

Ben İzmir'den Kars'a ilk yolculuğuma 1979 yılının 30 Mart günü yapmıştım , siz bana yeniden yaşattınız o günleri. Geçmişte benzerlikleri yaşadığımı anımsattığınız için çok teşekkür ediyorum Ferda Metin ve Işıl İşçimenler hanımefendiler sizlere.

METİN ÖZÇİMEN METİN ÖZÇİMEN 03.12.2018

Spor Şefim TC Mehmet Nilmen fotoğrafçılığı çok sever. Ferda Metin

FERDA METİN FERDA METİN 03.12.2018

Gördüklerimiz ve hissettiklerimizde duyguların ortaklaşması, ne güzel KARS. Bu etkiyi yaratan ve yaşatan bir şehir.Teşekkür ediyorum. Mehmet Nilmen...

Nadide Kaya Nadide Kaya 03.12.2018

Dağlarımızın güzel HEİDİ'si... muhteşem,yüreğine,emeğine,kalemine sağlık,yaşayıp,yaşatıyorsunuz,güzel dileklerim seninle...

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık