Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop

Yașlanmayı geciktirmek mümkün olabilir mi?

Yașam standartları birbirine yakın olan, 45-50 SPF güneș koruyucu krem kullanan ve sigara içmeyen ikizlerden birine düzenli botulinum toksin uygulanırken diğerine sınırlı sayıda uygulama yapıldı.

Yașlanmayı geciktirmek mümkün olabilir mi?

Botulinum Toksin Uygulamaları Yașlanmaya Bağlı İzleri Azaltıyor!

Yurt dıșında Dr. William J. Binder tarafından bașlatılan ve daha sonra Dr. Alexander Rivkin’in katılımıyla sürdürülen araștırmada, düzenli olarak uygulanan Botulinum Toksin ile düzensiz yapılan uygulamasının yașlanma izlerine olan etkisi araștırıldı.

Yașam standartları birbirine yakın olan, 45-50 SPF güneș koruyucu krem kullanan ve sigara içmeyen ikizlerden birine düzenli botulinum toksin uygulanırken diğerine sınırlı sayıda uygulama yapıldı.

Yaklașık 19 yıl boyunca ikiz kardeșlere farklı șekilde uygulanan botulinum toksin ve etkisinin incelendiği araștırmanın sonuçları açıklandı.

Araștırma kapsamında ikizlerden Los Angeles’ta yașayan kișiye 19 yıl süresince her 4-6 ayda bir alın ve kaș arasına; son 8 yıldır ise kaz ayaklarına botulinum toksin uygulandı.

Doz ilk yıllarda 20, 10 ve 16 U (kaș arası, alın ve kaz ayakları) șeklinde gerçekleștirilirken, son birkaç yıldır dozu 16, 8, 16 U’ya düșürüldü.

Münih’te yașayan ve düzensiz uygulama yapılan ikiz kardeșe ise 19 yıl içinde toplamda 4 kez Botulinum Toksin uygulandı. (2, 9 ve 13 yıl önce)

Uygulanan dozlar 20, 10 ve 12U (kaș arası, alın ve kaz ayakları) șeklinde gerçekleștirildi.

Sonuçları bilim dünyasında yankı yaratan araștırmada, her iki ikizin de çeșitli açılardan çekilen fotoğrafları paylașıldı. Araștırma sonucunda, düzenli uygulama yapılan ikizde alın ve kaș arası çizgilerine rastlanmazken, düzensiz uygulama yapılan ikizde çizgilerin belirgin olarak gözlemlendiği saptandı.

İkizlerde kaz ayaklarındaki çizgilerin de görünümünde belirgin farklılık tespit edildi. Düzenli uygulanan ikizde daha hafif çizgiler varken, düzensiz uygulanan ikizde bu çizgilerin daha derin olduğu gözlendi.

Düzenli uygulama yapılan ikizin cildi daha pürüzsüz ve Dr. Binder, araștırma sonucuna ilișkin yayımladığı makalesinde, “Düzenli ve uzun vadeli Botulinum Toksin uygulamaları yüzdeki cilt yașlanmasını azaltıyor ve yüzde olușan çizgilerin olușumunu erteliyor” ifadesini kullandı.

Bilim insanı Bowler tarafından 7 yıl süren 2 durum çalıșması sonucu da tedavi sonrasındaki cilt kalitesinde iyileșme, kırıșıklıklarda azalma ve ciltte pürüzsüzlük belirlendiğini ortaya koydu.

Çalıșmada Botulinum Toksin’ in etkinliğinde azalma veya doz artırım ihtiyacına rastlanmadığını da gösterdi.

Dr. Dailey ve arkadașlarının yayımladığı 2 yıl süren çalıșma sonucunda da düzenli uygulamanın kırıșıklıklardaki azalma ve botulinum toksinin etkisini uzattığını ortaya koydu.

Araștırma kapsamında, hastalara her 4 ayda bir 5 kere düzenli botulinum toksin uygulandı. 20.aydan sonra 6 ay hastaların yüzde 87’sinde tatmin edici sonuçlar alındığı belirlendi.

Araștırmalar hastaların genç görünüme kavușmalarının yanı sıra hastalarda kendine güven duygusunun arttığını, yașam kalitelerinin yükseldiğini göstermektedir.

Düzenli botulinum toksin uygulandığında, yüzde olușan çizgilerin gelișimi önlenebiliyor, kaz ayaklarındaki izler de azalıyor.

Sonuçlar Doğal

Zaman, tüm yașanmıșlıklarını cildinizde gösterirken, daha genç ve dinamik bir cilde kavușmak, yașlanmanın izlerini geciktirmek mümkün olabilmektedir.

Ciltte olușan yașlılık belirtileri, ameliyata gerek kalmadan azaltılabiliyor. Bu uygulamalar arasında botulinum toksin, dolgu, mezoterapi, kimyasal peeling, prp, iğneli radyofrekans, fokus ultrason, ip uygulamaları, lazer uygulamaları önemli bir yer tutmaktadır. Bu uygulamalar ülkemizde ve dünyada artmaktadır.

Ayrıca bu alanda kullanılan teknikler, cihazlar, malzemeler hızla geliștirilmektedir.

Bu hızla gelișen teknolojilere paralel hem uygulayıcıların eğitimlerinin hem de uygulama becerilerinin

artırılması gerekmektedir. Biz dermatologlar bu ihtiyaçtan yola çıkarak uzun yıllardır bașta “Türk Dermatoloji Derneği” olmak üzere diğer Dermatoloji dernekleri ile birlikte eğitim çalıșmalarını sürdürmekteyiz. Bu çalıșmalar kongre, sempozyum, konferans ve atölye çalıșmaları șeklindedir.

Bu sempozyumlardan en önemlilerinden biri olan Uludağ Kozmetik Dermatoloji Sempozyumunun sekizincisi yüksek bilimsel içeriği ve pratik uygulamaları ile yapılmaktadır.

Botulinum Toksin Uygulamaları

Tüm dünyada olduğu gibi botulinum toksin uygulamaları ülkemizde en sık yapılan estetik ișlemdir.

Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen, kasları gevșetmek için kullanılan bir ilaç olan botulinum toksin, uzun yıllardır kozmetik dermatoloji alanı dıșında da çeșitli hastalıkların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır.

Botulinum Toksin, öncelikle hareketlerin tekrar edilmesi ile olușan mimik çizgilerinin olușmasını engellemek için kullanılmaktadır. Çizgiler derinleșmeden botulinum toksin uygulaması yapılması, avantaj sağlamaktadır. Bu șekilde, kasların kasılması yumușatılarak olabileceğinden daha az kırıșıklık olușmaktadır.

Uygulama Deneyimli Hekimler Tarafından Yapılmalı

Uygulama mutlaka bu konuda iyi eğitim almıș ve deneyim sahibi hekimler tarafından yapılmalıdır.

Son yıllarda medikal estetik alanındaki uygulamaların artması ve ekonomik nedenler sonucu tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de hekim olmayan uygulayıcıların ortaya çıkmasına neden olmuștur.

Bunun sonucunda da istenmeyen ciddi sağlık ve estetik problemler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle uygulamalar, mutlaka ciddi eğitim almıș ve konuda deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Hekim olmayan birinin (güzellik uzmanı, hemșire gibi) yukarıda saydığımız bu tıbbi ișlemleri birine yapması kanunlarımızca da engellenmektedir. Ayrıca bu ișlemler sadece tıbbi hizmet veren hastaneler, muayenehaneler, poliklinikler veya tıp merkezlerinde yapılabilir. Bu kurumlar dıșında olan güzellik salonları, kuaförler gibi yerlerde hekim bile olsa bu tür tıbbi ișlemler kesinlikle yapılamaz.

Size kullanılacak malzemeyi ve yapılacak ișlemi araștırın ve uzman dokturunuza sorun Estetik tıp, alanındaki hızlı gelișmeler sonucu birçok markanın piyasaya girmesine neden olmuștur.

Ancak bu alanda kullanılan malzemelerin üretiminde ileri teknolojiler gerekir. Kalitesiz düșük maliyetli malzemeler ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Mutlaka doktorunuzdan size kullanılan malzemenin markasını, seri numarasını ve son kullanma tarihini içeren etiketini isteyin.

Sonuç olarak, halkımızın güvenli bir estetik uygulamayaptırması için mutlaka iyi eğitim almıș deneyimli bir hekime bașvurması gereklidir. Bunu sağlıyabilmek için, dermatoloji alanında yapılan bilimsel toplantılarda meslektașlarımıza uygulamalı eğitimler ve kurslar verilerek bilgi ve deneyim paylașımı sağlanmaktadır

Türk Dermatoloji Derneği Estetik ve Kozmetik Çalıșma Grubu Bașkanı Doç. Dr. HAKAN ERBİL

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık