Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop

Benleriniz Kabusunuz Olmasın

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. NİLGÜN ȘENTÜRK, Vücudunuzdaki benleriniz büyüyor, kașınıyor veya kanıyorsa vakit kaybetmeden dermatoloğunuza bașvurun

Benleriniz Kabusunuz Olmasın
  • 20 Haziran 2019, Perşembe 23:48

Vücudunuzdaki benleriniz büyüyor, kașınıyor veya kanıyorsa vakit kaybetmeden dermatoloğunuza bașvurun.

Hemen her yetișkin insanın birkaç adet beni vardır. Açık tenlilerde ben sayısının daha fazla olması (10-40 arasında) normaldir. Benler konusunda așırı endișe edilmemeli ancak mutlaka dikkatli olunmalıdır.

Çünkü, bir deri kanseri olan melanom, benin üzerinden veya yakınından gelișebilir. Melanom erken yakalandığında tedavi edilebilir. Melanomanın ilk bulgusu bir bende ortaya çıkan değișiklik veya yeni çıkan bir ben olabilir.

Deride ortaya çıkan benlerin takip edilmesi, benlerde oloğanüstü bir değișiklik görülmesi halinde mutlaka bir dermatoloji uzmanına bașvurulmadır. Çünkü bu șekilde melanomu erken yakalama șansı elde edilebilecektir.

Dermatoloji uzmanı, nasıl ve hangi sıklıkta derinin ve benlerin kontrol edilebileceğini hastaya öğretecektir.

Çocuklardaki Benler

Genellikle küçük çocuklardaki benler konusunda endișelenmeye gerek yoktur.

Çocukluk çağı ve adölesan dönemde benlerin çıkması normaldir. Çocuk büyüdükçe benler de büyür. Bazıları koyulașır, bazıların da rengi açılır. Bu değișiklikler çocuklarda beklenen normal olaylardır ve genellikle melanom bulgusu değildir.

Benlerin Belirti ve Bulguları

Benler, genellikle kahverengi olmakla birlikte bazen açık kahve, siyah, kırmızı, pembe, mavi, deri renginde veya renksiz de olabilirler.

Șekil olarak yuvarlak, yüzeyi düz veya hafif kabarıktır, görünüșü aylar içinde değișmez, aynı kalır. Bazılarnıın üzerinde kıl olabilir. Bazı benler, yıllar içinde değișebilir ya da tamamen kaybolabilir.

Benler deride herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, saçlı deri, parmak araları, el avuç içi ve ayak tabanı ve hatta tırnak altında bile görülebilir.

Vücutta yeni bir ben ya da leke görüldüğünde dikkatli olunmalıdır.

Kanser riski açısından asimetri önemli bir ipuçudur. Lezyon ortadan ikiye böldüğünde iki taraf birbirine benzemiyorsa ben asimetriktir.

Benin kenarları düzensiz, yer yer girintiler yapmıș veya bazı yerlerde sınır iyi takip edilemiyorsa risk söz konusudur.

Renk, ben içinde değișiklik gösterebilir, koyu-açık kahve, siyah olabilir bazen beyaz kırmızı ya da mavi alanlar içerebilir.

Melanomlar tanı konulduğunda genellikle 6 mm’den büyüktür, ama bazen çok küçük de olabilir.

İlerleme, lezyonun geri kalan kısmından farklı görünen kısım olması ya da var olan benin boyut șekil veya renk değișikliği göstermesi dikkate alınmalıdır.

Benler Kimlerde Ortaya Çıkar?

Hemen hemen her yetișkinin birkaç adet beni vardır. İnsanların çoğundaki benler sıradan benlerdir. Bașka ben tipleri de vardır. Bunların bazıları melanoma için risk tașır. Bunlar:

Atipik benler (displastik benler):

Bu benler melanoma gibi görünür ama melanoma değildir. Ama bu hastaların bazı șartlarda melanoma geliștirme riski fazladır.

Bu șartlar;

• 4 veya daha fazla atipik beni varsa

• Daha önceden melanom öyküsü varsa

• Birinci derece akrabalarında (ebeveyin, kardeș veya çocuk) melanom varsa

Atipik benler genellikle kalem arkası silgilerin çapından daha geniștir. Garip șekilleri vardır, yuvarlak değildir, 1 den fazla renk karmașası içerirler (kahve, kırmızı, pembe) Atipik benler vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, genellikle gövdededir, nadiren yüzde ortaya çıkarlar.

Çok sayıda atipik beni olan kișiler ailesel atipik multiple mole- melanoma sendromu olarak tanımlanan bir duruma sahip olabilir, bunların 50 den fazla benleri vardır, bazıları atipiktir, kan bağı akrabalarında melanom öyküsü vardır.

Atipik ben üzerinden melanoma gelișebilir, Atipik benleri olanlar mutlaka bunlardaki değișimi takip etmelidir.

Doğumsal benler:

Kabaca 100 insandan birinde doğumsal ben vardır. Bunların boyutları çok değișkendir, çok küçük olabileceği gibi gövdenin yarısını kaplayan boyutlara da ulașabilir. Dev doğumsal beni olan olanlarda melanoma gelișme riski fazladır. Bu nedenle yakın takip edilmelidir.

Spitz nevus:

Spitz nevüsler melanoma çok benzer ve gözle bakarak ayırd edilemeyebilir. Bu benler genelde pembedir, deriden kabarık ve kubbe șeklindedir. Kırmızı siyah kahve gibi farklı renklerde de olabilir. Spitz nevüslerin çoğu yașamın ilk 20 yılında ortaya çıkar, ama yetișkinlerde de gözlenebilir.

Kazanılmıș-akkiz benler:

Eğer benler doğduktan sonra ortaya çıkarsa kazanılmıș ben denir.

Açık tenli insanların çoğunda 10-40 arasında ben vardır. Bunlara sıradan ben denir. Eğer bir kișide 50 den fazla ben varsa bu hastalar melanom gelișimi açısından daha fazla risk tașımaktadır.

Benlerin Tanısı, Tedavisi ve İzlemi

Dermatoloji uzmanları deneyimleri ile bir lekenin ben olup olmadığını anlarlar. Ayrıca kullandıkları bazı aletler veya cihazlar yardımı ile benleri daha ayrıntılı inceleyip bunları kayıt altına alabilirler. Kayıt altına alınması benlerin daha sonraki vizitlerde ortaya çıkan değișikliklerin takip edilmesini sağlar.

Benlerin çoğunun tedavi edilmesi gerekmez ama benler hastaya rahatsızlık veriyorsa (kıyafet giydiğinde sürtünüyorsa), görünümünden rahatsız oluyorsa veya kanser șüphesi varsa çıkarılabilir.

Benler cerrahi olarak çıkarılmalıdır, bu yöntem aynı zamanda patolojik inceleme yapılmasına olanak sağladığı için tercih edilmektedir. Lazer ile benlerin yakılması önerilmiyor, hatta lazer epilasyon sırasında benlerin yanmaması için korunması gerekmektedir. Benlerin çıkarılması kanserleșmesine neden olmaz aksine hem tanısı kesinleșir hem de tedavi edilmiș olur.

Benler çıkarıldıktan sonra bu bölge iyileșir, alınan ben histopatolojik olarak incelenir ve iyi yada kötü huylu olduğu kesinleșmiș olur. Bazen çıkarılan alanda ben tekrar çıkabilir bu durumda mutlaka hemen dermatoloğunuza bașvurmanız gerekir. Bu melanomun belirtisi olabilir.

Benler konusunda bilmemiz gerekenler:

• Eğer vücudunuzdaki herhangi bir ben șekil değiștiriyorsa, kașınıyorsa, veya kanıyorsa mutlaka dermatoloğunuza bașvurun. Bunlar melanoma gelișiminin ișaretidir, erken tanı konulduğunda melanoma tedavi edilebilir ama tedavi edilmezse öldürücü bir deri kanseridir.

• Derinizi belli aralarla kendiniz muayene edin, kendi kendine muayene melanomu erken yakalamanızı sağlayacaktır. Dermatoloğunuz kendi kendine deri muayenesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini size öğretecektir.

Derinizi mutlaka güneșten koruyun,

Güneș ıșınlarının benlerin sayısını arttırdığına inanılmaktadır. Yapılan çalıșmalarda UV ıșınlarının deri kanseri gelișiminde önemli rol oynadığı gösterilmiștir. Yine yapılan çalıșmalarda solaryumlar ve yapay ve güneș kaynaklarının da deri kanseri gelișiminde önemli rol oynadığı gösterilmiștir. Bunun için bronzlașmak için uğrașmamak, yüksek faktörlü güneșten koruyucuları düzenli ve yeterli miktarda kullanmak ve koruyucu özellikte kıyafet seçmek önemlidir.

• Eğer 100’den fazla beniniz varsa mutlaka sizi takip eden bir dermatoloğunuz olmalıdır.

Ayrıca ailesel mol-melanom sendromu olanlarda her 3-6 ayda bir mutlaka dermatoloğa bașvurmalıdır. Eğer benler stabilse yani hızlı değișim göstermiyorsa doktorunuz kontrol vizitlerini daha seyrekleștirebilir.

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. NİLGÜN ȘENTÜRK,

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık