Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop

BURS BAŞVURU REHBERİ

2017-2018 Eğitim dönemi için burs başvuruları başladı. Üniversite kayıtlarının bitmesinin ardından öğrencilerin burs maratonu başladı.

BURS BAŞVURU REHBERİ

Üniversite kayıtlarının bitmesinin ardından öğrencilerin burs maratonu başladı. Eğitim masrafına destek olmak isteyen pek çok kurum var. Vakıflar, dernekler ve odalar öğrencilere destek oluyor. Burs süresi 9-12 ay arasında değişirken; aylık ödemeler 200 liradan başlıyor, 510 liraya kadar çıkıyor. Bursiyer seçim kriterlerinde maddi yetersizlik ve başarı ön plana çıkıyor.

Karşılıksız burs desteği veren kurumlar arasında; Sabancı, Vehbi Koç, Tekfen, Borusan Kocabıyık Vakfı gibi kurumlar yer alıyor. Ayrıca İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası gibi iş örgütleri de öğrencilere destek oluyor. Başvurular, kurumların internet sitesi üzerinden yapılırken, çoğu başvuru Eylül ayı içinde bitiyor. Bu nedenle hızlı davranmakta fayda var.

VERİLECEK BURSLARDA KİMLERE ÖNCELİK TANINACAK?

Karşılıksız burs veren kurumların bursiyerler için tanıdıkları öncelik sıralamasına göre;

1)Ailenin kırsal kesimde ikameti ve İstanbul’da bir üniversiteyi kazanmış olması,

2)Okuyan kardeş sayısı,

3)Kız çocukları,

4)Anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması,

5)Çocuğun parçalanmış aileden olması,

6)Öğrencinin özel yeteneğe ve uğraşa sahip olması,

7)Vakfın, eğitim kültür ve sosyal etkinliklerinde yer alma çabasını göstermesi,

8)Gönüllülük hizmetine talip olması önem taşıyor.

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu)

KYK burs başvurularının başlama tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde tarihin netleşmesi bekleniyor.

KREDİ ve Yurtlar Kurumu (KYK): T.C. vatandaşı olan, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyor. Başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Yıllara göre burs artışı Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla belirleniyor. Ön lisans, lisans, açıköğretim (sadece öncelikliler; şehit-gazi çocuğu, anne-babası vefat edenler, vb.), dikey geçişle ara vermeden kayıt yaptıranlar, master ve doktora yapanlar, vakıf üniversitesi öğrencileri, LYS’de her alanda ilk 100’e girenler, üniversite kontenjanından bildirilenler, milli olmuş amatör sporcular, ikinci öğretim öğrencileri yararlanabiliyor. www.kyk.gov.tr

BURS İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

1)T.C. vatandaşı olmak,

2)Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak,

3)Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak,

4)Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak,

5)Başka bir kamu veya özel kurumdan burs almamak,

6)Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Genel not ortalaması uygun olduğu takdirde en fazla 3 başarısız dersi olan öğrencilerin başvurusu kabul edilmektedir.)

KİMLER BURS BAŞVURUSUNDA BULUNAMAYACAK?

1)Vakıf üniversitesi öğrencileri,

2)Açık öğretim öğrencileri,

3)Uzaktan öğretim öğrencileri,

4)Ücretli değişim programında bulunanlar,

5)25 yaşından büyükler,

6)Aynı aileden TEV bursu devam eden başka kardeşi olan öğrenciler başvuru yapamaz.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere veriliyor. Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendiriliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, yükseköğrenim bursu başvuruları 15 Eylül – 30 Ekim 2017 tarihleri arasında alınmaya başlanacak.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

Kurum üniversite öğrencilerine 10 ay boyunca aylık 200 TL burs veriyor. Başvuru koşulları; devlet üniversitesinde okumak, KYK hariç başka kurumdan burs almamak, başarı ortalamasının en az 2 olması. Son başvuru tarihi 18 Eylül. Başvurular internet sitesi üzerinden yapılıyor.

VEHBİ KOÇ VAKFI

Burs başvuruları 29 Eylül’e kadar www.vkv.org.tr adresinden gerçekleştirilecek. Başvuru koşulları: Örgün eğitim lisans öğrencisi olmak, maddi yardıma ihtiyacı olmak, disiplin cezası almamış olmak, başarı notunun en az 100 üzerinden 60, 4 üzerinden ise 2.50 olması ve karşılıksız burs almıyor olmak.

SABANCI VAKFI

Burs, lisans öğrenimi gören T.C. uyruklu öğrenciler için geçerli. Ekim-Haziran aylarında 9 ay süreyle aylık 500 TL burs veriliyor. Burs karşılıksız, geri ödeme veya hizmet yükümlülüğü içermiyor. Son başvuru tarihi 13 Ekim. Gerekli belgelerin öğrenci tarafından kayıtlı olduğu üniversitenin öğrenci işlerine teslim edilmesi gerekiyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI

Burslar Ekim-Haziran arasında 9 ay ödeniyor. Üniversitede lisans eğitimi görenlere aylık 510 TL veriliyor. Burs karşılıksız ancak bursiyerlerin vicdani yükümlülükleri var. Mezun olup, iş hayatına atıldıklarında onların da vakfa destek olması bekleniyor. Son başvuru tarihi 30 Eylül. Kurumun internet sitesinden başvuru yapılıyor.

TÜRK DİL KURUMU

LYS’de ilk 2 bine giren öğrencilere 9 ay boyunca aylık 400 TL burs veriyor. Dernekçe verilen karşılıksız burs yardımları, sosyal yardıma muhtaç, kendi imkanları ile tahsil hayatlarını sürdüremeyen öğrencilere veriliyor. Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri takdirde bursları okul hayatları boyunca devam ediyor.

YAŞAR EĞİTİM VAKFI

Yüksek lisans, lisans, yüksekokul ve meslek yüksekokulunda okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Bursiyerlere 9 ay aylık 480 TL ödeme yapılıyor. Disiplin cezası bulunmamak, bir işte çalışmamak, başka kurumdan burs almamak ve başarılı olmak başvuru koşulları arasında. Online olarak yapılan başvuruda son tarih 7 Ekim.

İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI

Vakıf, Ankara; ODTÜ, hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitesi, İstanbul; İTÜ, Boğaziçi ve İstanbul Üniversiteleri’nin Tıp, Diş Hekimliği, Mühendislik ve Hukuk öğrencilerinden başvuru kabul ediyor. Burs miktarı aylık 400 TL. 9 ay karşılıksız ödeniyor. Yeni dönem başvuruları bu ay içinde duyurulacak.

BORUSAN KOCABIYIK VAKFI

Burslar Türkiye’de öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencilere sağlanır. Üniversite bursundan yararlanmak için 100 üzerinden en az 70; 4 üzerinden en az 2.75 ortalamaya sahip olmak gerekiyor. Burs süresi 12 ay. Burslar karşılıksız, öğrenciye mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmiyor. Burs başvuruları okulların Burs Birim Merkezi’ne yapılıyor.

İSTANBUL SANAYİ ODASI

Başvuru koşulları; başka bir kurumdan burs veya kredi almamak, gelir düzeyi düşük olmak, genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olması, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak. Başvurular 30 Eylül’e kadar internet sitesi üzerinden online yapılacak.

İSTANBUL TİCARET ODASI

İstanbul’da okuyanlara burs veriyor. Başvuru koşulları arasında; birinci sınıfta 22, ikincide 24, üçüncüde 25, dördüncüde 26 yaşından büyük olmamak, başka kurumdan burs almamak, başarı ortalamasının 4 üzerinden en az 2.25 veya 100 üzerinden en az 60 olması yer alıyor. Başvurular 24 Eylül’e kadar kurumun internet sitesinden yapılacak.

MEHMET ZORLU VAKFI

Yeni dönem burs başvuruları 18 Eylül’de başlayacak. Başvurular ilgili üniversitelere şahsen yapılacak, vakıf üzerinden bireysel başvuru alınmıyor. Burs kapsamında belirlenmiş devlet üniversiteleri, devlet konservatuarları ile yüzde 100 burslu olarak vakıf üniversitelerinde okuyan, başarı ve ihtiyaç kriterini karşılayan öğrencilere burs veriliyor.

CAFER SADIK ABALIOĞLU EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Denizli ile bağlantısı olan (Denizlili olan ya da liseyi Denizli’de tamamlayan) adaylara burs veriliyor. Başvurular 29 Eylül’e kadar vakfa şahsen yapılıyor. Başvurmak için 2017’de üniversite sınavında yerleştiği puan türünde Türkiye çapında ilk 5 bin sıralamasında bulunmak gerekiyor.

ŞAHİNLER VAKFI

Her yıl 500 öğrenciye burs veriyor. Bursiyere 9 ay boyunca ödeme yapılıyor. Başvuru koşulları; sabıka kaydı olmaması, kazanç getiren bir işte çalışmamak, aileden başka birinin Vakıf’tan burs almaması olarak sıralanıyor. Başvuru formu ve gerekli belgeler internet sitesi üzerinden temin edilip, posta yoluyla vakfa gönderilecek. Son başvuru tarihi 31 Ekim.

TEKFEN VAKFI

500 öğrenciye burs verilecek. Başvuru www.tekfenburs.org adresinden 24 Eylül’e kadar yapılacak. Bölüm kısıtlaması yok ancak burstan faydalanmak isteyen öğrencilerin, velileri arasında en yüksek gelir sahibi kişinin yıllık brüt gelirinin 63 bin 880 TL ve altında olması şartı aranıyor. Bursiyerlere Tekfen Grup Şirketleri’nde staj imkanı da sunuluyor.

ANADOLU VAKFI

Burs başvuruları 30 Eylül’e kadar Burs Başvuru Sistemi üzerinden online olarak yapılacak. Kriterler arasında, devlet üniversitelerini kazanmış olmak yer alıyor. Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrenciler için yüzde 100 başarı bursuyla yerleşmiş olma kriterleri aranıyor. Başbakanlık bursu hariç, farklı kurumlardan alınan burslar, başvuruya engel değil.

BURS VEREN KURUMLAR VE VAKIFLAR LİSTESİ

- Toplum Gönüllüleri Vakfı

- İstanbul Sanayi Odası Vakfı

- Hacı Ömer Sabancı Vakfı

- İstanbul Ticaret Odası

- 21.Yüzyıl Anadolu Vakfı Mahmutbey

- Adem Çelik Beykent Vakfı

- A.Nihat Gökyiğit Eğitim Sağ. Kültür San. Vakfı

- Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Bursu

- Abdülkadir Eris Eğitim Vakfı

- Abdurrahman Bilimli Kültür Sa. Sos. Vakfı

- Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

- Darendililer Eğitim Vakfı

- Ensar Vakfı Burs Çalışmaları

- Fevzi Akkaya Vakfı

- Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı

- Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

- Şahinler Vakfı Bursu

- Rumeli Eğitim Vakfı

- Yumlu Eğitim Kültür ve Bilim Araştırma Vakfı

- Eskişehir Sanayi Odası

- Türkiye Diyanet Vakfı

- İstanbul Ticaret Borsası Vakfı

- Türk Dil Kurumu

- Sema Yazar Gençlik Vakfı

- Yaşar Eğitim Kültür Vakfı

- İstanbul Ticaret Odası Bursları

- Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Bursu

- Mehmet Zorlu Vakıf Bursu

- Tubitak Bursu

- Tekfen Vakfı Bursu

- Cafer Sadık Abalıoğlu Bursu

- İbrahiç Çeçen Vakfı Bursu

-Nuh Çimento Sanayi Vakfı

-Taşkent Vakfı

-İstek Vakfı

-Galatasaray Eğitim Vakfı

-21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

-Milli Eğitim Bakanlığı

-İş Dünyası Vakfı

-Sağlık ve Eğitim Vakfı

-İzzet Baysal Vakfı

-Teknik Eğitim Vakfı

-Türk Anadolu Vakfı

BURS VEREN ÜNİVERSİTELER LİSTESİ

-İstanbul Üniversitesi

-Galatasaray Üniversitesi

-Hacettepe Üniversitesi

-Orta Doğu Teknik Üniversitesi

-İstanbul Teknik Üniversitesi

-Boğaziçi Üniversitesi

-Ege Üniversitesi

-Ankara Üniversitesi

-Yıldız Teknik Üniversitesi

-Marmara Üniversitesi

Kaynak: Posta / Star

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık