Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
erotik shoperotic shop

ABD yaptırımlarının gerçek kazananı kim?

Adnan Oktar'ın dünya basınında yayınlanan ve büyük yankı uyandıran yazısını yayınlıyoruz...

ABD yaptırımlarının gerçek kazananı kim?

ABD Kongresi’nden geçerek Başkan Trump'ın da zoraki imzasıyla onaylanan “Yaptırımlar Yoluyla Amerika’nın Düşmanlarıyla Mücadele“ yasası ABD tarihinin en sert yaptırımlarını içeriyor. Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırım kararlarına üç ülke tarafından gelen tepkiler dünya gündeminde en üst sıralara yerleşti.

Tepkiler arasında dünyanın en çok odaklandığı kuşkusuz Kuzey Kore'ninki oldu. Yaptırımı imzalamasının ardından Trump'ın bir de "ateş ve gazapla" karşılaşacakları şeklindeki zehir zemberek ifadeleri üzerine Pyongyang yönetimi Pasifik'teki ABD üssünün bulunduğu Guam adasını füzeyle vuracağı açıklamasını yaptı. Saldırı planlarının Ağustos ayı ortasında tamamlanacağını bildiren Kuzey Kore ordusundan General Kim Rak Gyom, saldırının kaç defa, ne tür füzelerle, kaç dakika içerisinde hangi koordinatlara gerçekmeştirileceğine dair ayrıntıları dahi paylaştı.

İran'a gelince, İran, bu yeni yaptırımları 2015'te ABD'yle imzaladığı nükleer anlaşmanın ihlali sayıyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika'ya bu tür yaptırımlar karşısında İran'ın nükleer programına yeniden geri döneceği ültimatomunu verdi. Ruhani, meclisteki güvenoyu toplantısındaki konuşması sırasında şunları söyledi:

Amerikan yönetimi eğer geçmişteki deneyimleri tekrar etmek ve baskı siyasetine dönmek niyetindeyse, İran çok kısa zamanda, haftalar ya da aylar değil belki de saatler içerisinde programına geri dönecektir. Bu geri dönüş, müzakerelerin başlamasından öncekine nazaran çok daha gelişmiş bir seviyede olacaktır.” 

ABD Kongresi'nin yeni yaptırım tasarısının birinci adresi olan Rusya da vakit kaybetmeden son derece sert mesaj ve karşılıklar vermekten geri kalmadı. Putin, 1 Eylül'e kadar 750 ABD'li diplomatın Rusya'yı terk etmesini ve ABD'li diplomat sayısının 455'e düşürülmesini istedi.

Rusya Başbakanı Medvedev resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamasında, ABD'nin yeni yaptırımlarla Rusya’ya yönelik kapsamlı bir ticaret savaşı başlattığını söyledi. Bu aşamadan sonra yeni ABD yönetimiyle ilişkileri iyileştirme umudunun sona erdiğini belirtti.

Son yasada, Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle Obama döneminde alınan yaptırım kararları daha da sıkılaştırılırken Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla ilave yaptırımlar da getiriliyor. Yasa, Rusya'nın enerji, gemicilik, metal ve madencilik gibi kilit sektörlerinihedef alıyor. Yaptırımlar, Rusya'daki petrol şirketleriyle ortak çalışan uluslararası firmaları da kısıtlamalar kapsamına alıyor.

Peki, dünyanın en önemli hatta gerektiğinde en tehlikeli olabilecek güçlerini bu şekilde kendi yöntemleriyle cezalandırmaya kalkan ABD Kongresi bu yaptırımlardan nasıl bir kazanç umuyor, dünyaya ne tür bir mesaj vermeyi amaçlıyor. İlginç olan, hangi yönden bakılırsa bakılsın ABD'nin ülke olarak bu yaptırımlardan siyasi, ekonomik ya da ticari anlamda bir kazanç elde etmesi mümkün görünmüyor. Zira, bu politikayla yalnızca söz konusu üç ülkeyi değil, özellikle Rusya'yla ciddi ekonomik ilişkiler içinde olan AB ülkelerini dekarşısına alıyor. Çünkü bu yaptırımlardan Rusya'yla ortak projeler yürüten Avrupa şirketlerinin de zarar göreceği açık.

Bu projelerin başında da Kuzey Akımı Projesi geliyor. Yaptırımlara en sert tepkiyi veren Avrupa ülkeleri ise bu enerjiye ihtiyacı olan ve Ruslarla birlikte bu projeyi yürüten şirketlere ev sahipliği yapan Almanya, Fransa, Avusturya gibi ülkeler. Bu ülkelerin sözcüleri her fırsatta, yaptırımların AB-ABD ilişkilerine zarar vereceği görüşlerini dile getiriyor. Almanya, ABD'nin son yaptırımlarını uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendiriyor. Almanya'da yapılan bir araştırma bir önceki yaptırımların Alman ekonomisini 10 milyar dolar zarara uğrattığını gösteriyor.

Diğer yandan, önceki yaptırımların, bu sayede sürekli yeni ittifaklar, ticari bağlantılar geliştirmeye yönelen ve zaten kendi kendine yeten Rusya'ya kayda değer bir zarar veremediği açık. Bundan sonra da verecek gibi görünmüyor. Aksine, uzmanlar yaptırımların Putin'in işine yarayacağını belirtiyor. Yaptırımların Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore'yi eskisinden çok daha fazla birbirine yakınlaştırması ve bu yakınlaşmalar sonucu her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir ABD karşıtı cephenin gelişme ihtimali yüksek. Sonuçta Rusya da, İran da uzun yıllardır yaptırımlar ve tehditlerle mücadele etme, bunların altından başarıyla kalkma ve zorlu koşulları kendi çıkar ve faydalarına çevirme deneyimine sahip ülkeler.

Bu durumda yaptırımların en büyük darbeyi aslında, dünyanın önemli bölümüyle hatta Avrupalı müttefikleriyle bile karşı karşıya gelen ABD'nin bizzat kendisine vurduğu sonucu çıkıyor. Ayrıca, yaptırımların birçok AB ülkesinin ekonomi ve enerji politikalarına ve en başta da Trump'ın şahsına zarar verdiği açık. Rusya bile, söz konusu yaptırımların doğrudan, bunları istemediği, hatta "son derece hatalı" olduğunu söylediği halde imzalamaya mecbur bırakılan Trump'a yönelik olduğunu belirtti.

Nitekim, Senato Demokrat Parti grup lideri Chuck Schumer, Trump'ı ezerek yasalaştırdıkları yaptırım kararlarıyla asıl verilmek istenen mesajı şöyle dile getiriyor: "Rusya Devlet Başkanı Putin, Kongre’nin rızası olmadan bu yaptırımlardan kurtulamayacak. Bu, Putin’e ve seçimlerimize karışmayı düşünenlere net bir mesaj olsun. Eğer seçimlerimize karışırsanız, yaptırıma uğrarsınız. Bu yaptırımlar sert olur."

Kısaca, 'Siz Trump'ı seçtirdiniz ama bakın ülkeyi esas biz yönetiyoruz' demeye getirilmektedir. Gerçekten de, Senato'dan sadece '2', Temsilciler Meclisi'nden ise sadece '3' Hayır dışında ezici bir çoğunlukla geçen yasayı, Kongre onayı olmadan Trump'ın kaldırma, değiştirme ya da yumuşatma yetkisi bile yok. Kısaca Trump ve yönetimi, iki kanadı da Cumhuriyetçi çoğunluktan oluşmasına rağmen Kongre'ye yenik düştü. Deyim yerindeyse bir tür Kongre darbesine uğradı. Rusya Başbakanı Medvedev de, "Trump idaresi, icra yetkilerini en aşağılayıcı biçimde Kongre’ye devrederek güçsüzlüğünü sergiledi." sözleriyle tam da bu teslimiyeti tarif ediyordu.

Özetle, asıl derin güç her zaman olduğu gibi yönetimi ele aldı. Trump ise, üyesi olduğu Parti'yle bile kendisini hasım haline dönüştüren bu derin güce teslim oldu. Yanlış anlaşılmasın bu güç Kongre değil. Kongre bu gücün –diğer yüzlerce kurum gibi– yalnızca bir uzantısı. Derin güç, her ne kadar başta kendi adayını Başkan yapamadıysa da mevcut olanı kontrolündeki kurumlar vasıtasıyla kısa sürede dize getirdi.

Trump, her ne kadar aykırı söylemler, önceki yönetimleri yerden yere vuran eleştiriler ve vaatlerle Başkanlık koltuğuna oturduysa da temelde eskilerin mirasını sürdürmek dışında bir seçeneğe sahip olmadı. Tıpkı, Obama'nın savaşçı ve kan dökücü şahin politikalarıyla ünlü Bush'u kökten eleştirip barış vaatleriyle Başkanlık koltuğuna oturması ve sonrasında aynı güce teslim olması gibi... Hatırlanacağı gibi Obama, Ortadoğu'da Bush'tan çok daha fazla kan döküp Afganistan'a çok daha fazla asker gönderdi.

Aynı şekilde bugün Trump'ın da elinden, Ortadoğu sınırlarını aşarak dünya çapında bir bir felaketin planını yapan büyük güce boyun eğmek dışında bir şey gelmiyor. Zira, derin gücün en büyük gelir kaynağı olan silah şirketleri, savaş endüstrileri, dünya çapındaki finans ve rant sistemleri her devirde büyük felaketlerden, savaşlardan ve katliamlardan besleniyor. Bu yüzden de sürekli bunların çapını ve şiddetini büyütmeye çalışıyor. Süper güçleri birbirine karşı kışkırtma ve gerilimi sürekli yüksek tutmadaki asıl amaç da bu. Sonuçta,yaptırımların yegane kazançlısı da bu derin güçten başkası değil.

Trump ve yakın çevresi, iktidara geldiklerinden bu yana sürekli kendileriyle uğraşan bir derin yapılanmanın (establishment) varlığından bahsettiler ve bunu ABD içindeki kurumlarda aradılar. Oysa CIA, FBI, Kongre, Pentagon vs. gibi kurumlardaki unsurlar derin devletin yalnızca uzantılarıydı. Trump, Beyaz Saray'a yerleştiğinde daha önce kaldırılmış Winston Churchill büstünü kendisine apar topar Oval Ofis'e geri getirten gücü biraz düşünse, bu yüzlerce yıllık emperyal derin gücün merkezini de ABD içinde değil, Okyanus'un tam karşı kıyılarında araması gerektiğini anlardı.

Who is the real beneficiary of US sanctions?

The "Countering America's Adversaries Through Sanctions" Act, passed by the US Congress and approved by the reluctant signature of President Trump, includes the strictest sanctions in United States history. The reactions of the respective three countries regarding the new sanctions imposed on Iran, North Korea and Russia have become the main topic of the world agenda.

Undoubtedly, the world focused mostly on the reaction of North Korea. Upon Trump's vitriolic statement after signing the sanctions, telling North Korea that they will be met with "fire and fury", the Pyongyang government announced that they are considering a strike that would create "an enveloping fire" around Guam, the western Pacific island where the United States operates a critical Air Force base. Stating that the strike plan would be ready by mid-August, General Kim Rak Gyom of the North Korean army  even shared the details about the number and the types of the rockets that will be used, the coordinates, and how long would those rockets be flying.

As for Iran, Iran considers these new sanctions a violation of the nuclear agreement signed with the United States in 2015. Iranian President Hassan Rouhani sent the US an ultimatum, stating that they will restart Iran's nuclear program in the face of such sanctions. During his speech in a vote of confidence meeting in the Parliament, Rouhani said:

"If America wants to go back to the experience (of imposing sanctions), Iran would certainly return in a short time - not a week or a month but within hours - to conditions more advanced than before the start of negotiations."

Russia, the primary target of the US Congress's new sanctions, did not lag behind in responding with harsh messages and responses. Putin demanded that the U.S. reduce its diplomatic and technical personnel in the Moscow embassy and its consulates in St Petersburg, Ekaterinburg and Vladivostok to 455 persons and that 755 employees of the U.S. diplomatic mission must ″terminate their activity in the Russian Federation by September 1st".

Russian Prime Minister Medvedev said on his official Facebook page that the US just declared a full-scale trade war on Russia with these new sanctions. At this point, he said, any hope of improving our relations with the new US administration is over.With this new act, while the sanctions imposed during the Obama administration due to developments in Ukraine have been further tightened and additional sanctions are being imposed as a result of Russia's alleged intervention in the 2016 US presidential elections. The new act targets Russia's key economic sectors such as energy, shipping, metals and mining. Sanctions also put international firms that work in partnership with oil companies in Russia into the scope of the restrictions.

What kind of benefit is the US Congress hoping to gain from these sanctions; what kind of message it aims to communicate to the world by attempting to punish the most important powers -which in fact might become the most dangerous powers of the world if need be- with their own methods? What is interesting is that no matter how you look at it, it is not possible for the United States to attain any political, economic or commercial gains from these sanctions. That is because, with this policy, the US is not only targeting the three countries in question, but also those EU countries that have serious economic ties with Russia. It is clear that the European companies that are currently carrying out joint projects with Russia will also suffer from these sanctions. ( Adnan Oktar'ın Pravda.ru )

Kaynak: harunyahya.org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık