Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz İş Elbiseleri
YEŞİLAY
KOM YAZ
erotik shoperotic shop
  • 08 Şubat 2016, Pazartesi 21:23
SERDARYILMAZ

SERDAR YILMAZ

VEREN EL, ALAN ELDEN ÜSTÜN (MÜ) DÜR?

Günümüz toplumlarında iyi insan, size uyum sağlayan, onayladığınız insan anlamına gelir.

Kimse yanındaki insanın iyiliğini, üçüncü ve dördüncü şahıslarla o insan arasındaki ilişkilere bakarak değerlendirmez. Yani sizin iyi dediğiniz insanlar içerisinde; seri katiller, çocuk hırsızları, vatan hainleri hatta politikacılar bile yer almış olabilir.

Ama bu yazıyı okuduğunuza göre sanırım sizler iyi birer insan olmalısınız (çeşitlerimiz üst paragrafla sınırlı değildir.) Ancak bugüne kadar yaptığınız iyilikleri hangi amaçla yaptığınızı sorgulama zamanı gelmiştir.

İnsanoğlu başlangıç olarak iyilik yapmaya programlanmamıştır diye düşünüyorum. Öyle olsaydı, onu iyilik yapması için (ve tabi kötülükten kaçınması) bu kadar zorlayıcı tedbirler alınması da gerekmezdi.

Bu saptamadan kötülük yapmaya programlanmıştır anlamı çıkmasın ama sanırım iyiliğe meyletmek kötülüğe meyletmekten daha zordur.

Yapılan iyiliklerde bir kazanç kaygısı insanoğlunun bilincine doğuştan zerk edilir. Yapacağınız iyiliklerin kaç puan getireceğini bilmelisiniz!

Zira bu olumlu puanlar, yaptığınız yanlışlar sonucunda sahip olacağınız hata puanlarını telafi etmede ve dolayısı ile sizin artı konuma geçmenizde önemli bir etken olacaktır!

Şimdi;

Bir söz şöyle der;

“Mazeret bulmayı iyi beceren kişinin, başka bir şeyi iyi yaptığı söylenemez.”

İnsanoğlu olarak öyle ya da böyle birbirimizi tanıyoruz. Kimileriyle sosyal medyada tanıştık, kimileriyle gerçek hayatta tanıştık ve bazılarıyla birebir görüşüyoruz. Bazılarımızla ise hiçbir şekilde tanışmıyoruz ve belki de hiçbir zaman tanışmayacağız. Ama ortak paydalarda buluştuğumuz an’lar oluyor bazen ister istemez.

Yine bir söz, “iyilik yap denize at, malik bilmezse Halik bilir” der. Bunun anlamını uzun uzadıya yazmayacağım, çoğunuz biliyorsunuzdur mutlaka. Bilmeyenler varsa hala, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Sıradan bir insanın var oluşunda hiçbir şey, hiçbir zaman değişmez çünkü. Geçmişi ne olduysa bugüne kadar, bundan sonrasında da benzer oluşumlar olacaktır. Yani yaptığı her şey kendi eksikliğinin bildirimidir. Bu tür insanlar kendilerini ne kadar farklı zannetseler de, gelişemezler. Sadece geliştiklerini zannederler.

Başka bir deyişle, paylaşımda bulunurken kendinizi konunun dışında tutabilmek ve paylaşım hakkındaki değer yargılarınızı, bir paylaşım yapmadan ve bir karşılık beklemeden önceki haliyle muhafaza edebilmek hayli zor olsa gerek.

Atalarımızdan kalan deyişle “Veren el, alan elden üstün (mü) dür?”

Sanırım bu konuda başarı sağlamanın yolu peşinen tüm insanların eşit, bir ve aynı değerde olduğu kabulünün yerleşmesi ile mümkün olacaktır.

Adının önünde bir sürü unvan olması ve bunu her platformda sürekli olarak üşenmeden dile getirilmesi, diğer insanları hakir görmesi anlamına gelmez. Kaldı ki yapılan onca sözde iyiliğin arkasında, cebe giren onca haksız kazancın;

diğer bir anlamda ruh bilimine göre, toplum içerisinde sosyal konumunu etiketleyerek rant peşinde koşmanın diğer bir adıdır bana göre.

İnsanı toplumsal gelişim teorisi ekseninde ele alan Freud bilinci id, ego ve süper ego olarak üç ayrı ruhsal kategoriye ayırır.

"İd", içimizdeki doyumsuz hayvandır. Kendisini yalnızca ihtiyaçlara göre ayarlayan, eleştiri kabul etmeyen, güdüsel, durdurulamayan yanımızdır.

Benlik (ego), doğa ya da çevre ile id arasında bir denge unsurudur. Üst benlik (süper ego) kural ve değerler bütünlüğü içinde insana yön veren bölümdür. Bu bölüme vicdan da denilebilir. Bu bölüm daha çok emir ve yasaklara göre bir yol belirler. İyi ya da kötüyü birbirinden ayırmaya başladığımız süreçlerde gelişir ve olgunlaşır.

Sonuç olarak;

Hayata dair yol aralarında dolaşırken gerek şartlar, gerekse yetersizliklerimiz sebebi ile oluşmuş herhangi bir sonuç, hiçbir insanın değerini erozyona uğratmaz.

“Suları çağlayarak akan büyük bir derenin kıyısında yürürken, derede bir küçük çocuğun boğulmak üzere olduğunu ve sürüklendiğini gördünüz diyelim. Onu kurtarmaya gücünüzün yetip yetmeyeceğini tam olarak bilemiyorsunuz.

Sizi suya atan veya kıyıda kalmanızı sağlayan sebepler ne olabilir?

Bu konuda neler hissettiğinizi, ilk etapta hemen seslendirmeyip bir süre düşünmenizi öneriyorum.

Eğer atlar ve çocuğu kurtarırım ama sebebini bilmiyorum derseniz; sanırım siz iyi birisiniz.

Ama bu konuda başka bir hesabınız varsa (çocuğun kasabanın en zengininin çocuğu olması, sevapları yazan melek ya da şol cennetin ırmakları ) ileride bir gün yani adisyonun alındığı gün;

Bilmelisiniz ki bu hesapta kredi kartı geçmemektir yani ödemeler peşin ve anında şahsen olmaktadır.”

Ve son söz;

“Evinizin eşiğini temizlemeden, komşunun damındaki karlardan şikâyet etmeyiniz.”

Konfüçyüs

Saygı ve sevgilerimle…

14.02.1014 / Aktarım anında Bu Yazı 420 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

YILIN BELEDİYESİ

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 01.11.2020 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
müjde çorap
yukarı çık