sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 12 Şubat 2016, Cuma 0:02
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

YENİ CHP CUMHURBAŞKAN ADAYI GÖSTERİR Mİ ?

Türkiyenin siyasal tarihi incelendiğinde görülüyorki, CHP tarihin derinliğinden gelen, devlet kurmuş, ilkeler oluşturmuş, dini siyasetin dışında tutmuş, muassır medeniyetin itici gücü sayılan "LAİKLİK" istikbalde milletin bölünmez bütünlüğünü teminat olarak görmüştür.

CHP, 1950 lere kadar varlığını iktidar olarak sürdürmüş ise de, DP nin iktidarı ele geçirdiğinden 1960 a kadar, seçilme şansı elde edememiştir. 27 Mayıs 1960 ihtilal sonrası kurulan koalisyonlarda ancak görev alabilmiştir. 1968 tarihinde yapılan 18. kurultayda "ORTANIN SOLU" sıloganıyla yönetimi ele geçiren sn.Bülent ECEVİT ve kader arkadaşları ilk seçimde B oy alarak ve 214 Millervekili kazandığı görülmektedir.

1980 Sn.Kenan EVREN darbesi sonrası,sn. Ecevit DSP kurarak CHP de barajın altında bırakarak " oy alarak koalisyon hükümetinin başbakanı olarak siyasal mücadelesini sürdürebilmiştir.

Günümüzde tanımlanan "YENİ CHP" siyaset arenasında ciddi bir varlık göstermediği gibi, "yeni demokrası" talebiyle sözüm ona politika oluşturmaktadır. Bununla da yetinmediği gibi şimdi "Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösterme" sevdasında. Kendi iç bünyesinde istikrarı sağlamayan, her milletvekili bir baş çeken,farklı frakosyonlar taşıyan,ideolojisi değişikliğe uğrayan, yapısını algılamayan bir siyasal örgüt bu seçim mücadelesinde ancak ramak kalır. Cumhurbaşkanlığı, kültürü üst düzeyde olan, yabancı dil bilen, hukuk nüsyonu ve nüans farkı ağır basan,dünya literatürüne uyum sağlayan ve özellikle toplumda değer gören bir kriterlerden bahsediyoruz.

AKP gibi bir siyasi parti yakın tarihte kuruluyor, muhafazakar demokrat ideolojisiyle toplumda büyük itibar görüyor ve 12 yıldan beri iktidarı kahar ekseriyetle elinde tutuyor ve hemde koalisyonsuz varlığını sürdürüyor.Bu parti bile ön yargılı davranmıyor, kurullarını topluyor,kararlar alıyor ve kimin aday olacağını belirlemeye çalışırken . Bununla da yetinmiyor araştırmalar yapıyor istatistikler yaptırıyor. Buna rağmen adayım budur demiyor. Her ne kadar devlet kurumlarıyla iletişimde sivri dil kullanıyorsa, adalet veya yargı kurumularıyla uyum içinde olmasa dahi, demokrasi bağlamında BARIŞ SÜRECİ VE DEMOKRATİKLEŞME sürecinde başarılı görülüyor. Gezi olayları, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları, 4 Bakanın kabine dışı bırakılmasına karşın, ayrıca işçi ve memur sendikaları, 1.Mayıs kutlamaları yanı sıra ülkede yaygın olan sosyal olaylar ve operasyonlar küçümsenecek türden değildir.

CHP ise, kürtlerin yaşadığı "DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGESİN" de geçmişte p 0lan oy oranı günümüzde % 1 lerde seyrediyorsa, AKP dışında bu bölgede kürt partisi olarak tanımlanan BDP ile yarişan veya mücadele eden başka siyasal bir partinin olmadığını da söylemek bunun en müşahhas delilidir.

SHP Genel Başkanı sn.Prof.Dr.Erdal İNÖNÜ yaptığı gibi, koalisyon ortağı olan DYP Genel Başkanı sn. Süleyman DEMİREL le anlaşarak, nasıl Cumhurbaşkanı olarak Çankayaya göndermişse, ayni nezaketi ve olgunluğu CHP göstererek hatta grubu bulunan partileri de ikna ederek "Milli" anlamda "CENTİLMEN" anlaşmasını yaparak iktidar partisi AKP de ortak ederek bir aday belirlemede atılacak her adım halkımız tarafından hanesine puan kaydedleceğinin bilinmesinde yarar vardır. Siyaset kin ve intikam gütme yeri olmadığını, geçmişte yapanların cezasını çektiklerini hala hafızalarımızda yaşamaktadır.

Türkiye cidi bir sınavdan geçiyor, diplomasideki başarısızlığımız, bütün komşularımızı düşman haline getirmiş, batılı uluslardan gelen mesajlar negatif bir manzara oluşturmuş, AB sürecindeki puanlarımız eksilerde seyretmekte, kürt sorunu her geçen gün çığ gibi büyümekte, hükümet ancak "Barış Süreci" ile demokratikleşme vaadiyle çatışmasız bir yılı geride bıraktığı gibi 30 Mart yerel seçimleri kazasız belasız sonuçlanmıştır. Ancak Güneydoğudaki sorunlar bütün sıcaklığıyla varlığını korumakta ve çözüm beklemektedir. Seçilen Belediye başkanlarıyla Valiler arasında teati olunan ziyaretler, halkımızın yüreğine su serpmiş gibi gelmişse de, temel de duran sorunlar ilgi beklemektedir.

Güneydoğu bölgesindeki Belediyeler partisi olan BDP den şimdilik, işlerin rolantide olduğunu, onların da HDP ile birleşme konuları muhtemel yeni doğumların habercisi gibidir. Yani siyaset kurumu kaygan bir zeminde dans etmekte, bütün partiler kaynayan bir kazan misali huzursuzluğunu gizleseler dahi, görünen köye kılavuz istemez, her şey bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır.

CHP tarihi misyonun idraki içinde, TBMM de grubu bulunan partilerle diyaloğa geçerek, Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda anlaşmayı sağlayarak, Milli Koalisyon ruhuyla soruna çözüm bulmada gerekli olgunluğu göstermelidir.

Salahaddin Dal

Araştırmacı-yazar/İş Hukuku Uzmanı

27.04.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 501 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık