sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 18:26
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

TÜRK - İŞ ATAKTAMI? YATAKTAMI? PATRONLAR KULÜBÜNÜN EKOLÜNDE!

TÜRK-İŞ kuruluş gününden bu güne dek, hiç bir zaman işçi sınııfının, sınıfsal mücadelesini vermemiş, "TÜRK İŞÇİ HAREKETİ" ilke olarak benimsemiştir. Amerikan kültürü ve yardımlarıyla düzenledikleri seminerlerde, kendi düşüncesine uygun politika izleyen, Üniversitelerdeki Öğretim Görevlileri tercih etmiş ve ılımlı sosyal politikalar izlediği görülmüştür. Bu nedenle de, DİSK in kuruluşu gerçekleşmiştir. Nitekim bu kuruluş Türk İşçi sınıfında adeta silkelenme olmuş, 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI gündeme gelmiş ve TÜRK-İŞ in "TÜRK İŞÇİ HAREKETİ" esprisi halaç pamuğu gibi güme gitmiştir. Türk-İş, izlediği negatif politikalar nedeniyle her geçen gün güç kaybetmiş, ayakta durabilmek için iktidarlara bel bağlamış ve adeta emekçilere haydi kusura bkmayın demiştir.

ANKARADA HÜKÜMET VARDIR- TÜRK-İŞ VARDIR:
Bir zamanlar işçilerin gururla söylediği slogan "ANKARADA HÜKÜMET VARDIR- ANKARDA TÜRK-İŞ VARDIR" Ama bu gün Türkiye genelinde bakıldığında artık TÜRK-İŞ in ne ismi ve ne de ağırlığı kalmıştır. Ülke etnik,dinsel ve mezhepsel bağlaında kutuplaşmaya yüz tutarken, işçi sınıfının KUTSAL HAKLARI elinden alınmaya çalışırken, "ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELERİN (ILO) ihlal edilirken, Ülkenin özgür sendikacılığı maalesef "SARI SENDİKALİZMİN" ünvanıyla tanışırken,,İDEAL SENDİKALİZM iİKBADE DÖNÜŞMÜŞ, YANİ TÜRK-Ş, HAK-İŞ VE DİSK Genel Başkanlaı parlamentoda yerini kapmışlardır. Bu nedenledirki, emekçi sınıfının sendika AGALARINA güveni kalmamıştır. İŞTE TEKEL VE GEZİ DİRENİŞLERİ BUNLARIN EN MÜŞAHHAS DELİLİDİR. İşçilere güven vermek, yeni politikalar izlemek ve onları inandırmakla kabildir. Aksi halde sendikalar sadece tabeladan ibaret kalacaktır.Bir zamanlar benimde içinde bulunduğum ve onur duyduğum eski kader ve müadele arkadaşlarımdan Av. ENGİN ÜNSAL ile birlikte ÇORUM-ANKARA- ANKARA-İSTANBUL Anayasa yürüyüşü düzenledik ve tamamnen yaya yürüdük hatırlıyorum Ankara-İstanbul 44 günümüzü almıştır. işte işçi böylesine inançlı sendikacı bulursa ölümüne kadar beraber olur. 

Sendikacının tek yandaşı olur oda işçidir. iktidar politikalarıyla sendikaçılık işçi haklarından feragat demekti. Demokrasilerin egemen olduğu ve özgür sendikaçılığın egemen olduğu batı demokrasilerinde örneğine rastlanmamıştır. Bu sendikacılık mtürü Filipinlerde ançak bulunur yanı menfaat sendikacılığı demekdaha doğru olur.
Bilindiği gibi, Türk sendikal hareketlerini incelendiğinde iki türe rastlanır FERATİF VE MİLLİ TİP, FEDERATİS TIP PEK SAĞLIKLI olmadığı için vazgeçilmiş, Türkiye tipi denilen kafa kasa birliği şube sistemine dayalı sisteme geçildiği görülmüştür. Batılı anlamda sendikacılık ciddi denetim mekanızması olursa yaşama gücü bulur. Aksi hade iktidarları ulufeleriyle geçinmek siyanetine girmek zorunda kalırlar.
TÜRK-İŞ ve bağlı sendikaların, bağımsız hıç kimseye muhtaç olmadan, örgütünü güçlendiren, iktidarların eline bakmadan demokratik sistem içinde, varlığını korumak, naylon delegasyona elveda demekle olur. Aksi halde Türk sendikalızmini iktidarların elinden kurtarmak kabili telif değildir. Sınıfsal mücadeleyi, sendikaların düzenleyeçekleri seminerlerle işçilere bilgi vermek bilinçlendirmekle olur. Daha sonra İŞÇİ KURULTAYLARI DÜZENLEMEKLE ALMAN MODELİNE GEÇMEKLE MÜMKÜN OLUR. 4 işçi ve 5 memur Konfederasyonu yaşatıldığı sürece işçi yararına bağımsız sendikal hareket beklemek hayal olur. Almanyada 16 işkolu ve bir de DGB Alman sendikalar Birliği vardır. Elbetteki başarı şansı yüksek olur, demokratik kriterleri yükselmede aşama yapar.

28.06.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 779 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık