sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 17:22
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

TAŞARONLUK SÖMÜRÜDE SENDİKAL ÖRGÜTLEME

Batılı Uluslarda, "ÇALIŞMA HAYATI" literatöründe, demokrasinin temel taşı olarak "SENDİKAL ÖRGÜTLENME VE İŞÇİ HAREKETİ" yer alır. Demokrasinin beşiği olan İNGİLTERE de TUC, AMERİKAN BİRLEŞİK DEVLETLERİN de AFL-CIO, FEREDAL ALMANYA da DGB gibi "SENDİİKAL KONFEDERASYONLAR VE İŞÇİ BİRLİKLERİ varlıklarını sürdürürken, bağımsız olarak mesleki faaliyetlerini idame ettirdikleri görülmektedir. Devlet hiç bir zaman "İŞÇİ VE SENDAİKAL ÖRGÜTLENMEYE" müdahale etmez. Bu örgütler de kurulu siyasal partilerde organik bağları faaliyet göstermezler. Yani SENDİKAL YAPI olarak "PARTİLER ÜSTÜ" kimliğini muhafaza ederler.

Batılı demokrasilerde siyasal partiler ancak, "YEREL VE MİLLİ SEÇİM DÖNEMLERİNDE" SENDİKA,KONFEDERASYON VE İŞÇİ BİRLİKLERİNDEN görüş isterler. Parti programlarını düzenlerken, var olan talepler çerçevesinde yer vermekle yetinirler. Ayrıa İŞÇİ,MEMUR,ESNAF VEYA ÇALIŞANLAR ekseninde herhangi mevzuat tartışmaları gündeme getirmezler. Seçimler biter bitmez her çalışan, memur, esnaf her neyse devletin mensubu olarak ayırım yapmaksızın görevlerine devam ederler.

Günümüz Türkiyesinde ise, iş tamamen değişik boyutta ele alınır, yandaş hesabı görülür, "SENDİKA, KONFEDERASYON VEYA STK "lar kimin yandaşı, görüşünde oldukları hesabı görülür. Bu durumda devletin başına seçilenler daha ilk günden itibaren brokrasinin engeliyle karşılaşır ve ayrımcılık gündeme gelir. Sonuç olarak da ülke kalkınması içten içe negatif bir şekilde baltalanır. Aslında yeni seçilen devlet ricali veya HÜKÜMET edinenler odacıdan Genel Müdüre kadar BEN KENDİ KADROMU OLUŞTURACAĞIM demeden faaliyete başlamış olsa, karşılıklı engelemeler meydana gelmez ve ülke de zarar etmez. Batılı demokrasiler bu ayırımcılığı yapmadıkları için ve sömürü düzenlerini devlet işlerine koymadıkları içindirki, ÖZGÜR VE HUZURLU bir toplum yaratmışlardır.
SALAHADDİN DAL-ARAŞTIRMAÇI YAZAR (ŞAİR) İŞ HUKUKU UZMANI

Her ne hikmetse bu güne kadar gelmiş geçmiş bütün hükümetler, "ÖZEL SEKTÖR VEYA ÖZELLEŞTİRME" diyerek iş başlamışlar ve sonuşta sömürü düzenine saplanmış kalmışlardır. Bir taraftan İNSAN HAKLARINDAN, HAK HUKUKTAN, EŞİTLİK DÜZENİNDEN VE İNSANCA YAŞAMDAN BAHSETMİŞ İSE DE, maalesef İNSANCA VE HAKÇA BİR DÜZEN KURAMAMIŞLARDIR.

Örneğin, Demokrasinin temel taşı denilen sendıkalar ile Hükümet arasıunda uyuşmazlık halınde olan ve gümüze kadar gelen TAŞARONLUK SİSTEMİ ve bu sistemde çalışam işçilerin meğduriyetleridir. Bu düzende çalışan işçilere asgari ücretin üstünde fazla bir ücret verilmediği gibi, PARA VE PARAYLA ÖLÇÜLMESİ gereken ek ücret de verilmemektedir. Yani işçinin fazla mesaisi, hafta tatili,pazarı bayramı,genel tatıl, çocuk parası,aş veya yemek bedeli, aile yardımı gibi ödentilerden mahrum bırakılan işçiler, ilave tediye ikramiyeler de verilmediği aşikardır. Kamu olan Belediyelerde çalışıp şirket işçisi statüsünde çalışan işçilerin sabahları saat 03 00 iş başında gördüğümüz insanları sabah namazında camiye gittiğimizde görülmektedirler. İşte taşaron sisteminin mükafatlarının bir kaçı..

3-5 kişi bir Limidet şirket kurar yandaş bulur ihale bahanesiyle işi alır ve bu nimmetli düzene kavuşur, gerisinin takdirini okuyularımıza bırakalım onlar işin gerçeğini iyi öğrenirler.

TAŞARONLUK SİSTEMİ bize lanse eden sendikalardır diyen SN. BAŞBAKAN değilmidir? eğer gerçekten bunu yapan sendikalarsa, temsil ettikleri emekçi sınııfına ihanetin en müşahhas delili olsa gerek.. Onun içindirki, Sendikal örgütlenme yapılsa bile işçi özgürce sendıkaya gidemiyor, gidenler varsa ekmeğinden,aşından,işinden, ve hasılı çalışma istikbalinden endişe duyuyor. Nerede İNSAN HAKLAEI EVRENSEL BEYANNAMESİ, ULUSLARARASI ÇALIŞLMA ÖRGÜTÜ ILO NUN SÖZLEŞMELERİ, ANAYASALAR VE ÇALIŞMA HAYATIYLA İLGİLİ HAZRETİ MEVZUATLAR... Bunların takıpçileri Sendikalar değilmi? nerede bunlar? JAGUVARLARA,MERCEDESLERE, BMW LERE binip ÇANKAYA SIRTLARINDA hava atmakmıdır işçilere hizmet etmek, emekleri üzerinde saltanatlarını sürdüren SENDİKA AGALIĞINI YAPANLARA artık hadlerini bildirmek, asil görevlerini kendilerine hatırlatmak sanırım işçilere düşer.

Hükümet, bu konuda bir YASA TASLAĞI hazırlamalı sendikacının kendi işkolunda çalışan işçinin aldığı günlük veya aylık ücretınden fazla bir aylığın alınmaması veya işçinin ücretiyle sınırlandırılması elzemdir. Bu yapılmadığı sürece, sendikacının işçiler üzerindeki hegamonyası ile birlikte sömürü düzeni devam edecektir.

Hükümeti takdir etmemek kabili telif değildir. Gerek kamusal alan olsun ve gerekse sair kurumlar olsun sözleşmeli personel düzenine geçmiş, bu da takdiri şayandır. Gerek kamu ve gerekse özel sektör olsun bunu ülke genelinde yaymak ve gerçekleştirmek devletın başarı hanesine yazılacaktır. Ayrıca Emekli olanların durumu yeknesaklık haline getirilmesi elzemdır.Ülke genelinde büyük mağduriyet içinde bulunanlar olduğunu bütün samimiyetimle ifade etmek isteriz.MAGDURUN VE MAZLUMUN YANINDA YER ALMAK İLAHİ BİR EMİRDİR.BUNA UYALIM İMANIMIZI GÜÇLENDDİRELİM. FAKİR FUKARANIN YANINDA YER ALMAK GENEL HÜKÜMLERİNDE AMİR HÜKMÜDÜR.

12.03.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 572 kez okundu

Yorum:

Nizamettin Şereflier 2013-03-12 Mükemmel bir yazı olmuş
Mükemmel bir yazı olmuş selahaddin bey. Kalp kalbe karşıdır misali hep aynı şeyleri düşünüyoruz .Benim yazıyla sizin yazı örtüşmüş farkındamısınız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık