sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 16:55
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

ÖCALAN MANİFESTOSU MU? İMRALI YOL HARİTASI MI?

Genellikle dünya coğrafyasında olduğu gibi,Türkiyede de var olan terör belasının üniversitelerde ve kırsal alanlarda şiddetli olaylara sebap olduğu görülmektedir. Ağırlıklı olarak da PAN KÜRTDİZMİN İDEOLOJISI OLARAK PKK örgütü 30 yıldan beri ülke genelinde mücadelesini sürdürmekte ve gerek asker (Mehmetçik) ve gerekse sivillerde 40000 binin üzerinde ölümüne neden olmuş ve büyük zayiatlar birbirlerine verdirdikler gözlenmiştir.
Zaman zaman devletin çeşitli birim ve elemanları olayın içinde yer almışlarsa da, uluslararası örgütler,devletler, bundan özellikle rant sağlayanlar, Türkiyenin huzurunu bozmak, gelişmesini baltalamak, çağdaş muassır medeniyetine ulaşmasında engel olmak noktasında, öncelikle, İSRAEL,SURİYE,IRAK,IRAN ve SOVYETLER BİRLİĞİ gibi hain komşularımızın tahrik ve teşvikleri neticesinde, ÜLKE SATHINDA KANIN AKMASINA, ANNALARIN AĞLAMASINA, HUZURUN BORULMASINA, GELİŞMENİN ENGELLENMESİNE çalıştıkları bilinmektedir. 

T.C. hÜKÜMETİ aldığı cesur kararlarla, yavru ve ana muhaletinde sabotelerine rağmen, İMRALI DAKİ İŞİN AKTÖRÜ OLAN ÖCALAN la gerekli diyaloğun sağlanması için çalışmalara başlamış bulunmaktadır. KÜRT sorunun çözüm süreci ve kritik aşaması sayılan İMRALI trafiği başlatmış, BDP Milletvekillerinde 3 kişilik bir hey et (Altan Tan, Süreyya Önder ve Buldan) ile diyaloğu başlatmaya izin vermiştir. Sonuç toplumu infiale sürükleyecek, mutsuz kılacak, veya fitili ateşleyecek eylemlerin yerine, pozitif bir havanın esmesine, halkı kaynaştıracak tebesümlerin doğmasına neden olmuştur.
Üçlü görüşmelerin adadaki soğukluğu terk etmiş, memlekete huzur vaddeden havayı vermiş görünmektedir. Nitekim, edinilen bilgiye göre, ÖCALAN ın önerileri 20 sahifelik mektup şeklinde yansıdığı söylenmektedir. Yapılan öneriler 3 kademe türünden vazedilmiş ve KÜRT SORUNUNUN tarihsel sürece ilişkin geniş tahliller yapıldığı ve Avrupa yerel yönetimleri getırdığı çekincelerin istendiği belirtiliyor. Ayrıca, yeni ANAYASA da "ETNİK VE DİNİ" referanslara yer vermeden "VATANDAŞLIK TANIMINA" ağırlık verilmesi beklentilerine dikkat çekildiği vurgulanıyor. Sürecin tarihi 21 MART yani NEVROZ bahar bayramının hedeflendiği, bundaki amaç bölge genelinde sakin havanın esmesi halkın barışın kutlamasına vesile olmasıdır. Mektup taraflarca uygun görülmesi halinde, müşterek bir DEKLERASYONLA KAMUOYUNA açıklanması öngörülüyor.

Bu BARIŞ sürecinde, ÖCALAN ın özellikle ve kararlılıkla üzerinde durduğu 3 aşamalı plan dahilinde, gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 
1. Aşama; PKK Haziran/20013 kadar kuzey IRAK a çekilmesi ve eylemsiz kararı alması öngörülmektedir.
2. Aşama; Alt yapı oluşturma bağlamında, TBMM de bir komisyon kurulması gündeme gelmesi bekleniyor. Bu komisyon "Hakikatleri Araştırma Komisyonun" dışında tutulması isteniliyor.Bu bağlamda yapılması gereken Yasa ve mevzuat değişiklikleri istenebileceği sanılıyor. Ayrıca STK ların oluşturacağı ayrı bir komisyon DOĞUDA VE BATIDA halkların değişik kesimleriyle görüşerek düzenleyecekleri raporu meclis komisyonuna intikal edileceği söylenmektedir. 
3. Aşama; Normalleşme sürecine hazırlıkların yapılması için, 
a) Mahmurun yeniden düzenlenmesi, 
b) Kuzey Iraktaki PKK nin suça iştirak etmeyenlerin veya bulaşmayanların, ailelerin yanına dönmelerine gerekli Yasal düzenmelerin behemahal yapılması, 
c) Ayrıca suça karışmamış örgüt üyelerinin Türkiyede suç kaydı yok kaydının düşmesinin sağlanması bakımından Yasal düzenlemenin sağlanması,
d) Tarafların karşılıklı esirlerin olduğunu bunun belirli zaman içinde bırakılması istenmiş isede, Başbakan hemen yanıt vererek, "Devletin cezaevlerindeki tutukluların esir işlemine tabı tutulmadığı Yasal işlem sonucu tutuklu bulunduğu, polisdeki ise gözaltı olduğunu vurgulayarak yanlışı düzeltme cihetine gitmiştir. Ayrıca, terörün kaçırma eylemleriyle 16 kişinin ellerinde bulunduğunu ve bunların da esir 
olmadığını bildirmiştir."
Yerel yönetim bağlamında da, bölge olarak "KÜRDİSTAN, EYALET VEYA ÖZERKLİK GİBİ" tanımlamalların ısrarlı olmadıklarını, demokratik haklar ekseninde gerekli Yasal düzenlemelerin yapılması için yol haritasına ihtiyaç olduğunu ve beklentilerin bu amaçla gelişme göstereceğini sanılmaktadır.
BARIŞ SÜRECİNDE NEVROZ ve HAZİRAN ayı belirgin tarih olarak lanse edildiğini, bunun kesintiye uğramadan gerçekleşmesini gelen dilek ve temenniler arasında geçmektedir. 
Uzun süredir bölge halkının huzura susamış, özgür yaşamın gerçekleşmesi bayram havası estireceğini muhakkaktır. Halkımızda zaten bunu arzulamakta olup, bölgeye gereklı yatırımların yapılması, şehırlerın imarı ve NAZIM PLANIN GERÇEKLEŞMESİ artık vazgeçilmez bir istem olacaktır. Bu da bölge insanının doğal hakkıdır. Kırsaldan şehire olan göçün yarattığı işsizlik ordusunu durdurabileceğini, bölge bazında sosyal huzurun tesis edileceği, huysuzluğun hırsızlığın kısmende olsa yok olacağını ve halk kendilerini güven içinde hıssedeceğini, artık halkımızın da bunu hakettiğini söylemekte beis görülmemektedir. 
HALKIN BARIŞI HAKKIN YOLU OLACAKTIR.
SALAHADDİN DAL - ARAŞTIRMACI YAZAR (ŞAİR) / İŞ HUKUKU UZMANI

27.02.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 717 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık