sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 17:28
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

NEVRUZ DİYARBAKIR'DA MESAJ ÖÇALANDAN!...

Günlerden beri ülke genelinde gündemi meşğul eden ÖÇALAN mesajına hazırlık alabildiğine yoğunluk kazandıran BDP, var gücüyle, kürdüyle, Türküyle, arabıyla, süryanıyla, iletişim içinde olmuş ve DİYARBAKIR NEVRUZU da katmerli kalabalığın varlığını yaratmak için çaba göstermiştir.
Geçmiş NEVRUZ lardan farklı olan bu kez BARIŞ ekseninde olması halkların yoğunluğundan ve yorgunluğundan bilistifade, ülke içinde ve dışında Diyarbakıra akın eden çoluk çocuk,kadın,erkek insan topluluğundan bahsetmek gerekir. çeşitli renklere bürünmüş, kimileri horon tepmiş kimileri de alay çekmiş bu topluluk görmeye değerdi. 

Ne varki bu kez yüzlerinde tedirginlik yerine huzur ve mutluluk vardı. Çünkü Devlet izin verecek ÖÇALAN ın mesajı okunacaktı. Mektup geç de olsa BDP ye ulaşmış kürtçe ve Türkçe olmak üzere okunaçaktı. Pervin Buldan kürtçe okurken pekde alkış almazken, türkçesini Sırrı Süreyya Önder yapmış ve net anlaşılması nedeniyle de zaman zaman alkışlarla karşılanmıştır. Buda bölge insanının Türkçeye olan saygın tavrından kaynaklandığını söylemek mümkündür.
SİLAHLAR SUSSUN- SİYASET YAPILSIN
Öçalan, mesajında silahların miadını doldurduğunu ve susması gerektiğini, bunun yerine demokratik bağlamda siyasetin yapılması elzem olduğunu söylüyordu. Devamla halkların kardeşliğinden bahsedıyor "bizi bölmek isteyenlere karşılık bütünleşeceğiz ve ayrışmak isteyenlere inat birleşeceğiz. Dicle,Fırat,Kıızılırmak,Meriç kardeşliğinden söz ederken, toros,kaçkar,cudi dağların eteklerindeki kürtlerden ve mezebotamya cografyasından dem vurarken, Misaki Milli hudutlarımızı Türküyle Kürdüyle korumamız gerektiğini vurguluyordu.Zaman helallaşma zamanıdır diyor 1920 ANAYASASIYLA yetiniyordu. PKK nin silahlı güçleri sınırdışına çıkması gerektiğini ve TBMM nin artık ciddi çalışmalarda buluması söylüyor ve komisyonların kurulmasını istiyordu" Hasılı konuşmanın tümüne bakıldığında T.C. Başbakanın konuşmalarıyle örtüştüğünü ve BÖLÜNMEDEN, FEDERAFTİF SİSTEMDEN VE ÖZERKLİKTEN vazgeçmiş görünüyordu. Dünya Öcalan ın çağrısını böyle gördü

DİLİN VARMIYOR-KALEMİM YAZMIYOR
Otüz yılı aşkın bir savaş ve zayiatı büyük olan bir milletin evlatlarına yazık oluyor. NEVRUZ da konuşanların genelinde bakıldığında, gerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman BAYDEMİR ve gerekse BDP vekillerinin konuşması ÖÇALANIN konuşmasından farklı sanaryo arzediyordu. Hala birileri terörü dilini kullanırken, ÖÇALAN , terör dilinden ziyade Türk dilini ve yumuşak edebiyatını tercih ediyordu. yani barışı simgeleyen bir duruş sergiliyordu. Nitekim gerçek PKK lilerin DİYARBAKIRDAKİ NEVRUZ ateşini yakmaya geliyor ve bütünlük oluşturuyorlardı. Buda ayrı bir memnuniyetin göstergesiydi.

Her ne kadar ÖÇALAN yol haritası keskin hatlarıyla meçhule giden bir gemiye benziyor isede, sanırım Devletin elinde mevcuttur. Bunun hesabı kitabı görülmüş ve diplomasi içinde gerekli değerlendirmelerde bulunulduğunu sanıyoruz.
Bu arada barışçıl olmayanlar, ülke huzurunu istemeyenler, rant peşinde koşanlar, menfaatları helaldar olanlar, bu BARIŞ SÜRECİNE çomak sokmaya çalışacaklardır. Gerek Devlet ve gerekse BDP bu konuda hazırlıklı olmalıdır ve oyuna gelmemelidir.

BAYRAĞA TEPKİ NEDEN*
Bayrağımız mademki müşterek değerimizdir, neden Nevruzda bulundurulmadı, "Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır toprak uğrunda ölen varsa vatandır" bu denli asil bayrağımız dünya ölçeğinde çok zor bulur. Devlet ve bayrak ekseninde antipati doğarsa, işin çılkı çıkar ve bunca çalışmaya,emeğe, gayrete yazık olur. Sonuç itibariyle ÖÇALAN - HÜKÜMETLE fikir ve düşünce bazında anlaşmamış olsaydı zaten hükümet bu mesajın yayınlamasına izin vermezdi. Demekki, anlaşma zemininde pozitif gelişmeler vardır. Nitekim İçişleri Bakanı Muammer Güler de, TBMM de yaptığı konuşmasıyla "Bayrağı Nevruzda bulundurlmadından dolayı kınıyorum demiştir." 
DİYARBAKIR NEVRUZU bütün dünyada dalgalanmış, 500 den fazla yabancı medya mensubu gelmış,T.C. Hükümeti takdirle karşılamışlardır. Muhalefet cephesinden MHP tepki gösterirken. CHP henüz rengini belli etmemiştir. YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ- YAŞASIN ÜLKE KARDEŞLİĞİ, HUZUR VE MUTLULUĞU...

SALAHADDİN DAL
ARAŞTIRMACI YAZAR
İŞ HUKUKU UZMANI

21.03.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 657 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık