sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 19:01
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

NE ÇANAKALE GEÇİLİR! NE TÜRKİYE BÖLÜNÜR! AMA DUBLE OPERASYON YAPILIR!

Ülkemizde, olağanüstü operasyonlar yapılıyor, cesaretli adımlar atılıyor, kundura kutularında dolarlar uçuşuyor, Banka Genel Müdürleri ile Bakan çocukları tutuklanıyor, ortalık toza dumana karışıyor. ABD Büyükelçisi, "İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞÜNÜ İZLİYORSUNUZ" diyerek küresel ekonomiye sinyal veriyor.

Malum olan İstanbul tarihi operasyon başlıyor, beklenilmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor, Hükümet panikleniyor, AKP olağan üstü toplanıyor, 89 kişi gözaltına alınıyor, bunlardan 24 ü tutuklanıyor. Bunların içinde Bakan çocukları başı çekıyor.

Hükümet seri kararlar alıyor, İstanbul polis teşkilatından öncelikle, polis şefleri, şuba müdürleri ve daha sonra İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alınıyor ve yerine yıldırım hızıyla Aksaray Valisi getiriliyor. Daha sonra Ankara emniyetinde ve bunu takıp eden başka illerde atama operasyonları yayılıyor.

Hükümetin kısğınlığı sert bir şekilde ortaya çıkıyor. Nasıl olurda bu denli büyük bir operasyonda "POLİS MÜDÜRLERİNİN, BAKANLARIN VE BAŞBAKANIN" haberi olmadan gerçekleşiyor. Oysaki, bu ve benzeri operasyonlarda, polis C.SAVCILIĞINA bağlı onun talimatıyla hareket etmek zorunluğu Kanun gereği olduğu ortaya çıkıyor. Bunun üzerine hükümet derhal hazretı mevzuatta değişikliği yapıyor, yani Yönetmelik ve Yönergelerindeki hükümler değiştiriliyor. C.Savcısı Başsavcıdan, Poliisler şef veya amirlerinden izin almaksızın herhangi bir operasyonu yapamayacağını hüküm altına alınıyor. Hükümet olarak alınması gereken önlemler bağlamında ve zecri tedbirler bakımından normal karşılabilir ve hatta alkışlanabilir. Ayrıca soruşturmayı yürüten Başsavcı vekili sn.Öz ve arkadaşına yardım ekseninde iki savcı daha tayin ediliyor. Hatta Hatay Belediye Başkan adayı olan Adalet Bakanı sn.ERGİN apar topar Ankaraya çağrılıyor ve yeni önlemlerin alınmasında rol oynamaya başlıyor.

Polis operasyonu büyük hızıyla devam edıyor olumlu sonuçlar elde ediliyor, her baskında yeni veriler elde ediliyor, ancak bu hükümeti mutlu etmiyor. Çünkü bu operasyonda Bakan çocukları dahil 24 tutuklamayla sonuçlanıyor. Bunun üzerine yandaş medyalar vaziyetler alıyor, BİLGİ, BELGE, RESİM VE ELDE EDİLEN DOLARLAR birbirlerine servis edilmeye başlıyorlar. Bu operasyonda polisin takdire şayan başarısı ödüllendirilmelidir. Ne varki, GEZİ olaylarında olduğu gibi sn. BAŞBAKAN a yanlış bilgilendirme olmuş olacaktır ki, erken rengini belli etmiş ve işin üzerine cesaretle gitmiştir. Burada yapılması gereken Polis teşkilatını ve C.Başsavcı vekilini başarılarından dolayı kutlamaktı. Başbakan daha da ileriye giderek alınması gereken önlemlerin alınmasında Savcının ve Polis Müdürünün önerileri istikametinde operasyonun ülke geneline yayması ve genişletilmesi gerekir. Zira, Operasyon YOLSUZLUK VE KAÇAKÇILIKLA OLDUĞU KADAR, ASIL KÜRESEL HEDEFTE BAŞBAKAN vardı.

Yerel seçimlerin arefesinde böylesi bir operasyonun olması bir planın göstergesidir. Nitekim, OKYANUS ÖTESİ eylemlerin var oluşu ile ABD Büyük elçisinin "İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞÜNÜ" izliyorsunuz demesi batı dünyasına ve küresel ekonomik güçlere sinyal bağlamında işaret etmesi Türkiyenin yalnızlaşmasına, rahatlatmış bir ekonominin yara almasına, ve Birleşmiş Milletlerde gücün aşağıya çekmesine yönelikti. Nasıl olsa Türkiyenin komşularıyla pek araları iyi olmadığı,örneğin İRAN, IRAK, MISIR, SURİYE ve ISRAIL gibi ülkelerle diplomatık ilişkilerin asgariye çekilmesi, buda bunun tuzu biberi olmuştur.

CEMAAT/HÜKÜMET EKSENİNDE KILIÇLAR ÇEKİLİYOR !...

Hayat cesareti olanı sever, uzun süreden beri Cemaat Hükümet ilişkilerindeki huzursuzluk büyük uyuşmazlıklara varmış, en son DERHANELER olayıyla patlak vermiştir. Polisin operasyona karşılık Hükümet de karşı operasyona geçtiği ve polis teşkilatında değişikliğe gittiği, görevde almalar pasif/aktif kadrolara atamaların yapılmış olması, cemaatçıların tepkisine neden olmuştur. Başbakanın bunun ucu nereye varıyorsa varsın peşini bırakmıyacağım, sizi pişman ettireceğim söylemlerin, cemaat lideri FETHULLAH GÜLEN HOCANIN BEDUA etmesine ve yüksek sesle teşkilatına seslenmesine sebebiyet vermiştir. Bu da gösteriyorki, AKP teşkilatında huzursuzluğa neden olmuş hatta bazı milletvekillerinin istifasına medar oluş ve yeni istifaların sırada olduğunu salık vermektedir. Nitekim, İzmir milletvekili eskı Kültür ve Turizm Bakanı ERTUGRUL GÜNAY, "Hükümetin polis teşkilatındakı görevde almalar ve C.Savcılığına tepkisi hukuka müdahaledir" diyerek tepkisini dile getirmektedir. Ayrıca, Kütahya Milletvekıli Prof.Dr.İdris Bal, zehir zemberek beyanatıyla, AKP topa tutmaya benziyor. Hasılı zaten eskıden beri süre gelen CUMHURBAŞKANLIĞI/BAŞBAKANLIK Seçim bağlamındakı negatif ilişkiler zaten zihinlerde yer etmiştir. Bu durum muvacehesinde; Yazılı ve görsel medyasının yorumlarına da bakıldığında, şu sınuç gündeme oturmaktadır. RECEP TAYYİP ERDOĞAN sız bir Türkiye düşlenmekte, küresel güçler bu konudakı güç birliği halinde olduğu gelen duyumlar arasındadır. O halde sn. BAŞBAKAN, edindiği algı yanlışlığından uzaklaşmalı, yeni bir strateji düşünmeli, etrafını kirleten çevreyi acilen değiştirmeli, yeni ve temiz bir sahife açmalı, halkla iletişimde sertliği yumuşatarak, hiddeti ve şiddeti bırakarak dik duruşuna onurlu lider tarzına devam etmelıdır. Ayrıca Cemaat/Hükümet ilişkilerini yeniden gözden geçirmeli, eksikleri görmeli, agrasif beyanlarından vaz geçmeli, orta yol bulup yeni anlaşmalara imza atmalıdır. Öncelikle ve özellikle çevresindeki kirli çevreyi hızla değiştirmeli, Uzman olmayan danışmanlarına yol vermeli, M.vekillerin yerelde halkla kaynaşmalarını sağlamalı, halk günlerini düzenlemeyi ve vekillerin tepeden bakmayanlardan tercihini yapmalıdır.Gerek aday olmuş Bakanlar ve gerekse bu operasyonda suçlanmış bakanların süratle görevi bırakmaları ve yerlerıne yenileri atanmalıdır. Devlet Millet kaynaşmasını sağlanmalı, sosyal huzurun sağlanmasında etkin kararlar alınmalı, İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ, ESNAFIN VE İŞSİZİN var olan sıkıntıları giderilmeli, ekonomik bağlamdaki maaş farklılıkları giderilmeli, insan haysiyetine yaraşır hayat düzeni sağlanmalıdır. Bu nedenle de istihdam politikasına ağırlık verilmelidir. Halka yeniden güven verilmeli ve mutlu bir hayat tablosu yaratmalıdır.

SALAHADDİN DAL Araştırmacı-Yazar-İş Hukuku Uzmanı

24.12.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 653 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık