sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 19:28
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

MART SEÇİMLERİ GÜVEN OYU MU?

Küresel dünyada 17. sırada yer almış Türkiyenin, ne hazin bir tecellidir ki, "DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİN" istenilen düzeyde gelişme gösterilmemesi ve  bütün engellemelere rağmen, sonlandırılmaması cazibi dikkattır. Sosyal vatandaşlık ekseninde yeni bir Anayasanın yapılması, bazı umutların yeşerilmesine rağmen, BAŞKANLIK sevdasının ağır basması, beklenilen sivil Anayasanın gerçekleşmemesine ramak kalmıştır.

                  Anadolumuzda bir ata sözümüz vardır. "Mart pencereden baktırır kazma kürek yaktırır." Ülkemiz genelinde ve özellikle "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde" bu yıl kış çok ağır bastırmış ve büyük hasarlara neden olmuştur. Hatta öylesi ayaz havayı bastırmıştır ki; hiç görülmeyen eksi 18-20 civarında yeri gögü dondurmuştur. Artık paralel deyim günümüz modasi haline geldiği için tercih etmek gibi bir lüxümüz olmuştur. Çünkü mart ekseni havayı dondurduğu gibi siyaseti de etkilemiştir.

                   Günümüz Türkiyesinde, yerel seçimler zamanı gelmeden, siyasal partiler; iktidarıyla muhalefetiyle TBMM grubu bulunan bütün siyasal partiler, alanlara inmiş, mitingler,yürüyüşler, basın toplantıları, kapalı salon konferansları düzenlemeye başlamışlardır. Siyasal zemindeki tartışmalar, sokak edebiyatıyla atışmalara neden olmuştur. Galiba  en üzülecek  durum da budur. Liderler birbirlerini yolsuzluklarla tehdit etmekte, dosya hazırlıkları içinde oldukları, şantaj edebiyatıyla saldırıya geçmektedirler.

                     Gezi olayları, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları, Operasyonlar, Emniyet birimlerindeki yer değişikliği, görevde almalar, HSYK nın yetki daraltması gibi Yargıya müdahele ekseninde Yasa düzenlemesi ve TBMM de büyük tartışmalara hatta kavgalara ve tekme atan vekillere sahne olan bir ülkede yaşıyor olmaktan gurur değil hicab duymaktayız.. Aslında P gibi çoğunluğu elinde bulunduran, iktidar; Öncelikle kendisine bir öz eleştiri yapmalı, günahıyla sevabıyla, doğrusuyla yanlışıyla, hatasıyla algısıyla muhasebesini yapmalıdır. Agrasif olmaktan ziyade, daha sakin ve olumlu politikalar izlemeli ve  diyalogdan yana tavır koymalıdır. Aksi halde, hiddet ve şiddet uygulayan iktidarların ve karşıtı olan muhalefet  partilerin tarihten nasıl silindikleri görülmüştür.

                      Kamu oyu yoklamaları göstermiştir ki; Demokratikleşme sürecinden sonuç alınmadan, yerel seçimleri geçiştirmek, toplumda ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Özellikle kürt sorunu çözülmeden, varsayılan anlaşmalar gerçekleşmeden, daha şimdiden kürt medyası cellellenmişe benziyor. Zaten Öcalanın, gerek hükümete ve gerekse Barzaniye yazılan mektupların bu olguyu içerdiği sizan haberler arasındadır. Ayrıca, AB nın Başbakanımıza yazılan 3 mektup var ki, Kopenhag kriterlerin ihlal edildiği, HSYK a olan müdahalenin ve adaletin gerçekleşmesi ADALET BAKANININ iki dudak arasına bırakılmasından şikayet edilmekte ve eleştirilmektedir. Bu da hükümeti oldukça zor duruma sokmaktadır. Şubat/2014 başında ABD savunma bakanın Türkiyeye ziyaretinin ertelenmesi bu anti demokratik müdahalenin sonuucuna bağlanmaktadır. Durumun vahametine binaen hükümet politikasında ve stratejisinde behemehal değişikliğe gitmeli, SOSYAL HUKUK EKSENİNDE ilkesel olarak riayet etmeli, muhalefet partileriyle görüşmeli ve bunu devlet millet yararına mülahaza etmelidir. ,

                       Bu durum muvacehesinde; Hükümet mart/2014 yerel seçimlere giderken, sadece seçimi düşünmemeli, ayni zaman hükümetin güven oyu anlamında, belkide sonuçlara göre erken seçimin de gündeme gelebileceği düşünmelidir. 12 yıllık iktidarın kıymetini bilmeli ve bunu gözardı etmemelidir. Türk milletinin kararları kesin ve cezaları elim olur. Cemaat-Hükümet arasındaki kavgalar yarardan ziyade zarar getirir. Yargının soruşturmalarında, hükümet tarafsız olmalı ve yolsuzluk yapanların yargılanmalarına izin verilmelidir. Anlaşılan mart seçimleri aynı zamanda HÜKÜMETE GÜVEN OYLAMASI niteliğinde olup, sonuca göre erken seçimleri de gündeme getirebilir.

Salahaddin Dal

27.01.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 584 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık