sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 12 Şubat 2016, Cuma 0:17
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

KÖMÜR FACİASININ KARASI SOMADAN!..

Kara haber yükseliyor "Soma"dan.. Annalar ağlıyor, bacılar figan ediyor acıdan..Kimisi eşini,oğlunu,kardeşini arıyor kömür ocağında.. Kimisi de eş adayını, nişanlısını, istikbaline mutaf haykırıyordu kömür dağında.. Figan kopuyor herkes koşuyor hastahanelere bir umut uğruna. Nafile kimse bulamyor aradığını heyecanından.. Ne hazin bir tecellidir ki: Gelen haberler kara bulutlar gibi çökmüş "SOMANIN" üstüne.. Yüreklere ateş düşüyor yakıyor yuvaların tümüne.. Ağlayanlar maniler yakıyor sevgili eşlerine.. Çocuklar isyan ediyor babaların ölümüne.. Hastahaneler önü dönmüş miting alanına.. Bu da kömür işçilerinin yazgısı,kaderi imiş dercesine..

Vekiller, Bakanlar, siyasetçiler toplanmış her zamanki gibi sıralıyorlar beylik sözlerini. Evet bu ne bir kader,yazgı veya başka bir şey. Tamamen sorumluların ihmali,tedbirsizliği ve sorumsuzluğu olsa gerek.

Çalışma hayatını düzenleyen Yasalar, Tüzükler,Yönetmelikler ve yönergeler var. mer i olan hükümler zamanında uygulansa, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının" İşgüvenliği Müfettişlleri gereği gibi denetimleri yapsa, işyerlerinde tespit edilen noksanlıklar, devletin resmi ve yetkili kurumlarına bildirilseydi bu ve benzeri kazaların olması muhtemelen asgariye inerdi. Hukuksal Denetimler yerine ahbapsal denetimler olursa, eksiklikler işyerlerini kapatma kararlarına dönüşmezse, zaten işveren menfaatından ödün vermez.

6331 Sayılı "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" YASASI 39 ana ve 8 geçici maddeden müteşekil olup, işçi ve işverenin işyerlerindeki düzeni sağlayan ve karşılıklı vecibeler yükleyen hizmet sözleşmesi niteliğindedir. Taraflar behemahal bu hükümlere uymak zorundadır. İş kazalarının önlenmesi bakımından işverenlere ağır sorululuklar yüklemiş, meslek hastalıkları konusunda da önlem alınması hükmünü de getirmiştir. "Ağır ve tehlikeli işlerde" çalışacak işçilerin sağlık kontrolundan geçip 6 ayda bir sağlam raporu alıp işverenlere vermesi, aksi durumda işveren görev veremiyeceğini hüküm altına almıştır.

Sözkonusu Yasanın 13.ncü maddesiyle işçiye "çalışmaktan kaçınma hakkını" tanımuştır. Yani "Ciddi ve yakın tehlikeyle karşı karşıya kalan çalışanlar sakıncalı buldukları durumlarda işverenlere bildirerek önlem almasını isteyebilirler.Kurul veya işvenin çalışanın talebi yönünde karar vermesi halinde çalışan, gerekli tedbir alıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. Herhalukarda çalışan tehlikeli bulduğu işyerinin vehametine binaen işyerini terkeder, sonucu kurula ve işvere bildirir.

Bu durum muvacehesinde; İşçilerin tedırginliği sebebiyle cesaretlenmesi bakımından, üyesi bulunduğu sendikası devreye girer ve gereken önlemlerin salınmasını işverenden ister, İşveren umursamazsa, işyerindeki eksiklikleri gidermemesi durumunda sendika konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanllığına intikal eder, İşgüvenliği müfettişleri tarafından denetimin yapılmasını ister. Yani sanıldığı kadar işin o kadar da başıboş olmadığı sendikanın daha aktif rol oynaması gerektiğini belirtmekte yarar vardır.Ama sendikanın ilgisiz kalması, işçilerde de tedirginliğe sebebiyet verebilir.Kendilerine güvensiz hisseder.Günümüz sendikacıları işçi hakları aramak yerine "JAGUARALA" çankayada ava çıkarlarsa, işçinin de sendikasına karşı güvensizliği artar hatta hiç kalmaz.

Ülkemizdeki maden ocaklarının zaten sağlıklı çalışma koşullarının olmadığı zaman zaman göçük kazalarıyla karşı karşıya kalındığı bilinmektedir. Zonguldak TKİ kömür ocaklarındaki kazaların bunların en müşahhas delilidir.

Soma daki müessif yürekler yakan yuvaları ve ocakları söndüren kazanın büyük bir ihtimalle, tedbirsizliğin neden olduğu ilk belirlemelere göre, daha doğrusu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanın yaptığı açıklamada 157 ölü 60 yaralıdan bahsetmiştir. Bu da bu güne kadar Türkiye de meydana gelen kazaların en büyüğü niteliğindedir. Temenni edelimki, artık beylik lafları yerine devlet erkani, önlemler alır,bakşa ocakların sönmesine mahal vermez.

Nitekim, Yazar kadromuzdan değerli arkadaşımız, "İrem Nurgül Durmuş" da konuyu dillendirmiş, kendisine has uslubuyla Soma nın acıklı haline açıklık getirmiştir.

Cenabi Haktan yegane dileğimiz, bir daha böylesi ağır kazaların, müsibetlerin, yürek yakan ve yuva sönderen belaların çalışan emekçi halkımıza reva görmez. Yaralılara geçmiş olsun diyor, mütevefa işçilerimize, ve kederli ailelerine başsağlığı taziyetlerimizi sunar, kederli ailelerine sabır ve metanet dilerim.

Salahaddin Dal

Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

14.05.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 546 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık