sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 22:50
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

HUKUKSAL DÜZENDE SANDIKSAL DEMOKRASİ !...

Batılı uluslarda devam eden standart demokrası, ileri demokrasiye ve çağdaş medeni aleme yuvalanmaya çabalarken, utanç duvarları yıkılırken, yeni ilkeler saptanırken, günümüz Türkiyesinde hala ideoloji kavgasıyla zaman tüketmemiz gülünç değilmidir?

30 mart Yerel seçimleri yapmış olmamıza rağmen, hala sen kazandın ben kazandım itirazları Mahkeme koridolarında siyasilerimizin bitmek bilmeyen kavgaları devam etmektedir. Bu da siyasilerin kendi halkına güvensizliğin en müşahhas delilidir. 

Oysaki; Batı avrupada seçim biter hizmet başlar, oy hesabının zerresi bile görülmez. Ama bizde ise, itirazlar devam eder, odacıdan Genel Müdür veya Müsteşara kadar değişir, neden sorulduğunda çalışacağım kadromu kurmak hakkımdır der. 

Hükümetler de bu bağlamda kadrosunu kurmaya çalışır, brokrat ve tekrokatlarla anlaşmadığı zaman da Yasa değişikliğine başvurur ve siyasal düzenini kurmaya çalışırken, Yasa yapmaya yönelir sandıksal silahına güvenerek, hukuk ilkelerini ihlal edercesine düzenini kurar. İşte o zaman da siyasal denizinde TSUNAMİ fırtınasına yakalanan İKTİDARA karşı gerek ANA MUHALEFET ve gerekse bireysel Yasal yollara başvurulur.Nitekim ülkemizde de bu sanaryoyu görüyoruz. 

T.C. Hükümetinin de başvurduğu zecri tedbirler bağlamında, Yasalarda değişiklik yapmak, kısmen de yeni düzenlemede bulunmak, başına başka işleri açabilmekte, "Yargı kurumlarıyla, medya veya STK larla uyuşmazlığa" düşmekte ve toplumun hatırı sayılır katmanlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bir iktidar halkından aldığı desteği oran bakımından ne olursa olsun, "SANDIKSAL DEMOKRASI YERİNE HUKUKSAL DÜZENİ" kurmazsa, toplumda huzuru sağlayamayacağı gibi, ülkenin istikrarında da başarı şansı yoktur.

Anayasa Mahkemesi nin seçim sonrası hükümete sürprizleri devam ediyor.

Önce Twitter ı erişime açtı ardından Tam Gün Yasası nı iptal etti.

Bugün ise art arda iki bomba daha patlattı:HSYK düzenlemesi ve BTK Kanunu... İkisi de iptal.

Yüksek mahkemenin kısa aralıklarla verdiği tartışmalı kararlar Hükümet ile AYM arasındaki varolduğu söylenen savaşın artık açık kanıtı haline dönüşmeye benziyor.
YEREL SEÇİMLER İPTALMİ EDİLİYOR:
Ülkemizin en yüksek mahkemesi olan AYM vermiş olduğu kararlarından, şüphesiz hiç kimseden vize almadan kararlarını vermekten muktedirdir. Burada Hükümet,parti,kişi farkı gözetmeksizin kararlarını çoğunluk esasına göre verir. Başbakan AYM kararlarına saygı duymuyorum demesi, ama buna rağmen uygulayacağım beyanda bulunması cazibi dikkattır. Ayrıca Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ın çıkarılan Yasalar Anayasaya aykırı değildir demesi, bireysel görüşünün izharıdır. 

Bir yandan devlet kurumları içinde "YAPISAL OPARASYONLAR, GÖREVDEN ALMALAR" devam ederken, diğer yandan da YARGI içinde atamaların ötesinde, AYM ile cepheleşmek, kararlarını eleştirmek, siyasal bağlamda değerlendirmek, yarardan ziyade hükümete zarar getirir.Ana muhalefetin estirmeye çalıştığı negatif hava zaten bu istikamette gelişeltedir. 

Yerel seçimlerin gerek illerde ve gerekse ilçelerde itirazların ardı arkası kesilmiyor. Ana muhalefet yeni davalar açmaya hazırlanıyor. Hatta gelen yeni duyumlara göre,Ana Muhalefet CHP "Yerel seçimlerin iptali için AYM ne başvuracağı" bildirilmektedir. 

Hükümet AK PARTİ ve bağlı milletvekilleri sakin olmalı, TBMM de kavgasız görültüsüz müzakereleri yapmalı, grubu bulunan bütün partilerle diyaloğa geçmeli, barış sürecinde anlaşmalar sağlanmalıdır.Özellikle Yargıyla, devlet kurumlarıyla uyum içinde zemin yaratmalıdır. Aksi hale hüküetin başı ağıracağa benziyor. 
Bilindiği gibi, Ortadoğuda zaten sevenimiz kalmamış, ABD ve AB gelen mesajları pek de iç açıcı değildir. Türkiyede gelişen ileri demokrasiden olumsuz adımların atıldığını söyleyen AB Genel sekreteri aldatıldıklarını ifade ediyor. Bir taraftan iç huzursuzluk,operasyonlar,yolsuzluk ve soruşturmalar, rüşvet iddiaları, barış süreci, diğer yandan dış güçlerin çevirdiği entirikalar göz ardı edilmemelidir. Waşingtonda kapılar arkasında oynanan oyunları hafife alınmamalıdır.
Salahaddin Dal 
Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

12.04.2014 / Bu Yazı 548 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık