sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 23:59
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DİYARBAKIRDA DİYALOĞ ÇATIŞMACI MI? - BARIŞÇIL MI?

Diyarbakırımızda, yayın hayatını başarıyla yürütmekte olan "Güneydoğu Güncel Gazetesi" Başyazarımız sn. Volkan ESER in "Diyarbakır Valimiz sn. Mustafa Cahit KIRAÇ ile yeni seçilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanları sn. Gültan KIŞANAK ile Fırat ANLI nın, karşılıklı ziyaret teatisinde bulunmaları, hayırlı diyaloğ olarak yorulmaktadır.

Ne güzel, Diyarbakır gibi kayğan zeminde, siyasal iletişimin ne kadar gereklı olduğu günümüzde bu ve benzeri diyaloğların yapılması düşünülen BARIŞÇIL zeminin habercisidir. Halkımız bundan mutluluk duyar, Bölgenin ve Diyarbakırımızın huzura ve sükuna ihtiyacı vardır. Zaten çatışmacı bir siyasetin Diyarbakırımızın literatürüne, karizmasına, derin kültürüne uyum sağlamaz. Örneğin, bir Milletvekilimizle Diyarbakır Dicle Üniversitesi arasında başlayan ve üzücü diyaloğu yaratan olgunun halkımız tarafından negatif olarak karşılandığı, bunun sonucu olarak da tansiyonun düşürülmesinde, iki tarafın da anlayış gösterdiği halkımızın memnuniyetine mucib olmuştur.

Gerek sn. Valimiz ve gerekse sn. Büyükşehir Eşbaşkanlarımızın başlatıkları ziyaret elbettteki sn. Başyazarımızın da dediği gibi hayırlı bir diyaloğ olmuştur.

Örneğin, pozitif bir zeminde başlayan diyaloğun, BARIŞ SÜRECİ ve DEMOKRATİKLEŞME hareketine de katkı sunacaktır. Övgü,sevgi,mutlulukla başlayan ilişkiler, herhalükarda toplumu ayrışmaktan ziyade, bütünleştirir. merkezi otorite ile yerel yönetimleri yaklaştırır ve hizmet ekseninde, özellikle Diyarbakırımızın şehir nazım planı konusunda pozitif kararların alınmasında amil olur. Milli mevzuatımız muvacehesinde, Yerel yönetimlerde zuhur edecek uyuşmazlıkların izale edilmesinde temel unsur ve aktif rol oynar.

Yerel Yönetimlerin uyum içinde olduğu sürece, kent şehir merkezine ve halkımıza olağanüstü hizmetlerin yapılmasında ve gelişmesinde büyük pay sahibi olacağı muhakkaktır. Artık halkımızda edeni ve çağdaş hizmetlerin yapılmasında Belediyelerden beklemektedir. Halkımız istediği zaman sn. Eşbaşkanlara ulaşamamakta ve sorunlarını birbir kendilerine anlatamamaktadır.

Örneğin:

1) Diyarbakırımızda yeşil alan yapımında, park ve Bahçeler konusunda küçümsenmeyecek kadar büyük hizmetlerin olduğunu vurğulamak lazım,ancak,parkların hem spor alanları ve hem de dinlenme olarak görmek olduğu kadar kirli,pislik,uyuşturucu kokusu,çerez kabuklarının varlığı bu hizmetleri gölgelemektedir. Özellikle Diclekent,ve Peyas caddesi, Ava düğün salonu çevresi ile Kayapınar ilçesini göstermek yeterli olacaktır.

2) 6495 Sayılı Yasanın 88.nci maddesi göre; "65 Yaş ve üstü vatandaşlar toplu taşıma hizetlerini ücretsiz olarak seyahat,birlik,müessese ve işleteler veya Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait toplu taşıma ücretsiz yararlanmaları için kimlik kartını göstermeleri yeterlidir. Buna uymayanlar hakkında, anılan Yasa gereğince 50 katı para cezası ile tecziye edilir" hükmü yer almaktadır. Ancak bu Yasayı Belediyeye ait otobüsler uygularken "halk otobüsleri" buna isyan ederek uygulanmamaktadırlar.

3) Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmuş, gerek kaldırım taşları düzenlemesinda şartnamelere uyulmadığı veyahut mikyasa tabi yapılmadığı için çukurlar,menfezler oluşmakta,dinlenme parklarında ve spor alanlarında da yağmur suları gölet haline getirdiği için de vatandaşlar yararlanamamaktadırlar.

4) Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerin "Diclekent,yetmişbeş yol,yeniyol,bağlar,güzergahı kullanan sayısından büyük düşüşler görülmekte ve vatandaşların yollarda,duraklarda beklemekten mağdur olmaktadırlar.

5) Diyarbakırımıza kentleşme açısından bakıldığında, özellikle, Elazıg ve Şanlıurfa yolu istikametinde gelişmekte olduğunu görüyoruz. Raylı sisteme geçmek KONYA modeli olduğu gibi düşünmek, gelecekte ÜNİVERSİTELER şehri olarak da düşünürsek, kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu söylemek yararlı bir işin başlagıcı olacaktır. Bu konu hakımızın sn. Valimiz ile Büyükşehir Eşbaşkanlarımızdan beklentilerinı olduğunu ve umutlarının yeşerdiğini, bu diyaloğ nedeniyle de itiraf etek isteriz.

6) Diyarbakır gibi batılı uluslara tarihsel bağlamda 33 medeniyeti yaşamış Peygamberler şehri ünvanını kazanmış ORTADOĞUNUN KİLİT COĞRAFYASINDAN bahsetmek istiyoruz. Sayın Eşbaşkanlarımız artık temsil ettikleri Belediyelerin simgeleriyle, armalarıyla ve rozetleriyle, tıpkı atanmışlar gibi davranmalıdır. Bu durum onları daha yüceltecek ve onurlandıracaktır.

Peygamber şehri olan kadim Diyarbakırımızla ilgili sorunları konusunda "Belediyelerin Hiddameti amme" olduğunu idraki içinde, halkımızın sorunlarını ve yapılması gereken ihtiyaçlarını görev bilinci içinde yorumlarımıza yer vereceğiz.

Yerelde, Vilayet ile Belediyelerin yani sn. Valimiz ile sn. Eşbaşkanlarımızın uyum içinde diyaloğun yapılmasında ve ıstıkrarında yarar görülmektedir. Bu nedenle, Sorumluluk üstlenen yerel yöneticilerimize şükranlarımızı sunarken, BARIŞ SÜRECİNDE pozitif bir başlangıç olduğunu göz ardı etmemek idrakiyle başarılar dileriz.

Salahaddin Dal

Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

23.04.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 597 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık