sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 16:52
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DİYARBAKIR TERÖR DEĞİL...PEYGAMBER ŞEHRİ KADİMDİR

Tarihin derinliklerine sondaj yapılırsa görülecektirki, batıya ve batının uluslarına medeniyeti vermiş, islam ordularını sinesinde barındırmış, islamın kanlı sancağını Hz.Süleyman camisinde süsleyen 27 şehidi ve 450 sahabesiyle mübarek ve kadim bir PEYGAMBER şehri olarak bütün dünyaya kendini kanıtlamıştır.

Ne varki, bu gün Diyarbakır da terör h...avasını yaratmaya çalışanlar, batının finanse ettiği terörü ve bunun ilk adımını atan ASALA ÖRGÜTÜ olduğunu söylersek mübalağa etmemiş oluruz. Nitekim benım de bulunduğum diplomasi çalışmaların yapıldığı 1976-1980 yılarrında bu örgütün diplomatların hayatına kastettikleri ve her hafta bila istisna 3-5 diplomatımızın ölümüne ve öldürülmesine amil olunuyordu. Asala örgütü taşaron olarak kullandığı terörü, uyuşturucu trafığıyle de olsa kendilerine hatırı sayılır bir finans gücüünü yaratıyordu.

Batılı ulusların desteğine mashar olan terör örgütü, PKK yı tercıh ediyor ve İNGİLİZ ajanının 1915 lerde düşündüğü KÜRDİSTAN PROJESİNİ YARATIP kürtleri, TÜRK lerin başına bela edecek hayalleri yapılıyordu. Ancak İngiliz ajanının hayalleri kursağında kalıyor ve hayal ettiği projesinde ramak kalıyordu. Tarihin bütün derinliklerinde görüldüğü gibi, İngilizler entirikalarını çevirmeye devam ediyorlardı. Örneğin, 12 ve 13/Şubat/1925 de ŞARK İSYANIYLA tanımlanan ŞEYH SAİT İSYANI, "DİN ELDEN GİDİYOR" DEVLETE KARŞI KAFA TUTUYORDU. Sonuçta devletın gerçekleştirdiği "TAKRİRİ SÜKUN KANUNU, ÖRFİ İDARE VE İSTİKLAL MAHKEMESİ" ile isyanlar ramak kalıyordu.

Asala örgütü taşaron olarak PKK yı buluyor ve baş aktörde ABDULLAH ÖÇALAN olarak kullanılıyor.Terörün ve PKK nın mücadelesinde, TÜRKİYENİN bütün komşuları ihanet örneklerini sergiliyor ve teröre destek vermekten geri kalmıyorlardı. Başta, SOVYETLER BİRLİĞİ, İRAN, İRAK, SURİYE gibi ülkeler hem jeolostik ve hemde silah mühhihat ve eğitim çalışmalarıyla desteğine devam ediyorlardı.

Diyarbakır da bulanan Peygamberler şunlardır. Hz.Yunus,Hz.İlyas, Hz.Zülküfl, Hz. Elyase, Hz.Harunı Asef, Hz.Harut, Hz.Hallak, Hz.Enuş b.Şit, Hz.Zünnün, Hz.Hürmüz..
Diyarbakır, Mekke ve Medineden sonra en çok Peygamber şehit ve sahabe barındıran şehri kadimdir. 27 şehit ve 541-700 arası sahabe mefhumdur. Ayrıca, İslamın ve Halifeliğin olduğu ve islamı inancı galebe çaldığı Diyarbakır da, terörün ve terür inancının şiddetin, kanın, kepek kapatmaların, zorbalığın, baskının, tehditlerin yarattığı korku imparatorluğuna rağmen, halkın dini inançlarını ifa ettiği, camilere akın akın gittiklerini görülmektedir. Bu da Diyarbakırın TERÖR değil, PEYGAMBER şehri olduğu müşahhas bir delilidir.

Diyarbakır il merkezi genelde Türkçe konuşur edebiyatıyla İstanbulu ve onun Babıalisini geride bırakır durumdayken, devletin yanlış uygulamaları, köy yakmaları,köylülere baskı kurmaları, köyleri boşaltıp şehirlere göçe zorlamaları, devletın büyük yanlışlarıdır. Yanlışların en büyüğü olarak düşünülen ÖZERKLİK PROJESİNİN ciddi bir şekilde devleti zora sokacaktır.

Devletler, Yasasıyla,Anayasıyla,ilkeleriyle, yaşar. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti olarak yaşamının vaz geçilmez düsturudur. Vatandaşlık tanımıyla ilgili devletin ismiyle mücehhez olması temsil edilen milletin simgesidir.Buna azami dikkatın gösterilmesi gerekmektedir.Demokrasinin temel unsurlarından sayılan sendikal özgürlüğün/ bağımsızlığın ve çalışma hayatının, insan haysiyetine yaraşır bir eşitlik düzeninin sağlanması ve toplumlararası hakkaniyetin teminiyle mümkündür.

Batılı demokrasilerin aile toplumuna katılmış, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNİ kabul etmiş, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ varlığını bütün dünya topluluklarına kabul ettirmişken, PEYGAMBER ŞEHRİ OLAN DİYARBAKI da gerekli yatırımlar yapılmamakta, otobanlar komşu illere gelmişken bu kadim şehre laik görülmemesini anlamış değiliz. DUBLO YOLLARLA "DOĞU VE GÜNEYDOĞU" onare ederken, diğer taraftan otobanlarla başka bölgelerine hizmeti yoğunlaştırılırsa, eşitlik ilkesi zedelenmiş olur. Bu da toplum arası köskünlüğe, darğınlığa, ve zıtlaşmaya yüz tutar.

Bu gün Türkiyede, SAVAŞTAN VE BARIŞTAN söz ediliyorsa, hatta BAŞBAKAN "BARIŞ SAVAŞTAN DAHA ZORDUR" derse, bunu da bir sanaatçının sözüyle renklendirmek istiyorum.Sn.Ayşe Guruba "BAŞBAKANIN SÖZÜ KULAĞIMA KÜPE YAPARIM" diyorsa, ülke sorunlarını akan kanı ve terörü derin düşünmek lazımdır.
SALAHADDİN DAL
ARAŞTIRMACI YAZAR/İŞ HUKUKU UZMANI

24.02.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 632 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık