sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 16:44
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DEVLET-ULUS VE SOSYAL DEMOKRAT CHP ?

Milliyetçilik ve Ulusalcılık bilgi denizinde yaratılmaya çalışılan bu deklem, batılı uluslarda olduğu gibi geri kalmış toplumlarda bile tartışılması ayıbın ötesinde, çağın gerisinde kalmış bir düşünce türü olsa gerek. Hele hele CHP gibi ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün kurucusu olduğu, devlet, cumhuriyet kurmuş köklü bir siyasal partiden böylesi bir düşüncenin tefekkür edilmesi, topluma tayatılması kabul ettirilmesi çağın gerisinde kalmış kokuşmuş bir nesne olmaktan başka bir şey değildir.

Daha önce CHP si tarihiyle hesaplaşıyor diye bir makalem bu saygıdeğer gazetemiz sürunlarında yayınlanmıştı. Ne kadar isabetli yorum yapıldığını bu gün daha iyi anlaşılmaktadır. İSMETPAŞA gibi yaşı ilerlemesine rağmen BÜLENT ECEVİT i Genel sekreterliğe hazırlık aşamasında bulunduğu 18.kurultayına giderken, "ORTANIN SOLU" sloganıyla partiye yeni ruh ve canlılık hesapları yaparken, adeta yeni yetişmekte olan 1968 kuşağına çağımızın siyasetçisini yetiştirmeye çalışırken, dünya siyasetçileri, liderleri, ülke başkanları gıpta ile İSMETPAŞAYI izlerken, hatta siyaset okulu açılırsa bu insanı hoca olarak kabul edeceklerini ifşa ederlerken, aynı partinin İzmir Milletvekili Prof.Dr.BİRGÜL AYMAN GÜLER in geçen hafta TBMM de yaptığı konuşmayla toplumu hayretler içinde bırakan "TÜRK ULUSUYLA KÜRT MİLLİYETİNİ EŞİT, EŞ DEĞERDE GÖRDÜREMEZSİNİZ." demiş, bu düşünce durup dururken, nasıl oluşmuş, kimlerden dürtülmüş ve hangi amaçla söylenmesine icbar edilmişse bilemiyoruz ama, geçmiş tarihimizde, buna benzer söylemler telafüz edilmiş isede, değer kazanmadığı meclis tutanaklarından görülmüştür. Nitekim, MAHMUT ESAT BOZKURT un "Türk bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir." demiştir. Açıkçası gerek "İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ VE GEREKSE BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN VE BATILI ULUSLARIN ANAYASALARINDA OLDUĞU GİBİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASINDA DA, DİN,DİL,YRK,RENKFARKI GÖZETMEKSİZİN BÜTÜN İNSANLARIN EŞİT OLDUĞUNU ÖNGÖRMEKTEDİR." Ayrıca İslami içtihatlara ve Hz.Peygamberimizin hadisi şerifine göre de, "ARABIN ACAMA VE ACAMIN ARAP ÜZERİNDE BİR ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR" der. 

Günümüz Türkiyesinde, bir terör sorunu kabul etmemek kabili telif değildir. Devlet polisiyle, ordusuyla, bütün güvenlik güçleriyle savaş verdiğini görülmektedir. Bu memlekette sadece kürt değil, aynı zamanda, alevisi,çerkezi,boşnakı,makadonu,lazı,zazası,arnavutu da vardır yanı çok kültürlü bir ülke durumunda olduğumuzu kabul etmek lazımdır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da çeşitli dinlere ve ırklara mensup insan bulunuyordu. Bu gün ülkemizde de batının kışkırtmasıyla eğitimsiz bırakılmış, cahil kalmış ve geçmiş tarihimizde görüldüğü gibi bu günde DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGESİNDE bulunan KÜRTler çeşitli talepleriyle bir sorun haline gelmişlerdir. Devlet bu sorunu çözerken, yeni düşmanlıklar kazanmak değil, çözmek bakımından çaba göstermesi elzemdir. 
Ana muhalefet partisi olan CHP milletvekilinin söylemleri adeta faşizmi çağırşmaktadır.Bu da sosyal demokrat geçinen Ulusalcılık ekseninde siyaset yapanların fikir ve düşünceleriyle bağdaşmamaktadır. Milliyetçilik, Din eksenli olup araplardan ve Osmalı geleneğinden gelmektedir. Yani ilkel bir düşüncenin ürünüdür. Ulusalcılık ise, ileri ve gelişmiş demokrasilerde olan çağdaş bir deyimdir. Nitekim 1930 larda Fransadan bize geçen ve çağdaş devletimizin de ilkesi haline gelen bir nesnedir. PAN-KÜRDİZM hayalleriyle yaşayanlar olabilir KÜRDİSTAN sloganlarını ilke haline getirenler olur, hatta İKİ KURUCU HALKTAN da bahsedebilirler. Ama önemli olan Ulusal devlet olan bütün dünyaya meydan okuyacak kadar güçlü olan Türkiye ve onun devlet ricali, birilerinin oyuna gelmemeli ve sokak edebiyatıyla siyaset yapanlara prim vermemelidir.
Bu gün birlik ve beraberlik günüdür. Her zamandan daha fazla huzura, güvene, birliğe, dirliğe, sevgiye ve kardeşliğe ihtiyaç vardır.İktidarıyla muhalefetiyle, Ulusal politika izlemeli, dosta düşmana karşı göstermelidir. Açıkçası, TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR.

29.01.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 559 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık