sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 22:16
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DEMOKRATİKLEŞME 5.PAKETİ HALKIN BEKLENTİLERİNDEN UZAK

Yerel seçimlerin yaklaştığı, propagandaların hız kazandığı günümüz Türkiyesinde, halkın umudu haline gelen ve "DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ" olarak bilinen "Temel Hak ve Hürriyetlerin geliştirilmesi amacıyla değişiklik yapan"Yasa tasarısı TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

Yasa tasarısı maalesef halkın beklentilerinden uzak, Anayasal sorunları çözecek nitelikte olmayıp, derleme tasarı demek daha doğru olur. Çünkü, toplumun beklentileri olan, "Anadilde eğitim, siyasi partiler Yasasının islahı, barajların düşürülmesi, barış süreci ve kürtlerin talepleri, etnik gruplara verilen sözlerin gerçekleşmesi, (Kürt, Alevi, Zaza,) hep beklenen sorunlardı.

Barış süreci ile tanımlanan ve kürtlere verilen sözlerin daha doğrusu beklentilerin bu pakette yer almaması, yerel seçimlerin büyük olaylara gebe olduğu söylesek mübalağa etmemiş oluruz.

Genel hatlarıyla Anayasa komisyonunda kabul edilen tasarıya göre;

1) Seçimlerde Türkçe dilinin yanı sıra çeşitli dil ve lehçelerde propaganda  yapılabilinecek,

2) Seçimlerde % 3 oy allan siyasi partilere, Devlet Hazinesinden pay almaları sağlanacak,

3) Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri daha girift halina geliriiliyor, yanı bu konuda "Belediyeler, meslek örgütlerinde, Sendikalarda, siyasi partilerden görüş alınacak ve kolluk güçleri rahat çalışabilecek döküman vıdeo gibi devlet arşivine girecek dökümanları elde edilebilecek,

4) Özel eğitim kurumlarında, Türk vatandaşlarının farklı dil ve lehçelerde eğitim yapabilecek,

5) Siyasi partilerde ikiden fazla olmamak kaydıyla eş başkanlık sistemi getirilecek. Örneğiin, BDP de özel olarak bu sistem tüzüklerinde olduğu için ama Yasada olmamasına rağmen uygulandığı bilinmektedir. Bu da minik bir tavizin verilmesi anlamını taşımaktadır.

6) Köylere eski isimleri geri verilecek, buda genel olarak,"Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi" coğrafyasında sözkonusu olduğu için barış sürecinde verılen sözlerin bir makyajı olsa gerek. Aslında bu mesele kürtlerin değil. ermenilerin var olan toprakları ve bu köy isimleri Ermenistan tarafından telafüz edildiği için, devlet zorunlu olarak isim değişikliğine gidilmişti.Olayın kaynağı 1913 ve sonrasına dayanmaktadır.

7) Harf ve şapka devrimiyle ilgili Yasayıda kaldırmayı öngören maddeler yer almaktadır.

Bu durum muvacehesinde; Tasarı halkımızın ve etnik grupların beklentisinden  uzak, sosyal sorunların çözümünde, maalesef toplumu tatmin etmekten de bir hayli uzaktır.

Öncelikle kürt toplumunun ve kandil taleplerinin karşılamadığı, huzursuzluğun tekrar gündeme gelebileceği bilinmektedir. Öte yandan, İşçilerin yegane sermayesi olan kıdem tazmınatının çözümüne ilişkin  maddelerin içermemesi, Asgari ücretten verginin kesilmemesi, Taşaron işçilerinin özlük hakları, kıdem tazmınatı,fazla mesaisi,yıllık ücretli izinleri,ilave tediye ikramiye gibi haklarının düşünülmemesi en büyük eksiklik olarak görülmektedir. Ayrıca sendıkal örgütlenme, toplu iş sözleşmesi,grev ve lokavt gibi ve İşçi ve İş Sağlığı , işyeri Hekimliği hassasiyetinin olmayışı cazibi dikkattır.

Toplumsal mutabakatın yapılmasında, sosyal sorunların çözümünde, sosyal hukuk devleti ekseninde ülkenin bütününü düşünmek gerekmektedir. Ülkemizdeki, işsizlik ordusunun her geçen gün daha da artmakta, buna karşılık istihdam politikasının cılız kalması, huzursuzluğun en büyük amilidir.

Gezi olayları, 17 Aralık soruşturma ve rüşvet olayları, dış güçlerin entirikaları, komşularımızın derinleşen iç hesaplaşma niyetleri ve kararları her geçen gün toplumumuzu düşündürmekte ve tedirgin etmektedir. Ayrıca devlet otoritesini kuracağım diye Yargıdaki, Savcı ve Hakim atamaları, emniyetteki polis operasyonları istikrarı ifsat etmiş ve dövizin olumsüz gelişmesine neden olmuştur. Bu da ekonomideki dalgalamaların devam etmesine sebebiyet vermektedir.

Hükümet acilen, ülkenin büyüyen ve çözülmesi gereken sosyal sorunların daha fazla gelişmeden çare bulmalı, Camaatla ilişkilerini düzeltmeli, Dershaneler konuşunda pozitif kararlara yönelmesi lazımdır. Aksi halde istikrarın sağlanmaması hükümeti de ülkeyi de zor günler beklemektedir.

Muhalefetle iletişime geçerek memleketin milli menfaatleri doğrultusunda  işbirliği yapılmalı ve kör döğüşten vazgeçmelidir.

Salahaddin Dal

Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

12.02.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 557 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık