sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 22:35
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DEMOKRASİLERDE ULUSAL MI? YEREL Mİ?

Günümüz Türkiyesinde, "Yerelmi-Genelmi 30 Mart seçimleri" geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kazasız belasız, hayırıyla sevabıyla kimine göre referandum anlamına gelse bile, kimine göre de hükümetin güven oyu şeklinde yorumlayanlar da oldu. Geçmiş seçimlere göre katılım çok yüksek olmakla beraber kavgasız görültüsüz, vatandaşlar serbest ve özgür iradelleriyle oyunu gayet rahat bir biçimde kullanmanın huzurunu yaşıyordu. Sonuçta kimilerine göre mağlubiyet kimilerine göre de galibiyet gurur ve ezikliğini yaşıyorlardı. Bu da hayatın gerçeği olsa gerek.

Gelişmiş batılı uluslarda, "Yerel Yönetimler" demokrasinin okulu kabul edilir. Ülkemizde de demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için Yerel Yönetimlerin (Belediyelerin) güçlenmesi hata muassır medeniyet düzeyine çıkarılması gerekir. Bu bakımdan halkın katılımıyla, yerel yönetimler (Belediyelerde) "Komisyonlar, Komiteler kurularak" halkın katılımını sağlamak, yörenin ve bölgenin huzuru için elzemdir.

Örnekleme yapacak olursak, Federal Almanya da ve bu ülkenin HESSEN Eyaletine bağlı Hanau iki belediye başkanının olumsuzluğuyla meydana gelen referandumla halkın nasıl Belediye başkanlarını düşürüldüğünü görmek mümkün. İki Bayan başkan da sorumluluklarını aşarak, belediye ye ait aracını ve kredi kartını özelinde kullanması sebebiyle başkanlıktan düşürüldüğünü görülmektedir.

Siyasal sistem veya özyönetim denilen olgu son zamanlarda sık sık kullanılmaya başlandı, bu arada FEDERAL İLE ÖZERKLİK yerelde günün modası haline getirilmek istenmektedir. Aslında Cumhuriyet rejimiyle yönetilen batılı Uluslarda, Federatif sistem uygulanmaktadır. Örneğin, "ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan, Kanada, Almanya,Arjantin" gibi ülkelerde kendilerine has federal sistem uygulanmaktadır. Federatif siyasal sistemde, "Merkezi hükümete ait genel hizmetlerden bir bölümünü merkezden bağimsiz ama merkezin denetimi altında yapan Federal Devlet sistemidir. Yani merkezi hükümet denetimi kendisine ait olmak kaydıyla yerel yönetimlere yetkilerinin bir bölümünü devretmek anlamını taşır.

Ama ÖZERKLİK nedilen olgu veya sistem bundan farklıdır. Bu siyasi sistemde yetkilerinin tamamı yerel yönetimlere ait olup, kendi meclislerinde aldığı kararlar, onayladığı bütçeler,vergiler,yöneticiler askerler, atamalar, aziller, cezalar, seçimler, kendilerine ait olduğunu söylerler. Nitekim, 14.Temmuz.2010 tarihinde toplanan DTK kongresinde alınan bir kararla 11 maddelik bildirgesini açıklayan Milletvekili Aysel Tugluk "Demokratık Özerkliği" de ilan ediyordu. Oysaki, siyasal sistemler hassas konular içerir, nüans farklılıklarını hesaba katmadan söylenmesi veya ilan etmesi büyük bir sorumluluk taşır. Ülkemiz zaten çok nazik bir süreçten geçiyor, T.C. Hükümeti aldığı bir kararla "BARIŞ VE DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ" özellikle "Doğu ve Güney Doğu Bölgesi" insanı ilgillendiren bu hassas konuyu düşünmek gerekir. Her söylemin,eylemin,kararın doğuracağı sonuçları hesaba katmak lazımdır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen sn.GÜLTAN KIŞANAK, CNNTÜRK TV. yaptığı basın açıklamasında, henüz seçim mazbatasını almamış olmasına karşın, "AKP ile yapılan anlaşma sonucu Kürdistanın Özerkliğini ilan ediyorum" demesi, henüz seçilmiş bir başkan için çok erken ve talihsiz bir söylem olarak algılanmaktadır. Sn. Başkanı seçilmesinde dolayı tebrik ediyor ve böylesi negatif söylemlerden arınmasını bekliyoruz. Sonuçta bu hükümet ve Başkanıyla çalışmak durumundasınız. Artık Diyarbakır halkı eskide vermiş olduğu krediyi veya toleransı göstermeyebilir. Nitekim hassas bir süreçten geçiyor ülkemiz ve bölgemiz, buna azami dikkat edilmesi gerekir.
Diyarbakır uzun yıllardan beri hizmete susamış, ulaşımda,sanayide,yatırımlarda, devrim niteliğindeki sosyo/hizmet nazım planlarınızı ve bu konudaki sosyal hizmetlerinizi bekliyor. Artık Diyarbakırda (eısbahn) rayli sistem metro gibi toplumsal hizmetlerinizin halkımızın takdiri şayanı olmalıdır. Halkımız kadirşinazdır. Hak edenin hakkını fazlasıyla vermeye muktedirdir. 
Salahaddin Dal
Araştırmacı-yazar/İş Hukuku Uzmanı

01.04.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 617 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık