sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 16:47
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

DEĞİŞECEK KASKO SİGORTASI VE YENİ SORUMLULUKLARI

01.Nisan.2013 Tarihinden itibaren yeni uygulamayı öngören Müsteşarlık, " DEĞİŞECEK KASKO SİGORTASI " yeni bir YÖNETMELİKLE yayınlayacak ve yeni koşullar ihdas edilmekte, alışagelen sistemde büyük değişiklikler yapılmasını öngörmektedir.

Öteden beri sigorta şirketleriyle, sigortalı ve sigortacı ile exper arasında süre gelen anlaşmazlık itiraz boyunda aşama yapmaktaydı. Kimisi sigortalılar, sigorta şirketlerinin düzenledikleri anlaşılması güç poliçelerin genel şartları ve ek teferuatı ile uygulamadaki anlaşılmaz hükümleri, taraflar arasında uyuşmazlık nedeniyle Yargıya taşınmaktaydı. Temennimiz yeni getirilmek istenen sistemde veya uygulamada bir nebze olsun var olan itirazları dindirecek ve durduracak içerikli olsun.

Zaten araç değeri poliçelerde yazılı olmasına rağmen, sigorta şirketleri, buna sadakat göstermedıklerı, sadece piyasa değerine itibar ettikleri bilinmektedir. Ancak, sigortalı araç değeri üzerinde prim ödedikleri halde sigorta şirketleri, piyasa değeri araştırması sonucu tespit edilen meblağ (miktar) üzerinde ödeme yapılmaktaydı. 
Bu kez Yönetmelikte yapılan değişiklikte, araç değeri değil, piyasa değeri nazara alınmakta ve kısmende olsa bu konudakı uyuşmazlık vuzuha kavuşmaktadır.

Ayrıca, sigorta şirketleriyle sıgortalılar arasında ciddi boyutta olan parça ihtilafı mevcuttur. Yönetmenlik bu konuda da açıklık getirilmekte olup, ORJİNAL PARÇA İLE YAN SANAYİİ tercihi daha poliçe düzenlenirken, çözüme bağlanmaktadır. Yani "orjınalmı?-Yan Sanayiimi? kayıt düşülmekte ve orjinal parça tercihi durumunda prim artışı söz konusu olacaği muhakkaktır. 

Sigorta şirketlerinin servis (tamirhaneler) statüsünde de değişiklik yapılmakta, ve sigortalı, hasarlı aracını özgürce ve dilediği servise götürebilecek, bu konudaki irade tekrar poliçede dercedilmesi gerekmektedir. Zaten bu konuda sigortalılarla servisler arasında anlaşmazlık mevcuttu. parça değişikliği oldumu olmadımı bağlamında da ciddi sıkıntılar vardı. 

Araç değeri üzerinde büyük uyuşmazlıkların meydana gelebileceği düşünülebilinir. Yani sıfır araçların fatura değeri üzerinde dikkate almak gerekecektir. Ancak, 3-5 yaşındakı araçların değeri, "OTO ALIM-SATIM, ÖZEL BAYİİMİ, PİYASADAKİ" değermi? dikkate alınacak veyahut "TÜRKİYE SİGORTA BİRLİĞİ" tarafından 3 ayda bir yayınlamakta olan değerlere mi? itibar edilecek yahut İnternetteki kayıtlaramı bakılecak, oldukça girift bir manzara arzetmektedir. 

Açıkçası, araç sahipleri KASKO SİGORTASINI yaptıkları zaman ehemmiyet arzeden bazı önemli koşullara dikkat etmesi gerekecektir. Zaten sigorta poliçelerinideki yazılar ufak ve karınca bacağı türünden olduğu için oldukça zorluk çekilmektedir. Buna ilaveten Trafik sigortasında meydana gelecek hasarlar tehlikeli boyutta olup, bunu da es geçmemek lazımdır. Kasko sigortasında gösterilecek hassasiyet kadar TRAFİK sigortasına da gösterilmesi elzemdir. 
Sigorta sektöründeki bazı sigorta şirketlerinin fiat değişikliği, rekabetten ziyade büyük haksızlıklara neden olmaktadır. Özellikle TALİ ACENTELER furyası piyasayı allakbulak etmektedir. Hiç teminat vermeden, bir masa bir telefon 10 sigorta şirketine teklif verebilmektedirler.Aslında Müsteşarlık buna çözüm getirmesi gerekir. Acenteyi veren şirket, o ilin nüfusuna orantılı olması gerekir. Yani gelişi güzel mantar patlarcasına acenteler v erilmemelidır. 

Nitekim, bu gün DOĞU VE GÜNEYDOĞU anadolu bölgelerinde uygulanmakta olan plaka ve riiziko tespitinde fiatları oldukça uçuk bulunmaktadır. Yani bir Ankara,İstanbul,İzmir ile Diyarbakır,Mardin,Batman arasındakı fiat farkı büyük bir haksızlığa neden olmaktadır. Müsteşarlık bu konudaki yeknesaklığı behemehal giderilmeli ve bu yöredeki araç sahiplerine eşitliği getirilmeli ve büyük işyerleri, fabrikalar, sanayi kuruluşları risk bağlamında talepleri reddedilmemelidir.
Özel sigorta sektöründeki sorunların çözümünde mehemehal Müsteşarlık gerekli hassasiyeti göstermeli, batılı demokrasilerdeki gibi ülkemizde de, demokratik olan sistemi gerçekleştirmelidir. AVRUPA BİRLİĞİNE aday olan Türkiyenin bunları hakettiğini ve çağdaş bir ülke olduğunu kanıtlamak gerekmektedir.
Ayrıca, gerek Türkiye Sigorta Birliği ve gerekse Müsteşarlık, özel sigorta sektöründeki bütün dallarını kapsayan seminerler düzenlemeli, sigorta acentelerini ve eleman durumundaki personellerini bilgilendirilmeli ve bölgesel seminerlerin yapılması için programlar icra etmeli ve sigorta acenteleri sık sık denetlenmeli ve korsan sigortacılık yapanları kesinlikle cezalandırılması yönünde gerekli kovuşturmaları yoğunlaştırılması, kaçınılmaz bir önlem olmalıdır.

Salahaddin Dal (ARAŞTIRMAÇI YAZAR ,ŞAİR, İŞ HUKUKU UZMANI)

05.02.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 651 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık