sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 12 Şubat 2016, Cuma 0:13
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE TERCİH HALKIN MI?- PARTİNİN Mİ?

Anayasal rejimlerde sosyal hukuk ilklerinin galebe çalması ve bu eksende hükümran olması batı ulusların da vazgeçilmezidir. Demokrasilerde halkın kendi kendini yönetme ve özgürce seçme ve seçilmesidir. Artık günümüz dünyasında, ilkel demokrasi yerine gelişmiş ileri demokrasilerin; insan haklarına dayalı, ileri üstün hukuk normlarını benimseyen, özgürlük sevdalısını isteyen ilkeler benimsenmektedir.

Günümüz Türkiyesinde de, halkımızın benimsediği ileri demokrasilerde benimsenen özgür,çağdaş çalışma koşullarının uluslararası normlara uygun, ILO sözleşmeleriyle örtüşen ve batı Sendikalizmin idealini içeren sistemin benimsendiği ve 1948 de Türkiye Cumhuriyetinin de kabul ettiği "İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ"nin Dini,dili,renği,mezhebi ne olursa olsun fark gözetmeksizin bütün umdeleriyle kabul görmüştür..

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle de çeşitli adaylar sözkonusu olabileceğinden, ne hazin bir tecellidirki, aday veya adaylar özgür iradesiyle ve kendi istemiyle aday olamayacağı, 1982 Anayasasının 101. Maddesine göre; "Cumhurbaşkanlığına TBMM si üyeleri dışından aday gösterebilmesi, meclis üye tam sayısının en az beşte birinin yazılı önerisiyle mümkündür. ... Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer." der.

Bu durum muvacehesinde, ancak, TBMM de grubu bulunan siyasi partilerin talebiyle adaylar belirlenebilir. Bu durum ise aday veya adayların özgür iradelerini ihlal niteliktedir. Bu Türkiye Cumhuriyeti demokrasisinin bir ayıbı olsa gerek. Her ne kadar parlamento rejiminde iktidar ve muhalefetten söz edilse dahi, AK Parti iktidarının kahar bir ekseriyetle varlığını sürdürmekte, muhalefet kanadından CHP,MHP ve BDP varlıklarından bahsedilse dahi, direnç ve etkinlikleri yok niteliktedir. Bu nedenledir ki, 30 Mart yerel seçimlerinde, var olan muhalefetin iktidar partisine karşı, plan ve programları ile alternatif olamadıkları için @ ın altında görülen AK Parti oyların E lere ulaştığı müşahade edilmiştir. Bu da gösteriyor ki, AK Partiye karşı alternatif bir siyasal parti çıkmadıkça, sosyal politikalar oluşturmadıkça, özellikle mevcut liderlerine karşı daha etkin aktif bir lider çıkmadıkça, AK Parti ve Lideri aynı zamanda Başbakan sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, iktidardaki hükümranlığını sürdürmeye benziyor. Ülkenin sosyo/ekonomik ve siyasal sorunlarının teşhisinde ve tespitinde zorlanmayan ve fütursuzca büyük cesaret örneği göstererek 3 öncelikli ana  sorunu geçde olsa, milli irade ekseninde tarihe mal etmeye çalıştığı görülüyor..

ÜÇ ANA SORUN:

1. Ermeni sorunu; Bilindiği gibi, Ermeniler soykırım iddialarıyla dünya genelinde gündem oluşturmaya ve Türkiye yi haksız duruma düşürmeyi, tazminat ödettirmeye mahküm etme eylemleri var gücüyle devam etmekte ve hatta 1974-1980 yıllarında "ASELA ÖRGÜTÜ" ile diplomatlarımızı şehit ettirdiği bir gerçektir. Ermenilerin 1915 olayları nedeniyle de soykırım söylemleri giderek yoğunluk kazanması üzerine, Sn. Başbakan, bu olaydan dolayı "Taziyetlerini" bildirmiş ve dünya kamuoyuna açıklaması, büyük ilgi ve takdir uyandırmıştır.

2. Kürt sorunu; Kürt sorunu tarihsel bakımından kısa süreye indirmek büyük haksızlık olur. Gerek Cumhuriyet dönemi olsun ve gerekse Osmanlı İmparatorluğu olsun her iki dönemde de maalesef kürtlere büyük haksızlıklar yapılmış, vergisi alınmış,askerliği yaptırılmış, savaşlara sürülmüş olmalarına karşılık talepleri olan kimlikleri reddedilmiştir. Nitekim, Devleti Osmaniye tarafından 1890 ve sonrasında kurulan "Hamidiye ve Suvari alaylarında 37.000 kürtden askeri birlikler oluşturulmuş ve bunlar sadece savaşlarda kullanıldığı bilinmektedir.Bunun nüans farkına varan  sn.Başbakan, soruna acilen çözüm bulmak adına, kürtlerin kanat önderleri,yazar-çizerleri ve siyasetçileriyle istişarede bulmuş, "BARIŞ SÜRECİ VE DEMOKRATİKLEŞME" Torba Yasalarıyla çözümler aramış, tutuklu kürt siyasetçileri ve aydınları tahliye etme imkanı yaratmıştır. Bu durum kürtlerin bulunduğu "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde" sevinç yaratmıştır.

3. Kıbrıs sorunu; Tarihin derinlikllerinden gelen KIBRIS sorunu, askeri ve coğrafi stratejik konumu itibariyle, daha önceleri Türkiye ve İngilterenin "GARANTÖR DEVLET" garantisinde iken, CHP ve MSP koalisyon döneminde Sn.Bülent  ECEVİT in Başbakanlığı zamanında askeri bir harekatla Kıbrıs ele geçirilmiştir. Batı avrupa ve "BİRLEŞMİŞ MİLLETLER" nezdinde yavru vatana sahip çıkılmış ve günümüze kadar bu sorun sıcaklığını muhafaza etmiştir.

Muhalefet konusuna gelince; Uluslararası siyasal tarihi incelendiğinde görülüyorki, "Devlet kurmuş Milletler"ve buna öncülük etmiş partiller iktidarda fazla kalamamışlardır. CHP de bunlardan biri olsa gerek. "Türkiye Cumhuriyeti,Demokratik,Laik ve Sosyal bir Hukuk Devletidir". Bu devleti kuran CHP maalesef uzun süre iktidarda kalmayı başaramamıştır.Bazı bilimsel ve siyasal nedenleri vardır. Bu parti sürekli ideoloji veya sloganlarla siyaset yapmayı düşünmüş olması, siyasi arenada sadece "Elit kişilerle yapılan siyaseti,emekçi halklarla,işçiller,emekçiler,esnaf,köylülerle" iletişimde olmaması ve varoşlara inmemesi hem güveni ve hem de erkinliğini yitirmiştir. "Ortanın Solu- Anadolu sol, ve bazende sağa çanak açması" tamamen güveninin yitirilmesine neden olmuştur.Nitekim, Adana Milletvekili Turgay Develi nin "100 yıl daha iktidar şansımuz yoktur." demesi var olan tezi güçlendirmiştir.

EY HÜKÜMET NEREDE ADALET?

İktidarlar, temsil ettikleri toplumların huzur ve refahını sağlarlar. Baskı, şiddet, nefret, rüşvet hegemonyasının var olduğu iktidarlarda adalet olmaz. Kutsal ücret olan "ASGARİ ÜCRET"in açlık sınırının altında kalması ve bundan da vergi dilimine tabi tutulması, Anayasanın öngördüğü " ÜCRETTE EŞİTLİK VE ADALETİN        " sağlanmasını zedeler. Kol gücüyle çalışan emekçilerin,taşaron işçilerinin,köylü ırgatların,esnafın umudu haline gelen sn.Başbakandan beklentileri; "DİCLE KENARINDA KAYBOLAN KOYUNDAN NASIL HZ. ÖMER SORUMLU " tutulmuşsa, günümüz Anayasal rejimi içinde mündemiç bulunan hazreti mevzuat muvacehesinde, "Devletin Meliki, Ricali veya devlet erkanı" kimlerse 76 milyonun sorumluluğu da geçimleri de onlardadır.

Hz. Ömer in sorumluluğunu taşıyanlar, vatanın ve milletin huzur ve refahını sağlayanlar, kol gücüyle çalışan emekçilere, işçi,memur ve esnafa yararlı hizmet üreten ve üretken olanlar "CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA" aday olsunlar. Halkımızın, talebi, isteği ve beklentisi bu doğrultuda olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Seçim kampanyası sürecinde tatlı dil, medeni, ve düzeyli olmaları kamuoyunun yegane beklentisidir. Bu halisane duygular içerisinde halkımız adayların seçim kampanyasını intizar etmektedir.

Salahaddin Dal

Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

11.05.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 561 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık