sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 23:56
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

CHP VE ORTANIN SOLU - GÜNDEMİ SARSAN YAZI

Bilindiği gibi Adana Milletvekili Kemal Satır ın Genel Sekreterliği döneminde başlayan tartışmalar ve İSMETPAŞA (İnönü) tarafından telafüz edilen "Ortanın Solu Hareketi", zamanın Zonguldak Milletvekili Bülent ECEVİT in sahiplenmesiyle CHP de başlayan yeni siyasal hareketin büyük mücadelelere neden olmuştur.
CHP bir yandan kabuk değişikliği yaparak zorunda olduğunu vurgulayan ECEVİT, diğer yandan kadrosunu hazırlamakla 1968 de toplanan 18. Kurultaya büyük iddialarla ortaya çıkıyordu. Gruplar veya taraflar yavaş yavaş belirgin hale geliyordu. Sağ canahın başı çeken Kayseri Milletvekili TURAN FEYZİOĞLU ve Adana Milletvekili KEMAL SATIR dı. Diğer taraftan da "Ortanın Solu hareketinin" mucidi ve lideri olan BÜLENT ECEVİT ve devrimci ekolüydü. Besim Üstünel, Orhan Birgit,A.İhsan Gögüs,İbrahim Öktem, Alev Coşkun, Engin Ünsal, Hayrettin Uysal, İbrahim Cüceoğlu, ile anadolunun bağrında çıkmış yürekli genç Milletvekilleri ve partiyi örgütleyen il başkanlarıydı.
Ne varki; Kurultayda büyük hezimete uğrayan kalantörler, etik geçinenler, agababaları olan sermaye sahipleri sağcılar, PARTİ MECLİSİN de mahdut sayıda üye kazanırken, ECEVİT ekolü ezici bir çoğunlukla Parti Meclisini ellerine geçirmeyi becermişlerdi. Bunun en büyük payı da "Sendikaları örgütleyen ve sendikacılara partiye getireyi beceren ve bilen "ORTANIN SOLU HAREKETİ" olmuştur.
Partideki merkezi güç "Sosyal Demokratların" eline geçmesini benimsemeyen ve daha doğrusu içine sindiremeyen İSMETPAŞA, aldığı ani bir kararla partiyi olağanüstü kurultaya götürmeyi gerçekleştiriyordu. Amaç, kurultayda ağırlığını koyacak "YA BEN YA ECEVİT" diyerek parti hakimiyetini dengeleyecekti. Ancak bu kez evdeki hesap çarşıya uymamış, Parti egemenliği tamamen Ecevitçilerin eline geçince de İSMETPAŞA bu kez hem partiden ve hem de Milletvekilliğinden istifa etmişti. Bunu fırsat bulan sağ kulvarda yer alanlar, partiyi bölmeyi hedefleyerek GÜVEN PARTİSİNİ kurmuşlardı.
İlk seçimde etkinliğini kaybederek siyaset sahnesinden silinirken, Bülent ECEVİT ve "ORTANIN SOLU HAREKETİNİN" kadrosu, ülke geneline yayılarak, sendikaları ve sendikacıları da yanlarına katarak emekçi ve işçilerin,varoşların desteğine mazhar olmuşlar ve CHP tarihinde almadığı oyu ve çıkaramadığı Milletvekili sayısına ulaşmışlardı. Yani B oy ve 214 Milletvekili kazaniyorlardı.
GÜNEYDOĞU VE CHP
Diyarbakır İl Yönetiminde bulunduğumuz yıllarda "Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde" CHP iyi bir hava yakalamış, işçisi,köylüsü,esnafı,emekçisi Ecevitçi olmuş, varoşlarda KARAOĞLAN sedasıyla inliyordu. Diyarbakırda 7 Milletvekilinin 4 CHP kazanıyordu. Herkes gururla CHP rozetini yakasına takıyordu.Bu gün bölgede CHP den vekilin olmaması, rozetin takılası veya isminin telafüz edilmesi utanç vesilesi haline gelmişse bunun bir nedeni olsa gerek.
AKP gibi "Muhafazakar" bir partinin TBMM de çıkardığı yasalarla, bölgede varlığından bahettiriyorsa, tek başına iktidar oluyorsa, özellikle de BARİŞ SÜRECİ yani DEMOKRATİKLEŞME paketiyle kendisini gündem de tutabiliyorsa, KÜRT SORUNUNA çözüm arıyorsa, CHP bu sosyo/ politikanın neresinde?Sendikaları tanımıyacaksınız, Konfederasyon başkanlarını vekil yapacaksınız, varoşlara inmeyeceksiniz, çalışma hayatıyla ilgili Yasalar çıkarken seyirci kalacaksınız, Ana muhalefet görevinizi sadece atişmalarla maharet bileceksiniz, Geçti Bor un pazarı sür eşeği Nigde ye halk bunu demeyeceğinimi sanıyorsunuz?
Artık CHP tarihiyle hesaplaşıyor. Bu siyasi literatürle bunu beceremediğiniz anlaşılmıştır. Solculuğuyla sosyal demokrat ilkelerini yerle yeksan etme istidadını gösteren CHP ye, Halkın rağbet etmeyeceğini, Genel Başkanın, İli bile güvenmeyip 30 mart seçimlerinde BDP liyi tercih ettiğine göre tezelden görevi ehline teslim etmek üzere kurultaya gitmek elzemdir.
Atatürk ten aldığım edep ve terbiyemle size sesleniyorum ey CHP. Zinhar CUMHURBAŞKANLIĞI seçiminde sakın bireysel aday gösterme yanlışlığı yapmamalısınız. Milli düşünceyle toplumsal kollektif anlayışla, mevcut partiler,Üniversiteler,Ulusal medya,Sivil toplum örgütleri, Sendikalar, Konfederasyonlar, TÜSİAD,TÜRK-İŞ,HAK-İŞ,DİSK gibi örgütlerle müşterek aday gösterilmesinde ve asgari müştereklerde birleşme zemini yaratmalıdır.
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi ve yaşayan halkı hakkında yeni alternatif politikalar üretmelisiniz. Siyasi partilerle iletişime geçip çözüm üretmeli. Batılı uluslarda değişen çağdaş siyasetin, günümüz koşulları içinde Ülkemize uyar olanı tespite çalışmalı. Sivil ANAYASA üretiminde rol alarak sonuca vardırmalıdır CHP... ATATÜRK ün dediği "CİHANDA SULH YURDA SULH" ilkesini yaşatmalı.Ulusal politikalar üreterek ülkeyi MUASSIR MEDENİYET düzeyine çıkarmaya var gücüyle çalışmalıdır.
CHP de gerek tavanda ve gerekse tabanda yoğunlaşan istifalar, işlerin iyi gitmediğinin sinyalini güçlendirmektedir. Dost acı söyler, zaten eleştirinin dili de acı olur. Gezi olayları 17 Aralık "Soruşturama,rüşvet,kovuşturalar,operasyonlar,HSYK adaki atamalar, Tweter, Yutub Yargı, ANAYASA kararlarına" rağmen AKP Devleti,Hükümeti,Bakanlar kurulunu, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulundurmaktadır. CHP deki siyaset hala eski tas ve eski hamam yani hala annasının yağınımı kullanıyorsun anlayışı eğemen olduğunu görüyoruz.Artık bu demode olmuştur. Sosyo politikalar üretmek, genç kadrolar oluşturmak, çağdaş iletişimin varoşlara indirgemek, asgari ücrtetten vergi alınmaması için gündem yaratmak elzemdir. Aksi halde CHP kırmızı çizginin altında kalmak gibi ciddi bir sorunla mukadder olacaktır.
Salahaddin Dal
Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

22.04.2014 / Aktarma anında Bu Yazı 500 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık