sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 17:41
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

BARIŞ SÜRECİNDE CHP'DE DEMOKRASİMİ? - KOKOKRASİMİ?

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Hukuk Devletini kuran ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARININ kurduğu CHP nın İSYAN yılları dahil bu denli toplumda kopuk, ülkenin ali menfaatlerini umursamayan, vurdum duymaz, tavanla tabanın bu kadar derin farklılıklara meydan okunduğuna rastlanmadığını ifade etsek mübalağa etmemiş oluruz. Siyasi tarihimizin yaşlı çınarlarından olan İSMET PAŞAYLA iletişimde siyasetın ilkelerini edinenlerdenim. Derin siyasetini irdelendiğinde görülecektir ki, 37 miletvekiliyle 450 milletvekiline sahip DEMOKRAT PARTİYE kök söktürdüğünü müşahade edilmektedir. Hatta eskı Başbakanlardan merhum ADNAN MENDERES şunu söylüyordu, "ALLAH İSMET PAŞA GİBİ ANA MUHALEFETİ HİÇ BİR İKTİDARA NASİP ETMESİN" diyordu.

Ne hazin bir tecellidir ki, Türkiye solun ANASI ve günümüz ANA MUHALEFET PARTİSİ CHP nin bir zamanlar DEMOKRASİ HAVARİSİ kesilenlerin, ucuz kahramanlık edasıyla siyaset yapanların haline bakalım. % 50 nın üstünde halktan oy almış bir iktidar yani AKP vardır. Bu partinin, ülkede 30 yıldan beri akan bir kanın durdurulması, savaş yerine barışı getirme yöntemleri ararken, Yasalarda ve Anayasada olmamasına rağmen, siyasal becerileri sayesinde meydana getirmiş bir AKİL İNSAN ihdas ederek halkımızın çeşitli katmanlarıyla iletişimde bulunmak ve halkımızın temayülünü tespit etmek üzere bölgesel ekseninde çalışmalara başlamış ve bir BARIŞ SÜRECİNİ sürdürmek istemektedir. Bu durum muvacehesinde, AKP kendisini güçlü kılacak yöntemlere başvurabileceği gibi, yeni ANAYASADA YARI BAŞKANLIK sistemini meşru kılacak başka ensturumanlara gerek duyabilecektir.

Peki ana muhalefet ne yapıyor. Karşı alternatif yerine atışmalarla yetiniyor, partide fikir geliştiren ve alternatif arayanları YA CIA AJANI OLARAK İTHAM EDİYOR veya düşünsel bazda onları kadük sayıyor. Bu da CHP gibi yıllanmış bir çınara yakışmıyor." CHP TARİH YAZMIŞ DEVLET KURMUŞ ULU ÖNDER ATATÜRK ÜN PARTİSİ" Bunun isminden bahsedildiği zaman bile toplumun ayağa kalkıp saygı duruşuna geçmesi ve İSTİKLAL MARŞIYLA anılması gereken TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN yegane varlığı değilmidir. Ama önce sahiplenmesi gerekenler, onun nimmetlerinden ve ganimetlerinden yararlananlar olmalıdır.

Düşünsel bazda gelişme gösteren, BARIŞ SÜRECİNDE karşı alternatifin olması gerektiğini savunan ve tabanın % 65 şi BARIŞ SÜRECİNİ desteklediğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı GÜLSEREN ONANÇ "CHP de fikirlerini ifade edebileceği bir ortamın kalmadığını, baskısal sürecin partide ağırlık kazandığını, sosyal demokrat kimliğiyle CHP de TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜK ekseninde düşüncelere imkan bulmak hayal haline getirenlerin iyi düşünmesi gerektiğini" söylüyerek istifa ettiğini söyleyerek parti içindeki kargaşanın had safhaya geldiğini görmemek kabili telif değildir.
CHP de bu ve benzeri saflaşmaların geçmişte de oluştuğunu, 1968 YANİ 18.KURULTAYDA "KEMAL SATIRLARIN-TURAN FEYZIOĞLU VE EKİBİNE KARŞIN BİZLER DE ORTANIN SOLU HAREKETİNİ BAŞLATMIŞ VE ECEVİT EKOLUNU YÖNETİME GETİREREK MÜCADELE ETMİŞTİK. YARATILAN SİYASİ SLOGANLARIMIZ AĞIRLIK KAZANMIŞTI. " NE EZEN NE EZİLEN HAKÇA BİR DÜZEN VEYA TOPRAK İŞLEYENİN SU KULLANANIN" gibi deyım ve terimler toplumu ayağa kaldırarak halkımızda % 42 oy alarak 214 milletvekiliyle TBMM de yerimizi almıştık. Yerel seçimlerde başta ANKARA-İSTANBUL-İZMİR-DİYARBAKIR-ADANA-KAYSERİ gibi Büyükşehirlerde Belediye Başkanlıklarını kazanmış ve adeta siyasal bir devrim yaratmıştık.

Ey CHP, BU BARIŞ SÜRECİNDE yer almak zorundasınız. Yöntem ve ilkelerinizle renk vermelisiniz. Bu ülkede gurubu bulunan 4 partide bu süreçte yer almalı katkıda bulunmalıdır. Elbet şartlarınız olacak ve değişik yöntemlerinizi geliştirerek bu kardeş kanı durdurmak zorundasınız. Kesinlikle ifade edelim ki, CHP VE MHP bu barış sürecinde yer almaması durumunda başarı şansı yoktur. Hiç kimse kelle hesabı yapıp, çoğunluk narasını atıp, referanduma güvenmesin. Hiç bir şey eskisi gibi güçlü olmayabilir. Bazen hayeller hüsranla sonuçlanabilir.

Yeni ANAYASADA TÜRKLÜK VE VATANDAŞLIK bağlamında uyum sağlamak zorundayız. Toplum bölünmekten ziyade birliktelik ister, ECDADIMIZIN KANIYLA ÇİZİLMİŞ MİSAKİ MİLLİ hudutlarımızın koruma eksenin dirlik ve beraberlik içinde bulunduğumuz artık farkına varmalıyız. Bizi KÜRDİSTAN, LAZİSTAN, ÇERKESİSTAN,ERMENİSTAN bölmeyecek, Anadilde eğitim, veya ana dilde savunma gibi gerekçeler bizleri etkileyemeyeceği gibi toplumlar arası entegreyi de ifsad etmiyecektir. Batılı ulusların gizli emellerine alet olmayalım .Geçmişteki tarihimizde bunların hesapları görülmüş, mübarek topraklarımızdan süngülerle kovdurulmuş, geri kalanı da denizlere döktürüldüğü şanlı tarihimizde mevcuttur.

Siyasi partiler demokrasinin vaz geçilmez unsurlarıdır. Siyasal düşüncede gelişme ve yenileşme istidadını göstermeyen siyasi partiler düşünce ve eylemlerde yok olmaya mahkumdur. Hele hele ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin ileri demokrasi istemeleri var olan kültürleriyle orantılı olması gerek. Aksi halde ileri demokrasinin deniz kültüründe boğulmak zorunda kalacaklardır.Şurasını hemen telafüz etmeme izin buyurunuz efendim. "İLİMDAR İLMİYLE AMEL ETMEZSE CAHİLDİR" Cehaletin var olduğu ortamlarda "MİLLİ AHLAKIN VE KALKINMANIN" mümkün olmadığı görülmüştür.

Türkiye gibi çeşitli halkları coğrafyasında barındırmış ve beslemiş 1000 yılı aşkın devlet hükümranlığıyla varlığını bütün dünyaya ispat etmiş bir ülkeyiz, TÜRKÜYLE KÜRDÜYLE,ÇERKEZİYLE,LAZIYLA,ARNAVUTUYLA,MAKADONUYLA,ERMENİYLA,HIRISTIYANIYLA,RUMUYLA HALKLAR TOPLULUĞU BÜNYESİNDE BARINDIRAN TEK MİLLETİZ.

Tarih boyunca bizi bölmeye uğraşanların, istekleri kursaklarında bırakmış bir milletiz. O hain hesabı gizli olanların giderek ufalayınca, biz millet olarak giderek büyümüşüz,gelişmişiz, varlığımız dünya coğrafyasına keskin hatlarıyla çizmişizdir.Büyük milletin hesabı da büyük olur.

CHP büyük düşünmelisiniz tıpkı ATATÜRK GİBİ, YURTTA SULH CİHANDA SULH ilkesini düşünmeli ve savunmalısınız. Parti değil Devlet ekseninde sorunları çözmeye çalışmalısınız. MUASIR MEDENİYETİ GÖZ ARDI ETMEMELİSİNİZ. Gelişen dünya teknolojisinde yerinizi almalısınız. Hatta daha da ileri giderek savaşları durduracak, BARIŞI sağlayacak unsur haline gelmelisiniz.CHP ulu ÖNDER ATATÜRK ÜN PARTİSİ OLDUĞUNU UNUTMAMALISINIZ. BUNUN İSMİ ŞEREFİYLE MÜTENASİP DAVRANMALI VE İSTİKRARLI KARARLAR ALMALISINIZ.

iktidar partisi neden emekçi,işçi,köylüden oy aldığını söyleyeceğine, sol bir parti olarak varoşlara gitmeli sorunları mahallinde öğrenmeli, karşı alternatif sunmalısınız.Çalışma hayatıyla ilgili yeni yasa teklifleri hazırlamalı ve gerektiğinde çalışanlar lehine iktidar partisiyle anlaşmaları sağlamalısınız. Gölge Bakanlıklar kurarak, hükümetin çalışmalarını denetleyerek ana muhalefet gereğini yerine getirmelisiniz. Merhum BÜLENT ECEVİT in siyasetine ve düşünsel çalışma hayatına ağırlık kazandırmalısınız.

Parti içinde bölünmeler yerine bütünleşme imajı yaratmalısınız, küskünlere barış diliyle çağrıda bulunarak partiye davet etmelisiniz. AKSİ HALDE İKTİDAR CHP YE HAYAL OLACAĞI GİBİ, AKP DE İKTİDARDAN DÜŞÜRMEK, AYNİ EKSENDE DÜŞÜNMEK ELZEMDİR HATTA ŞARTTIR.

18.04.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 605 kez okundu

Yorumlar:

Sümran Türk 2013-04-19 CHP nin yapısında ki olumsuzluklar
Salahaddin bey , burada CHP yi savunmayacağım ..çünkü benimde rahatsız olduğum çok şeyler var .. ama rahatsızlık duyduğum şey .CHP nin yapısında ki olumsuzluklar .. barış sürecine vermedi destek için değil..siz benden iyi bilirsiniz CHP kurulduğundan beri başarı için ülke değerlerini milli çıkarlarını Cumhuriyeti ve laikliği tehlikeye sokacak hiçbir girişimde bulunmamıştır ..Başarı ilk hedefi olsaydı , yıllarca tıpkı AKP nin yaptığı gibi bütün değerleri ayaklar altına alır her halükarda iktidarda kalırdı.. ortada barış süreci falan yok kimse kendini kandırmasın ..hiç kimse barış sürecinin ne olduğunu bilmiyor sadece iktidarın birkaç bakanı . ve imralıdaki .tererüst başının dışında... niye birşey açıklanmıyor .muhalefete ve halka .. çıkan akil adamlar rezilliğini söylemeyin sakın o tam bir fiyasko .. ama şayet bu barış süreci hakkında bir bilgin varsa paylaşın .. bizlerde bilelim .. ama mantıkta kabul etsin .. şartları .. üzgünüm ama ben inanmıyorum bu sürece sadece oynanan oyunun bir sahnesi .. dilerim yanılıyor olurum

Salahaddin Dal 2013-04-19 Teşekkürler
Sümran hanım, CHP barış süreçinde yer almazsa başarı şansı yoktur yazıyorum zaten.Bunu dağın başındaki çobanda algılıyor.tşkl.

Sümran Türk 2013-04-19 ve bunun adı barış süreciyse
salahaddin bey .yazını okudum ..anlamadığım ve şaşırdığım çok yer var yazınızda...siz ki yıllarca siyasetin içinde olan birisiniz..böyle düşündüğünüze inanamadım... siz gerçekten ,AKP nin söylediği şekilde bu barışın sağlanabileceğinimi düşünüyosunuz.???Barış süreci diyerek ..kendi ülkemde cumhuriyet bayramımı kutlamak için elime Türk bayrağını aldım diye bu ülkenin polisinden askerinden üzerime biber gazı atılıyor tazdikli su sıkılıyorsa ... birkaç ay sonra Diyarbakırda nevruz kutlamalarında apo posterleri açan ..sözde Kürt bayraklarıyla alanı donatanlara polis karşıdan bakıyor hiçbir müdahalede bulunmuyorsa ..ve bunun adı barış süreciyse ..ben böyle bir barış istemiyorum ..yerin dibine batsın böyle barış


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık