sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 17:58
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

BARIŞ SÜRECİ EGE EXPRESİ DİYARBAKIRDA!...

Medeni alemde ve batılı ulusların ileri demokrasi ilkelerinde, toplumlararası iletişimin ve entegre edilmesinde rol alan siyasi partiler,sivil toplum örgütleri, sendikalar basın (medya) gençlik örgütleri büyük etki alanı yaratmışlardır.

Günümüz Türkiyesinde de; sanal da olsa, bir BARIŞ SÜRECİ başlatılmış, toplumun yabancı olduğu AKİL İNSANLAR siyaset sahnesine sürülmüş ve yer yer protestolarla da karşılaşmışlarsa da kör topal yoıluna devam ettikleri görülmüştür. 

Bu bağlamda, Ege ve Güneydoğu bölgeleri arasında sıçak diyaloğun tesisi ve barış havasının estirilmesi amacıyla, İzmir Bütükşehir Belediye Başkan KOCAOĞLU başkanlığındaki 190 kişilik CHP li ilçe başkanlarıyla belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, iş adamları bir hey etin Diyarbakıra gelmesi ve Diyarbakir Belediye Başkanı Osman BAYDEMİR ve karabalık bir toplulukla hava alanında sıcak bir karşılama töreniyle karşılamaları şehirde büyük sevinç yaratmıştır.

DİYARBAKIR - İzmir-Diyarbakır Buluşması kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 190 kişi Diyarbakır a çıkarma yaptı. Diyarbakır kahvaltısı ile güne başlayan İzmir heyeti, daha sonra Valilik ve Belediye yi ziyaret etti. 
Ziyaretlere CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da katılırken, konuşmalara Kürt sorununun çözümü için başlatılan çözüm süreci damgasını vurdu. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, çözüm süreci ile vatandaşlarının gözlerinin içinin güldüğünü belirtirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, bu ziyaretlerin barışın kalıcı hale gelmesinde önemli rol oynayacağını söyledi. 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, 90 gündür Diyarbakır da ne cenaze geldiğini ne de bu kentten başka yere cenazeler gittiğini belirterek, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

"BAYDEMİR, KEHRİBAR TESBİH HEDİYE ETTİ"

İzmir-Diyarbakır Buluşması kapsamında sabah saatlerinde İzmir den özel uçakla kentte gelen İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı ilçe belediye başkanları, üniversite rektörleri, meslek kuruluşlarının başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu 190 kişiyi havaalanında Belediye Başkanı Osman Baydemir çiçeklerle karşıladı. 
İzmir heyeti daha sonra otobüslerde Sur ilçesinde bulunan tarihi mekanda Diyarbakır kahvaltısı yaptı. Kahvaltıdan sonra Belediye Başkanları Baydemir ve Kocaoğlu Gazi Caddesi nde bir süre yürüyerek esnafla sohbet etti. Esnaf gezisi sırasında Başkan Baydemir, Başkan Aziz Kocaoğlu na Kehribar tespih hediye etti.

KOCAOĞLU: SAYIN VALİM SİZİ GÖTÜRMEYE GELDİK

Başkan Kocaoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra İzmir e atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ı makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, Vali Toprak a, "Sayın valim sizi almaya geldik" diyerek makama geçti. Burada konuşan Vali Toprak, Çözüm sürecinin devam ettiği bugünlerde bu ziyaretin çok anlamlı olduğunu, çözüm süreci ile silahların susması ile birlikte vatandaşlarının sadece yüzlerinin değil, gözlerinin içinin güldüğünü söyledi. 
Diyarbakır a daha önce gelmek isteyip de yaşanan sıkıntılar nedeniyle gelemeyen insanların ve grupların artık rahat bir şekilde geldiğini anlatan Vali Toprak, "Çözüm süreci ile birlikte turizm ve iş dünyasında da bir hareketlenme oldu. Herkesin düşüncelerine ve fikirlerine saygı duymak gerekir ancak bu tür gezilerle oluşan bazı ön yargılarda kırılmaktadır. Bizim en büyük sorunumuz, birbirimizi iyi tanımamız ve anlamamamızdan kaynaklanıyor. Çözüm süreci ile birlikte Diyarbakır kabuğunu kırmak üzeredir. Ziyaretiniz çok anlamlı ve bize güç vermiştir" diye konuştu.

VALİ TOPRAK: İZMİR E GELMEDEN BU KİTAPLARI OKUMAM LAZIM

Valilikte konuşan İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da çözüm sürecinde yaptıkları gezi ile her alanda gelecek olan barışın kalıcı hale gelmesini sağlayacaklarını kaydederek şöyle dedi, "Bu gezi aynı zamanda insanlar arasındaki sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesine ve bazı ön yargıların kırılmasına vesile olacaktır. İnşallah insanlar birbirini tanıdıkça birbiri ile kaynaştıkça sağlanacak olan barış da kalıcı hale gelir. İnanıyorum bu ziyaretimiz barış ve kardeşliğin gelişmesinde büyük rol oynar." 
Valilik makamında Vali Toprak, Belediye Başkanı Kocaoğlu na Diyarbakır ın tarihi ile ilgili kitaplar ve kahve fincanı takımı hediye etti. Kocaoğlu ise Vali Toprak a İzmir Saat Kulesi figürünün bulunduğu bir plaket ve İzmir in tarihi ve kültürünü anlatan kitaplar hediye etti. Kitapları alan Vali Toprak, "İzmir e gelmeden bu kitapları okumam gerekiyor" dedi. 
Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir gazetecinin CHP nin çözüm süreci ile ilgili tutumunu sorması üzerine, "Genel politikaları partilerin genel merkezi yapar. Bu konuda konuşmak bizim işimiz değil" yanıtını verdi. 
Valilik makamının dar olması nedeniyle diğer ziyaretçilerin beklediği Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi ne birlikte geçen Vali Toprak ve Belediye Başkanı Kocaoğlu burada valiliktekine benzer konuşmalar yaptı.

"HOŞ GELDİNİZ, HÛN BI XER HATIN" YAZILI AFİŞ ÖNÜNDE KONUŞTULAR

İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ni ziyaret etti. Belediyedeki ziyarette Diyarbakır daki sivil toplum kuruluşları ve derneklerin başkanları da hazır bulundu. 
Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından karşılanan heyetin kalabalık olması nedeniyle kabul tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Üzerinde Hoş geldiniz- Hûn bı xer hatın yazılı bir afişin altında ilk konuşmayı yapan Osman Baydemir, çok dilli, çok inançlı, çok kültürlü ve çok etnik yapılı bir coğrafyada yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: 
"İzmir Belediyesi olarak büyük bir ilke imza atıyorsunuz. Cumhuriyet tarihinden beri ilk defa iki belediye arasında bu kadar çok delegasyonlu buluşma gerçekleşmektedir. İzmir-Diyarbakır buluşmasını ikinci ayağını gerçekleştiriyorsunuz" dedi. 
Bölgenin 30 yıldır çok büyük sıkıntılar çektiğini de söyleyen Baydemir sözlerini şöyle sürdürdü, "İnşallah bu çekilen sıkıntılar çözüm süreci ile birlikte nihai bir barışa evrilir. İnşallah artık kardeş kavgasına tanıklık etmeyiz. Bu salonda hem asker hem gerilla anneleri vardır. İnşallah bu coğrafyada artık anneler gözyaşı dökmeyecektir. Bu ziyaret aynı zamanda İzmir ve Diyarbakır arasında kalpler arasında bir dostluk, barış ve kardeşlik köprüsünün kurulmasına vesile olur. Ben ilk kez Diyarbakır ın dışına 1993 yılında İzmir e gelerek çıktım. İzmir in benim için ayrı bir önemi vardır. İzmir ve Diyarbakır ülkemizin temel sütunlarından ikisidir. Çözüm süreci ile birlikte 90 gündür Diyarbakır a cenaze gelmemiştir, Diyarbakır da başka yere cenaze gitmemiştir. Bu bizim için büyük bir mutluluktur. 90 gündür hiçbir annenin gözyaşı dökülmemiştir. Kardeş kavgasının barış ile sonuçlanması için çaba sarf edelim."

KOCAOĞLU: KALICI BARIŞIN ANAHTARI YEREL YÖNETİMLERİN KAYNAŞMASINDA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Diyarbakır da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek şunları söyledi, "Diyarbakır Mezopotamya nın en önemli merkezlerinden bir tanesidir. İzmir de sadece Diyarbakır doğumlu olan 70 bin kişi yaşamaktadır. Türkiye nin geçmişte yaşadığı sıkıntılarını çözüm süreci ile birlikte barış ile bitirmesini istiyoruz. Esas politikalar Ankara da yapılır ama yerel yönetimlerin çok büyük görevi vardır. Halkın beklentilerini taleplerini bizler yerel yöneticiler olarak daha iyi biliriz. Yerel yönetimlerin kuracağı kardeşlik bağı ve ilişkiler ile barışın kalıcı hale getirilmesini sağlayabiliriz. Barışın en önemli anahtarı budur. Bizi biz yapan bir arada yaşamamıza neden olan sonsuz özelliklerimiz vardır. Ama bizi birbirinden ayıran 3-4 özelliğimizi sayabiliriz. Biz 12 bin yıldır bu topraklarda birlikte kardeşçe yaşamışız. Bizim bunları dikkate alarak birlikte kardeşçe yaşamamız gerekir." 
Başkan Kocaoğlu konuşmasını Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı nın, Bir memleket isterim şiirini okuyarak bitirdi. 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı belediye başkanlarının bu buluşmaya karşı olması nedeniyle gelmedikleri ile ilgili bir soru üzerine, "Bu buluşma ile ilgili bazı kesimlerde oluşan homurtuyu biz de duyduk. Bazı kişiler zıt düşüncede olacaktır. Onlara saygı duyuyoruz. İzmirliler bu bulaşmaya büyük destek vermektedir. Bir milletvekilinin bu ziyaret için beni 64 üncü akil insan olarak değerlendirmesi için de kendisine teşekkür ediyorum" dedi. 
Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, partisi BDP ye İzmir in Çeşme ilçesinde Belediye başkan adayı olmak için öneri götürdüğünü ve kendisine denize sıfır olan bir evalınmasını istediğini ifade ederek, "Belki Çeşme belediye başkanımız bunu duymuş olacak ve rakibi ile karşılaşmamak için gelmemiştir" dedi. Baydemir, şaka yaptığını geziye gelen gelmeyen herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.(AJANSLAR / DHA)

30.05.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 590 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık