sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 16:18
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

ANA DİLDE SAVUNMA HAKMI? - TEAMÜLMÜ?

Batılı Ulusların demokrasi modellerini, kendisine örf ve adet edinen Türkiye, YASA VE ANAYASALARINDA bazı düzenlemeler yaparak, hatta İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNE bağlı ek PROTOKOLLAR imzalarak Uluslararası bağımlılığını taahhüt altına aldığı bilinmektedir. Örneğin, "MEDENİ KANUN, BORÇLAR KANUNU, TÜRK CEZA KANUN, İLE ÇALIŞMA HAYATINI İLGİLENDİREN, İŞ,SGK,SENDİKALAR MEVZUATI bunun en müşahhas delilidir.

Ancak, bazı uygulamalar politik mülahazalarla, uygullamadaki sakıncalar sırıtınca yanlışlarıda beraberinde getirdiği görülmektedir. Nitekim, PKK/KCK davaları nedeniyle süre gelen uyuşmazlığın "ÖLÜM ORUCUNA" kadar ulaştığı ve toplumu germe noktasına getirildiği inkar edimez bir gerçektir. Bu ve benzeri yöntemlerin vardığı protesto modelleri demokratik gerekçelerle devam ettirilmesi insancıl duygularla onaylamak kabili telif değildir. 
Bir yandan terör örgütü destekli olması nedeniyle tasvip edilmeyen bu hareket, öbür yandan silahlı savaş görümündeki silahlı eylemler ve "DEVLETE,MİLLETE VE MİSAKİ MİLLİ HUDUTLARINI ECDADIN KANIYLA ÇİZİLMİŞ MEHMETÇİKLERE YAPILAN BOMBALI EYLEMLER VE ŞEHİT EDİLEN VATAN EVLADLARI AKAN KAN SEBEBİYLE, ÜLKE GERİLMİŞ VE TEHLİKE BOYUTU ZİRVEDE AŞAMA YAPMIŞTIR." Devletın alması gerek zecri kararlar vardır. Bunu behemal barışçıl bağlamda almalıdır.

Sanırım bu amaçlada olsa, Hükümet TBMM ne "ANA DİLDE SAVUNMA" Yasa teklifini sunmuştur. Bunula ilgili gelişmeleri gelecek günderde göreceğiz. Zaten Uluslararası YARGI sistemine bakıldığında, "DİLİ BİR HAK OLMAKTAN ZİYADE BUNU BİR TEAMÜL" OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ diplomatik çalışmalarımızdan anlaşılmaktadır. Yani uyruğu ne olursa olsun, hangi milletten gelirse gelsin, kendi dilinde savunmasını yapacağı istemi üzerine, ilgili mahkeme TEAMÜL GEREĞİ sanık kişinin bildiği dil tercümanını bulundurmak zorunluğu vardır. Bugün ülkemizde de buna benzer davalar vardır. Örneğin, KCK davalarında "ANA DİLDE SAVUNMA İSTEMLERİ" vardır. O zaman sanıklalrın, dünya dilleri arasında eşine rastlanmamış bir dil dahi olsa, HAKİM dilini tercüme edebilecek TERCÜMANI temin ederek mahkemesini
ve celseleri sürdürmesi uluslararası teamül gereğidir. 

TÜRKİYE VE İDAM:

TÜRKİYENİN günün gündemi haline gelen İDAM sn.BAŞBAKAN ın bir konuşması sırasına "BAKIN İDAMI İSTEYENDE VAR" demesiyle sorun haline gelmiş bulunmaktadır. Bu konuda gerek Dişişleri Bakanımız ve gerekse Adalet Bakanımızın açıklamalarından anlaşıldığına göre İDAM kapsamlı herhangi bir çalışmalarının bulunmadıkları beyan etmişlerdir. Ancak ana muhalefet liderleri ise, işin üstüne giderek adeta ateşin üstüne kürükle gittikleri görülmektedir. 
Zaten Uluslararası sözleşmeler ve imzalanan resmi protokollar varken, böylesi bir çalışmanın yapılması mümkün görülmemektedir. Ülkjemizde 1920-2012 yılları arasında idam edilen kişileri sayısı 712 ve bunlardan milletvekili bakan hatta başbakanların olduğu tarihimizden anlaşılmaktadır. Bu süreçte idam edilenlere kimisine göre nedanet getirilmiş ve kimisine görede normal görülmüştür.
Avrupa Birliğine girme talebimiz devam ettiği sürece avrupa hayranlığımız ihanetlerine rağmen sürdüğü müddetçe, askerlerimizin başına çuval geçirilmesine rağmen Amerikacı hastalığımız devam ettiği müddetçe, İDAMDAN bahsetmek sadece politikadaki egoyu tatmin etmekten başka işe yaramıyacak. Ancak şu gerçeğidi de göz ardı etmemek gerek. İktidar partisi S oy hesabı olan ve p idamı isteyen bir halk olursa, o zaman hükümet batıyla olan dıyaloğu kesmek suretiyle Uluslararası mevzuatında değişiklik yaparsa mümkün olabilir.
Öte yandan, evladını teröre kurban vermiş, hergün yollara döşenen bombalarla mehmetçiğini şehit veren, ülke sahtında huzursuzluk had safhaya gelirken ve bunu daha tırmandırmaya çalışılırsa, İDAMINDA GÜNDEME GELMEMESİ kabili telif değildir. 
Geri kalmış toplumlarda, ileri demokrası istemi "ÖZGÜRLÜK VE BARIŞÇIL" OLMAKTAN ZİYADE o ülkelerin kalkınmasını baltalak,okullarını yakmak,eğitim düzeylerini aşağıya çekmek ve cehaletlerinden yararlanmak amacına yöneliktir. Buda Türkiye gibi


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 11.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık