sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 11 Şubat 2016, Perşembe 22:26
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

30 MART SEÇİMLERİ YEREL Mİ? GENEL Mİ?

30 Mart seçimleri Yasal anlamda yerel, ama kamuoyunun beklentileri ve algılamaları doğrultusunda bakıldığınde, genel sinyali veriyor. Henüz seçime 15 gün kala, meydanlardaki tansiyon ve ülkeyi geren beyanlar, konuşmalar pek de iç açıcı değildir. Gezi olayları, 17 Aralık derken, Bakan çocukları, yolsuzluk ve soruşturmalar, TBMM gelen Bakan fezlekeleri ciddi olarak halkı düşündürmekte ve ülkedeki ekonomik düzenin bozulduğuna dövizin orantısız yükselmesinden anlaşılmaktadır.

14 yaşındaki BERKİN ile 23 yaşındaki henüz askerliğini yapmış BURAKCAN ın ölümü ve peşinde oluşan toplumsal tepki ve protestoların yüzbinlerin sokaklara akın etmesinden, haklılığını ortaya koymaktadır. Ne varki, bu iki gencin ölümü üzerinde siyasal rant peşinde olanların ülkeyi germeye ve kaos yaratmaya çalışıldığı, partiler adına oy artırmaları niyet ve amaçları, seçimleri etkilerme propaganları kabul edilecek gibi değildir.
Bir yandan muhalefet parti liderleri bunu kullanmaya çalışırken, diğer yandan hükümet kanadı da tansiyonu düşürecek, beyanatlardan kaçındığı ve hatta BERKİN VE BURAKCAN ın ailelerine taziyetlerde bulunmamaları da anlaşır gibi değildir. Aslında burada yapılması gereken seçimlerdeki oyları değil, milleti germe yerine tansiyonun düşürülmesi, ülke yönetiminin sorumluluğu taşıyan hükümete düşer. Ne varki, Sn. BAŞBAKAN, farklı bir görüş sergilemiş, taziyetlerini bildireceği yerine negatif deyimleri tercih etmiş ve mütevefalıların ailelerini küstürmüştür. Hatta onları germiş ve karşılıklı beyanatlar teati olunmuştır.
SÖZDE DİNDAR-ÖZDE KİNDAR:
Bu vatan topraklarında aynı görüşü ve ideolojiyi paylaşmış, savunmuş, müşterek politika uygulamış CEMAAT-HÜKÜMET diyaloğu, toplum tarafından bilinen nedenlerle gerilmiş, birbirlerini töhmet,zan,itham etmeyi yarış haline getirdiği görülmektedir. Cemaat ve Hükümet, bilinen sorunları dershanelerin kaldırılması yerine MEB tarafından okul durumuna getirilmesi, fitili ateşleyen neden olmuştur.

Nitekim, Sn. BAŞBAKAN, "Pensilvanya" deyimi simge olarak kullanmış, cemaati deşifre ederek çıkar iklişkisinin bozulmasına sebebiyet vermiştir. "HAŞHAŞİLER, SAHTE PEYGAMBER, ÇETELER, PARALEL YAPI, YENİ ERGENEKON" tabirini kullanarak limitsiz eleştiri dozuyla Cemaat lideri FETHULLAH GÜLER HOCAEFENDİ ile HİZMET TEŞKİLATINI yerden yere vurmaya çalıştığı görülmüştür.Hoca efendi de "BEDUALARLA" buna karşılık vermeye çalışmış ise de etkili olamamıştır. Zira dershanelerin kaldırılması ve okul haline getirilmesi Yasası mer iyete girmiştir.

Pensilvanyadan, Hoca efendinin BERKİN VE BURAKCAN ile ilgili taziye mesajı oldukça anlamlı olmuştur. Mesajında özellikle Alevi vatandaşlarımız için teskin edici ve metanet tavsiyeleri yer almıştır. Sanki , gerek Gezi ve gerekse 17 Aralık olaylarında ölenlerin genellikle alevi toplumuna mensup kişiler olduğu imajı verdiği, hatta toplumda ayrışma ve ötekileşme sinyali verildiği düşünülmektedir.

Sn. Başbakan ın içinde bulunduğu, "ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal" mücadelenin ve özellikle "Yerel seçimdeki algısı, Cumhurbaşkanı seçimi, Genel seçime" doğru güvenoylaması anlamındaki toplumda gündem yaratan bu konuları kendilerini düşündürmekte, İran, Irak ve Suriye gibi komşularımızın hain planları buna ekleninde ister istemez gerilmekte ve sert beyanlarda bulunmaktadır.Bu da oldukça iç siyaseti kavgalı hale getirmektedir. Aslında Sn.Başbakan biraz daha sakin olsa, yumuşak konuşsa, tansiyonun düşmesini sağlasa, ülkenin gerilemesini ve huzurun sağlanmasında amil olur.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu gerginlik siyasetinden dış mihraklar ve devletler de gayet güzel yararlanmaktadır. Günün sorusu halıne gelen ABD-HÜKÜMET veya başka bir deyşmle OBAMA -BAŞBAKAN itifakının eskisi kadar ahengli olmadığı, hatta bozulduğunden söz edilmektedir. Bu negatif havayı seçim arafesinde ülke geneline yayanların görmemezlikten gelinemeyeceği gibi toplumda güvensizlik yaratır.

Ayrıca, BARIŞ SÜRECİ-DEMOKRATİKLEŞME VE KÜRT SORUNU kapsamındaki çalışmalar ekseninde, KUZEY IRAK petrollerinden yararlanmak ve BARZANİ ile anlaşmalar yapmak ve bu diyaloğu ahengli hale getirmek Sn.Başbakanın amaçlarından olduğu bilinmektedir.

KCK Başkanı Cemil Bayık ın, Hükümete ve AK PARTİYE şok niteliğindeki, "Artık muhatabımız AKP değildir ve kendilerini tanımıyoruz demesi, ateşin üstüne kürükle gitmek ve KÜRT sorununu sürümcemede bırakmaktan başka bir işe yaramayacağı bilinmektedir. Şu anda tek yetkili T.C. adına AKP ve Hükümeti yetkilidir. Artık muhatabımız değildir demekle kimi veya kimleri muhatap alacaktır.Bariş süreci planları içinde torba yasaları birbirini izlerken,idam cezası alan KCK lılar tahliye olurken, hukuksal düzen siyasallaşırken, şimdi de KCK nın resti yeni sorunların gündemini yaratmaya benziyor.

Sorunlar bu denli ulusallaşırken, 30 Mart seçim sonrası beklenilen yeni operasyonlar ve ismi konulmamış ama bilinen tasfiyeler, planlanan bu süreçte, Sn. Başbakanın ve Hükümet üyelerinin çok dikkat etmeleri gereken sosyo/politik beyanlarına önem vermeleri gerekir. Aksi halede yeni kaosların doğmasına ve ülkenin daha da gerilmesine neden olabilirler. 
Salahaddin Dal
Araştırmacı-yazar iş hukuku Uzmanı

17.03.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 608 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 16.11.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık