sanalbasin.com üyesidir
reklam alanı
REKLAM ALANI
  • 12 Şubat 2016, Cuma 0:10
SALAHADDİNDAL

SALAHADDİN DAL

1 MAYIS BAYRAMI KUTLU OLSUN !...

Bu gün 1 Mayıs .. Dünya işçi ve emekçiler bayramı.. Bütün dünya genelinde, "işçi ve emekçilerin birlik dayanışma ve özgürlük mücadelesinin" meşalesinin yakıldığı gün.. Yani emeğinden ve alın terinden başka sermayesi bulunmayanların, kol gücüyle çalışanların, emeği kutsal sayılanların bayramıdır 1 Mayıs. Kutlu ve mutlu olsun..

Elbetteki günün anlamı tarihin derinliklerinden günümüze kadar uzanmakta, kanlı olaylarıyla işçi ve emekçilerin gönlünde ve yüreklerinde yaralar acılar bulunmaktadır.

Tarihsel bağlamda, 1 Mayıs, öncelikle 1856 da Avusturalyada "TAŞ VE İNŞAAT" işçilerinin günde 8 saat çalışma sürelerinin gündeme getirilmeleriyle başlamış ve 1886 da da Amerikan Birleşik Devletlerinde, "işçi sendikaları konfederasyonu" destek vermiş, işi bırakarak,Şikagoda yapılan gösteriye 500 bin işçinin katıldığı (Luızvil) kentinde de 6 binden fazla "siyah ve beyaz işçi" birlikte yürümüştür. Daha sonra 14-21.Temmuz 1889 da toplanan 2. Enternasyonelde, Fransız işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs günü tüm dünyada "Birlik Mücadele ve Dayanışma günü" olarak karar altına alınmıştır.

Türkiye de 1 Mayıs 1923 tarihinde kutlanmış ise de, daha sonraları meydana gelen işçi olaylar sıkıntılı boyuta ulaşınca, hükümet tarafından yasaklanmış ve 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak Yasa çıkatılarak uygulanmıştır. AK Parti hükümeti tarafından 2008 Nisanında "Emek ve Dayanışma Günü" olarak bayram kabul edilmiştir.

1 MAYIS BAYRAMI VE

TÜRKİYE UYGULAMASI;

1 Mayıs bayramı gündeme taşıyan "DİSK" Devrimci işçi sendikaları konfederasyonu dur. Bu örgüt 1967 tarihinde Malatya da toplanan TİP Türkiye İşçi Partisi genel kurulundan alınan bir kararla kurulmuş ve adeta TİP işçi örgütü şeklinde yaşama geçirilmiştir. 31.Temmuz 1952 tarihinde kurulmuş olan TÜRK-İŞ Konfederasyonu, TİP istemlerini kabul görmediği için DİSK kurulmasına karar verilmiş olup, bu nedenle de Disk ve Türk-İş arasında başlayan rekabet, 1 Mayıs bayramı gündeme getirmiştir..

1 Mayıs bayramı istemi işçilerde sempati görmüş ve işçilerin Türk-İş ten kopmasına sebebiyet vermiştir. Disk ilk ravunda kazanmış ve rekabeti ülke geneline yayarak takdir toplamıştır. TÜRK-İŞ Konfedersyonu siyaset dışı kalmayı istemiş ve Tüzüğüne "PARTİLER ÜSTÜ İLKESİNİ" getirmiştir. Ancak bu da muhafazakar veya sağcı sayılan kesimle yetinmiştir. Disk daha aktif rol oynamaya başlamış ve giderek Türk-İş i sıkıştırmaya başlamıştır.

Disk, 1 Mayıs bayramını İstanbul Taksim meydanında kutlamaya başlayınca, çeşitli frakasyonlara sahip sol örgütllerle işbirliği yaparak istenilmeyen olaylara sebebiyet vermiştir. Nitekim 1976 tarihinde Disk in önderliğinde yapılan 1 Mayıs bayramı kutlamalara olaysız geçmiştir.Zira Disk in başında ve yönetiminde, bilinçli ve yürekli sendikacılardan, "Kemal TÜRKLER, RIZA KUAS,Kemal NEBİOĞLU ve Bekir YENİGÜN" bulunuyordu.

Disk in sempatisi ortaya çıkınca, sol örgütler arasında başlayan mücadele su yüzüne çıkmış ve kavga TİP ile TKP siyasal amacına dönüşmüş, "Halkın sesi, Halkın Kurtuluşu, Halkın yolu, Halkın Birliği" mücadelesi sonuucunda, Disk in hakimiyeti TKP lılere geçerek 1977 1 Mayıs bayramı kanlı olaylarla geçmiş ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanınca, artık Taksimde kutlamalara yasak getirilmiştir.

GÜNÜMÜZDE 1 MAYIS BAYRAMI:

Günümüz Türkiye sinde, 2008 Nisanında çıkarılan "Emek ve Dayanışma Günü" bayram olarak kabul edilmiş ve ülkenin her yanında ve meydanlarında kutlamaya başlamış olup, en başta TAKSİM MEYDANI üzerindeki yasak kalmış ve her yıl özgürce kutlanırken, bu yıl hükümet tarafından, Taksim dışındaki meydanlarda kutlanmasına izin verilmiştir.

Neden Taksim değil de, başka alanlarda kutlanmasını isteyen hükümetin gerekçesnde " Gezide başlayan olaylar ve vatandaşın malına,canına verilen zararlar,istiklal caddesini yıkma/yakmalar bunun en başta amili olmuştur". 17 Aralık olayları da buna eklenince, Emniyette,Yargıda, Barış süreci ile kürt ve alevi sorunları gibi demokratikleşme paketleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi, ana muhalefetle iletişimdeki gerilme bu yasağın başlıca nedenlerinden sayabiliriz.Aslında hükümet, Yasayla yasağı kaldırmış, kutlama yer ve mekan bakımından başka yerleri göstermiştir.

Nitekim, ülke genelinde İl Valilerin göstereceği alanlarda veya meydanlarda 1 Mayıs bayramının kutlanması Yasaldır. İllada benim istediğim alanda veya meydanda kutlayacağım diye ne bir Yasa ve ne de bir ilke vardır. Örnegin, bazı sendikalar, konfederasyonlar, istanbul Taksim veya Ankara Kızılay, veyahut İzmir Gündoğdu meydanlarında değilde, DİYARBAKIR istasyon caddesinde kutlayacaklardır. Nitekim, batılı uluslarda da 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlanırken, meydan veya alan tercihi yapılmadan hükümetlerin verdiği veya gösterdiği yerlerde coşkuyla kutlandıkları görülmektedir.

1 Mayıs Dünya işçilerin ve emekçilerin bayramını yürekten kutluyoruz. Diyarbakır istasyon meydanında buluşmak, uluslararası,faşizme,kapitalizme,sömürgeci emek karşıtlarına haykırmak dileğiyle...

Salahaddin DAL

Araştırmacı-Yazar/İş Hukuku Uzmanı

30.04.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 479 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 13.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
İŞ BANKASI
yukarı çık