sanalbasin.com üyesidir
  • 08 Şubat 2016, Pazartesi 0:27

YAŞAM HAKKI

Yazılarıma tüm uluslararası insan hakları belgeleri ve anayasamız tarafından güvence altına alınmış temel insan haklarımızı tanıtmakla başlayacağım. Bunların başında Yaşama hakkı gelir ve bu hak hukuk devletinin de temel değeridir. Bu hak karşısında diğer haklar ikincil haklar konumundadır. Diğer tüm hakların kullanımı ve varlığı bu hakkın varlığına bağlıdır. Bu açıdan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ( AİHS)’nde, yaşama hakkı dokunulmaz haklar ya da hakların sert çekirdeği olarak kabul edilmektedir. Öğretide yaşama hakkı; kişinin önce sağlık ve bütünlük içinde doğması, sonra insanın varlığını moral-kültürel gelişim olanaklarına sahip olarak sürdürülebilmesi, son olarak hukuksal bir kişi olarak toplum yararına dahi olsa, doğal sınırlamalar dışında yok edilmemesi olarak tanımlanmıştır.

Yaşama hakkı, kamusal makamlar tarafından öldürülememe ve yaşama yönelik tehlike ve risklere karşı yine kamusal otoriteler tarafından korunma hakkını içerir. Kısaca yaşama hakkı öldürülmeme hakkıdır.

Öldürülmezlik ilkesinin sonuçları şunlardır:

a. Kişinin kendisine karşı korunması: Bazen kişinin yaşama hakkına en büyük tehdit yine kendisinden gelir. Kişinin bedeni üzerinde mutlak surete tasarrufta bulunabilme hakkı bulunmadığından kişinin kendisine karşı işlenebilecek suçlara karşı önceden izin vermesi söz konusu olamaz. Ötenazi gibi yardımlı ve yardımsız kişinin kendi hayatına son vermesine olanak sağlayanlar ve yardım edenler öldürme suçu ile yargılanırlar.

bKişinin 3. Kişilere Karşı Korunması: 3. kişiler herhangi bir insanın beden bütünlüğüne zarar vermek suretiyle o kişinin yararını bozacak şekilde herhangi bir eylemde bulunamaz.

c- Kişinin Topluma ve Devlete Karşı Korunması

Devletlerin uygarlık düzeyi, o devlette yaşam hakkının gördüğü ilgiyle orantılıdır. Çünkü İnsan yaşamı için en büyük tehdit, şiddet tekelini elinde bulunduran devletin kendisidir. En büyük problem budur: İnsanın yaşama hakkını korumakla görevli devletin bizatihi kendisi en büyük tehdittir.

d- Kişinin Anarşizm ve Fanatizme Karşı Korunması

İçinde yaşadığımız toplumlarda bir dördüncü tehdit olarak kişinin ideolojik nedenlerle yaşama hakkını ihlal eden anarşizm ve fanatizme karşı korunması devletin görevleri arasındadır. Din, mezhep, felsefi düşünce ve yaşam tarzı farklılıkları nedeniyle topluluk ve kişi grupları birbirleri için çok önemli tehdittir. 

Tarafı olduğumuz ve uymakla yükümlü olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) yaşam hakkını 2. maddesinde düzenlemektedir. Bu madde herkesin yaşam hakkının yasayla korunacağını ve hiç kimsenin kasten öldürülemeyeceğini hüküm altına almıştır. Aynı maddede bazı şartlar varsa, bir ya da birçok kişinin öldürülmesinin yaşam hakkının ihlali sayılmayacağı istisna olarak düzenlenmiştir.  İlgili madde metni şu şekildedir:

“Ölüm, aşağıdaki durumlardan birinde mutlak zorunlu olanı aşmayacak bir güç kullanımı sonucunda meydana gelmişse, bu maddenin ihlaline neden olmuş sayılmaz;

(a) Bir kimsenin yasa dışı şiddete karşı korunmasının sağlanması;

(b) Bir kimsenin usulüne uygun olarak yakalanmasını gerçekleştirme veya usulüne uygun olarak tutuklu bulunan bir kişinin kaçmasını önleme;

(c) Bir ayaklanma veya isyanın yasaya uygun olarak bastırılması.”

Bu bağlamda devletin;  insan yaşamına saygı gösterme (yaşamı yok etme yasağı) anlamında negatif yükümlülüğü, insan yaşamını etkili olarak korumak, bunun ihlal edilmesi halinde caydırıcı niteliğe sahip etkin ceza hükümlerine yer vermek ve ceza kovuşturmasını organize etmek yönünde pozitif yükümlülüğü, doğal olmayan sebeplerden kaynaklanan, özellikle de kamu görevlilerinin kuvvet kullanması sonucunda meydana gelen ölüm olaylarını etkin biçimde soruşturmak olarak tanımlanabilecek usuli yükümlülüğü vardır.

 Ercan ATASEVER

09.11.2015 / Aktarım anında Bu Yazı 170 kez okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü

ANKET

CUMHURBAŞKANI KİM OLSUN?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 23.06.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık