sanalbasin.com üyesidir
depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
HOZZT
HOZZT
PTT
  • 06 Şubat 2018, Salı 22:45
BEKİRYALÇINKAYA

BEKİR YALÇINKAYA

DEDİĞİN BU İSE; CAZGIRLIK MAHARETİ!

Mukallid bir cemiyet teşekkülünde yer alan her ferdimiz, ne yazık ki gün gün Öz Türkçe’den sıyrılıyor ve cümle kurmakta öylesine hatalar yapıyor ki işte bu hâl insanı kahrediyor.

   Bu hâlden kurtulmak için önce ülkenin şooo böyyyükk başlarından sayılan Prof’ları var ya işte onlar kendilerine bir çekidüzen vermeliler..

   Niye? Çünkü Mukallid Cemiyet’in baş müsebbibi bunlar..

  Son zamanlarda, özellikle de son birkaç yıl içinde Ülke TV’larında gazeteci-yazar-araştırmacı vesair öylesine yorumcu çoğaldı ki, aralarına ara ara da Prof’lar, Doç. Dr.’lar, Uzmanlar, Tarihçiler gibi vesair çoğunluk katılmak suretiyle Memleket Meseseleri’ni konuşuyorlar habire.. Haaa.. Ekranlarda ilâç niyetine şalgam suyu, lahana turşusu, üzüm-elma sirkesi veya ıspanak ezmesi, turp pürçü de satan doktor kesimi furya.. amma işi uzatmayalım..dönelim esasa..

   Peki o memleket meseseleri ziyadesiyle neyin muhtevası.. Yani onların diline göre İÇERİK’i ne âlemde..

   Varsa siyaset, yoksa siyaset..

   Hattâ bunların konuştukları siyaset de değil; Her zaman hatırlattığım POLİTİKA..

   Politika’nın ne berbat bir CAZGIRLIK MAHARETİ olduğunu birçok defalar da makalelerimizde işledik.. Yinelemeye gerek yok.. Merak edenler; bunu bir ünlünün; yalanından yalan tarifini bir zahmet, politikayı bırakarak OKUMA zahmetine katlanırlarsa ‘ATIYORUM’dan da kurtulurlar.. SİYASÎ hafifliğin daniskası ÖNGÖRÜ’den de..

***   ***   ***

   Geçenlerde, hayatımızın GÜL’leri hâline gelen -ötekiler bir yana da- ÜLKE’miz TV’larından birinde, DR. Nahiye Taşer namlı Hatunu şöyle birazcık dinleyeyim dedim..

   Zira ÜLKE bizimdi nasıl olsa ya, ÜLKE’mizde ÜLKE’lilere eksik-yanlış falan olmazdı.. Derken dinlediğimiz Hatun Dr. sanki, koydukları ARTI-EKSİ proğramı adına münasib ola deyu dedi ki; ‘Gencin Yetenek ve kabiliyetlerine (!) göre..”

   Yetenekle Kabiliyet birdi de Kaa’nın ikinci a’sı nirede..

   Haydaaaa.. Buyur buradan yak..

   Hani gencin ahvâlini analiz ediyorduk ya..

   Galiba mübarek hatun da genci TEST ediyordu.. İyi ki ELEKTRİK filân aldım demedi.. Şükür.. Niye Şükür? Çünkü ELEKTRİK ala ala öyle çarpılan bir cemiyet hâline geldik ki..  Değme gitsin..

   Geçelim.. Tam da Dr. Hatun’un ‘Yetenek ve kabiliyeti’ne uygun birisi bir başka TV’da bir şeylere VURGU YAPIYOR’du..

   Bir başkasında bir ötekisi; dakikalarca konuştu konuştu, sonra döndü dolaştı lâfın berisini, gerisine; ‘Diye Düşünüyorum’la bağladı..

   Biz de BİRi’leri çok ya.. Hâşâ, Allah’ın gücüne gitmesin.. Öteki Biri de galiba İSPAT yükü sırta ağır geldi ki KANIT’la dedi.

   Bir diğeri ŞÂHİD diline acı geldiğinden TANIK diye Biri bir ibare hortlattı.. TANIK’tan K’yı atanlardan Biri de TANI emrini TEŞHİS’dir diye yutturmaya çalıştı..

   Yutalım mı? Neyin sorusu bu? Biz bunları yutalı kaç yıllar oldu beyim..

   Bunlar haydi neyse de, şu dilimizdeki acaib sürçmeler.. Biri’lerinin sözleri gibi işlerini ‘MASAYA YATIR’maları ve deyip durduklarının ‘ALTINI ÇİZME’leri, üstüne dizmeleri..  

   Hey gidi Hâtiblik Sanatı ve Öz Hitabet Ka’abiliyeti heyyy..

   ‘Ne oldu sizlere.. Diken oldunuz özlere..’

    Yooo.. Sizlere bir şey olmadı, olan; adamların irad ve ishâl ettikleri YENİ TÜRKÇE berbadlığında Hakikî TÜRKÇE’ye oldu..

    Peki bunlar şimdi..

   Bin yıl üstü konuştuğumuz ibare, üslûb, dil geleneği ve tarihî kültürümüze rağmen yeni bir Kekeme Dil icad ettilerse gerçekten daha ehil, daha verimli konuşan ve faideli bir Cemiyet mi teşekkül ettirdiler??

   Soru??+Sorgulama!!=YANIT

    Evet.. Cevaba lüzum yok, YANIT’ını veriyoruz..

   TV ekranında altyazı olarak geçen ve UYGUN’luğu anlatalım derken; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın; ‘Makûl düzeyde kullanılmayacak’ sözündeki Makûl’u Maktûl (Katledilen) alt yazı hâline sokanları, onların DİL TEPESİ’yle TAKTİR edebilir miyiz?

   Taktir’in İ’sinin şapkası da var amma boşverelim şapkaya, mapkaya.. Yoksa sonra Mübarek Türk Dil Kurumu’muz  ne der bize.. Diiiii mi?

   Çünkü sahibine göre TAKTİR; Kullanan kesimin meâliyle; ‘Kıymet verme.. Beğenme, değer biçme, değerini kıymetini, lüzumunu anlama yani bir de Ezelde Allah’ın olmasını istediği şeyler.’ değil de ‘Değer verme’ iken niye Makûlu; Maktul gibi, Takdîri; Taktîr olarak kullanıyoruz..

    Çünkü; Takdîr’i Taktîr’in yerine kullanan O’ Kafa ve O’ TEPE Mantık, onu böyle anlıyor ve böyle söylenmesi-yazılmasına da hiçbir müdahalesi olmuyor..

    Peki, esasen Taktîr’in manâsı ne; ‘Damla damla akıtma, dökülme..’

    Yukarıdaki birkaç kelimeler ve ibareler, bugün ‘Kaş Yaparken Göz Çıkaran’ toplumun ancak Deve’de Kulak’ca kullandıkları bir hayli saçma-sapan sözün birkaçından ibarettir..

    Varın, TDK Lûgatı’na bir bakın.. Daha neler nelerle konuşmayı MAHARET’ten sayan bir TOPLU’m olmuşuz..

    Şayet bir cemiyet; Durmadan yaptıklarının ALTINI ÇİZMEK ve hattâ işlerini güçlerini iki de bir MASAYA YATIRMAK’la meşgûl olup üstüne de Şekerli Kahvesi’ni yudumlaya yudumlaya   iki de bir DİYE DÜŞÜNME’ye dalıyorsa vayy hâline ki..  Vayy.. Vayy..

   Neyse.. Fazla söze ne hacet.. Anlayabileceklere anlattık..

Bekir YALÇINKAYA


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
Tchibo
yukarı çık