Yazı Detayı
03 Şubat 2016 - Çarşamba 18:44 Bu yazı 1295 kez okundu
 
KAR TANELERİ YILDIZDI / BAHARMIŞ KAPIMDAKİ
FERDA YALÇIN
ferdayalcinaksoy@gmail.com
 
 

KAR TANELERİ YILDIZDI 

Camdan dışarı bakmaya korkuyordu , ya da korktuğunu düşünüp kurtarıyordu kendini olumsuz başka şeyler düşünmekten. O çok sevdiği beyaz örtü korkutuyordu artık nedense küçücük bedenini.

Hayalleri cama takılı, mutluluğu kar tanelerinin yıldız şeklinde yağdığı günlerde asılı kalmıştı gökyüzünde. Parka çıkmak bile istemiyordu.Oysa en büyük keyfiydi kar etrafı kaplar kaplamaz parkta kocaman kardan adamlar yapmak ,karlarda yuvarlanıp kelebek izleri çıkarmak.

Bütün çocukların seslerinin kuş seslerine karıştığı o cıvıltıyı hayal edin istiyorum. İçiniz coşkuyla dolmadı mı ,çocukluk yıllarınızın şimdikiler gibi teferruatı olmayan sade ama bir o kadar güzel parklarında toz-toprak içinde oyunlar oynarken ,koşarken hiçbir şey düşünmeden mutluluk dolu oyunlarına ,seslerine gitmediniz mi?Salıncaklar,atlı karınca ,kayaklar rengarenk nasıl güzel izlerle gelip geçiyor usumdan,muhtemelen sizlerinde öyle…

Cama dokundu elleri. Camın soğuk ve duygusuz elleri de yüreğine. Mutlulukla arasında cam engeldi sanki. Bembeyaz örtüyü görüyordu camın ötesinde. Kar taneleri lapa lapa yağmıyordu ama.Yıldız gibiydi şekilleri.Düştüğü yerde bir süre kalıyordu.Uzun değildi ömrü ama yine de bir müddet izin veriyordu göz temasına.Onları da “yeter artık eve gidiyoruz “diyerek alıp götürecekler miydi biraz sonra?

Kar bir fısıldayıştı belki de yeryüzüne göndermeler yapan. Kimi zaman çile olurken ,kimi zaman dünyanın en güzel anlarının kaydedildiği fotoğraf karelerinin süsüydü.Son günlerde sevmiyorum dedi içinden.Kar bir nevi ev hapsinin habercisiydi.Eskiden böyle zamanlarda ne güzel soba başı hikayeleri olurdu.Ya nineler dedeler anlatırdı o hikayeleri ya da Ömer Seyfettin ,Kemalettin Tuğcu kitapları.Nasıl bir yaşam gailesine düştük ki ne hikayeler kaldı ,ne Ömer Seyfettin ne Kemalettin Tuğcu.Aslına bakarsanız iletişim dahi kalmadı.Kar tanelerinin değildi kabahat .Lapa lapa da yağsa yıldız yağmuru gibi de gelse onların hiç suçu yoktu.

Bazen bir yumruk gibi oluyor acı davetsiz geliyor ve boğazına sarılıyor soğuk cam gibi elleriyle. Boğulduğunu sanıyorsun nefessiz kalınca.Göğsünün orta yerinde kalakalıyor da kıpırdamıyor bile.Hayatın geri kalanı o acıyla sürüp gidiyor .

Gece oldu çoktan. Bütün vücudum içimi titreten bir soğukla donarken kar tanelerinin acıtan soğuğunu hissetmiyor yüzüm.Adım atıyorum ama nereye yürüdüğümü bilmeden .Paltomun üzerine düşen yıldız şeklindeki kar tanelerini izliyorum eriyip düşene kadar.Her biri bir hikaye oluyor beynimde.Bir anlam yüklüyorum her birine.Ve hatta kişilikleri karakterleri olan birer suret gibi düşünüyorum onları.

Bir sokak lambasının altında durduğumda anlıyorum ki camdan bakmakla yaşamak arasında pek bir fark yokmuş. Hayatım bir kar fırtınasıymış.Kibritçi kız masalı geliyor aklıma.Elim cebime gidiyor gayri ihtiyari belki unutulmuş birkaç kibrit vardır yanmak için bekleyen diye.Ardından yüzümde müstehzi bir gülümseme.Biliyorum ne kibrit var cebimde ,ne de bu fırtınadan bir çıkış yolu.Lambanın aydınlığında sıcaklığı hayal bile edemeden, donmak üzere olan bir insanın bedensel uyuşukluğuyla kar tanelerinin salınışını izliyorum.Hissetmek.Hissetmek zordur çoğunca ama donuyor olmak tam bir gerçeklik.Donuyorum.

Ne kadar uzun sürdü bu sene kış. Camdan bakınca her yer bembeyaz ve dondurucu bir soğuk var.Korkuyorum dışarı bakmaya yine.Zor olanı yapıyorum yine ;en hissiyatsız anlarımdan biriydi ama donuyordum ve bunu hissedebiliyordum.Kar aralıksız yağıyordu.Hem de lapa lapa değil yine yıldızlar şeklinde.

Kar yağıyorsa çevrenizde bir kez daha dışarıya bakın ve düşünün küçük kar tanelerini.Ve bırakın üzerinize düşen kar taneleri kendiliğinden gidene kadar orda kalsın kimbilir belki size bir şey söylemeye çalışıyorlardır. 

BAHARMIŞ KAPIMDAKİ

Farklıdır herşey. Kokusunu alırsın bir sabah pencereni açtığında . Taptaze ,tarif edemediğin bir karışımdır içine dolan.Sabaha karşı her duvar dibinden farklı sesler gelmeye başlar.Cıvıltılar ruhuna da değer sanki.Keyifle kalkarsın yatağından.Koşarak,coşarak açarsın pencereyi telaşla.Yağmur yağıyordur belki.Belki de ılık bir rüzgara merhaba der yüzün.Kıyısından bir güneş hüzmesi sıyrılır odana belki de kimbilir. Bunun adı nedir biliyor musun? Bir heyecan sarar kalbini. Aşka ilk düştüğün ,fırtınaya ilk habersiz yakalandığın an gibidir kanını coşturan duygular.Havayı ciğerlerine çekersin bitecekmiş gibi.Herkes aynı hisseder mi diye düşünürsün bir kez daha.Farklıdır o koku ,değişiktir rengi.Başkasına göre renk koku yoktur belki ama sana en muhteşem haliyle gelir .Çekincesiz,dupduru,tertemiz. Bunun adı nedir biliyor musun? Bulutlar en şair halleriyle salınmaya başlamıştır. Ya da sana öyle görünür.Her rengi ayrı anlam yüklüdür .Her anlam sana şairliğini hatırlatır.Dökülmeye hazır bekler dudaklarından kelimeler.Demli bir çay eşliğinde mırıldanmaya başlarsın en sevdiğin türküyü küçük küçük.Gözlerin ışıldamaya başlar ;hani bir başka bakıyorsun dedikleri o hallerdeki mutluluk ışıltılarını saçarsın dört bir yana , bambaşka olur rengi gözlerinin.Elaysa yeşil,yeşilse bal köpüğü. Bunun adı nedir biliyor musun? Derinden radyonun sesi geliyordur.Çalan nihavent şarkıya eşlik eder saçların aralık kalmış camdan giren ılık esintiye.Kimse bozamaz şu an bu huşu halini.Ne geçmişindeki acılar katmerlenmiş bile olsa,ne terkedilmişlik,ne eski aşklar ne de daha dün yüreğine iz bırakmış yar. Bunun adı nedir biliyor musun? Yazıyla anlatılması ,notayla okunması mümkün olmayan birşeydi anlatmak istediğim.Kıyısından estim,denizine yakamozlar bıraktım denizin.Şarkıları rüzgara ,rüzgarı saçlarına ,saçlarını yüzüne ,yüzünü gözlerine ,gözlerini renklere gönderdim.Anlamsıza anlamlar yükledim,aşka ,sevdaya mektup yazdırdım.Hala mı anlamadınız? Bunun adı nedir biliyor musunuz? Bunun adı penceremin pervazında,çatımın kiremit aralığında radyomdaki şarkıdaymış. Hiç beklemiyordum aslında ama... Bunun adı baharmış açılmasını, açmamı, bekleyen kapımda Baharmış:)) BAHAR.............

BAHAR BAYRAMI (NEVRUZ)

Tabiat ile iç içe,kucak kucağa yaşayan,toprağı “ana” gören Türk düşünce sisteminde baharın gelişi önemli bir yere sahiptir.Çünkü bahar tazeliğin dirilişin müjdecisidir.Pırıl pırıl bir sabaha kuş sesleriyle uyanmak insan hayatını canlandırır.Bir yanda her tarafı kaplayan soluk ve beyazın hakim olduğu renkler ,diğer yanda yeşilin tonları arasında boy veren çiçekler dünyası.Biri hareketsiz, şekilsiz diğeri kıpır kıpır şekil şekil,renk renk….

Kış sağır ve dilsiz ,ilkyaz duygulu ,coşkulu nameler fısıldayan bir potpori.

Ve Nevruz. Farsça “yeni gün “ adını taşıyan bahar bayramı.İnsan ruhunun tabiatın dirilişine uyumla hayat bulduğu günlerin başlangıcı.

Kardelen çiçeğinin ne vakitler ortaya çıktığını bilir misiniz.21 Mart doğanın canlanışının,bolluk ve bereketin habercisi baharın gelişidir ve kardelenler bu tarihte çıkarlar saklandıkları yerden.Ve Nevruz çiçeği de denir kardelenlere…

Anadolu’da Nevruz-i Sultan, Sultan Nevruz, Navrız, Mart dokuzu gibi adlar verilen Nevruz, farklı yörelerde değişik biçimlerde kutlanır. 

Alevi-Bektaşi topluluklarda Nevruz, Hz. Ali’nin doğum günüdür.

Osmanlı Devleti zamanında Nevruz gününe özel bir önem verilmiş. Padişahlara Nevruz günleri “nevruziye” adı verilen kasideler sunulurmuş. Bu kasidelerde ağaçların yeşermesi, çiçeklerin açması, havanın ısınması gibi konulara yer verilip,Nevruz günü Adem’in yaratıldığı, Nuh’un gemisinin karayı bulduğu, Hz. Ali’nin doğduğu, halife olduğu anlatılırmış. 

Doğu Anadolu halkı için sadece Nevruz günü değil, Nevruz gecesi de kutsallık taşımaktadır. Bu gece canlı cansız bütün varlıkların Tanrı’ya secde ettiğine inanılır. 

Giresun’da uygulanmakta olan “Mart bozumu” adı verilen gelenek de Nevruzla ilgili önemli geleneklerden biridir. Mart bozumunda akarsulardan alınıp getirilen su evlere serpilir

Nevruz İç Anadolu Bölgesi’nde “Mart dokuzu” olarak bilinmektedir. 

Her toplumun kendine özgü nedenlerle kutladığı Nevruz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel kutlamalarla canlılığını günümüzde de sürdürmektedir.

Yeni bir yılın başlangıcı olarak yeniden doğuşu simgeleyen bu bayram, geleceğe dair umut, arzu ve temennileri de içinde barındırır. Bu yönüyle dünyada tek ve özgün olan Nevruz Bayramı doğadaki dirilişin yanı sıra insana dair umudu ve en güzel dilekleri de temsil ediyor. 

Nevruz Bayramı, Türkiye nin çeşitli illerinde birçok etkinlikle kutlanacak. 

Ankara daki kutlamalar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Gençlik Parkı nda gerçekleştirilecek. Nevruz şöleni akşam saatlerinde Gazi Üniversitesi Yerleşkesindeki gösteriler ve konserle devam edecek. 

Gençlik Parkı ndaki etkinlikleri izlemeye gelen vatandaşlara Nevruz pilavı ikramının yapılmasının yanı sıra kız çocuklarına yöresel bebekler, erkeklere de ahşap topaç dağıtılacak. 

Ankara da Nevruz ateşi yakılacak ve demir dövülecek. Dans ve müzik gösterileri şenliğe renk katacak. 

Evet bahar geldi nihayet. Nevruz Bayramı bir şölen havasında kutlanmalı.

Geçmiş yılların aksine Nevruz olaysız sevgiyle,sadelikle gerçek bir bayram havasında kutlanmalı demek istiyorum ama Türkiye şartlarında ne kadar gerçekleşir bilinmez.Pimi çekilmeye hazır bombalar gibi şuursuzca patlamaya hazır beklemek yerine kuş cıvıltılarına ,güneşin pırıltısına ve tazeliğe bırakalım kendimizi.

Bahar bayramın kutlu olsun güzel ülkem. 

25.07.2012 / Aktarım anında Bu Yazı 469 kez okundu

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
6
6
25
37
2
Fenerbahçe
76
0
7
7
23
37
3
Galatasaray
75
0
8
6
23
37
4
Trabzonspor
64
0
7
13
17
37
5
Sivasspor
58
0
7
16
14
37
6
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
7
Hatayspor
57
0
12
9
16
37
8
Gaziantep FK
54
0
11
12
14
37
9
Göztepe
51
0
12
12
13
37
10
Fatih Karagümrük
51
0
12
12
13
37
11
Konyaspor
45
0
14
12
11
37
12
Çaykur Rizespor
45
0
14
12
11
37
13
Antalyaspor
43
0
13
16
9
38
14
Başakşehir FK
43
0
16
10
11
37
15
Yeni Malatyaspor
41
0
14
14
9
37
16
Kasımpaşa
40
0
17
10
10
37
17
Kayserispor
39
0
16
12
9
37
18
MKE Ankaragücü
38
0
19
8
10
37
19
BB Erzurumspor
37
0
19
10
9
38
20
Gençlerbirliği
35
0
20
8
9
37
21
Denizlispor
28
0
21
10
6
37
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı