Yazı Detayı
03 Şubat 2016 - Çarşamba 18:15 Bu yazı 1298 kez okundu
 
ZİLLED BİZDEN UZAKTIR
FERDA YALÇIN
ferdayalcinaksoy@gmail.com
 
 

Dedesi Hüseyin i verdi hocaya 

Elif be demeden çıktı heceye 

Günde bir kafir kırardı geceye 

Su içmeyip şehid olan Hüseyin 

Hüseyin in de yapılıdır odası 

Daim Haktan gelir onun gıdası 

Dal boyunca nazar kılmış dedesi 

Su içmeyip şehid olan Hüseyin 

Hüseyin i de götürdüler asmaya 

Yezidler ulaştı başın kesmeye 

Ali oğlu değil ki mürvet basmaya 

Su içmeyip şehid olan Hüseyin 

Pir Sultan Abdalım ellerim bağlı 

Yezidin elinden ciğerim dağlı 

Muhammed torunu Ali nin oğlu 

Su içmeyip şehid olan Hüseyin 

PİR SULTAN ABDAL 

Kerbela, Hazreti Ali´nin oğlu Hüseyin ve yakınlarının Ebu Vakkas kumandasındaki ordu tarafından sıkıstırılarak öldürüldüğü yerin adıdır. Hüseyin, Muaviye`nin oğlu Yezid´i halife olarak tanımadığı için, Kerbela´da aç , susuz bırakılmış ve öldürülmüştür. 

Bir taraftan tarihin sayfalarında yiğitlik, fedakarlık, iman, cihat ve hak uğruna her şeyinden geçmenin sadıkane örneğini oluşturmak için Hz. Hüseyin´in komutanlığında toplanan az bir grub ve diğer tarafta ise dünya ve makam sevgisi ,çeşitli batıl taassuplar, kinler, cehaletler vb. batıllarla hareket eden bir ordu karşı karşıya gelmiştir.“Ey insanlar! Soyumu söyleyin, ben kimim? Sonra kendinize gelin, nefsinizi kınayın. Bakın, beni öldürmeniz, hürmetimi gözetmemeniz size caiz midir? Ben, Peygamberinizin kızının oğlu değil miyim? Ben, Peygamberinizin vasisi ve amcası oğlunun oğlu değil miyim? Ben, herkesten önce Allah a iman eden ve Peygamber in risaletini tasdik eden kimsenin oğlu değil miyim? Seyyid-uş Şüheda olan Hamza, babamın amcası değil midir? Cafer-i Tayyar amcam değil midir? Peygamber in benim ve kardeşim hakkındaki: “Bu ikisi cennet gençlerinin efendileridir” sözünü duymamış mısınız? Sözü aslında tarihin önyargılarını ve taşlaşmış inanç haline dönüşen hurafeleri bir yerde anlayan için anlamsız kılmalıdır. Hz. Ali nin şehadeti sonrasında abisi Hz. Hasan a itaat etmeyi yeğledi Hz. Hüseyin. Çünkü babası ölürken ona abisine uymasını vasiyet etmişti. Ancak abisinin Muaviye nin hileleriyle zehirletilerek şehit edilmesinden sonra yaşanan gelişmeler onun o zamana kadarki durumunu değiştirdi. Yezid e biat etmemekteki kararlılığı bu yolda sonuna kadar gideceğini gösteriyordu. Muaviye ölmeden önce çeşitli hile ve tehditlerle halkı oğlu Yezid e biat ettirmiş; Hz. Hüseyin ve yakınları biat etmemişlerdi. Yezid ilk iş olarak babasının yarım bıraktığı bu işi tamamlamak üzere, Velid e yolladığı mektupta ‘her ne suretle olursa olsun Hz. Hüseyin ve yakınlarının biat etmelerinin sağlanmasını, eğer bu mümkün olmazsa, boyunlarının vurulup, başlarının kendisine gönderilmesini istiyordu. İktidar hırsının iştahlarını kabarttığı Emeviler in yapamayacakları iş yoktu. 

Doğal olarak Hz. Hüseyin, Yezid e biat etmedi , bütün aile fertleriyle birlikte Mekke ye gitti. Hz. Hüseyin in Mekke ye gittiğini öğrenen Kufeliler de Hz. Hüseyin e elçiler göndererek Kufe ye davet ederek kendisini halife olarak tanımaya hazır olduklarını bildirdiler. Bunun üzerine Hz. Hüseyin de amcaoğlu Müslim´i oradaki durumu yerinde görmek ve uygun bir zemin sağlamak üzere Kufe ye gönderdi. Müslim Kufe deki çalışmalarında başarılı oldu ve Hz. Hüseyin de bunun üzerine Mekke den Kufe ye doğru yola çıktı. 

Hz. Hüseyin ya başarıya ulaşacak, insanları eşitlik, kardeşlik ve adalet ülküleri içinde yaşatacak, Yezid in saltanatına son verecek ya da bu yolda boyun eğmeden şehid olacaktı. İşte Hz. Hüseyin, bu asil duyguların esiri olarak adım adım Kerbela ya, her neye mal olursa olsun gidecekti. Bu olay, sadece islam tarihinin değil insanlık tarihinin de en kara ve acıklı sayfalarını oluşturur. 

Hz. Hüseyin ve beraberindekiler Kerbela ya geldiklerinde hem susuz bırakılmış, hem de binlerce kişilik ordu tarafından sarılmış durumdaydılar. İnsanlık değerlerinden yoksun Kufe Valisi Ubeydullah, Hz. Hüseyin in geri dönmek, Yezid le görüşmek veya İslam sınırlarından herhangi birine gitmek isteklerinden hiçbirini kabul etmedi. Onun görevi Yezid in emrini yerine getirmek yani Hz. Hüseyin i şehid etmekti. Çünkü biliyordu ki, Hz. Hüseyin yaşadığı sürece efendisi Yezid e rahat yoktu. 

Karşılarındaki bir avuç insan günlerdir susuzdu. Hararetten insanların dudakları çatlamış, dilleri kurumuş, bağırları yanmıştı. Karşılarındaki paralı askerlerde insaf yoktu, acıma bilmiyorlardı, kana susamışlardı, şan ve şöhretin esiriydiler. Meğer insanoğlu, servet, şöhret ve makam için sırasında ne kadar küçülüp, alçalabiliyordu.Nihayet 10 Ekim 680 (Hicri 10 Muharrem 61) günü Hz. Hüseyin son hazırlıklarını yaptı ve Yezid in ordusuna yaklaşarak onlara hitab etmek istedi. Lakin bir etkisi olmadı. 

Çok dengesiz bir şekilde başlayan savaşta Hz. Hüseyin in 23 süvari ve 40 piyadeden oluşan askerleri öğle üzeri olduğunda iyice azalmış durumdaydı. Hz. Hüseyin de bu az sayıda susuz ve bitkin insanla yaya olarak savaşıyordu. Her yandan hücum edilerek Hz. Hüseyin şehid edildi. 

Kerbela da hak yolunda kendisinin yüz katı bir orduya karşı duran Hz. Hüseyin in bu kahramanlığının benzerine rastlamak imkânsızdır. Sonuç olarak Kerbela Olayı yüzyıllara damgasını vurmuş hüzünlü bir destandır. Tarih de Muharrem ayı içerisinde gerçekleşen bu facia her yıl canlandırılır. Ehli Beyt için ağıtlar, mersiyeler söylenir, matem tutulur. 

Kerbela gam ve bela kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş bir kelimedir ve tarihte bir acının matemin yasın damgası olarak yerini almıştır. Muharrem ayı,orucu ve aşure günü buradan yola çıkılarak hayat bulmuştur. 

Matem süresince kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Matem Orucu´nun temel ilkesidir. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, yapılabilecek kötülüklerin ve katliamların bir daha olmaması için anmak ve unutmamaktır. Kerbela katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin´in kurtulması ve Ali´nin soyunun devam etmesi nedeniylede Allah´a şükredilir. Bu nedenle Muharrem Matemi, Aşüre geleneği ile biter. Aşüre sevincin hoşgörünün simgesidir. 

12 gün orucun ardından Aşure Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan Aşure tatlısı yenilir ve evlere dağıtılır. 

ZİLLED BİZDEN UZAKTIR diyerek bakışını duruşunu felsefesini ifade eden Hz .Hüzeyin ve Kerbela Olaylarının detaylı işlendiği tiyatro oyunu bir yılı aşkın süredir turnelerle devam ediyor.Ankara´da 12 Aralık 2011 de bir kez daha sahnelenecek.İzlemeye değer diyorum Ankara´lı dostlara. 

Sizler bu satırları okurken ben annemin muhteşem aşuresini kaşıklıyor olacağım. Sizler de buyurmaz mısınız? 

25.07.2012 / Aktarma anında Bu Yazı 420 kez okundu

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
7
6
25
38
2
Fenerbahçe
79
0
7
7
24
38
3
Galatasaray
78
0
8
6
24
38
4
Trabzonspor
67
0
7
13
18
38
5
Hatayspor
60
0
12
9
17
38
6
Sivasspor
59
0
7
17
14
38
7
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
8
Gaziantep FK
55
0
11
13
14
38
9
Fatih Karagümrük
54
0
12
12
14
38
10
Göztepe
51
0
13
12
13
38
11
Konyaspor
48
0
14
12
12
38
12
Çaykur Rizespor
45
0
15
12
11
38
13
Yeni Malatyaspor
44
0
14
14
10
38
14
Başakşehir FK
44
0
16
11
11
38
15
Kasımpaşa
43
0
17
10
11
38
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
40
0
16
13
9
38
18
MKE Ankaragücü
38
0
20
8
10
38
19
BB Erzurumspor
37
0
20
10
9
39
20
Gençlerbirliği
35
0
21
8
9
38
21
Denizlispor
28
0
22
10
6
38
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı