Yazı Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 12:39 Bu yazı 1059 kez okundu
 
VESAYETLER DEMOKRASİSİ
Nizamettin Şereflier
nizamettinsereflier@gmail.com
 
 

1923’te Cumhuriyetin kabulüyle birlikte meclis kürsümüzün başına “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diye yazmışsızdır ama maalesef hiçbir zaman “egemenlik kayıtsız şartsız milletin” olamamıştır. Bilindiği gibi millet direk olarak asla vekillerini seçememiştir. Parti liderlerinin tayin ettiği kişiler arasından, seçim yapmak zorunda bırakılmıştır.

Yıllar itibariyle, Devletimiz “parti taassuplarından” dolayı asla gerçek anlamda çağdaş demokratik bir yapıya kavuşamamıştır. “Lider sultasının” bitmemesinden dolayı liderlerin tercihleri dışındaki kişilerin seçilmesi de mümkün olamamıştır.

Güçlü demokratik bir yapının oturmamış olmasından dolayı, atanmışların yönetime müdahalesi, Demokles’in kılıcı gibi demokrasimizin üzerinde her zaman sallana gelmiştir. Her askeri darbe sonrasında demokrasimiz yerlerde sürünmüş, tekrar kendine gelebilmesi hayli zaman almıştır. Askeri vesayetten bir türlü kurtulamayan demokrasimiz, çağdaş anlamda bir demokrasi asla olamamıştır.

Özellikle “askeri vesayetin” yönetim üzerindeki baskının yıllarca sürmesinden dolayı, devletimiz “polis devleti” görünümünden bir türlü “demokratik bir devlet” görünümüne geçememiştir.

2010 referandumu sonrasında anayasamız biraz daha demokratikleşmiştir. Dokunulmaz olan askerler anayasada yapılan değişiklikler sayesinde Ergenekon ve Balyoz davaları açılarak yargılanabilmiştir.  Bu davalar sonucunda, ülkemizde yıllarca süren askeri vesayet ancak sonlandırılabilmiştir.

Tam da vesayetleri bittirdik zannederken son günlerde yaşananlara baktığımızda, ülkemizde vesayetlerin bitmediğini görmekteyiz. Şimdi de cemaat vesayetiyle karşı karşıya kaldığımız anlaşılmaktadır. Bu yapının polisten, yargıya devletin her kademesinin içine girerek; amirden değil, abiden emir alan bir yapılanma olduğu ileri sürülmektedir. Tabii bu iddiaların doğruluğu veya yanlışlığı zaman içinde görülecektir.

Demokrasimiz gerçek anlamda çağdaş bir yapıya kavuşmadıkça, bu vesayetçi yapıların son bulması asla mümkün olmayacaktır. Korkarım ki, birinden kurtulduk derken birine yakalanacağız.

Meydana gelen son olaylardan sonra, Ak Parti iktidarı ekonomik dengelerin bozulması pahasına, cemaat taraftarı olduğu iddia edilen ne kadar kamu görevlisi varsa hepsinin yerlerini değiştirmektedir. Hey hat! bu yapının oluşmasına sizler müsaade etmediniz mi? Yıllardır Gülen Cemaati’nin bu kadar büyüyüp gelişmesine izin verenler sizler değil misiniz ki bu kadar vaveylan kopartıyorsunuz?

Devletin hiyerarşik yapısını bozacak yapıların gelişmesine müsaade eden bütün iktidarlar, özellikle de bu günkü Ak Parti iktidarı suçludur. Devlet ne asker, ne cemaat, ne de başka bir grubun vesayetiyle asla yönetilemez. Devlette hiyerarşik yapıyı bozacak tüm oluşumlar bir an önce bertaraf edilmelidir.

Vesayeti ancak “demokratik, bireyi öne alan çağdaş bir anayasa” yaparak sonlandırabiliriz. Anlaşılan yamalı bohçaya dönen Anayasamızı kökten söküp atmadıkça, biz bu vesayetlerden asla kurtulamayacağız.

Önümüzdeki yıllarda böyle bir anayasayı yapacak bir meclisi oluşturamazsak eğer, biz çok daha dizlerimizi döveriz. Tabii “lider sultası” bitmeden bunu nasıl halledebileceğiz bilmem ama her defasında yazdığım gibi terörün de, işsizliğin de, fakirliğin de panzehiri, devletçi olmayan, demokratik, bireyi öne alan çağdaş bir anayasadır. Kalın sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

04.01.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 921 kez okundu

Yorumlar:

Tülay Atasever 2014-01-06 teşekkür ederim
Bu konular çok tartışma götürür konular.."Ne istediler de yapmadık"" söylemi sanırım herşeyi açıklıyor..Ortaklık bitti her şey ortaya döküldü...Hangi dönemde bir gecede bu kadar savcı ve emniyet görevlisi yerinden ediliyor...Sözde Ergenekon ve balyoz davalarında üretme belgelerle insanları 6 yıldır tutsak edeceksiniz sonra da tekrar yargılanabilir diyeceksiniz..Üstelik bu olayın ASKERE KUMPAS olduğunu ifade edeceksiniz...Diyelim ki suçsuz oldukları ortaya çıktı nasıl hesap verilecek o tutsakların ailelerine..PARDON mu diyeceksiniz...Gerçekten çok vahim durumlar oluyor ülkemde..Tırlar dolusu silahlar,ayakkabı kutularına konan milyar dolarlar,parasayarlar vb...Aslında yazılacak çok şey var..Eleştirme olan teşekkürünüz için bende size teşekkür ederim...

Nizamettin Şereflier 2014-01-06 Eleştiriniz içinde teşekkür ederim
Ben asla hırsızlığın taraftarı olmam, olamam da. Varsa böyle bir şey tabii ki takip edilecektir. Bu işin içinde kimin oğlu varsa tabi ki mahkeme önüne çıkarılacaktır.Askerlere haksızlık yapıldı mı yapılmadı mı o belki ikinci bir yargılamayla ortaya çıkacaktır. Gündemi çok da iyi takip ediyorum doğruları yazabilmek için biraz bekledim. Ben Ak Parti teşkilatında görevli olmama rağmen Ak Partinin yanlışına yanlış dedim eğer yazımı dikkatli okuduysanız. Anlaşılan o ki cemaatin önü bu kadar açılmasaydı bu ülkede sapla saman bu kadar karışmayacaktı. Belki askerler daha adil yargılanabilecekti, mağduriyetler bel ki de olmayacaktı. İnşallah daha adil yargılamalar bütün mahkemelerin başına!

Tülay Gençaslan Atasever 2014-01-04 sayın Nizamettin bey
Gündemi takip ederken sanırım kaçırdığınız noktalar var sayın Nizamettin bey...Öncelikle başbakanın başdanışmanı ergenekon ve balyoz davalarının askerlere yapılan bir kumpas olduğunu açıklayalı neredeyse bir hafa oldu.17 aralık operasyonunda ayakkabı kutularından çıkan paralara ne demeli...Yada bilal erdoğanın çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmemesi ve savcının değiştirilmesi...Yolsuzluk ve rüşvet sanırım hiç kimsenin kabul edebileceği bir şey değildir,sizinde..Güçler ayrılığı ilkesi gereği savcılık soruşturmasını yapmak zorundadır..Bunu engelleyen yürütmeyi kınıyorum.Ayrıca dokunulmazlık zırhının arkasına saklanan herkesin dokunulmazlıklarını yürekleri varsa siyasilerin kaldırmalılar.İşte o zaman temiz eller operasyonu yapılarak ülkemdeki hırsızlar,yolsuzlar temizlenmeli.....Ülkem adına çok endişeliyim...Ama her zaman umutluyum...Çünkü yüreği gerçek vatan aşkıyla dolu gençlerimiz var..

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 Temmuzun Ardından
YANILIYORSUNUZ
İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YERDEYİZ
İSTİKRARI SEÇTİK
BU ÖLÜMLER NİYE
TÜRKİYE’NİN SEÇİMİ
HESAP VEREMEZSİNİZ!
CHP KURULTAYLARI
ÇOK YAŞA MUTLAK BARIŞ
GAZZE AĞLIYOR
FAİZ LOBİSİ
MADEN ŞEHİTLERİMİZ
TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ
KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
BÜYÜK ANKARA MİTİNGİNİN ARDINDAN
KEÇİÖREN’DE KİM KAZANACAK
DERSHANELER OKULLARA DÖNÜŞÜRKEN
28 ŞUBAT PARANOYASI
ERGENEKON DAVASI VE KAYBOLAN İMTİYAZLAR
GEZİ’DEN MISIR’A
AMAÇ ÜÇ AĞAÇ MIYDI?
RESMİ DOĞRU OKUMAK
GEZİ PARKI AVM’ Mİ OLUYOR?
REYHANLI TUZAĞI!
VATANDAŞIN HALİNİ HİÇ SORAN VAR MI ACABA?
BUNLARIN HEPSİ YALANMIŞ!
KİM ÇÖZECEK O ZAMAN?
İSRAİL DİZ Mİ ÇÖKTÜ?
ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR!
ADA’NIN YOLLARI TAŞLI
NE PAHASINA OLURSA OLSUN?
ÜÇ MÜ BEŞ Mİ?
OSLO SÜRECİ VE PKK
2012 DÜNYA VE BİZİM İÇİN BİR MİLAT MIYDI?
KOLAY OLANI SEÇMEK
ŞEYTANIN AVUKATLARI KAYBEDERKEN
DOKUNULMAZLIK ZIRHI
5 BİN HAS PARTİLİ AK PARTİYE KATILDI
24 KASIMLARDA HATIRLANAN ÖĞRETMENLERİMİZ
AK PARTİ VE İDAM TARTIŞMALARI
BDP VE AÇLIK GREVLERİ
CHP NEREYE KOŞUYOR?
DIŞ POLİTİKAMIZ
NUMAN BEY VE EKONOMİ
SURİYE BATAKLIĞI
AK PARTİ KONGRESİNİN ARDINDAN
NUMAN BEY AK PARTİYE NE KATACAK?
SİYASİ GÜNDEMİMİZ
SORUYORUM?
TERÖRLE YAŞAMAK
ÇEMBER DARALIRKEN
İKİ PARTİ BİRLEŞİRKEN
28 ŞUBAT NİÇİN YAPILDI?
12 EYLÜLLE HESAPLAŞMAK
YENİ EĞİTİM SİSTEMİMİZ
NEVRUZ
4+4+4
ÇARPIK KENTLEŞME
28 ŞUBAT
EKONOMİNİN MOTOR GÜCÜ
MİT VE YARGI
YENİ ANAYASA BAŞKA BİR BAHARA MI?
MERHABA !
AH FRANSA AH
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
6
6
25
37
2
Fenerbahçe
76
0
7
7
23
37
3
Galatasaray
75
0
8
6
23
37
4
Trabzonspor
64
0
7
13
17
37
5
Sivasspor
58
0
7
16
14
37
6
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
7
Hatayspor
57
0
12
9
16
37
8
Gaziantep FK
54
0
11
12
14
37
9
Göztepe
51
0
12
12
13
37
10
Fatih Karagümrük
51
0
12
12
13
37
11
Konyaspor
45
0
14
12
11
37
12
Çaykur Rizespor
45
0
14
12
11
37
13
Antalyaspor
43
0
13
16
9
38
14
Başakşehir FK
43
0
16
10
11
37
15
Yeni Malatyaspor
41
0
14
14
9
37
16
Kasımpaşa
40
0
17
10
10
37
17
Kayserispor
39
0
16
12
9
37
18
MKE Ankaragücü
38
0
19
8
10
37
19
BB Erzurumspor
37
0
19
10
9
38
20
Gençlerbirliği
35
0
20
8
9
37
21
Denizlispor
28
0
21
10
6
37
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı