Yazı Detayı
24 Ocak 2016 - Pazar 11:54 Bu yazı 1286 kez okundu
 
SONBAHAR YAPRAKLARI
METİN ÖZÇİMEN
metinozcimen@hotmail.com
 
 

Yapraklar birer birer dökülmeye başlıyor… Yağmurlar yavaş yavaş ıslatmaya başlıyor… Soğuk kendini az da olsa hissettirmeye başlıyor… Elimizde ki,  paranın yavaş yavaş erimesi başlıyor… Çocukların okul masrafları yavaş yavaş başlıyor… Evin kömür ve doğalgaz ihtiyacı yavaş yavaş başlıyor… “Kış geliyor üşüyorum anne,baba” diyen çocuk sesleri yavaş yavaş başlıyor…Ekmek parası kazanmak mevsimlik işçi olunca yavaş yavaş sona eriyor… Okkalı zamlar başlayınca,parası olan yavaş yavaş zengin olmaya başlıyor… Okkalı zamların ucu değdikçe fakirin sofrasına kış şimdi başlıyor…Ekmek işte o zaman aslanın ağzına geliyor…   

YİNE ŞEHİT! YİNE GÖZYAŞI! YİNE MATEM!

Ey insanoğlu,sen öldürmekten yorulmadın! Fakat,ben yazmaktan yoruldum! Kalemim yazmaz oldu! Kağıdım kalmaz oldu! Gözyaşım ırmak oldu! Sen doymaz oldun! Bu dünya ne sana…Ne bana kalır…Gelip geçici ömür…Burada en çok etkilenen ölen çocuklar ve yetim kalan çocuklar…Bunların hakkını kimse ödeyemez…İnsanı hayata getirmek çok kolay…Ama,onu büyütmek o kadar zor ki! Anlayabilsen zaten cana kıymak zor gelir o an! Anaların ağlayan yürekleri…ırmak olan gözyaşları…bir kanıt! Ben ne desem boş…Bilinmez güçlerin oyun sahnesine göre satranç taşları oynatılıyor…Satranç yavaş yavaş ve karşınızda ki insanı köşeye sıkıştırana kadar,düşünerek oynanan oyun özelliğini taşıyor…Sıkıştığın zaman kaçacak yerin olmuyor…Önce piyonlar…gözden çıkarılır… Şu an olduğu gibi!                                                                                                                             Görüşünceye kadar,dostça kalın…

BASININ ÖZGÜR SESİ – METİN ÖZÇİMEN (2012-09-30)                                                                                      

OKKALI ZAMLAR GELİYOR!

Kaderimizde bu da var mı? Diyecek olursanız…”Zamsız hayat oh ne rahat” diyemiyorum…Haydi bakalım sandıklara 2023’lü yıllara...Önce zamlar,ardından oylar…Vatandaşım işini bilir…Bakalım önümüzde bekleyen,Belediye Başkanlığı seçimleri…Cumhurbaşkanlığı seçimleri…Milletvekilliği seçimleri var…Vatandaşı En çok Doğalgaz için yapılacak zam etkiliyecek…Kış mevsimi yaklaşınca, yakacaklara zam gelir…Tuzu kuru olanlar,ortadirek hayatı yaşamadığı için anlamaz…                       Doğalgaz hakkında kimler ne demiş hatırlayalım…                                                                                   ”DOĞALGAZ İÇİN BUNLARI SÖYLEDİLER”…

En son 1 Nisan da elektrik fiyatlarına yüzde 8.1, doğalgaz fiyatlarına da yüzde 18.72 zam yapılmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Botaş ın maliyetinin altında doğalgaz satmasının bütçeyi olumsuz etkileyen unsurlardan biri olduğunu söylemişti.Bir sektör yetkilisi, doğalgaza talebin her geçen gün arttığını ve bazı illere yönelik yeni dağıtım ihalelerinin açılacağını belirterek, "Halen gaza talep çok yüksek ve karşılamakta zorluk çekiliyor. Kış ayları, geçen yıl olduğu gibi yine çok zor geçecek. Yapılacak bir miktar zam doğalgaz talebinin düşmesine de katkı sağlar" dedi.                                                                                    

YÜZDE 40'I AŞACAK ZAM GEREKLİ

Türkiye nin doğalgaz tüketiminin bu yıl 48.5 milyar metreküp olması öngörülüyor. Türkiye geçen yıl İran ın yanı sıra arıza nedeniyle Azerbaycan dan da gaz çekişinde sorun yaşayınca spot piyasadan LNG almıştı. Bu da maliyetlerin artmasına neden olmuş ve Enerji Bakanı Taner Yıldız bazı illere bu yıl sıklaştırılmış gaz vereceklerini açıklamıştı.

Bir enerji sektörü yetkilisi de, Botaş ın yüzde 40 ı aşacak bir zamma ihtiyacı olduğunu belirterek, yapılacak zammın tüketicileri doğalgaz kullanımından uzaklaştırmayacak düzeyde belirlenmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Birkaç yıl önce kış aylarına girerken yapılan zam nedeniyle tüketimde ciddi düşüş olmuş, ardından doğalgaz fiyatlarında yüksek oranlı bir indirime gidilmişti.Öte yandan, Botaş ın doğalgaz anlaşmalarında al ya da öde yükümlülüğü bulunuyor. Buna göre, Türkiye nin anlaşmadaki miktarların altında gaz çekişi yapması durumunda, eksik aldığı gazın toplam fiyatı kadar ödemeyi yapmak zorunda kalıyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN SICAK BAKMIYOR                                                                                                       

Bir ekonomi yetkilisi, otomatik fiyatlandırma mekanizmasının son birkaç yıldır uygulanmıyor olması nedeniyle enerji KİT lerinin mali durumunun kötüleştiğinin altını çizerek, hedeflerin tutmayacağı 2012 yılı bütçesi için alınacak önlemler kapsamında doğalgaza zam yapılmasının en güçlü seçeneklerden biri olduğunu söyledi.Aynı yetkili, doğalgazda fiyat artışında son kararı verecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan ın kitleleri ilgilendiren bu tür zamlara çok sıcak bakmadığını, bu konuda siyasi tercihlerin belirleyici olacağını vurguladı.

SIRA ELEKTRİĞE GELECEK

Doğalgaza yapılacak zammın birkaç puan düşük de olsa elektrik fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Türkiye de elektrik üretiminin yaklaşık yarısı doğalgaz ile gerçekleştiriliyor.

Sigaraya en az yüzde 20 zam geliyor

Hükümet yeni düzenleme yapmazsa 1 Ocak tan itibaren sigarada ÖTV 4 puan artışla yüzde 69 olarak uygulanacak. Bu, sigaraya en az yüzde 20 zam anlamına geliyor.

OKKALI ZAM PAKETİ HAZIR

Maliye Bakanlığı bürokratları, 10 milyar liralık ek gelir getirecek zam paketi taslağı hazırladı. Taslakta otomotiv, sigara, tapu harcı ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilave ve yeni vergiler yer alıyor. Otomotivdeki ÖTV ve MTV nin yanı sıra sigara ve tapu harcı gibi kalemlere zam gelmesi gündeme gelecek. Lüks araçların yanı sıra yüzde 37 olan düşük motorlu araçların ÖTV sinin de yükseltilmesi öneriler arasında. Akaryakıt fiyatlarına ise yüksek vergiler sebebiyle müdahale gündemde bulunmuyor. Bürokratlar indirimli KDV oranları uygulamasından vazgeçilmesinin yanı sıra gayrimenkul yatırım ortaklıklarındaki Kurumlar Vergisi istisnasının kaldırılması konusunu da gündeme getirdi.

UNUTULMUŞ ZAMLARI HATIRLATALIM

Burada yazmama gerek olmayan…Sessiz ve habersizce gelen zamlar var… Benzin…Mazot…Otogaz…Tüpgaz…Ekmek…Su…Otobüs…Tren…Öğrenim Harçları…İlaç…Kömür…Okul servisine abartılı zam…Doğalgazda çifte zam(Eylül sonuna doğru ilk zam)…Ben yazarken yoruldum…Kısaca,”zamsız hayat oh ne rahat” yok vatandaş…

Görüşünceye kadar,dostça kalın… (2012-09-14)

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
Sadece bir Mola...
'Dolarım var ha… çarparım suratınıza'
HAYAT İKİ BACAK ARASINDA MI?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ankara Spor Salonu’na bekliyoruz
Kazanırken Kaybetmek, Kaybederken Kazanmak olur mu?'
SARILMAK İSTERSEN !
FİLENİN SULTANLARI ÜVEY EVLAT MI? KIZLAR NE YAPSA YARANAMIYOR TÜRKİYE’YE!
YILIN ANNELERİ !
VOLEYBOLUN ÜVEY EVLADI KÜME DÜŞTÜ!!!!
SONUNA KADAR!
FUTBOL FEDERASYONU...
GUİDETTİ’Yİ ELEŞTİRENLERE GELSİN!
ADALET ARAYAN KEMAL!
Bilmem ne desem?
DEMOKRASİ, ADALET VE BARIŞ!
HALK TRT’YE NEDEN KIZIYOR? PARALARI KİMLER YİYOR?
HAYVANLIK BİZDE Kİ!
ŞENOL GÜNEŞ, REKLAM DEĞİL GERÇEK!
YILDIRIM BAŞKANLIK
KIÇLARINDA ÇIBAN ÇIKACAK!
BİR TARAFTA ÖRĞÜT, BİR TARAFTA DEVLET!
“KIZILAY PATLAMASI, CAN PAZARINA DÖNÜŞMÜŞTÜ”
MAHŞERİN ÜÇ ATLISI! TEK BAŞKAN!
NAMUSLU TOPLUM MUYUZ? YOKSA...
KALEMİM KIRILMADAN - BASININ ÖZGÜR SESİ
KILIÇDAROĞLU İYİ Kİ VAR!
DİNSİZ(LER)Mİ ? YÜZ YILIN AYIBI!
ORTAYA KARIŞIK
SİYASET SOFRASI
YORUMCUYUZ AMA, HADDİMİZİ BİLİRİZ! TWİTTER NEDEN SALLANDI?
KİMSE KUSURA BAKMASIN… GÖRDÜĞÜMÜ YAZARIM!
SALAHADDİN DAL'I KAYBETTİK! ACIMIZ BÜYÜK!
Kahramanımız YÜCEL ASLAN’ı kaybettik!
HALK BAŞKAN MI SEÇECEK YOKSA CUMHURBAŞKANI MI?
ECEM UZGÖR / CRAZE YÜZÜ OLMANIN HİKAYESİNİ ANLATTI
BU MİLLET SANA ÇOK SEY BORÇLU KARAOĞLANIM...
NEREYE GİDİYORUZ!
DUAYEN OLMAK - HASAN UĞUR EPİRDEN OLMAK
SARAÇOĞLU GRUP VE DUYADER
BEŞİKTAŞK BİR BAŞKA AŞK!
ANKARA’NIN DOĞU KAPISI “ELMADAĞ”
LALAHAN BELEDİYESPOR Bayan Atletizm takımı
BENİM ÖĞRETMENİM
CUMHURİYET BİTER Mİ?
BAYRAM DA KURBANLIK OLMAK!
MECLİS’TE ÜÇ FİDAN VARDI
GÜNEYDOĞU ÇIKMAZA GİRDİ!
ORTALIK TOZ DUMAN
KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ.
SEN BİLİRMİSİN?
KADINLAR KARAR VERSİN
YOL ARKADAŞLARI
ÖLÜMÜ HATIRLAMAK
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
81
0
8
6
25
39
2
Beşiktaş
81
0
8
6
25
39
3
Fenerbahçe
79
0
8
7
24
39
4
Trabzonspor
68
0
7
14
18
39
5
Sivasspor
62
0
7
17
15
39
6
Hatayspor
61
0
12
10
17
39
7
Alanyaspor
57
0
14
9
16
39
8
Fatih Karagümrük
57
0
12
12
15
39
9
Gaziantep FK
55
0
12
13
14
39
10
Göztepe
51
0
14
12
13
39
11
Konyaspor
49
0
14
13
12
39
12
Çaykur Rizespor
48
0
15
12
12
39
13
Kasımpaşa
46
0
17
10
12
39
14
Yeni Malatyaspor
45
0
14
15
10
39
15
Başakşehir FK
45
0
16
12
11
39
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
41
0
16
14
9
39
18
BB Erzurumspor
40
0
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
0
21
8
10
39
20
Gençlerbirliği
38
0
21
8
10
39
21
Denizlispor
28
0
23
10
6
39
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı