Yazı Detayı
07 Şubat 2016 - Pazar 16:24 Bu yazı 1268 kez okundu
 
İSRAİL ÖZÜR DİLEDİ
ZÜBEYİR YİĞİT
zyigit06@gmail.com
 
 

Ah bu İsrail helal olsun. Yine yeniden oynadı en güzel rolünü. İşin üç temel boyutu var 
1-ABD nin verdiği görevleri bihakkın yerine getirmek
2- İran ile Türk Yakınlaşmasını önlemek
3-Apo’nun siyasi yaşama geçtiği ve ilk mitingini yaptığı Nevrozdan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin uzun süre daha ayakta kalacağına inandığı için ekonomkik açıdan istediğini almak.
Şimdi tek tek üzerinde duralım.
1- ABD İsrail İşbirliği: ABD nin Ortadoğu politikasını İsrail’den daha iyi bilen ve destekleyen bir çok devlet vardır. Ancak o devletler ya güvenilir değillerdir. Yani kendi çıkarlarını ABD’nin üstünde tutar, ya da ABD’nin ne kadar tehlikeli bir müttefik olduğunu bilip uzak dururlar. Onun için de BOP eşbaşkanı sıfatını alamazlar. Ya da ABD’ye göre İsrail ve Türkiye kadar güvenilir değillerdir.
Lübnan diye bir devlet vardı. Beyrut sadece Lübnan’ın değil turizmin ve kumarın da başkentiydi. ABD’nin gelirleri arasında yer alan turizm ve kumar gelirlerinin mekânı olan, yer altı şehirleri ile ünlü bir turizm cenneti idi. Kaçırılan uçakların indiği ve ABD görüşü doğrultusunda serbest bırakılan bir devletti. ABD bütün dünyaya gözdağı buradan verirdi 
Lübnan’ın güvenilirliğini kaybettiği andan itibaren cennet cehenneme döndü. Karanlıklara gömülen yer altı şehirleri bu gün ne alemdedir bilen yok. 
Bununla da yetinmedi ABD İsrail’i Lübnan’ın üzerine salarak, parçalatmasa da gücünü kaybettirdi. İsrail in Lübnan a karşı başlattığı büyük çaplı saldırı ve ABD nin hiç gizlemeden verdiği diplomatik ve askeri destek sayesinde bugün Türkiye’deki yeni yetme nesle Lübnan diye bir devletin varlığını unutturdu... 
ABD’nin gönderdiği BM temsilcisi İsrail’de öldürülüyor İsrail kınanmıyor. ABD’de çıt yok. Oysa aynı ABD Vietnam’da, Kamboçya’da, Pakistan’da Afganistan’da, İran’da, Libya’da, Mısır’da şimdi de Suriye’de nelerin yaptığını yakın geçmişin tarihine bakmak yetecektir. Kendisine sorarsanız bu devletlerde İNSAN HAKLARI yok imiş. Hani şu BM Milletlerce kabul edilen, ama kendi temsilcisinin öldürülmesine dahi kör olan haklar. 
Soğuk Savaş sonrası Ortadoğu da değişen durumdan yararlanmak isteyen ABD haklı mı evet. Çünkü yöneticileri bir şeyin bilincinde kendi ülkelerinin haklarını en üst düzeyde korumanın mücadelesini veriyorlar. Yüz yıllık planlar yapıp uyguluyorlar. Zamanı gelince uygulanması gerekeni uyguluyorlar. 
Ama o haklı diye biz haklarımızdan nasıl vazgeçeriz onun mantığını anlamıyorum... Yani ABD gücüne güç katacak diye, İNSAN HAKLRININ varlığını yok sayma pahasına bizde ABD’ye destek mi vereceğiz? Biz Müslüman bir devletiz ve bizim inancımız gereği canı veren alır. Ol diyen öl demedikçe bizim yaratılanı sevmektan başka çaremiz mi var? 
ABD İsrail’e yıllarca dediğini, İsrail diliyle bize de demeye başladı. Aslında kendisi diyecek güçte ama bir şey demeye çalışıyor.” Beni yok saymayın bu bölgede ben İsrail ruhu ile varım. Aslında ben İsrail maskesi giymiş bir devletim. Bana gelmeyin önce İsrail’e gidin. Eğer onu aşabilecek bir durum var ise bana gelin” demektedir. Ortadoğu’nun efendinsin İsrail olduğunu vurgulamaya çalışıyor. Türkiye’ye de “sen çıkar birliği bir ortağımızsın. Seni de küstürmemek gerekir. Bu devlet bir kusur işlemiş bir özür dilesin yılda ben bu devlete mlyarlarca dolay hibe diyorum onun üç beş dolarını da sana versin çözün bu işi” demek istiyor. Parasal konuya geleceğim. Aslında para kimin cebinden çıkıyor göreceğiz. 
2- İran ile İsrail arasında yıllardır bir sürtüşme var. Kalelerini mühkemleştirmediğinden bir türlü saldıramadı İsrail. Yıllar yılı Irak ile savaştırdı, Irak’ı yok etti ama İran hala çivi gibi yerinde sökülemedi bir türlü. Türkiye’ye korumalığını yaptırıyor. Maşallah Türkiye hem düşman hem koruma polisi. Bu ne perhiz onu da anlayamadım. Malatya ve Maraş arasında bir sürü patriot füzeleri yerleştirildi. Ne gariptir ki bu konuda en günahsız devlet İsrail zira Türkiye’nin gerekçesine bakar mısınız? Türkiye NATO’ya kendisi başvuruyor ve diyor ki; “Suriye yönünden topraklarıma gelebilecek saldırılara karşı Patriot füzelerinin yerleştirir misiniz?” diyor. Bunun üzerine Almanya, Hollanda ve ABD ikişer batarya konuşlandırmayı kabul edip, Almanya bataryalarını Kahramanmaraş’ta, Hollanda Adana’da ve Birleşik Devletler de Gaziantep’te konuşlandırmayı kabul edip kolları sıvıyorlar. Bu gün adı geçen illerimizin ünlerine bakın önce GAZİ ve KAHRAMAN tesadüf mü yoksa bilinerek mi bu unvanlı kentlerimize kuruldu bu bataryalar onu da bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey İran İsrail’e saldırırsa eee bizim hava sahanlığımız tehdit bize sayılır ve İsrail’e giden füzeler patriotlarca vurulur. Tabi ki İsrail de böyle bir tehdit ve tehlikeden korunmuş olur. Şimdi Gaziantep ve Kahramanmaraş gururlanmaz mı bundan? Adana’ya dönüp görevimizi yaptık efendim demezler mi? Böylece bir sınır komşumuz dost olmaktan çıkıp düşmanımız olmaz mı? İslamiyet’i kabul etmekle başlayan İran ile ilişkilerimiz bazen sert bazen dostane karşılaşmalarla geçip günümüze kadar geldiği şu günlerde, Timur ve Akkoyunlular’ın açamadığı arayı, Şii-Sünni ve Şii-Alevi’lerle yapılan savaşların dahi açamadığı arayı ABD ve İsrail açmak üzere kolları sıvamıştır. 
3- Yıllar yılı PKK’nın Türkiye’ye verdiği zararı görerek mutluluktan kahkahalar atan İsrail, bugün Özellikle APO’nun siyaset sahnesine çıkacağını ve bunun kanıtı olan bildirisini ülke televizyonlarından başkasının ağzıyla dahi okutmuş olması ve vurguladığı şeylerin üniter sisteme ilişkin olumluluklar olduğunu görünce anladılar ki bu devlet bölünmez. Uluslar arası piyasalarda kredi notu da yükseliyor; o halde Türkiye ile iyi geçinmenin yollarını aramak lazım. Şimdi oturup bir hesap yapmak gerekir. Türkiye her ne kadar Suriye ile geçinemiyor ise de Suriye’nin yeni kurucuları Türkiyede krallar gibi yaşıyor. Elbette bunun bir bedeli olacak. Yarın ülkenin başına geçtikleri vakit Türkiye’den iki şey bekleyecekler. 1- Sanayimizi kurun, 2-Sağlığımızı emanet alın. Sanayi inşaat demektir. Sanayi makine demektir. Türkiye elindekini verecek olmayanları varsa komşu ülkelerden, yoksa uzak ülkelerden getirip Suriye’nin yeniden inşası için Suriye yöneticilerine verecek ve ekonomisi daha da zenginleşecek. Ama tohumundan tutun da makinesine kadar dışarıya bağımlı bir ülke bunun nereden karşılayacak dersiniz. Tabi ki İsrail’den. Şimdi İsrail on milyonlarca dolar tazminat ödemeyi kabul etmiş. Eder efendim. Milyarlarca dolar kazanılacak bir yere on milyonlarca dolar gibi komik bir rakamla yatırım yapmak için tazminatı kabul eder tabi. Ayrıca ABD’den aldığı yıllık 3,5 milyar dolarlık hibe yardımın sadece buçuğunu gözden çıkarsa ne olur. Hem ABD. hem İsrail adına çıkar sağlanmış olur. Ayrıca Türkiye marketlerinin raflarını dolduran ürünlerden alınan vergi ve harçlar İsrail’in kasasına ödenenin bin katı kadar milyon dolar demektir. O halde kaz-tavuk hikâyesi burada da kendini gösteriyor. Son yıllarda son 10 yılın en büyük doğalgaz keşfi olarak bilinen gazın ortak üretilip Doğu Akdeniz deki satışı için İsrail in Türkiye ile iş birliğine gitmesi şart olarak görülüyor. Çünkü, İsrail in çıkaracağı doğalgazı kendi coğrafyası yerine Türkiye ya da AB ye satması gerekiyor. Enerji Bakanlığı ndan üst düzey bir yetkili, “Bu bir tercih değil, zorunluluk. İsrail in kendi coğrafyasında enerji ihtiyacı bulunmuyor” dedi. Aynı yetkili, “Bazen siyaset enerjiyi omuzlarında taşır, bazen de enerji siyaseti taşır. İsrail ile ilişkilerin yumuşamasında enerjinin payı büyük. Bundan şu anlaşılıyor efendim. Tabi bu hesapları yapan ABD İsrail’e baskı yapıp özür dilemesini sağladı. Ama karlı çıkan Türkiye de dâhil bu devletler oldu. Kısacası Özür dileme Türkiye’nin baskısı ile değil ekonominin ve gücün baskısı ile olmuştur. Diliyor ve umuyorum ki karlı çıkar komşularımız ile de dostluğumuz bitmez. Haydi, Allah hayırlısını versin.

Zübeyir YİĞİT

01.04.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 566 kez okundu

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
6
6
25
37
2
Fenerbahçe
76
0
7
7
23
37
3
Galatasaray
75
0
8
6
23
37
4
Trabzonspor
64
0
7
13
17
37
5
Sivasspor
58
0
7
16
14
37
6
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
7
Hatayspor
57
0
12
9
16
37
8
Gaziantep FK
54
0
11
12
14
37
9
Göztepe
51
0
12
12
13
37
10
Fatih Karagümrük
51
0
12
12
13
37
11
Konyaspor
45
0
14
12
11
37
12
Çaykur Rizespor
45
0
14
12
11
37
13
Antalyaspor
43
0
13
16
9
38
14
Başakşehir FK
43
0
16
10
11
37
15
Yeni Malatyaspor
41
0
14
14
9
37
16
Kasımpaşa
40
0
17
10
10
37
17
Kayserispor
39
0
16
12
9
37
18
MKE Ankaragücü
38
0
19
8
10
37
19
BB Erzurumspor
37
0
19
10
9
38
20
Gençlerbirliği
35
0
20
8
9
37
21
Denizlispor
28
0
21
10
6
37
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı