depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
YEŞİLAY
Kızılay Web Banner 120X600
KADIN SAYFASI

TÜRK MİLLETİ ADINA YETKİ KİM DE? YARGIDA MI? YÖNETİMDE Mİ?

2014 Yılına girerken, dünya milletleri yeni teknoloji arayışında performans gösteririken, uzay çalışmaları için yeni programlar hazırlarken, günümüz Türkiye'sinde yetki sende mi? bende mi? tartışmasını yapmak ilkel değilmidir?

TÜRK MİLLETİ ADINA YETKİ KİM DE? YARGIDA MI? YÖNETİMDE Mİ?

2014 Yılına girerken, dünya milletleri yeni teknoloji arayışında performans gösteririken, uzay çalışmaları için yeni programlar hazırlarken, günümüz Türkiyesinde yetki sende mi? bende mi? tartışmasını yapmak ilkel değilmidir?

Faizmi? vaizmi? ekseninde düşünmek, küresel ekonomi karşısında gülünç durmaktan kendimizi alamamaktayız.

Batılı uluslara uyum sağlamış, muasır medeniyeti içine sindirmiş, sosyal hukuk devleti benimsemiş Türkiye Cumhuriyeti Devleti %92 oy almış bir Anayasa sahiptir.

Bu durum muvacehesinde; Anayasanın 9. maddesine göre, "Yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanır." hükmüyle mücehez olduğuna göre, siyasetin renkli siması sn. Başbakanın "Yargı milli iradeyi temsil edemez" demesi cazibi dikkattır. Aslında demokrasiyle yönetilen ülkeler, milli mevzuatlarıyle yönetilirler. Yani "Yönetmelik,Tüzüğe,Tüzük Yasaya,Yasa da Anayasaya aykırı" olamaz. hukuktaki ilke ve vazgeçilmez düsturdur.

Nitekim Yargıtay ve Danıştayın verdiği kararlar, TÜRK MİLLLETİ ADINA hükmünü vazeder. Sn. Başbakanı geren  BARIŞ SÜRECİ, GEZİ OLAYLARI ve BÜYÜK RÜŞVET VE YOLSUZLUK  soruşturmasıyla meydana gelen kolluk yönetmeliğindeki değişiklik üzerine Danıştayın yürütmesi durdurma kararı ve HSYK nın Hakim ve Savcıların destek bağlamındaki bildirisi siyasetin kazanını baya kaynatmıştır.

Daha önceki makalemde de belirtiğim gibi, sn. Başbakanın yakın çevresi ve danışmanları yanlış bilgilendirme ve stratejiyi belirlemede müşkül durumda bırakılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre, devletin avukatı CUMHURİYET SAVCISI dır. Bağımsız olup hiç bir makamdan izin almaksızın soruşturmasını yürütür. Kişiye veya davaya göre yönetmelik maddelerini değiştirmek, gerekçe göstermeksizin 11 yıldan beri beraber çalıştığı polis teşkilatında rotasyon olmaksızın görevden almalar, sert politikalara neden olmaktadır.

Sn. Başbakanın tedirginliği yüz ifadesinden anlaşılmakdadır. Nitekim son beyanatında "Oğlum üzerinden bana ulaşmaya çalışıyorlar" demesi germenin dozu oldukça yüksek dozajda olduğu sanılmaktadır. Bir de buna CEMAAT-HÜKÜMET çatışması ilave edilince, ortalık toz dumandır.

Sn. Başbakan, Yürütmenin başı, partisi olarak 10 na yakın yardımcıları vardır. bazı konulara herkese muhatap olmamalı, bazı beyanatları yardımcıları veya Bakanları kanaliyle verilmelidir. Ayrıca yumuşak bir dil tercih edilmesi ancak bu şekılde tansiyonun düşebileceğini ve sağlıklı karar alabileceğini hatta kamuoyunu da rahatlatabileceğini düşünülmektedir.

CEMAAT- HÜKÜMET ÇATIŞMASI

Bilindiği gibi, Fethullah Gülen hoca cemaatıyle Hükümet aynı düşünceden gelmişler, beraber güçbirliği yapımışlar, siyaseti de ticareti de beraber yapmışlardır. O halde paylaşılmayan nedir. Bu günkü uyumsuzluğun neden olduğu sert beyanatlar, Milletvekillerin istifaya varan kararları AKP nin büyümesini engellemektedir. Bu gün Barış sürecinde kürtlerin beklendileri huzursuzluğun başka bir çibanbaşıdır. Güneydoğu bölgesi zaten kaynayan bir kazan gibidir. Yerel ve Cumhurbaşkanlık seçiminin belki de erken genel seçimin gelebileceği gelen duyumlar arasındadır. Siyasetin çok ince nüans farklıkları görmezden gelinmezse telafisi zor başka bir sürece ülke sürülmüş olacaktır. Zaten komşularla uyumlu olduğumuzu söylemek kabili delif değildir. İşte İran,İrak,Mısır,Suriye,İsrael agzını açmış canavar gibi sıra beklemektedir. Fransa, Italya,İngiltere ve Amerikanın zaten beklenti fırsatları söylemek bitmez.

O halde, Sn. Başbakan son bir kez daha düşünmeli, cemaat-Hükümet çatışma nedenlerini bulmalı, Dershane konusundakı kararını bir kez daha gözden geçirmeli, vatan millet için hayırlı olanı uygulamalıdır.,

Aksi halde; Cemaat-Hükümet çatışmasında, bedualar-dualar savaş halini almamalıdır. iki tarafın sürtüşmesinde kesinlikle karşılık olumlu olumsuz ayetler söylenmekte, camilerde vaizler düzenlemekte ve İslam dini zarar görmektedir. Savaşlarda her şeyin mübah sayıldığı dünyamızda, her türlü gereçler kullanılmaktadır.Unutmayalımki, yeni gelen duyumlar AKP den  yeni istifaların geleceğini, kasetler furyasının uçuşacağını, partiye büyük zararlar verebileceğini gelen haberler arasındadır. Bediuzaman cemaatından (Nurcularda) bildiri yayınlıyarak, tavrını belli etmişlerdir.

Siyasi tarihimiz incelendiğinde görülmüştürki, Yargı,Ordu,Polis, güçleriyle uyum sağlamayan iktidarlar, kısa zamanda silinmişlerdir. İşte İsmetpaşa-Bayar veya Menderes çekişmesi, Demirel-Ecevit inatlaşması birer örnek olmalıdır. Yargının veya C. Savcılarının başlatacağı herhangi bir soruşturmayı, Hükümete karşı kabul etmemek gerek. Bir yolsuzluk varsa bunu gereğini yapsınlar ve hükümet olarak da yardım olunması gerekmektedir. Türkiye üzerinde oynanan oyunları kara bulutlar gibi üzerimize çökerken bunu görmemezlıkten gelemeyiz.

Polisimizi, askerimizi, hakimimizi, C.Savcımızı seveceğiz. Adalet mülkün temelidir. Her şeyden çok adalete ihtiyacımız vardır.

Aktarım anında Bu Yazı 639 kez okundu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Mynet Ankara Haberleri

ANKET

SULTANLAR LİGİ ŞAMPİYONU KİM OLUR?

NAMAZ VAKİTLERİ
KOM
yukarı çık