Haber Detayı
13 Ekim 2016 - Perşembe 03:32 Bu haber 4510 kez okundu
 
Rubin, Erdoğan hayatıyla ödeyecek! Üçüncü darbe gerçekleşecek!
15 Temmuz’dan dört ay önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı darbe olabileceğini yazan ABD’li uzman Michael Rubin, üçüncü bir darbenin gerçekleşeceğini ve bunun Erdoğan’ın canına mal olacağını öne sürdü. Neo-con düşünce kuruluşu American Enterprise Institute yazarı Michael Rubin, Erdoğan'ın hayatını kaybetmesine neden olacak yeni darbe girişimini yazdı. Rubin, Erdoğan'ı 'Yürüyen ölü adam' olarak tasvir etti.
SİYASET Haberi


Rubin’in ABD’nin köklü yayınlarından Newsweek’in de alıntıladığı yazı sonrası iktidara yakın gazeteler ABD’nin, Türkiye’de darbe planladığını yazmıştı.

Amerikalı Neo-con yazar ve Michael Rubin, Amerikan Enterprise Institute (Amerikan Girişimcilik Enstitüsü)'nün web sayfası - AEI.org köşesinde yayınlanan 12 Ekim 2016 tarihli yazısında, Erdoğan'ın hayatını kaybetmesine sebep olabilecek şiddette üçüncü bir darbenin yaklaşmakta olduğu iddiasında bulundu. Rubin, geçmişte Türkiye hakkında kaleme aldığı analiz yorumlarıyla dikkat çeken bir isim.

15 Temmuz 2016'dan günümüze kadar iki ayrı darbe yaşandığını belirten Rubin, üçüncüsünün yolda olmadığını düşünmenin hata olacağı görüşünü savundu. 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe kalkışmasının ardından, Erdoğan'ın politik ve olası rakiplerini yolundan kaldırmak için sivil bir darbe gerçekleştirdiğini belirtirken, yaşanması yüksek olasılığa sahip üçüncü bir darbenin bedelini Erdoğan'ın hayatı ile ödeyeceği savını ortaya attı.

GÜLENCİLERİN YERİNE PEKER VE AĞAR

Cemaatin bazı üyelerinin bu kalkışmanın içinde olduğu ve hatta bunların içlerinde bazılarının kalkışmanın yaşanacağını daha önceden bildiğini belirten Rubin, "Fakat Erdoğan'ın ortaya koyduğu deliller yeterince ikna edici değil" diye yazdı. Rubin, bununla birlikte MİT ve AKP içinde çok sayıda kişinin de bu kalkışmanın bir parçası olduklarının bilindiğini, hatta bu işe karışan Kemalist subayların da bulunduğunu ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı ve mafya ilişkisinin dikkat çekici olduğunun altını çizen Rubin, Erdoğan'ın kirli işlerini perde arkasından sürdürmek konusunda Gülencilerden boşalan yeri, Sedat Peker ve Mehmet Ağar gibi isimlerin doldurabileceği savında da bulunuyor. Rubin, her iki ismin de Erdoğan'a sadakat ile bağlı olduğunu belirtiyor.

Rubin'in yazasının tam metni şöyle:

"Türkiye'nin başarısızlıkla sonuçlanan darbesinin ardından neredeyse üç ay geçti. 15 Temmuz'da yaşanan hadiseler önceden tahmin edilebilir nitelikteydi, fakat buna rağmen insanlar o günün modern Türkiye tarihinin önemli günlerinden biri olduğuna karar verdiler. Buna rağmen darbenin bir defaya mahsus olduğunu düşünmek de hata olabilir. Türkiye aslında iki darbe deneyimledi, fakat bu sayı üçe yükselecek ve gelecek darbe çok daha fazla şiddet dolu olacağı gibi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hayatıyla ödeyeceği kadar pahalıya patlayabilir.

"15 Temmuz 2016 günü yaşanan darbe sakarlıklarla dolu acemice bir darbe girişimiydi. Buna rağmen Erdoğan başarısızlığa uğrayan kalkışmayı ''Allah'ın bir hediyesi,'' olarak adlandırmıştı, çünkü bu sayede gerçek ve kurgusal muhaliflerini yolundan temizlemek için bir sebep eline geçmiş oldu. Erdoğan, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak adlandırdığı eski müttefikinin takipçilerini işaret ediyordu. Erdoğan'ın sunduğu ikinci dereceden deliller, hem Türk medyası hem de ABD hükümeti tarafından şüphe ile karşılandı. Dani Rodrik, Harvard Üniversitesi'nden bir profesör ve üst düzey bir Türk generalinin damadı, Gülen'in takipçilerinin neden ve nasıl bu işe karışmış olabileceklerinin en tutarlı görüşü ortaya koydu. Rodrik ikna edici bir delil sunuyor fakat her ikisine istinaden tedbirli olmalı, çünkü ihmal edilmiş bir bilgi sonucu değiştirebilir. Bu işten kimin karlı çıktığına (cui bono) dair sonuçlar çıkarmak, meydana gelen olaylar gibi istenmeden varılan sonuçlar üzerinden önseziler ile yapılan varsayımların her zaman başarılı olacağını düşünmeyi gerektirir.

GÜLEN TAKİPÇİLERİ DARBEYE ORTAK

 "Benim kendi okumam bazı Gülen takipçilerinin bu kalkışmaya ortak oldukları ve hatta önceden bu olayın gerçekleşeceğini biliyor olabilecekleri, bazı Kemalist subayların da kendilerine katıldığı yönünde. MİT ve AKP içinde bulunan herkesin ellerinin temiz olmadığını düşünmek için de elde yeterli bilgi var. Olanlar konusunda Gülenciler günah keçisi ilan edildiler. Eninde sonunda darbenin ardında kim vardıysa – ve Türkiye'nin geçmişteki darbelerinin aksine, bu yeterince açık değil – kesin olan bir şey var o da Erdoğan'ın darbeyi olaylar ortaya çıkmadan saatler önce öğrenmiş olduğudur.

"İKİNCİ DARBE ERDOĞAN'IN 'SİVİL DARBESİ'

"İkinci darbe ise Erdoğan'ın yaptığı sivil darbedir. Aslında 15 Temmuz'da kalkışılan darbeye nazaran Erdoğan'ın sivil darbesi Türkiye'nin dokusuna ve demokrasisine daha fazla zarar verebilecek niteliktedir. Eylül 2016'da yayınlanan 'Türkiye'nin Reichtag Yangını' başlıklı yazımda yorumladığım gibi, bunu söylemek hoş değil fakat Erdoğan'ın entelektüel terbiyesi ve Makyavelist politik görünüşü bu noktayı işaret ediyor.

3. DARBE YOLDA

 Üçüncü bir darbe girişiminin yolda olduğuna dair şimdiden bazı fısıldaşmalar yapılmaya başlandı bile. 2013'te Erdoğan, Gülen ile olan dostluğunu sona erdirdiğinde, Türk liderin başka dostları da vardı. Sedat Peker'in durumu ilgi çekici. Aşırı milliyetçi olan Peker yaygın şekilde Türkiye'nin en güçlü mafyası olarak biliniyor. Peker, Ergenekon davası süresince hapisteydi, fakat dava dosyasında bulunan delillerin sahte oldukları ortaya çıkmadan önce ilk serbest bırakılan da o oldu. 

ERDOĞAN HERKESİ BERTARAF EDİYOR

"Oysa Peker'in kavgacı geçmişi Erdoğan'ın kendisiyle yakınlaşıp işbirliği yapmasına engel teşkil etmedi. Gülenciler geniş bir alana nüfus etmeyi başarmış olabilirler ancak Peker'in bağlantıları ise yine de daha güçlü. Erdoğan her nasıl kirli işlerini yaptırmak için geçmişte Gülen'in ağını kullandıysa, şimdi benzer kirli işleri için Peker ve eski DYP'li Mehmet Ağar'ı (geçmişi karışık işlerle dolu olsa da Erdoğan'la yakın ilişkiler geliştirmişti) da benzer şekilde kullanması olası. Nihayetinde Erdoğan'ın hedefinde kim yok ki, Gülenciler, etnik Kürtler, liberaller, feministler, ve politik rakipleri, Erdoğan sadece düşmanlarını değil, Peker ve yakın dostlarını da bertaraf ediyor.

"Yakında kritik bir sorunun yanıta ihtiyacı olacak. Ne Erdoğan ne de Türk mafyası içerisinde bazı, daha ziyade gölgeler ardındaki, figürler rekabeti hoşgörecek tipler değiller, gücü paylaşmak konusunda geriye sadece Erdoğan ve Türk mafyası kaldığında neler olur? Böyle bir rekabet ortamı oluşursa, bu işe şiddet karışır mı?

YÜRÜYEN ÖLÜ ADAM

"Erdoğan'ın aşırı güç kazanmasının olumsuz yanı, bir vakum gibi bir taraftan gücü çekip kendi gelişirken diğer taraftan dışarı da atıyor olmasıdır. Erdoğan Türkiye'yi benzersiz ölçüde kutuplaştırmış ve onu düdüklü bir tencereye dönüştürmüştü. Karşı tarafa baskı oluşturmak için uygulanan normal politik rekabetin yerini bundan böyle oldürmeye yönelik politik şiddet olaylarının alması olasıdır. Derin devletin doğası politik ve etnik gruplaşmalara kadar uzanır, 1996 Susurluk skandalı bize bunu göstermişti.

"Eğer Erdoğan suikaste uğramış olsa – ve orada buna kalkışacak birileri var – Türk derin devleti, vakumu doldurmak konusunda geride kalan en büyük muhtemel güç olacaktır. Peker hakkında genel olarak konuşulan konu, kendisinin hırslarını ve ideolojisini bir kenara bırakmaya uygun birisi olmadığı yönünde. Peker geçmişte devletin dizginlerini eline almak istememiş olsa da, kendisini başkanlık sarayına bir kukla olarak oturtmak isteyebilecek çok sayıda kıdemli Türk politikacı ile yeterli bağlantılara sahip. Erdoğan kendisinin bir sultan olduğuna inanabilir, gerçekte ise, kendisi aslında sadece yürüyen ölü bir adam olabilir."

The next phase in Turkey’s political violence?

It has now been almost three months since the failed coup in Turkey. The events of July 15 were predictable, but they nevertheless mark a watershed in modern Turkish history. Still, it would be a mistake to view the coup as a single event. Turkey actually experienced two coups, but it will be the third and coming coup which could be the most violent and might very well cost Turkish President Recep Tayyip Erdoğan his life.

The first coup was the bungled and clumsy putsch attempt on the evening of July 15, 2016. While Erdoğan declared the failed putsch “a gift from God” because it offered an excuse to purge enemies real and imagined, the genesis of the initial coup remains murky. Erdoğan fingered followers of former ally-turned-rival Fethullah Gülen, whom Erdoğan designated the Fethullah Terrorist Organization (FETO). The proof Erdoğan presented, both in the Turkish press and to the US government, substituted suspicion and circumstantial evidence for proof. Dani Rodrik, a Harvard University professor and son-in-law of a prominent Turkish general, outlined the most coherent argument about how and why Gülen’s followers might have been involved. Rodrik makes a persuasive case but caution is nevertheless needed both because information he omits might sway outcomes and because to draw conclusions upon the logic of cui bono assumes foresight always triumphs over unintended consequences as events unfold.

My own read is that while some Gülen followers participated and may even have had foreknowledge, they were joined by some among the Kemalist officer corps as well. There is ample evidence that not everyone in the Turkish intelligence service and even within elite Justice and Development Party circles had clean hands. The Gülenists simply made useful scapegoats for the ills that followed. Whoever was ultimately behind the coup — and, unlike with past coups in Turkey, this remains unclear — what is certain is that Erdoğan had learned of the plot hours before it unfolded.

The second coup was Erdoğan’s autogolpe. This has actually been more destructive to Turkey’s fabric and democracy than the initial events of July 15. In the September 2016 issue of Commentary, I explored both Erdoğan’s intellectual upbringing and his end game. Suffice to say, it is not pretty, but Erdogan’s intellectual upbringing and Machiavellian political savvy have all led to this point.

Suffice to say, it is not pretty, but Erdogan’s intellectual upbringing and Machiavellian political savvy have all led to this point.

What few talk about openly but certainly have started whispering about privately, is a third possible coup on the horizon. While Erdoğan shed his long alliance with Gülen in 2013, the Turkish leader has not been without allies. Here, the case of Sedat Peker is interesting. An ultra-nationalist, Peker is reputed and widely reported to be Turkey’smost powerful mafioso. He was arrested during the course of Ergenekon plot and sentenced to several years in prison, but was among the first released even before the evidence backing the case was exposed as fraudulent.

Peker’s controversial background never stopped Erdoğan from associating and cooperating with him, however. Gülenists may have a broader network, but Peker’s connections are reportedly just as powerful. And while Erdoğan once used Gülen’s network to do his dirty work, it is just as possible that Peker and others like former True Path Party (DYP) official Mehmet Ağar (who also has a checkered past but hascultivated close relations with Erdoğan) may now believe that they are using Erdoğan to do their own dirty work. After all, as Erdoğan targets Gülenists, ethnic Kurds, liberals, feminists, and the political opposition, he is eliminating not only his own enemies but also those of Peker and his closest allies.

Soon the key question will need an answer: If neither Erdoğan nor some of the more shadowy figures of the Turkish mafia and deep state can tolerate competition, what happens when Erdoğan and the Turkish mafia are the only powers remaining? If there is a showdown, will it be violent?

What happens when Erdoğan and the Turkish mafia are the only powers remaining? If there is a showdown, will it be violent?

The downside of consolidating power to the extreme Erdoğan as has is the vacuum that develops when he is removed. Erdoğan has taken a deeply polarized Turkey and put it in a pressure-cooker. With normal political competition no long available as an outlet for pressure, deadly political violence become more likely. The nature of the deep state is that it reaches across political and ethnic factions, as the 1996 Susurluk scandal demonstrated.  If Erdoğan is assassinated — and there will be attempts — the remaining Turkish deep state will be most able to fill the vacuum. Generally speaking, Peker and his fellow-travelers are not likely to put their ambition or ideology aside.  Even if Peker would never want to hold the formal reins of state, he has enough connections to veteran Turkish politicians to place a figurehead in the presidential palace. Erdoğan may believe he is sultan but, in reality, he may already be dead man walking.

Amerikalı Neo-con yazar ve Michael Rubin, Amerikan Enterprise Institute (Amerikan Girişimcilik Enstitüsü)'nün web sayfası

Kaynak: Editör: METİN ÖZÇİMEN
 
Etiketler: erdoğan, rte, cumhurbaşkanı, receptayyiperdoğan, AmericanEnterpriseInstitute, MichaelRubin,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
70
0
6
4
22
32
2
Fenerbahçe
66
0
7
6
20
33
3
Galatasaray
62
0
8
5
19
32
4
Trabzonspor
58
0
7
10
16
33
5
Alanyaspor
52
0
11
7
15
33
6
Gaziantep FK
50
0
8
11
13
32
7
Hatayspor
49
0
11
7
14
32
8
Fatih Karagümrük
49
0
10
10
13
33
9
Sivasspor
47
0
7
14
11
32
10
Göztepe
46
0
11
10
12
33
11
Antalyaspor
42
0
9
15
9
33
12
Konyaspor
40
0
12
10
10
32
13
MKE Ankaragücü
36
0
16
6
10
32
14
Çaykur Rizespor
36
0
12
12
8
32
15
Kasımpaşa
36
0
15
9
9
33
16
Yeni Malatyaspor
34
0
12
13
7
32
17
Başakşehir FK
33
0
15
9
8
32
18
Kayserispor
33
0
15
9
8
32
19
Gençlerbirliği
31
0
17
7
8
32
20
BB Erzurumspor
28
0
17
10
6
33
21
Denizlispor
26
0
18
8
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı