Haber Detayı
08 Eylül 2016 - Perşembe 01:23 Bu haber 2340 kez okundu
 
ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ KIZLAR ALT YAPISI...
Koçum Niyazi yazıyor...Merhaba efendim ?.. Epirden hocaya birbiri ardına yapılan sıradışı haksızlıklar, çirkin oyunlar ve engellemeler sonrası, voleybol antrenörlüğümün geleceğini hiçe sayarak kendimi ortaya atmam, hocamızın yanında yer almam kaçınılmaz oldu benim için..
VOLEYBOL Haberi


ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ KIZLAR ALT YAPISI... 

Koçum Niyazi

Merhaba efendim ?.. Epirden hocaya birbiri ardına yapılan sıradışı haksızlıklar, çirkin oyunlar ve engellemeler sonrası, voleybol antrenörlüğümün geleceğini hiçe sayarak kendimi ortaya atmam, hocamızın yanında yer almam kaçınılmaz oldu benim için..

Şu 4 yılda çok şeyler yaşadım.. Gördüm.. Bunları sizlerle teker teker paylaşacağım.. Ama önce gelin içimde ukde olan şu bayanlar alt yapısındaki rezillikleri paylaşayım ne dersiniz ?..

Milli takımlarda en ufak bir görev beklentim olmadığı için, kul hakkı yiyenlerin, alavere dalavere içerisinde gencecik sporcularımızın soluklarını kesenlerin hikayesinden bir bölüm sunuyorum sizlere..

Hep Ferhat Akbaş ve A milli takım konuşuluyor.. Asıl önde bunlar sahnelenirken arkadan gelenlere dikkat etmek lazım… Onur Çarıkçı kimdir ?.. Daha önce de Mehmet Bedestenlioğlu ile yola çıkıp ayrılmışlardı… O zamanlar istatistik antrenörü idi.. Sonra İzmir KSK'ya geçti.. Malüm, Karşıyaka'nın durumu, antrenörler bırakma noktasına gelmiş ve o dönem küçüklerde Türkiye 2. olmuş bir takımın sorumluluğuna getiriliyor, ve sonuç malüm. Antrenörlük tecrübesi olmayan bir genç için staj yeri. Oyuncuların bir çoğu yanlış antrenmanlar sonucu sakat.. Mektepli değil, alaylı değil.. Sonuç derece yok.. Klüp yolunu açık ediyor.. Yeni federasyon da Mehmet Bedestenlioğlu ile Onur Çarıkçı ile birlikte hareket ediyor, kendi dünyalarını kurmaya çalışıyorlar. Tabii ki alt yapılar, milli takım önemli iş. TVF spor lisesine Milli takım vaatleri ile sporcu toplanmaya çalışılıyor.. “Voleybolun V'sini bilmesen de olur ben öğreteceğim, yeter ki gel… Gelmezsen küserim, seni de milli takımdan keserim..” diye tehditler savruluyor... Ve aynen, TVF ye gelmeyen oyuncular milli takımda asla yer bulamadıkları gibi bir de gelip de sakat ve hasta olunca bakılmayan aileleri tarafından götürülen çocuklar da var.. Deniz Karagöz, Esra Solgan, Gülce Erdemir, Gülem Altay sadece bir kaçı.. Hele bir tanesini duymuştum, 2012 küçük milli takım ilk altısında yer alan ve yeni oluşumda adı geçen Onur Çarıkçı'nın Ben olduğum sürece milli takım da olamayacak” dediği Buse Melis Kara..

Hakikaten araştırdım bu oyuncu onun olduğu dönemlerde kamp davetlerin de bile yok.. Oysa Karşıyaka'nın alt yapıdan yetiştirdiği yeteneklerden biri.. Milli takımlarımızın ihtiyacı olan defans ve hücüm oyuncusu.. Değerli arkadaşım Birol Kırtaş o dönemdeki yazısında “Köşe oyuncusu olarak Türkiye nin 98 doğumlu oyuncularının en etkili ismi olan Buse Kara bile çağrılmamıştır..’’ diye üstüne basa basa belirtmişti.. (2013) Bakıyorum Mehmet Bedestenlioğlu'nun 2015 Balkan, Eyof, Dünya şampiyonası kadrosunda ilk altıda yer alan bu oyuncu, Onur Çarıkçı döneminde kamp davetinde bile yok.. Demek ki Onur bey olduğu sürece Buse Kara gibi oyuncular keyfi kişisel uygulamalarla milli takımlar da yer alamayacak ?…

Gelelim sayın Onur Çarıkçı'ya… Nasıl, 1. kademe antrenörlük belgesine sahip, hiç bir oyuncu yetiştirmemiş, tecrübesiz biri, bir anda Milli takımların başına geldi ?.. A milli takımın bile yardımcı antrenörlüğüne getirildi ?.. Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlarla 4. Kademe antrenör belgesi alma yolu açıldı ?.. Zaten kurs bahane belge şahane.. Asıl mesele; Fabrika Voleybol denilen proje.. Akademisyenlerce yapılan çalışmalarla içi doldurulmuş, bizim Onur'umuz da “bu benim projem” diyip sahipleniyor.. Bir akademisyen haricinde artık kimse bu projede ukalalıkları yüzünden çalışmıyor..Mehmet Bedestenlioğlu'nu engel olarak gördüğü için ilk fırsatta ayağını kaydırdı.. Şimdi sıra Ferhat'ım da. Duyduğuma göre; tek başarı olarak böbürlendikleri, basit guruplardan çıkarak elde ettikleri Avrupa 3. Lüğü.. Buradan yürüyerek arkadaş, yeni yönetimde Ferhat'ın koltuğuna göz dikmiş. Oysa, geçen sene Türkiye'ye EYOF'da tek altın madalyayı getiren Yıldız Milli Takım bu kadar yankı bulamadı.. Bakan'a da çıkılmadı, haber de yapılmadı.. Neden Acaba ? Onur Bey Mehmet Bey'in ayağına sabun mu koymakla meşguldü..

Yine çok ilginçtir, bırakın sezonu, Türkiye Şampiyonası'nda en kötü oyunu sergileyen sporcular, kulüplerinde yedek olan ve sakat olarak milli takıma çağrılan oyunculardan oluşan bir milli takım… Bu gençlerin isimlerini vermeyi etik bulmuyorum ama seyredenler ve voleyboldan anlayanlar kimler olduğunu çok iyi bilir.

Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası'nda iyi oyun sergileyen daha önce milli takımlar da yer bulan liberoSinem Bayazıt kampa bile davet edilmedi.. Türkiye Şampiyonasının isim yapan oyuncusu Selmin Karahan kamp sonuna kadar bütün yazını turnuva ve kampta geçirdikten sonra son dakka Avrupa Şampiyonası'na götürülmedi.. Duyduklarım doğru ise ki doğru, yine turnuvanın en iyi pasörü Mısra Aşçı, kampta sakatlanıyor, günlerce odasında istirahat etsin diye bırakılıyor.. Bir hafta sonra tedavi için İstanbul'a ailesine gönderiliyor. Trajikomik ? Sen nasıl bir kamp yapıyorsun, doktorun nerede ? Nerede yaşıyorsun ? Ve sonuç; Mısra da yok..

Neyse, baktığın zaman TVF grubundan oluşan takımın, aralarına Onur beyin hangi kıriterlere göre seçtiği belli olmayan Milli Takım.. Oyuncular hakkında yorum yapmayı doğru bulmasam da haksızlık yaşayan diğer oyuncuların da konuşulması gerektiğini için mecburen yorum yapmak zorun da kalıyorum.. Mesela, Yasemin Özel beğendiğim oyunculardan. Ancak, sakat olan bir oyuncuda direterek hem oyuncuyu riske atıyorsun, hem de Yasemin iyileşmez ise diye son ana kadar bir başka oyuncuyu kampta tutuyorsun.. Bu nasıl bir adalet, bu ne biçim iş, ne biçim vicdan ?… Milli takıma sakat oyuncu a-la-maz-sın kardeşim !....

Konuşcak çok şey var da benim anlamadığım Kulüpler… Kulüpler neden bu kadar duyarsız ?.. Onur Çarıkçı ve Ferhat Akbaş bir 4 yıl daha kalırlarsa voleybola veda edin.. Milli takımlar, kulüplerle anlaşamamış tecrübesiz antrenörlerin elinde böyle devam ederse, hazır isimleri de değişmiş, sahalara üç etek giyen sultanlar ve başlarına fes geçirilmiş efelerimizle halk oyunları misali oynarız..

Bu koltuklar kimseye kalmaz.. Aramıza karıştığınız zaman yüzümüze ve yüzünüze bakacak insanlar bırakın.. Bu çocukların hakları yarın çocuklarınızdan çıkar..

Saygılarımla...

OSMAN URANER YORUMU:

Şimdi bu yorum için herkes birilerine kızıyor..haklı yada haksız..herkesin bi yorumu oluyor..
Asıl sorun şu;
SON YILLARDA GÖREV ALAN ANTRENÖR KARDEŞLERİMİZ "İSTATİSTİK ANTRENÖRÜ OLARAK GÖREV YAPAN"arkadaşlar...bu kardeşlerimiz YETERLİ GÖRÜLÜYOR Kİ GÖREVİ VOLEYBOL FEDERASYONUNDAN ALIYORLAR..peki bukadar eleştiri olmasına rağmen 1 KİŞİ ÇIKIP DİYEBİLİYOR MU "bu görevi BEN VERDİM...diyemiyor...
Haliyle de görevdeki antrenörler KENDİ BİLDİKLERİ-BECEREBİLDİKLERİ KADAR İŞ YAPIYOR...
eleştirmekten yada fikrini söylemekten ÇEKİNEN-KORKAN (yıllardır bu böyle) voleybol camiası da SAHİPSİZ gibi duruyor..
1-MİLLİ TAKIMLARDA HİÇ KİMSE BÖYLE Bİ YETKİ DE OLAMAZ..ben istedim oldu ..diyemez..
2-EĞER BU VEBALİ ALMAYA DEVAM EDERLER İSE "iyi niyetlerinden şüphe edilir..
3-MİLLİ GÖREV şu ana kadar ki yapılan gibi de " İSTATİSTİK ANTRENÖRLERİNE " verilmeye devam edilemez..
Şimdilik bu kadar yorum yapıp,bundan sonra verilecek görevleri bekleyelim..
YETİŞMEKTE OLAN GENÇ SPORCULARI "ANTRENÖR EGOLARI",yada "MENAJERLİK OYUNLARI İLE" YOK ETMEYE de KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ..
BEN SABIRLA VE ÖZLEMLE "SIRBİSTAN..BULGARİSTAN..İTALYA..ÇİN..HOLLANDA VS. ÖRNEKLERİNİN " BÜYÜK TÜRK VOLEYBOL CAMŞASINDA DA YAŞANMAYA BAŞLATILMASI NI BEKLİYORUM..DİLİYORUM..
Saygılarımla..

Kaynak: Editör: METİN ÖZÇİMEN
 
Etiketler: KoçumNiyazi, Voleybol, TVF, Epirden,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
70
0
6
4
22
32
2
Fenerbahçe
66
0
7
6
20
33
3
Galatasaray
62
0
8
5
19
32
4
Trabzonspor
58
0
7
10
16
33
5
Alanyaspor
52
0
11
7
15
33
6
Gaziantep FK
50
0
8
11
13
32
7
Hatayspor
49
0
11
7
14
32
8
Fatih Karagümrük
49
0
10
10
13
33
9
Sivasspor
47
0
7
14
11
32
10
Göztepe
46
0
11
10
12
33
11
Antalyaspor
42
0
9
15
9
33
12
Konyaspor
40
0
12
10
10
32
13
MKE Ankaragücü
36
0
16
6
10
32
14
Çaykur Rizespor
36
0
12
12
8
32
15
Kasımpaşa
36
0
15
9
9
33
16
Yeni Malatyaspor
34
0
12
13
7
32
17
Başakşehir FK
33
0
15
9
8
32
18
Kayserispor
33
0
15
9
8
32
19
Gençlerbirliği
31
0
17
7
8
32
20
BB Erzurumspor
28
0
17
10
6
33
21
Denizlispor
26
0
18
8
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı