Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 08:25 Bu haber 3878 kez okundu
 
4. Bodrum Caz Festivali Büyük İlgi Gördü
1 Eylül 2020 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Şenay Lambaoğlu konseri ile başlayan Bodrum Caz Festivali 8 Eylül’de sona erdi. 4. Bodrum Caz Festivali’nin son gününde, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde sırayla İlgen Süçükseller & Murat Arkan, Buket Bengisu & Doğan Kospançalı ve Maya Belsitzman & Matan Ephrat konser performanslarıyla sahne aldı.
SANAT Haberi


Metin Özçimen / Haber Merkezi

1 Eylül 2020 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Şenay Lambaoğlu konseri ile başlayan Bodrum Caz Festivali 8 Eylül’de sona erdi. 4. Bodrum Caz Festivali’nin son gününde, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde sırayla İlgen Süçükseller & Murat Arkan,  Buket Bengisu & Doğan Kospançalı ve Maya Belsitzman & Matan Ephrat konser performanslarıyla sahne aldı.

Caz Derneği tarafından düzenlenen festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Renault MAIS ve Turmaks’ın yanısıra bir çok kurum ve kişi tarafından desteklendi.

Turistler Büyük İlgi Gösterdi

14 konser ve etkinliğin yer aldığı festivalde turistlerin konserlere katılımı yüksek olduğu gözlendi. Dolu geçen Bodrum Kalesi konserlerinin yanı sıra Dibeklihan konserleri ve Erkan Oğur Müzik Okulu’nda yapılan 2 Caz Atölyesine de yoğun ilgi vardı. Ayrıca Dibeklihan’da sergilenen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü | Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması eserleri ilgiyle izlendi. Covid-19 dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına katılımcıların da büyük özen göstermesi ile konserler Bodrumlulara moral oldu ve sorunsuz olarak tamamlandı.

5. Bodrum Caz Festivali İçin Hazırlıklar Başladı

Caz Derneği Başkanı ve Küratör Özlem Oktar Varoğlu, şimdiden 5. Bodrum Caz Festivali için hazırlıklara başlandığını belirterek “Dünyanın her yerinden sanatçılar Bodrum Caz Festivali’ne katılmak için başvuruyorlar. Bizler de Türkiye Caz Derneği olarak programda en az yarı yarıya ülkemiz sanatçılarına yer vermeyi istiyoruz. Bu sene ağırlıklı olarak yerli ve hatta Bodrum’da yerleşik bir çok projeye yer verebildik. Önümüzdeki sene için başvuruları almaya başladık” dedi.

Bodrum Caz Festivali, Bodrumlu Kurumlardan da Destek Gördü

Y. Şehir Plancısı olan, Kent Kültürü ve Sanat üzerine çalışmaları bulunan Özlem Oktar Varoğlu, “Festivaller bir kentin kalitesinin göstergesidir. Kentin nasıl bir strateji ile yönetildiğini, o kentteki kültür ve sanat etkinliklerini izleyerek anlarsınız. Bu anlamda, eşsiz Bodrum’a hak ettiği önemde bir festival kazandırdığımız için mutluyuz. Festivale her sene Bodrumlu yönetici ve iş insanlarının da ilgisinin arttığını görmek mutluluk verici. Seneye Bodrum Caz Festivali tanıtımını MENA bölgesinde yapmak istiyoruz ve bunun için tüm kurumlarla işbirliğine açığız” dedi.

Festival T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü katkılarıyla, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü, İsrail Büyükelçiliği, Europe Jazz Network kurumsal destekleriyle gerçekleşti. Kale Konserlerine Renault MAIS destek verirken TURMAKS da bir konserin sponsorluğunu yaptı. Dibeklihan, TAV Passport, BODFAD, StratejiCo, Era Research, The Nature Love, Idecon, Asil Fırın ve Körfez Restaurant festivale çeşitli destekler veren kuruluşlar arasında yer aldı. Basın Sponsorları T24, KentTV, Cazkolik, Jazz Dergisi, Artajanda Bodrum, Bodrum’da Yaşam’ın destekleri ile festival bu yıl yine dolu dolu gerçekleşti. Caz Derneği olarak tek tek kurumlara teşekkür edildi.

Festival programı bu şekilde gerçekleşti:

1 Eylül 2020 Salı Açılış Konseri - Bodrum Kalesi:

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Şef: Münir Akalın | Solist: Şenay Lambaoğlu

4. Bodrum Caz Festivali Açılış Konseri’nde Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası, solist olarak ülkemizin güçlü seslerinden Şenay Lambaoğlu’na eşlik etti. Konser 1 Eylül 2020 tarihinde Bodrum Kalesi’nde gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası, Muğla’nın 13 ilçesinde konserler vererek birçok müzik türünü dinleyiciler ile buluşturuyor. 4 yıldır Bodrum Caz Festivali’nde bir çok sanatçı ile ortak projeler yürüten orkestranın şefliğini Münir Akalın yürütüyor. Konserde orkestra ve Şenay Lambaoğlu’na cazın önemli isimleri eşlik ediyor. Düzenlemeler ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, saksofonda Batuhan Şallıel, kontrbasta Enver Muhammedi ve davulda Ekin Cengizkan ile eşsiz bir konserle festival açılışı konserini gerçekleştirdiler.

2 -8 Eylül 2020 - Caz Atölyeleri

Festivalde henüz açılma aşamasında olan Gümüşlük Erkan Oğur Müzik Okulu’nda çeşitli Caz Atölyeleri düzenlendi.


3 Eylül 2020 Perşembe Dibeklihan’da Sergi Açılışı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü | Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisi. Festivalde her yıl olduğu gibi Caz Derneği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü ile festival kapsamında ortak bir çalışmaya imza attı. 4. Bodrum Caz Festivali için hazırlanan çalışmalara katılan eserleri 3-8 Eylül arasında Dibeklihan’da gezilebildi.

3 Eylül 2020 Perşembe 

Bora Çeliker & arış Ertürk DuoB | Tahterevalli

2003 yılından beri birlikte çalan Bora Çeliker ve Barış Ertürk ikilisinin zaman içerisinde genişleyen yüzlerce parçalık caz repertuvarlarını, kimi zaman rock, pop ve klasik seçkilerle harmanladıkları konserleri, maceralı yolculuklara benziyor. Esas odağı müzik ve estetiğe hizmet olan bu ikili tahterevalliye binen iki çocuk gibi, ağırlık ve dengeyi korumak, ortak keyfi üst düzeyde tutmak için 3 Eylül 2020 tarihinde Dibeklihan’da sahne aldılar. Konser TURMAKS sponsorluğunda gerçekleşti.

4 Eylül 2020 Cuma Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Hülya Sezgün & Murat Arkan

Cazın en güzel şarkılarını birlikte seslendirecek Ankaralı müzisyen Murat Arkan ve mimar/müzisyen Hülya Sezgün sahne aldı. Dibeklihan’ın eşsiz atmosferi ile uyumlu caz esintileri ile keyifli bir akşamüstü dinletisi gerçekleşti.

4 Eylül 2020 Cuma Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Barbaros & Tuluğ Tırpan | A Touch of Jazz

Barbaros & Tuluğ Tırpan ikilisi Bodrum Caz Festivali için hazırladıkları özel program ‘A Touch of Jazz’ projesi ile sahne aldılar. Barbaros, günümüz cazının en önemli piyanistlerinden Sabri Tuluğ Tırpan eşliğinde caz klasiklerinden popa uzana yelpazede şarkılar seslendirdi.

5 Eylül 2020, Cumartesi Bodrum Kalesi

Anjelika Akbar & Hakan Aysev | Mutlu Aşk Şarkıları

Bodrum Caz Festivali bu sene Duo projeler kapsamında dünyaca ünlü iki ismi ağırladı; besteci ve piyanist Anjelika Akbar ile tenor Hakan Aysev'in uzun yıllar süren iş birliği, sahne performans ve albüm çalışmaları ile devam ediyor. Sanatçılar "Mutlu Aşk Şarkıları" projesinde hazırladıkları repertuvarla Bodrum Caz Festivalinde yer aldılar. Dinleyiciler Anjelika Akbar'ın düzenlemeleri ve besteleri ile Hakan Aysev'i, dünya müziklerinin en iyi örnekleriyle dinleme fırsatı buldular. Konsere Renault MAIS destek oldu.

6 Eylül 2020 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Dila Bahar & Uraz Kıvaner

Bodrum Caz Festivali'nde yeni bir ikili doğdu. Usta Uraz Kıvaner ile genç yetenek Dila Bahar buluştu. Daha önce çesitli gruplarda ayrı ayrı veya daha büyük bir orkestrayla beraber dinlediğimiz dallarında usta bu iki değerli muzisyeni aynı sahnede buluştular. Bu büyülü gecede herkes tarafından aşina olunan caz standartlarının duo formatında yorumlanmasının yanısıra sevilen eserlerin de caz ve R&B tınılarıyla harmanlanmış hallerini duyma fırsatı bulduk.

6 Eylül 2020 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Sine-Kabare - Nostaljik Divalarla Bir Gece 

Sahneleyen: Handan Ergiydiren, Performans: Gözde Erten

Festivalde Hollywood’un 1930’lardan 70’lere uzanan döneminden, eşi bulunmaz yıldızlarla nostaljik bir buluşma gecesi yaşadık. Muhteşem oyunculukları yanında şarkı söyleyip dans eden 5 olağanüstü aktristin unutulmaz sahneleri, Dibeklihan’da yeniden canlandı.

8 Eylül 2020 Salı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

İlgen Küçükseller & Murat Arkan

Uzun zamandır Bodrum’da caz denilince akla gelen isimlerden gitarist Murat Arkan, yine Bodrum’u seçen bir genç vokalist ve kemancı ile birlikte Dibeklihan’da sahne aldı. İkili, festival için özel hazırladıkları bir performans sundular.

8 Eylül 2020, Salı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Buket Bengisu & Doğan Kospançalı

Güçlü yorumcu Buket Bengisu ile deneyimli müzisyen Doğan Kospançalı festivale özel hazırladıkları caz coverlarıyla sahnede oldular. Müzik kariyerlerinde Bodrum’un çok özel bir yeri olan iki önemli müzisyen, iki güçlü ses festivalin Duo temasına uygun muhteşem bir performans sundular. İkilinin uzun yıllardır birlikte sahne almaları, sahne üzerindeki rahatlıkları ve seslerini ustaca kullanmaları ile dinleyicileri kendilerine hayran bıraktı..

8 Eylül 2020, Salı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Maya Belsitzman & Matan Ephrat | Dijital Konser

Maya Belsitzman ve Matan Ephrat çello, ses ve davul ile hem yaşamda hem de müzikte kendi benzersiz seslerini sergiledi. 2012'de Maya ve Matan, seyircileri adeta hipnotize eden performanslarıyla sahne almaya başladılar. Maya’nın Çello ve sesinin ruhani kombinasyonu ile Matan’ın davullardan oluşan orkestrası ile benzersiz bir deneyim bu sefer beyaz perdeden birlikte izleyeceğimiz bir gösterim ile Bodrumluların karşısına çıktılar. Konser İsrail Büyükelçiliği desteği ile gerçekleşti.

Kaynak: Editör: METİN ÖZÇİMEN
 
Etiketler: 4. Bodrum Caz Festivali
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
81
0
8
6
25
39
2
Beşiktaş
81
0
8
6
25
39
3
Fenerbahçe
79
0
8
7
24
39
4
Trabzonspor
68
0
7
14
18
39
5
Sivasspor
62
0
7
17
15
39
6
Hatayspor
61
0
12
10
17
39
7
Alanyaspor
57
0
14
9
16
39
8
Fatih Karagümrük
57
0
12
12
15
39
9
Gaziantep FK
55
0
12
13
14
39
10
Göztepe
51
0
14
12
13
39
11
Konyaspor
49
0
14
13
12
39
12
Çaykur Rizespor
48
0
15
12
12
39
13
Kasımpaşa
46
0
17
10
12
39
14
Yeni Malatyaspor
45
0
14
15
10
39
15
Başakşehir FK
45
0
16
12
11
39
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
41
0
16
14
9
39
18
BB Erzurumspor
40
0
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
0
21
8
10
39
20
Gençlerbirliği
38
0
21
8
10
39
21
Denizlispor
28
0
23
10
6
39
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı