Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 23:29 Bu haber 4188 kez okundu
 
ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump!
ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde bitirdi. Trump 274 delegeye ulaşarak ABD Başkanı oldu.
DÜNYA Haberi


ABD'de dün yapılan 58. başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump, önemli bir sürprize imza atarak ABD’nin 45. başkanı oldu.

ABD’de 1 Şubat 2016’da Iowa’daki ön seçimlerle başlayan 58. başkanlık seçim süreci, dün ülkenin 50 eyaletinde ve başkent Washington DC’de yapılan seçimlerle sonuçlandı.

Deneyimli rakibi eski dışişleri bakanı Demokrat Hillary Clinton’ı geride bırakarak Beyaz Saray’a çıkmaya hak kazanan Trump, ABD'de 60 yıl aradan sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk başkan oldu ve önemli bir sürprize imza attı.

70 yaşında başkanlık koltuğuna oturacak Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanını da alacak.

ABD’de 1 Şubat 2016’da Iowa’daki ön seçimlerle başlayan 58. başkanlık seçim süreci, Salı günü ülkenin 50 eyaletinde ve başkent Washington DC’de yapılan seçimlerle sonuçlandı. ABD halkı, 45'inci başkanını seçti. Dünyanın kilitlendiği seçimleri Cumhuriyetçi Parti adayı, iş adamı Donald Trump kazandı.

Donald Trump önce Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanarak delege sayısını 264'e çıkardı ve başkanlığını ilân etmek için gereken 6 delegeyi bekledi. Son olarak Wisconsin eyaletinden 10 delege alarak da başkanlığı elde etmesi için gereken 270 seçici kurul delege sayısını aştı. ABD seçimlerinde adaylardan birinin başkan olabilmesi için 538 seçici kurul delegesinden 270'ini garantilemesi gerekiyor.

ABD'de başkanlık seçiminin yanı sıra Kongre'nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato için de sonuçlar belli oluyor. 450 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve 100 üyeli Senato'nun yaklaşık üçte biri için de seçim yapıldı. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu koruyan Cumhuriyetçiler, Senato'da da aynı başarıyı elde etti.

Donald Trump kimdir?

Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton, Trump'ı arayarak yenilgiyi kabul etti.

Deneyimli rakibi, eski Dışişleri Bakanı Demokrat Clinton’ı geride bırakarak Beyaz Saray’a çıkmaya hak kazanan Trump, ABD'de 60 yıl aradan sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk başkan oldu ve önemli bir sürprize imza attı.

70 yaşında başkanlık koltuğuna oturan Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanını da aldı.

Zafer konuşması

Donald Trump zaferini kesinleştirdikten sonra teşekkür konuşması yaptı. Trump konuşmasında, Clinton'ı tebrik etti ve "Hep birlikte ülkemizi, Amerika hayâlini yeniden inşa edeceğiz" dedi. Konuşmasından satır başları şöyle:

"Az önce bir telefon aldım, Clinton’dan. Kendisi bizi, zaferimizi tebrik etti. Ben de O’nu ve ailesini tebrik ettim. Büyük mücadele verdiler, çok çalıştı.

Bu artık hepimizin bir araya gelmesinin, birleşmemizin zamanı.

Ülkemizdeki tüm vartabdaşlara şunun sözünü veriyorum, bütün Amerikalıların başkanı olacağımç bu benim için çok önemli. Beni desteklemeyi seçmeyenler, ki birkaç kişi vardı, sizlere de yardımınız ve rehberliğiniz için ulaşmak istiyorum.

Bizimkisi bir kampanya değil bir hareket gibiydi. Milyonlarca sıkı çalışan, ülkesini çok seven insanın mücadelesiydi.

Bu hareket her ırk, din ve inançtan Amerikalıların hareketiydi.

Birlikte çalışarak ülkemizi tekrar inşa etmekle ilgili bu acil görevi üstlenip ABD hayâlini tekrar inşa edeceğiz.

Bütün şehirlerimizi, yoksul mahalleleri, yolları, okulları, alt yapıları yeniden inşa edeceğiz. Bu da gerçekten en iyisi olacak.

Eski askerlerimiz, gâzilerimizle brlikte çalışacağız. Çok iyi bir ekonomik planımız var. Büyümemizi iki katına çıkaracağız. Dünyadaki en güçlü ekonomiye sahip olacağız. Bütün diğer devletlerle, tabii bizimle iyi geçinmek isteyenlerle iyi geçineceğiz. Çok iyi ilişkilerimiz olmasını bekliyoruz. ABD bundan sonra en iyinin altındaki hiçbir şeyi kabul etmeyecek.

Cesurca hayâl kurmamız gerekiyor ve bunu yapacağız. ABD’nin çıkarları her zaman önceliğimiz olsa da herkese karşı adil davranacağız. Düşmanlık değil dostluk arayacağız.

Sizi hayâl kırıklığına uğratmayacağım."

Oylarını nerede kullandılar?

Her iki aday da oylarını New York'ta kullanırken, sandığa ilk gelen aday ise Clinton oldu. Clinton ve eşi eski Başkan Bill Clinton oylarını evlerinin bulunduğu New York'un Chappaqua bölgesinde attı. Cumhuriyetçi Trump ise Manhattan'da oyunu kullanacağı seçim merkezine eşi Melania Trump ile yerel saat ile 11'e doğru geldi. Clinton, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçilirse elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise Clinton, seçmenlere sandığa giderek oy kullanma çağrısında bulundu ve "Gidip tarih yazalım" dedi.

Trump'ın oy kullandığı seçim merkezininin önünde uzun kuyruklar oluştu. Bazı seçmenler ise Trump'ı protesto etti.  Bir seçmen elinde "Hayvan katili Trump" yazılı döviz taşırken, bir grup seçmen de Trump, seçim merkezinden ayrılırken "New York, senden nefret ediyor." şeklinde bağırdı.

Donald Trump'ın seçim ofisi, Nevada'daki erken oy kullanma sürecinin son gününde bazı seçim sandıklarının normalden 2 saat fazla açık kaldığı gerekçesiyle eyalet mahkemesine başvurdu.

Diğer iki başkan adayı Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson ile Yeşiller Partisi adayı Jill Stein'a seçimlerde şans tanınmıyor.

Trump, Nevada'daki oy kullanma sürecini mahkemeye taşıdı

Donald Trump'ın seçim ofisi, Nevada'daki erken oy kullanma sürecinin son gününde bazı seçim sandıklarının normalden 2 saat fazla açık kaldığı gerekçesiyle eyalet mahkemesinde dava açtı.

Trump cephesi, Nevada'da cuma gecesi sona eren erken oy kullanma sürecinin son bölümünde Las Vegas'taki bazı seçim sandıklarının fazladan 2 saat açık tutulduğunu ve oy kullanma sırasında olmayan birçok kişinin bu sırada oy kullandığını iddia etti.

Demokrat rakibi Hillary Clinton ile Nevada'da çetin bir rekabet halinde olan Trump'ın ekibi, bölgedeki seçmen kayıt görevlisi Joe Gloria'nın sandıkları fazladan 2 saat açık tuttuğunu ve bunun Demokratlara avantaj sağlandığını savundu.

Daha önceki açıklamalarında "seçimleri kaybederse sonuçları tanımayabileceği" değerlendirmesi yapan Trump'ın, bu gece seçimleri kaybetmesi halinde başka eyaletler için de benzer davalar açabilir.

ABD seçimlerinde bazı kritik eyaletlerdeki seçim sonuçları daha önce de mahkemeye taşınmış ve konu yargıda çözülmüştü.

En meşhur ve yakın örneklerinden birinde 2000 yılında Demokrat aday Al Gore, Florida seçim sonuçlarına itiraz etmiş, ancak yeniden yapılan sayım sonucunda küçük bir farkla Cumhuriyetçi rakibi George W. Bush'a kaybetmişti.

Madonna, 'If you vote for Clinton, I'll give you all oral sex'

ABD SEÇİMİYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

ABD halkı, başkanlık seçimlerinin yanı sıra Kongre için de oy kullanacak. ABD Kongresi'nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, 100 üyenin bulunduğu Senato'nun üçte biri ve bazı valilikler için de bugün halk tercih yapacak.

ABD'deki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlayışı ve bitişi eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor. Doğu yakasının saat dilimi göz önünde bulundurulduğunda, oy verme işlemleri doğudaki eyaletlerde yerel saatle 06.00'da (TSİ 14.00) başladı.

Ülkede 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington'da seçmenler, 26 Ekim'den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemlerinden yaralandı. Ancak halkın çoğunluğu oyunu bugün kullanıyor. 

Erken oy verme sürecinde yaklaşık 40 milyon seçmenin, 8 Kasım'ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Öte yandan seçimlere katılımın yine de çok yüksek olması beklenmiyor. Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

EN FAZLA OY BAŞKAN SEÇİLMEYE YETMİYOR

ABD seçim sistemine göre seçimde en fazla oyu almak, başkan seçilmek için yetmeyebiliyor.

Ülkede seçim sistemi, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine kurulu. Federal yönetim yapısının bulunduğu ülkede halk, her eyalette partilerin başkan adayına bağlı olan "seçici" grubuna oy veriyor. Eyaleti kazanan başkan adayı, eyaletlerin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Dolayısıyla seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.

Bu nedenle gözler Hillary Clinton ile Donald Trump'ın halkın ne kadarının oyunu aldığında değil, hangi eyaletleri kazandığında olacak.

Amerika 45. Başkanını seçiyor! Democratic Clinton? Republican Trump?

Kaynak: Editör: METİN ÖZÇİMEN
 
Etiketler: abd, seçimler, abdbaşkanlıkseçimi, abdbaşkanlık, seçimsonuçları, ABDBaşkanı, HillaryClinton, DonaldTrump,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
72
0
6
6
22
34
2
Fenerbahçe
69
0
7
6
21
34
3
Galatasaray
65
0
8
5
20
33
4
Trabzonspor
59
0
7
11
16
34
5
Hatayspor
53
0
11
8
15
34
6
Alanyaspor
52
0
12
7
15
34
7
Gaziantep FK
51
0
8
12
13
33
8
Sivasspor
51
0
7
15
12
34
9
Fatih Karagümrük
50
0
10
11
13
34
10
Göztepe
47
0
12
11
12
35
11
Çaykur Rizespor
42
0
12
12
10
34
12
Antalyaspor
42
0
11
15
9
35
13
Konyaspor
41
0
13
11
10
34
14
Yeni Malatyaspor
37
0
12
13
8
33
15
MKE Ankaragücü
37
0
16
7
10
33
16
Kasımpaşa
37
0
15
10
9
34
17
Kayserispor
35
0
15
11
8
34
18
Başakşehir FK
33
0
16
9
8
33
19
Gençlerbirliği
32
0
18
8
8
34
20
BB Erzurumspor
31
0
17
10
7
34
21
Denizlispor
26
0
19
8
6
33
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı