Haber Detayı
30 Ekim 2016 - Pazar 13:30 Bu haber 1526 kez okundu
 
Darbeye direnip, korsana yenildiler! (Özel Haber)
Türkiye'nin en büyük havaalanlarından biri olan Sabiha Gökçen'de rant kavgası yaşanıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yasal taşımacılık şirketi bünyesinde yer alan taksicilere bile 'linç girişimi' yapıldı.
GÜNDEM Haberi


15 Temmuz Gazisi taksicilere

Korsan taşımacılardan çirkin tuzak

Akbil değil, ‘Akmis’ diyen taksici esnafını linç ettiler

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda korsan taşımacılık yapanHavabus, İstanbul Konfor veAkmis Seyahat, SAWKOOP’a bağlı taksicilerin tepkisini ‘Taksici Terörü’ diye basına lanse ettiler. SAWKOOP Başkanı Çavuş, “Biz ihale ile aldığımız işimize bir sürü para ödüyoruz. Fakat korsan birkaç firma gelip, güvenlik komisyonu kararlarını hiçe sayarak haksız kazanç sağlamaktadır.Yetkilileri göreve çağırıyorum” dedi

Türkiye'nin en büyük hava limanları arasında yer alan Sabiha Gökçen'i karıştıran yolcu taşıma kavgasında sesini duyuramayan taksici esnafı adeta isyan etti. Gazete ve televizyonların ana haber bültenlerine "Taksici terörü" olarak yansıyan olayın saptırıldığını söyleyen Sabiha Gökçen Havaalanı Taşıma ve İşletme Kooperatifi SAWKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çavuş, haberlerin korsan taşımacılık yapan otobüs şirketleri tarafından çarpıtıldığını söyledi.

Türkiye'yi kanlı bir iç çatışmanın eşiğine sürükleyen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen'de darbeci askerlerin yola çıkmasını engelleyerek tarihi bir görevi yerine getiren taksiciler, son günlerde kendilerine yönelik yalan haberlere imza atanların kamuoyunu yanılttığından yakınıyor...

15 Temmuz darbe girişi sırasında FETÖ’cü cunta artıklarına karşı günlerce işini gücünü bırakarak demokrasi nöbetlerine ücretsiz vatandaş taşıyan SAWKOOP Başkanı Ahmet Çavuş, “Milletimizle birlikte omuz omuza verdiğimiz mücadele dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ödülüne layık görülen ve plaket verilen Kooperatifimize yönelik bu karalama kampanyasına asla boyun eğmeyiz, FETÖ’cüler önünde diz çökmeyen arkadaşlarımız, bu linç girişiminden mağdur oldu” dedi.

AKBİL DEĞİL,‘AKMİS’ DIŞARI

İstanbul toplu taşımacılığında haklı bir öneme sahip olan İETT ile SAWKOOP'u karşı karşıya getirmek isteyenlerin olduğunu belirten Çavuş, "Taksici esnafının aklında bile olmayan bir çarpıtma ile karşı karşıya kaldık. Taksici arkadaşlar o gün ‘AKMİS dışarı’ diye bağırırken, bu olay korsan şirket İstanbul Konfor tarafından AKBİL dışarı diye duyuruldu. Sanki kendilerinin İETT ile bir bağı varmış, arkalarında kamu gücü bulunuyormuş algısı oluşturarak taksici arkadaşların hukuk mücadelesini gölgelemek istiyorlar" dedi. Çavuş açıklamasında şu bilgileri verdi: 

Sabiha Gökçen’deki rant kavgaları kimler arasında yaşanıyor?

1-) IETT’den şehir içi yolcu taşımacılığı için ihale alan HAVABUS firmasının 15 TL’ye taşıdığı yolcuları, IETT aynı güzergaha 4,60 TL’ye taşımaktadır. Bu durumu kabullenmeyen otobüs firması Havalimanı Güvenlik Komisyonu Kararını yok sayarak IETT’nin toplu taşıma alanında kendilerine tahsis edilen yerde durmamaktadır. Yaşanan olay bu firmaların Taksi Durak yakınında kendileri için tahsis edilmemiş alanda yolcu almasından kaynaklanmıştır. HAVABUS firması toplu taşıma yolcusunu IETT’dendaha önde karşılayarak kendisini avantajlı konuma getirmek istemesinden dolayı rant kavgası oluşmaktadır

2-) Bir diğer rant kavgası da Havalimanından şehir dışına yolcu taşımacılığı yapan Akmis Seyahat ve İstanbul Konfor aralarında yaşanmaktadır. Bu iki firma Havalimanı Güvenlik Komisyonu Kararıyla kendilerine tahsis edilen yerde durmayarak, Terminal önünde otobüsleri sabit ofise dönüştürüp bilet kesmektedir. Bu firma personelleri Taksi Durağının bitişiğinde yüksek sesle bağırarak yolcu temin etmelerinden kaynaklıdır. (İstanbul Konfor, HAVABUS firmasının sahibine ait bir firmadır.

BAZI FİRMALAR GÜVENLİK KURALLARINI BİLE HİÇE SAYIYOR

"Öncelikle vatandaşlarımızın sosyal medya ve bazı basın kuruluşlarında çıkan ‘Taksici Terörü’ başlıklı haberlere itibar etmemelerini, konuyla ilgili gerekli bilgileri kurumumuzu takip ederek almalarını rica ederiz. Sabiha Gökçen Havaalanı Taşıma ve İşletme Kooperatifi olarak bizler, gerek taksi durağında gerekse Kargo bölümünde, kurumumuza tahsis edilen alanlar içinde, Havalimanı

İdaresinin ve Güvenlik Komisyonu’nun almış olduğu bütün kararlara ve kurallara saygılı olarak faaliyet göstermekte ve ağır şartlar altında önemli bir kamu hizmetini ifa etmekteyiz. Buna karşılık Havalimanı Kurallarına ve Güvenlik Komisyonu Kararlarına aykırı faaliyet gösteren bazı firmalar, kendilerine tahsis edilmeyen, yasa dışı yollar ile işgal ettikleri alanlarda bir süredir faaliyetgöstermektedirler. 

Resmi olmayan bu faaliyetler taksici esnafını, havalimanı ziyaretçilerini mağdur ettikleri gibi önemi tartışmasız olan Havalimanı Güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Bahse konu olayın IETT firmasıyla ilgili olmadığını, Kooperatifimizin bu kurumla olumsuz bir ilişkisinin bulunmadığını, eylem sırasında dillendirilen sloganın kasıtlı olarak çarptırılmasının aksine ‘AKBİL DIŞARI’ değil, ‘AKMİS DIŞARI’ olduğunu belirtmek isteriz. Buradaki ‘dışarı’ kelimesinden kasıt havalimanı dışı olmayıp, vatandaşların kullanımına yoğun olarak açık olan Terminal önüdür.

Nitekim 6 Nisan 2016 günlü Güvenlik Komisyonu kararında anılan firmaların Terminal önündeki faaliyetinin Havalimanı güvenliği açısından risk oluşturduğu belirtilerek ‘IETT araçları dışındaki toplu taşıma araçları ve bu araçları kullanacak yolcular için gelen kat otoparkta bekleme ve park tahsis alanları belirlenerek işletmeci kuruluş tarafından gerekli fiziki düzenlemelerin yapılarak uygulamaya konulmasına’ kararı verilmiş olup anılan firmalar bu kararı tanımayarak terminal önünde yasadışı faaliyetlerine devam etmekte, yüksek sesle güzergah isimlerini bağırarak ve tabela tutarak müşteri toplamaktadırlar. 

ÜLKEMİZİN İTİBARINI ZEDELİYORLAR

Yabancı misafirlerimiz açısından ülkemizin itibarını zedeleyen ve adeta Harem Otogarını andıran bu uygulamaların etik olmadığı gibi gerek Güvenlik Komisyonu Kararına gerekse de Sivil Havacılık Mevzuatına aykırı olduğu açıktır. Havalimanı müşterileri ve çalışanları yaşanan bu kargaşa ortamı ve yoğun trafikten mağdur olmaktadırlar. Mevcut durumun düzeltilmesi ve bahsi geçen firmaların Havalimanında kendileri için tahsis edilen alanda faaliyet göstermeleri için pek çok kez yazılı ve sözlü başvurularda bulunduk. 

Resmi olarak Güvenlik Komisyonu kararına uyulması gerektiğini belirttik. Ancak bu firmalar her geçen gün Taksi Durağına daha da yaklaşmışlar ve taksi durağına yakın noktada zaman zaman taksici esnafını provoke eden davranışlarda bulunmuşlardır. Bu firmaların Havalimanındaki etik ve yasal olmayan faaliyetleriyle ilgili videoları, durumun düzeltilmesi için yapmış olduğumuz resmi yazışmaları ve Güvenlik Komisyonu Kararlarını kamuoyu ile paylaşacağız.

ESNAFIMIZ BU DURUMU PROTESTO ETMEK İÇİN TOPLANDI

Tüm bu çabalarımıza rağmen gelinen aşamada herhangi bir olumlu gelişme kaydedilmediğinden taksici esnafımız Kooperatif Yönetimimizden bihaber olarak belirtilen durumu protesto etmek için toplanmış olup, demokratik bir hak arama amaçlı olarak yapıldığı anlaşılan eylem sırasında şoförlerimizin uğradığı provokasyon sonucunda aniden gelişen ve bizlerin de tasvip etmediği olaylar meydana gelmiştir. Bu sırada darp edildiği iddia edilen şahısların kesinlikle IETT şoförleri olmadıklarını, bahse konu firmaların personeli olduklarını bilinmesini isteriz.

İETT BU KONUDA AÇIKLAMA YAPMALI

IETT yetkililerinden de konuyla ilgili bir açıklama yapmalarını, kurumumuzu ‘şoför esnafları hedef alan bir kurum’ olarak yansıtan kamuoyu algısını düzeltmelerini bekliyoruz. Ayrıca kurumumuzu kasıtlı bir şekilde hedef gösteren haberleri yayınlayan basın kuruluşları hakkında Hukuk Müşavirliğimiz aracılığıyla yasal işlem başlatacağımızı da tüm vatandaşlarımızın bilmesini isteriz. Yaşanan bu üzücü olayda can ve mal kaybının yaşanmamasının yanı sıra tepkiye konu yasa dışı durumun ortadan kalktığını gözlemlemek tek tesellimiz olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: Editör: METİN ÖZÇİMEN
 
Etiketler: SAWKOOP, SabihaGökçenHavalimanı, İstanbul, AhmetÇavuş,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
70
0
6
4
22
32
2
Fenerbahçe
66
0
7
6
20
33
3
Galatasaray
62
0
8
5
19
32
4
Trabzonspor
58
0
7
10
16
33
5
Alanyaspor
52
0
11
7
15
33
6
Gaziantep FK
50
0
8
11
13
32
7
Hatayspor
49
0
11
7
14
32
8
Fatih Karagümrük
49
0
10
10
13
33
9
Sivasspor
47
0
7
14
11
32
10
Göztepe
46
0
11
10
12
33
11
Antalyaspor
42
0
9
15
9
33
12
Konyaspor
40
0
12
10
10
32
13
MKE Ankaragücü
36
0
16
6
10
32
14
Çaykur Rizespor
36
0
12
12
8
32
15
Kasımpaşa
36
0
15
9
9
33
16
Yeni Malatyaspor
34
0
12
13
7
32
17
Başakşehir FK
33
0
15
9
8
32
18
Kayserispor
33
0
15
9
8
32
19
Gençlerbirliği
31
0
17
7
8
32
20
BB Erzurumspor
28
0
17
10
6
33
21
Denizlispor
26
0
18
8
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı